Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά το διόρθωσα τα ξαναεγκατέστησα τα αρχεία. Ευχαριστώ Mobile_hacker για την απάντηση σου... you saved my day :D
Current: Xiaomi Redmi Note 2 Previous: Xiaomi RedMi Note, Xiaomi Hongmi 1, Nokia N9 :love: Sony ericsson X8, Sony ericsson C902, Sony ericsson W850, Samsung S3650 Corby, Sony ericsson K750, Siemens CX65, Sony Ericsson T310, Nokia 3510, Nokia 3330
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικά το διόρθωσα τα ξαναεγκατέστησα τα αρχεία. Ευχαριστώ Mobile_hacker για την απάντηση σου... you saved my day :D

 

Χαχα.. Γενικά πάντως μην διαγραφείς εφαρμογές της google αν δεν είσαι σίγουρος τι κάνεις. Επίσης σου προτείνω να εγκαταστήσεις το xrecovery θα σε βοηθήσει σε παρόμοιες περιπτώσεις...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στο /system/sd/app απο τον Root eplorer μου δείχνει οτι είναι περασμένες μέσα και παλιές εφαρμογές που είχα κάνει install πριν το app2sd η εσωτερική μνήμη δεν έχει ξεφορτώσει καθόλου
Link to comment
Share on other sites

Χαχα.. Γενικά πάντως μην διαγραφείς εφαρμογές της google αν δεν είσαι σίγουρος τι κάνεις. Επίσης σου προτείνω να εγκαταστήσεις το xrecovery θα σε βοηθήσει σε παρόμοιες περιπτώσεις...

 

το xrecovery δεν νομίζω να βγαίνει για Χ8... λάθος κάνω?? γιατί το έβαλα και δεν λειτουργούσε σωστά

EDIT: το κατάφερα και το Xrecovery τελικά!!

Edited by angelos_1989
Current: Xiaomi Redmi Note 2 Previous: Xiaomi RedMi Note, Xiaomi Hongmi 1, Nokia N9 :love: Sony ericsson X8, Sony ericsson C902, Sony ericsson W850, Samsung S3650 Corby, Sony ericsson K750, Siemens CX65, Sony Ericsson T310, Nokia 3510, Nokia 3330
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Dark για τον οδηγό σου, ήταν πολύ κατατοπιστικός

 

Η προσπάθειά μου κατέληξε με επιτυχία αν και εγώ παρέκκλινα μόνο στα αρχεία σου και χρησιμοποίησα αυτά εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=880387 για να έχω στην SD και το /data/dalvik-cache folder

 

όπως λέει και στο Thread στο xda:

The script posted in x10 mini pro android development forum (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=804574) works ok but it has one limitation. It moves only the /data/app folder to your ext2 partition on the SD card. The /data/dalvik-cache folder remains in the internal memory and this is why you still see your internal memory free space decreasing when installing applications.

 

μήπως και ο φίλος παραπάνω γι αυτό βλέπει την μνήμη να ανεβαίνει αντί να μειώνεται?

 

 

Anyway Ευχαριστώ πολύ

 

ΥΓ.

Το λινκ για τα αρχεία σου από 4Shared είναι down!!

Edited by agriojohn
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Dark για τον οδηγό σου, ήταν πολύ κατατοπιστικός

 

Η προσπάθειά μου κατέληξε με επιτυχία αν και εγώ παρέκκλινα μόνο στα αρχεία σου και χρησιμοποίησα αυτά εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=880387 για να έχω στην SD και το /data/dalvik-cache folder

 

όπως λέει και στο Thread στο xda:

 

 

μήπως και ο φίλος παραπάνω γι αυτό βλέπει την μνήμη να ανεβαίνει αντί να μειώνεται?

 

 

Anyway Ευχαριστώ πολύ

 

ΥΓ.

Το λινκ για τα αρχεία σου από 4Shared είναι down!!

 

To App2SD script και installer που περιλαμβάνει το εν λόγω thread είναι το πιο γνωστό (του wolfilein από xda), και εν μέρει μπορείν να είναι λίγο παρωχημένο.

 

Σίγουρα έχουν βγεί και διαφορετικές εκδοχές όπως αυτό με την dalvik-cache που βοηθά πολύ στη εσωτερική μνήμη.

 

ΥΓ: Ξαναδες το link, το τσέκαρα μόλις και δουλεύει.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Αν θελήσουμε να αλλάξουμε κάρτα SD θα πρέπει να ξανακάνουμε τη διαδικασία κάνοντας "Remove App2sd" (επιλογή 1) και μετά βάζοντας την καινούρια κάρτα "Install App2sd" (επιλογή 0) ;

 

ή

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος "Raw" αντιγραφής των δεδομένων των partition της 1ης (παλιά) κάρτας στα partion της 2ης (καινούρια) ;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.ειμαι καινουριος στο θεμα και εχω μια ερωτηση για οποιν ξερει να απαντησει.η διαδικασια γινεται και σε rooted χ8 ή θα το παρω στα χερια.το λεω γιατι μου φαινεται ιδια η διαδικασια και τα τηλεφωνα δεν εχουν ιδιαιτερες διαφορες μεταξυ τους!:!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω που το δοκιμασα στο χ8 δεν μου δουλεψε.

Την εκανα 2 φορες την διαδικασια αλλα τπτ.

Μπορει ν εχω κανει κατι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

εχεις rooted κινητο απο το super one click???επισης τα ακολουθησες ολα οπως ειναι στο πρωτο ποστ????δοκιμασε αλλη μια φορα και πες τι γινεται.κανε οτι ακριβως λεει το πρωτο ποστ!
Link to comment
Share on other sites

εχεις rooted κινητο απο το super one click???επισης τα ακολουθησες ολα οπως ειναι στο πρωτο ποστ????δοκιμασε αλλη μια φορα και πες τι γινεται.κανε οτι ακριβως λεει το πρωτο ποστ!

 

Ναι rooted απο superoneclick ειναι κανονικα με εγκατεστημενα titanium 3.5.7.3 k root explorer ..Το προβλημα ειναι οτι μερικες εφαρμογες δουλευουν κανονικα και αλλες οχι. πχ το Navigon μετα την εγκατασταση ανοιγει μια φορα κ μετα δεν ξαναδουλευει ..Ειτε Εξαφανιζεται το εικονιδιο ειτε υπαρχει κ δεν μπαινει βγαζει σφαλμα.

Το ιδιο και με Angry Birds .Απλες εφαρμογες οπως msn k skype δουλευουν κανονικα.

Επισης το /data/app και το system/sd/app φαινεται να ειναι ακριβως τα ιδια , οπως θα επρεπε δηλαδη.Δεν ξερω τι μπορει να φταει.

 

Edit : Μολις εβαλα το Restaurant Story την πρωτη φορα δουλεψε και μετα δεν ανοιγε το κινητο.Κανει συνεχει loop το logo της SE.Παω για flashαρισμα κ δοκιμη με την stock καρτα μνημης..Ισως φταιει η καρτα.

Edited by amaxiou
Link to comment
Share on other sites

μηπως εκανες παρτισιον ανω των 1.4gb και γι αυτο κολλαει????επισης κατι αλλο ειναι μηπως δεν δουλευει το app2sd οποτε κανε ενα reflash και καλο θα ηταν να επικοινωνησεις ειτε με τον dark dog eite με τον mobile hacker!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με την 2αρα stock και ολα οκ..

Οποτε η καρτα μνημης εφταιγε .Η καρτα ειναι αυτη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553844

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με την 2αρα stock και ολα οκ..

Οποτε η καρτα μνημης εφταιγε .Η καρτα ειναι αυτη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553844

 

Και εγώ είχα πάρει την 4GB class4 από e-shop και αφού μου έσπασε να νεύρα πάνω από 25 φορές, το έκανα και εγώ με την 2αρα (δες παραπίσω τα posts). Δεν ξέρω γιατί δεν δουλεύουν.:wacko::(

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο παντως που δεν δουλευουν αυτες οι καρτες .

Κατι θα παιζει με το partition. :p Τζάμπα και τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο παντως που δεν δουλευουν αυτες οι καρτες .

Κατι θα παιζει με το partition. :p Τζάμπα και τα λεφτα

 

+1. Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε εγώ γιατί δεν παίζουν, και μάλιστα την γύρισα και στο e-shop, αλλά δεν της βρήκαν τίποτα, και τι να του εξηγούσα τι πρόβλημα μου έβγαζε τώρα...:p Πάντως κανονικά δουλεύει η κάρτα, μετά το format και το script κλατάρει τελείως, τουλάχιστον σε εμένα (χάνονται apps, root, ότι θυμόταν κάθε φορά).

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το ιδιο και σ εμενα ;)..

Σαν να μην δεχεται το ext2.

 

Ναι, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...:rolleyes: Τώρα αγόρασα μια άλλη από ebay, που τα παιδιά που την πήραν λένε ότι όλα πάνε καλά... Άντε να δούμε όταν έρθει...:)

Link to comment
Share on other sites

εγω που θελω μια 8αρα να παρω απο το e-shop ή οχι???α και ποια ειναι η διαδικασια για νεα καρτα διοτι τωρα εχω την 2αρα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έκανα τη διαδικασία σε Sony X8.

 

Δε δουλεύει όμως το RoadSync της DataViz (σύνδεση με exchange για τα εταιρικά mail)

 

SOS!!! έχω κάνει το σετάρισμα του λογαριασμού πάνω από 5 φορές και εμφανίζει HTTP error 500 όταν γίνεται το sync με τον εταιρικό server. Χρειάζεται η εφαρμογή να δουλεύει αποκλειστικά στην εσωτερική μνήμη κι όχι στην SD κι αν ναι, πως γίνεται;;

 

Sos και πάλι

=======

όλα ΟΚ, έγινε reset στο εταιρικό μου account κι όλα επανήλθαν με νέο σετάρισμα του λογαριασμού μου!

Edited by Passenger1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν έτοιμος να ξεκινήσω την διαδικασία,απλά θέλω να ρωτήσω κάτι απλό,ίσως αυτονόητο για πολλους: πρέπει να εγκαταστήσω την "παλιά" έκδοση

του titanium (3.5.7.3) για να κάνω την διαδικασία ή μπορώ και με την καινούργια?

Επίσης,το busybox , απ'ότι έχω καταλάβει κατεβαίνει μαζί με το titanium,

δηλαδή εγώ δεν πρέπει να κάνω τίποτα έτσι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν έτοιμος να ξεκινήσω την διαδικασία,απλά θέλω να ρωτήσω κάτι απλό,ίσως αυτονόητο για πολλους: πρέπει να εγκαταστήσω την "παλιά" έκδοση

του titanium (3.5.7.3) για να κάνω την διαδικασία ή μπορώ και με την καινούργια?

Επίσης,το busybox , απ'ότι έχω καταλάβει κατεβαίνει μαζί με το titanium,

δηλαδή εγώ δεν πρέπει να κάνω τίποτα έτσι?

Ευχαριστώ

 

Λογικά θα δουλεύει κανονικότατα και με τις πιο καινούργιες, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος, αν μπορείς να βρεις αυτή θα ήταν ο,τι καλύτερο, για να πας ακριβώς με τις οδηγίες (εγώ δεν το έχω δοκιμάσει με μεγαλύτερη, αν το δει ο DaRk_dOg θα σου απαντήσει σίγουρα).

 

Όσο για το busybox, ναι, θα ανοίξεις πρώτη φορά το TiB και θα σου πει να κατεβάσεις το Busybox.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα την έκδοση 3.5.7.3 και έκανα τα βήματα όπως τα λέει ο οδηγός..

Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα,το τηλ άνοιξε κανονικά..

 

Αλλά κατέβασα κάποιες εφαρμογές και είδα ότι μειώνεται η εσωτερική μνήμη αρκετά..π.χ. για το angry birds και το poker texas (μαζί πιάνουν 20 megabytes περίπου) μου αφαίρεσε 4 mb περίπου από την εσωτερική μνήμη...Ή π.χ. 3 εφαρμογές που ήταν 15 mb και οι 3 μου αφαίρεσαν από την εσωτερική μνήμη περίπου 4,5 mb...Κατέβασα μια άλλη εφαρμογή τυχαία που επιανε 1,4 mb και μου αφαίρεσε από την εσωτερική μνήμη 0,3 mb..Είναι φυσιολογικό αυτό?Στον οδηγό λέει ότι είναι απειροελάχιστος ο χώρος που πιάνουν πλέον οι εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη αλλά δεν θεωρώ το 20% ή το 30% αμελητέο ποσοστό...

 

Άρα κάτι μου βρωμάει...

 

Επίσης υπάρχουν εφαρμογές που δεν συνεργάζονται με το app2sd και αποθηκεύονται στην εωτερική μνήμη? Γιατί π.χ. έβαλα ένα παιχνίδι με ninja που έπιανε 7,2 mb και αυτα τα 7,2 mb αφαιρέθηκαν από την εσωτερική μνήμη...

 

Help me!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα την έκδοση 3.5.7.3 και έκανα τα βήματα όπως τα λέει ο οδηγός..

Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα,το τηλ άνοιξε κανονικά..

 

Αλλά κατέβασα κάποιες εφαρμογές και είδα ότι μειώνεται η εσωτερική μνήμη αρκετά..π.χ. για το angry birds και το poker texas (μαζί πιάνουν 20 megabytes περίπου) μου αφαίρεσε 4 mb περίπου από την εσωτερική μνήμη...Ή π.χ. 3 εφαρμογές που ήταν 15 mb και οι 3 μου αφαίρεσαν από την εσωτερική μνήμη περίπου 4,5 mb...Κατέβασα μια άλλη εφαρμογή τυχαία που επιανε 1,4 mb και μου αφαίρεσε από την εσωτερική μνήμη 0,3 mb..Είναι φυσιολογικό αυτό?Στον οδηγό λέει ότι είναι απειροελάχιστος ο χώρος που πιάνουν πλέον οι εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη αλλά δεν θεωρώ το 20% ή το 30% αμελητέο ποσοστό...

 

Άρα κάτι μου βρωμάει...

 

Επίσης υπάρχουν εφαρμογές που δεν συνεργάζονται με το app2sd και αποθηκεύονται στην εωτερική μνήμη? Γιατί π.χ. έβαλα ένα παιχνίδι με ninja που έπιανε 7,2 mb και αυτα τα 7,2 mb αφαιρέθηκαν από την εσωτερική μνήμη...

 

Help me!!

 

Την καλησπέρα μου,

 

για το titanium μπορείς να εγκαταστήσεις όποια έκδοση θέλεις από 3.5.7.3 και άνω (νεώτερη).

 

Επίσης θα δοκιμάσεις το εξής:

 

Θα διαγράψεις το περιεχόμενο του /data/appbak και θα κάνεις μια εκκαθάριση dalvik-cache (είναι επιλογή στο μενού του titanium). Κατόπιν ένα reboot και καθάρισες.

 

Να ξέρεις οτι με το συγκεκριμένο script πάλι αποθηκεύονται δεδομένα στην εσωτερική μνημη αλλά είναι σημαντικά λιγότερα σε σχέση με μια πλήρη εγκατάσταση.

 

 

ΥΓ:Ετοιμάζω ένα λίγο καλύτερο script αλλά αυτές της μέρες έχω πολλές δουλειές και δεν έχω τόσο ενεργή συμμετοχή στο forum. Θα προσπαθήσω να το κάνω μέχρι αύριο και να ανέβει κιόλας.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...