Jump to content

Μηχανογραφικά 2011


Zitanistis
 Κοινοποίηση

Είμαι υποψήφιος/υποψήφια για σχολές του.....  

25 members have voted

  1. 1. Είμαι υποψήφιος/υποψήφια για σχολές του.....

    • 1ου επιστημονικού πεδίου
    • 2ου επιστημονικού πεδίου
    • 3ου επιστημονικού πεδίου
      0
    • 4ου επιστημονικού πεδίου
    • 5ου επιστημονικού πεδίου


Recommended Posts

Οντως ηταν αρκετα δυσκολο το 3ο θεμα,πιο δυσκολο απ'το 4ο.Επισεις και το 1ο υποερωτημα του 2ου θεματος ηταν λιγο σπαζοκεφαλια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα μας τσεκουρωσαν λιγο με τα μαθηματικα κατ.Τα θεματα ηταν πολυ παλουκια σε σχεση με τα μαθηματικα γεν. και το 4ο θεμα δεν λυνοταν ολοκληρο ουτε με σφαιρες.Ρωτησα καθηγητη και μου ειπε πως τα θεματα αυτα δεν λυνοταν μεσα σε 3 ωρες.Ηθελαν περισσοτερο χρονο.Εγω εγραψα τα 3 θεματα αλλα το 4ο δεν καταφερα να το ολοκληρωσω.Απ ότι εμαθα μπηκαν αρκετα δυσκολα και στην λογοτεχνια της θεωρητικης.

 

Για οσους γραφουν ΑΟΔΕ την Τεταρτη:Μπειτε εδω http://www.aode.gr/Ειναι site αφιερωμενο στο ΑΟΔΕ.Εχει πολλα quiz,προτινομενα θεματα,μεχρι και ολη την υλη σε video εχει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.!!!

Να σας ρωτησω, για τους τριτεκνους ξερτε τη παιζει στις πανελληνιες φετος γενικα.? Εγω δινω πανελληνιες αυτην την περιοδο και θα ηθλελα να μαθω αν ποτε και που πρεπει να το δηλωσω και τα σχετικα.

:)

Edited by DiNaMiCc
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.!!!

Να σας ρωτησω, για τους τριτεκνους ξερτε τη παιζει στις πανελληνιες φετος γενικα.? Εγω δινω πανελληνιες αυτην την περιοδο και θα ηθλελα να μαθω αν ποτε και που πρεπει να το δηλωσω και τα σχετικα.

:)

Έχω ακούσει ότι θα γίνει κατάργηση των μεταγραφών.. Τώρα κατά πόσο ισχύει δεν το γνωρίζω προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μετά την ολοκλήρωση των εξετάσεων και βάση των αριθμό εισακτέων, επανεξετάζονται θέματα μεταγραφών και οι όποιες αλλαγές επρόκειτο να γίνουν, ανακοινώνονται κατά την περίοδο των εγγραφών στις σχολές.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μετά την ολοκλήρωση των εξετάσεων και βάση των αριθμό εισακτέων, επανεξετάζονται θέματα μεταγραφών και οι όποιες αλλαγές επρόκειτο να γίνουν, ανακοινώνονται κατά την περίοδο των εγγραφών στις σχολές.

 

Το link που παρεθεσα παντως ειναι απο το site του υπουργειου και εχει ημερομηνια 10/5.Δεν νομιζω να ξαναλλαξουν κατι δραστικα μεσα σε 4-5 μηνες.Αλλωστε οσοι συμπληρωνουν μηχανογραφικο θα πρεπει να γνωριζουν απο πριν τι ισχυει για τις μετεγγραφες, δεν γινεται να το συμπληρωσουν στα τυφλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν ισχύουν τα παραπάνω στο link, απλά κάποιες φορές μετέπειτα βγαίνουν ανακοινώσεις που αναφέρουν εάν θα γίνουν τροποποιήσεις σε ζητήματα όπως οι μεταγραφές. ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Νομίζω ότι μετά την ολοκλήρωση των εξετάσεων και βάση των αριθμό εισακτέων, επανεξετάζονται θέματα μεταγραφών και οι όποιες αλλαγές επρόκειτο να γίνουν, ανακοινώνονται κατά την περίοδο των εγγραφών στις σχολές.

 

Μην ξεχνάς πως εδώ είναι Ελλάδα. Από τον Οκτώβριο πέρυσι είχαν αφήσει να διαρρεύσει ότι θα αλλάξει κάτι με τα μηχανογραφικά, έγινε αυτή η τραγελαφική συζήτηση για να συμπληρώνουμε το μηχανογραφικό από το Δημοτικό, δεν μπόρεσαν να το περάσουν και ξέσπασαν τα νεύρα και την οργή τους στις μετεγγραφές. Δεν νομίζω να κρατήσει πολύ αυτό το αποτυχημένο ήδη εν τη γεννέσει του συστηματάκι. θα αναγκασθούν ή να αλλάξουν τον υφυπουργό και ένας καινούργιος να επαναφέρει το παλιό γνωστό σύστημα ή να αναγκάσουν τον ίδιο να παραδεχθεί το αποτυχημένο της ρυθμίσεως και πανηγυρικώς να την πάρει πίσω με καταργητικό νόμο (όπως παγίως γίνεται εν Ελλάδι).

Είναι τρελό να λένε σε κάποιο παιδί που χάνει πχ για 2 μόρια την πόλη του και περνάει στην χ,ψ πόλη, όχι δεν θα πάρεις μετεγγραφή και εάν δεν φθάνουν στους γονείς σου να μην σπουδάσεις. Αυτά ούτε στην Ουγκάντα δεν γίνονται.

 

Anyway, πώς τα πήγατε πανελλήνιες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς πως εδώ είναι Ελλάδα. Από τον Οκτώβριο πέρυσι είχαν αφήσει να διαρρεύσει ότι θα αλλάξει κάτι με τα μηχανογραφικά, έγινε αυτή η τραγελαφική συζήτηση για να συμπληρώνουμε το μηχανογραφικό από το Δημοτικό, δεν μπόρεσαν να το περάσουν και ξέσπασαν τα νεύρα και την οργή τους στις μετεγγραφές. Δεν νομίζω να κρατήσει πολύ αυτό το αποτυχημένο ήδη εν τη γεννέσει του συστηματάκι. θα αναγκασθούν ή να αλλάξουν τον υφυπουργό και ένας καινούργιος να επαναφέρει το παλιό γνωστό σύστημα ή να αναγκάσουν τον ίδιο να παραδεχθεί το αποτυχημένο της ρυθμίσεως και πανηγυρικώς να την πάρει πίσω με καταργητικό νόμο (όπως παγίως γίνεται εν Ελλάδι).

Είναι τρελό να λένε σε κάποιο παιδί που χάνει πχ για 2 μόρια την πόλη του και περνάει στην χ,ψ πόλη, όχι δεν θα πάρεις μετεγγραφή και εάν δεν φθάνουν στους γονείς σου να μην σπουδάσεις. Αυτά ούτε στην Ουγκάντα δεν γίνονται.

 

Anyway, πώς τα πήγατε πανελλήνιες;

 

Ανοιγουμε αλλο θεμα τωρα, αλλα θεωρω οτι το νεο συστημα ειναι πιο δικαιο.Δεν ειναι δυνατον μια σχολη να μπορει να δεχθει 200 ατομα για παραδειγμα και λογω των απεριοριστων μετεγγραφων να φτασει να εχει 300 πρωτοετεις.Με το νεο συστημα η καθε σχολη δεχεται συγκεκριμενο αριθμο εισακτεων απο μετεγγραφες και τα κριτηρια αν καταλαβα καλα ειναι αποκλειστικα βαθμολογικα.Αν λοιπον καποιος χασει τη σχολη που θελει για 2 μορια ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα περασει μεσω ειδικης κατηγοριας.Καποιοι θα μεινουν απ εξω αλλα αυτο γινεται για να διασφαλιζεται η σωστη λειτουργια του καθε τμηματος.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγουμε αλλο θεμα τωρα, αλλα θεωρω οτι το νεο συστημα ειναι πιο δικαιο.Δεν ειναι δυνατον μια σχολη να μπορει να δεχθει 200 ατομα για παραδειγμα και λογω των απεριοριστων μετεγγραφων να φτασει να εχει 300 πρωτοετεις.Με το νεο συστημα η καθε σχολη δεχεται συγκεκριμενο αριθμο εισακτεων απο μετεγγραφες και τα κριτηρια αν καταλαβα καλα ειναι αποκλειστικα βαθμολογικα.Αν λοιπον καποιος χασει τη σχολη που θελει για 2 μορια ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα περασει μεσω ειδικης κατηγοριας.Καποιοι θα μεινουν απ εξω αλλα αυτο γινεται για να διασφαλιζεται η σωστη λειτουργια του καθε τμηματος.

 

Αυτό που επισημαίνεις θα μπορούσε να εξομαλυνθεί με σωστή εφαρμογή της κειμένης νομοθεσίας. Δεν είναι δυνατόν από τους 80,000 περίπου που πέρναγαν στα πανεπιστήμια οι 40,000 να είναι τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, θύματα ενεργειών τρομοκρατικών πράξεων, άτομα με κάποια διάκριση ή αναπηρία κλπ κλπ κλπ......που στο τέλος καταλήγει πολλοί που όντως πληρούν τις προϋποθέσεις, να μην μπορούν να πάρουν μετεγγραφή λόγω στρεβλώσεως του τρόπου και των κατηγοριών μεταγραφησομένων.....κοινώς εάν λειτουργούσε πιο αξιοκρατικά το σύστημα, δεν θα υπήρχε τέτοιος συνωστισμός σε μερικές σχολές.

ΚΑι ποτέ δεν ξέρουμε πού να μπορεί να φθάσει η κοινή βάση της σχολής και η βάση των ειδικών κατηγοριών.......που μπορεί να εκτοξευθεί στα Ιμαλάια των μορίων σε μερικές σχολές

 

Για να επιστρέψουμε στο κυρίως θέμα:

1) κρατώ αυτό που είδα πως πέρασε φευγαλέα στο πρωινάδικο της νετ στην λωρίδα "προς το τέλος της εβδομάδας αναμένονται να ανακοινωθούν οι βαθμολογίες των μαθημάτων των πανελληνίων"

και

2) ακόμη δεν έχει υπάρξει ανακοίνωση πότε θα υποβληθούν τα μηχανογραφικά δελτία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τιποτα για τα αποτελεσματα???Εχω ακουσει κατι οτι βγαινουν αυριο.:scared:Αληθευει?

http://www.atopo.gr/tag/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CF%89%CE%BD-2011/

http://www.fimes.gr/2011/06/panellinies-2011-apotelesmata-mixanografiko-www-minedu-gov-gr/

Παντως για τα μηχανογραφικα ειναι σιγουρο οτι φετος θα υποβληθουν ηλεκτρονικα και απο αυριο θα σρχισουν να μοιραζονται οι κωδικοι στα σχολεια.Εχει ανακυνωθει επισημα απ'το υπουργειο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τιποτα για τα αποτελεσματα???Εχω ακουσει κατι οτι βγαινουν αυριο.:scared:Αληθευει?

http://www.atopo.gr/tag/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CF%89%CE%BD-2011/

http://www.fimes.gr/2011/06/panellinies-2011-apotelesmata-mixanografiko-www-minedu-gov-gr/

Παντως για τα μηχανογραφικα ειναι σιγουρο οτι φετος θα υποβληθουν ηλεκτρονικα και απο αυριο θα σρχισουν να μοιραζονται οι κωδικοι στα σχολεια.Εχει ανακυνωθει επισημα απ'το υπουργειο.

Θα βγουν την Παρασκευη η τη Δευτερα.

 

"Το Υπουργείο καταβάλλει κάθε προσπάθεια τα αποτελέσματα όσων συμμετείχαν φέτος στις Πανελλήνιες εξετάσεις να ανακοινωθούν την Παρασκευή 17-6-2011. Επειδή όμως η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων προϋποθέτει τον έλεγχο και την εξακρίβωση των βαθμολογιών, εάν οι διαδικασίες αυτές δεν έχουν ολοκληρωθεί μέχρι την Παρασκευή 17-6-2011, τότε η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα γίνει την Δευτέρα 20-6-2011. "

 

http://exams.minedu.gov.gr/Default.aspx

Edited by lulukos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ξερετε αν θα βγουν τα αποτελεσματα αυριο ή την δευτερα?

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μεγάλο το μπέρδεμα για φέτος όπως βλέπω στις ειδήσεις. Το υπουργείο παιδείας έχει δηλώσει ότι μέχρι την Δευτέρα θα αναρτηθούν σε όλα τα σχολεία της χώρας οι αναλυτικές βαθμολογίες των πανελληνίων, αλλά η ΟΛΜΕ απέχει από την διαδικασία βαθμολόγησης των γραπτών ειδικών μαθημάτων και ξένων γλωσσών. Γενικό μπάχαλο. Υπομονή παιδιά μέχρι την Δευτέρα να δείτε τι θα γίνει τελικά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει πιθανοτητα να βγουν σημερα το μεσημερι εως το απογευμα ή αυριο τα αποτελεσματα ή παμε για δευτερα?

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει πιθανοτητα να βγουν σημερα το μεσημερι εως το απογευμα ή αυριο τα αποτελεσματα ή παμε για δευτερα?

 

Απο Δευτερα λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και στην τηλεόραση που άκουσα χθες, είπαν ότι την Δευτέρα θα αναρτηθούν τα αποτελέσματα.

Να ευχηθώ καλά αποτελέσματα σε όλους και καλή αρχή ως φοιτητές :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και στην τηλεόραση που άκουσα χθες, είπαν ότι την Δευτέρα θα αναρτηθούν τα αποτελέσματα.

Να ευχηθώ καλά αποτελέσματα σε όλους και καλή αρχή ως φοιτητές :)

 

Αναρτηθηκαν σημερα.Οπως ηταν ανεμενομενο υπηρξε γενικη αποτυχια στα μαθηματικα κατευθυνσης με σχεδον 80% των μαθητων να γραφουν κατω απ'την βαση.Στην φυσικη τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αναρτηθηκαν σημερα.Οπως ηταν ανεμενομενο υπηρξε γενικη αποτυχια στα μαθηματικα κατευθυνσης με σχεδον 80% των μαθητων να γραφουν κατω απ'την βαση.Στην φυσικη τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα.

 

Καλά, έπαθα σοκ με αυτά που άκουγα από φίλους κλπ......

Πώς τα πήγατε;

Εγώ περιμένω και αοθ, που έδωσα επαναληπτικές, με έφαγε ο ειλεός που έπαθα την μέρα που έδινα λατινικά και δεν ήμουν καλά για να γράψω........ Πφφφφφφφφφφφφ

Ξέρετε πότε θα βγουν των επαναληπτικών;

 

Καλά, έπαθα σοκ με αυτά που άκουγα από φίλους κλπ......

Πώς τα πήγατε;

Εγώ περιμένω και αοθ, που έδωσα επαναληπτικές, με έφαγε ο ειλεός που έπαθα την μέρα που έδινα λατινικά και δεν ήμουν καλά για να γράψω........ Πφφφφφφφφφφφφ

Ξέρετε πότε θα βγουν των επαναληπτικών;

 

 

Υπάρχει περίπτωση να πέσει η αξιωματικών της ελ.ασ. πάνω από 1200-1500 μόρια;

ΚΑι υπάρχουν πουθενά αναλυτικές καταστάσεις με την διακύμανση των βαθμολογιών, αυτές που λένε στο τάδει μάθημα 0-5 χ%, 5-10 ψ% κ.ο.κ.? Η δεν βγήκαν ακόμη;

Edited by Nikos_s3

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα πηγα σε γενικες γραμμες.Πηρα περιπου οσο υπολογιζα.Η εκθεση με χαλασε λιγο αλλα περιμενα οτι δεν θα παω και τοσο καλα εκει αφου δεν ειναι το φορτε μου.Ισως θα ηταν καλυτερα να ειχα παρει και ΑΟΘ αφου αμα εγραφα καλα θα με ανεβαζε κατα 300 μορια.
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα πηγα σε γενικες γραμμες.Πηρα περιπου οσο υπολογιζα.Η εκθεση με χαλασε λιγο αλλα περιμενα οτι δεν θα παω και τοσο καλα εκει αφου δεν ειναι το φορτε μου.Ισως θα ηταν καλυτερα να ειχα παρει και ΑΟΘ αφου αμα εγραφα καλα θα με ανεβαζε κατα 300 μορια.

 

 

Εμένα θα μου πεις για τους μ@@@@@@ες του φιλολόγους και την έκθεση; θες να φρίξεις;

Α βαθμολογητής: 95

Β βαθμολογητής: 72 (72 να είναι οι ώρες του-της αχρείου-ας)

και αναβαθμολογητής (με έσωσε) 97! Σύνολο 17.6

ΑΟΘ δεν ξέρω τι παίζει, έδωσα στις επαναληπτικές χωρίς διάβασμα χωρίς τίποτα, είχα μια περιπέτεια υγείας και βγήκα την μια μέρα απ το νοσοκομείο και την άλλη έδινα αοθ. Πιστεύω κάπου γύρω στο 90 είμαι......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου πεις για τους μ@@@@@@ες του φιλολόγους και την έκθεση; θες να φρίξεις;

Α βαθμολογητής: 95

Β βαθμολογητής: 72 (72 να είναι οι ώρες του-της αχρείου-ας)

και αναβαθμολογητής (με έσωσε) 97! Σύνολο 17.6

ΑΟΘ δεν ξέρω τι παίζει, έδωσα στις επαναληπτικές χωρίς διάβασμα χωρίς τίποτα, είχα μια περιπέτεια υγείας και βγήκα την μια μέρα απ το νοσοκομείο και την άλλη έδινα αοθ. Πιστεύω κάπου γύρω στο 90 είμαι......

 

95 εκθεση :shock: :lost:

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...