Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατα πασα πιθανοτητα δεν μπορουσα να περασω την 3.06 διοτι ειχα περασει την εφαρμογη bigscreen. αυτη δημιουργει προβλημα στην ανανεωση χαρτων και την απεσυρε η νοκια μεχρι να την φτιαξει.

θα την βγαλω και θα δοκιμασω να περασω την 3.06 εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατα πασα πιθανοτητα δεν μπορουσα να περασω την 3.06 διοτι ειχα περασει την εφαρμογη bigscreen. αυτη δημιουργει προβλημα στην ανανεωση χαρτων και την απεσυρε η νοκια μεχρι να την φτιαξει.

θα την βγαλω και θα δοκιμασω να περασω την 3.06 εκδοση.

 

ειναι πολυ καλη εκδοση η 3.06. οσο για το φιλο που λεει για τρισδιαστατους χαρτες φανταζομαι εννοει τα κτιρια των χαρτων του ovimaps τα αποια ειναι μεσα και δεν χρειαζεται να πληρωνει

Link to comment
Share on other sites

Να το πιστεψεις!!:):lol:

Απλα θα αργει λιγο περισσοτερο να λοκαρη!

 

 

και πως το καταφερνουμε αυτο.... μπορουμε να εχουμε καποιες οδηγιες παρακαλω πολυ????

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να σου βγάζει να περάσεις μια αναβάθμιση για το ovi maps που ήδη έχεις και γι'αυτό να μην κάνει εγκατάσταση. Άν έχεις την έκδοση 3.06, μπορείς και μόνος σου να δεις αν υπάρχει νέα ενημέρωση πηγαίνοντας στο εικονίδιο ενημέρωση και πατώντας έλεγχος για ενημερώσεις. Εγώ με έκδοση χάρτη 00.02.41.123 μου έβγαλε ότι έχω τον πιο πρόσφατο. Εσύ ποια έκδοση έχεις;

 

μολις απεγκατεστησα το nokia big screen , περασε αμεσως η 3.06 εκδοση και με τον χαρτη 02.14.123.

ολα κομπλε!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω το νοκια c7 και εχει προγκατεστημενους τους οβι χαρτες την εκδοση 3.04 .ηθελα να κανω 2 ερωτησεις αν ξερετε.....σε ποιο φακελο αποθηκευονται τα αγαπημενα και πως μπορω να βαλω buldings στο προγραμμα.ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια, στο C7 μου, μου ζηταει συνεχεια συνδεση σε δικτυο WiFi καθε φορα που ανοιγω το ovi maps.. φτιαχνεται καπως αυτο; στο connectivity manager εχω βαλει απλα να κοιταζει πρωτα WiFi το κινητο, αλλα δε θελω να το κανει οταν παιζω με GPS. ασχετο που οταν ημουν στον προαστιακο εκανε 20 λεπτα να λοκαρει. περιμενα στο σταθμο του τρενου και μετα απο 20 λεπτα κλειδωσε...!!!!!!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.στο μενου τις 3.06 εχει το εικονιδιο "περισσοτερα"το εχει ψαξει κανεις?επισης εξτρα ποι μπουρουμε να βαλουμε σε αθτο το προγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια, στο C7 μου, μου ζηταει συνεχεια συνδεση σε δικτυο WiFi καθε φορα που ανοιγω το ovi maps.. φτιαχνεται καπως αυτο; στο connectivity manager εχω βαλει απλα να κοιταζει πρωτα WiFi το κινητο, αλλα δε θελω να το κανει οταν παιζω με GPS. ασχετο που οταν ημουν στον προαστιακο εκανε 20 λεπτα να λοκαρει. περιμενα στο σταθμο του τρενου και μετα απο 20 λεπτα κλειδωσε...!!!!!!!!

 

ανοιξα τους χαρτες της νοκια, πηγα ρυθμισεις, διαδικτυο και ακυρωσα την συνδεση με το ιντερνετ. ετσι βλεπει τους χαρτες που εχει στη μνημη και δεν θελει να ενωθει στο δυκτυο. μου ειχε σπασει τα νευρα και μενα.

Link to comment
Share on other sites

για να βαλεις τα κτιρια πατα στο γραναζακι στη μεση της οθονησ και θα σου βαλει επιλογη 3d buildings οποτε θα εχεις τα σημαντικοτερα κτιρια. γενικα θεωρω περιτο να εχεις το ιντερνετ στη συγκεκριμενη εφαρμογη. συνδεετε αμεσως και οι χαρτες ειναι πληρης. τωρα αν καποιος βαριετε να περιμενει 10 δευτερολεπτα να λοκαρει ας βαλει agps να λοκαρει μεσα στο σπιτι. το περισσοτερα φιλε που ρωτας σου δινει καιρο οδηγους michelen και αλλα τετοια. καθε φορα μπορεις να προσθετεις οτι σε ενδιαφερει
Link to comment
Share on other sites

ανοιξα τους χαρτες της νοκια, πηγα ρυθμισεις, διαδικτυο και ακυρωσα την συνδεση με το ιντερνετ. ετσι βλεπει τους χαρτες που εχει στη μνημη και δεν θελει να ενωθει στο δυκτυο. μου ειχε σπασει τα νευρα και μενα.
εχω 2 επιλογες εκει: internet (το εχω στο offline) και το network destination που το ειχα internet και το εβαλα multimedia message. συνεχιζει να μου πεταει καθε τρεις και λιγο "network connection required".. γκρρρρρρρρ!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 επιλογες εκει: internet (το εχω στο offline) και το network destination που το ειχα internet και το εβαλα multimedia message. συνεχιζει να μου πεταει καθε τρεις και λιγο "network connection required".. γκρρρρρρρρ!

 

εκει το εχω στο "υπηρεσιες wap"

Link to comment
Share on other sites

να σας επαναλαβω την απορια μου

το βαζω στο 3d και μου δειχνει τα κτιρια και μετακινωντας το χαρτη, κατεβαζει δεδομενα και εμφανιζει της διπλανης περιοχης τα σπιτια.

εαν το βαλεις εκτος συνδεσης δεν κατεβαζει και δεν δειχνει τα σπιτια.

επιπλεον αν δεν κανω λαθος δεν αποθηκευει τις περιοχες που κατεβασες και την επομενη φορα τα ξανακατεβαζει.

 

η ερωτηση λοιπον ειναι , μπορω να τους κατεβασω και να μπορω να τους βλεπω offline?

Link to comment
Share on other sites

να σας επαναλαβω την απορια μου

το βαζω στο 3d και μου δειχνει τα κτιρια και μετακινωντας το χαρτη, κατεβαζει δεδομενα και εμφανιζει της διπλανης περιοχης τα σπιτια.

εαν το βαλεις εκτος συνδεσης δεν κατεβαζει και δεν δειχνει τα σπιτια.

επιπλεον αν δεν κανω λαθος δεν αποθηκευει τις περιοχες που κατεβασες και την επομενη φορα τα ξανακατεβαζει.

 

η ερωτηση λοιπον ειναι , μπορω να τους κατεβασω και να μπορω να τους βλεπω offline?

 

ρε φιλε δεν κατεβαζει. απλα οταν φτανει διπλαθελει λιγο χρονο να τα φορτωσει. μηπως μιλας για google maps? εχεις βαλει επιλογη δορυφορικη εικονα σαν βαση και λογικο ειναι να κατεβαζει απο googleearth. βαλε στην επιλογη να σου δειχνει χαρτη που τον εχει μεσα και αφησε το 3d & 3d buildings να βλεπεις τα κυιοτερα κτιρια animated

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν κατεβαζει. απλα οταν φτανει διπλαθελει λιγο χρονο να τα φορτωσει. μηπως μιλας για google maps? εχεις βαλει επιλογη δορυφορικη εικονα σαν βαση και λογικο ειναι να κατεβαζει απο googleearth. βαλε στην επιλογη να σου δειχνει χαρτη που τον εχει μεσα και αφησε το 3d & 3d buildings να βλεπεις τα κυιοτερα κτιρια animated

 

εχεις δικιο, ειχα βαλει δορυφορικη εικονα για αυτο κατεβαζει απο google earth.

αρα αυτους δεν μπορω να τους αποθηκευσω, ουτε τους κρατα αποθηκευμενους μιας περιοχης εαν τους "κατεβασει" εστω τμηματικα , καθως κινουμαι στον χαρτη?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά φοβάμαι να κάνω αναβάθμιση επειδή δεν έχω καταλάβει τα βήματα που πρέπει να κάνω..

και μια ερώτηση σχετικά με τις κάμερες ταχύτητας μήπως υπάρχει αυτοί η δυνατότητα? στο μενού το έχω τσεκαρισμένο αλλα στο δρόμο δεν έχω ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

οι δορυφορικες του googleearth δεν μπορεις να τις σωσεις γιατι ανανεωνονται συνεχεια . δεν σε συμφερει κιολας γιατι εχουν πολυ ογκο. θα δεις οτι η πλοηγηση με χαρτη ειναι πολυ καλυτερη και οι τελευταιοι χαρτεες του ovimaps παρα πολυ καλοι.

 

καμερες ταχυτητας δεν επιτρεπεται κανονικα να εχουμε στα gps. αν θελεις βαλε το garmin και περασε τις μεσα οπου και θα ακους τη σειρηνα οταν πλησιαζεις. παντως υπαρχουν και καποια προγραμματακια ιντερνετικα στο ovistore που κανουν αυτη τη δουλεια αλλα δεν τα εχω τσεκαρει. και στην τελικη μην τρεχεις ρε φιλαρακι

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

σημερα και χθες ανοιξα τους χαρτες ovi.

ψαχνει να βρει το σημειο που ειμαι , και μετα απο ψαξει για λιγο κολλαει η εφαρμογη και με πεταει εξω και κλεινει το τηλεφωνο.

τι λετε να ειναι?

κατι απο ρυθμισεις?

γινεται να παω στην 3.04 πισω?

Link to comment
Share on other sites

 

καμερες ταχυτητας δεν επιτρεπεται κανονικα να εχουμε στα gps.

 

δεν ισχυει καποια τετοια απαγορευση...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, ειχα βαλει δορυφορικη εικονα για αυτο κατεβαζει απο google earth.

αρα αυτους δεν μπορω να τους αποθηκευσω, ουτε τους κρατα αποθηκευμενους μιας περιοχης εαν τους "κατεβασει" εστω τμηματικα , καθως κινουμαι στον χαρτη?

 

εγώ κατεβάζω τους δορυφορικούς χάρτες μέσω wlan απλά κάνοντας περιηγηση στην περιοχή που με ενδιαφέρει και τους κρατάει .Οχι βέβαια για πλοηγηση με φωνητική καθοδήγηση αλλά για περιηγηση στον χάρτη μέσω του gps και βλέποντας τα πάντα όπως φάινονται από το δορυφόρο στο zoom που τους έχουμε κατεβάσει.Τρομερα χρησιμο και ενδιαφερον για ταξιδια που βλεπεις ρεαλιστικα τι υπάρχει στην διπλα γωνία χωρις να χρειαζεσαι να συνδεθεις με δίκτυο εκείνη τη στιγμη,απλα να έχεις μπει μέσω δικτυου προκαταβολικα και να εχεις περιηγηθει στους χάρτες που σε ενδιαφερουν

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει καποια τετοια απαγορευση...

 

εγω γνωριζω οτι ειναι παρανομο να εχουμε τετοια ατοιχεια της αστυνομιας.αν εχεις κατι αλλο σε παρακαλω ενημερωσε μας

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατεβάζω τους δορυφορικούς χάρτες μέσω wlan απλά κάνοντας περιηγηση στην περιοχή που με ενδιαφέρει και τους κρατάει .Οχι βέβαια για πλοηγηση με φωνητική καθοδήγηση αλλά για περιηγηση στον χάρτη μέσω του gps και βλέποντας τα πάντα όπως φάινονται από το δορυφόρο στο zoom που τους έχουμε κατεβάσει.Τρομερα χρησιμο και ενδιαφερον για ταξιδια που βλεπεις ρεαλιστικα τι υπάρχει στην διπλα γωνία χωρις να χρειαζεσαι να συνδεθεις με δίκτυο εκείνη τη στιγμη,απλα να έχεις μπει μέσω δικτυου προκαταβολικα και να εχεις περιηγηθει στους χάρτες που σε ενδιαφερουν

 

α γεια σου! αυτο θελω και εγω να κανω και καθομαι τωρα με τις ωρες να περιηγηθω σε ολο το μοναχο για να τα εχω.

αρα δεν υπαρχει αλλος τροπος, καθως πρεπει να κανεις την περιηγηση και με μεγαλο ζοομ για να τα εχεις ....

 

εχει βρει καποιος το ιδανικο ζοομ για την δουλεια αυτη?

ξερει κανεις που τα αποθηκευει αυτα? υπαρχει περιπτωση να χουμε προβλημα?

Edited by ppiccasso
Link to comment
Share on other sites

α γεια σου! αυτο θελω και εγω να κανω και καθομαι τωρα με τις ωρες να περιηγηθω σε ολο το μοναχο για να τα εχω.

αρα δεν υπαρχει αλλος τροπος, καθως πρεπει να κανεις την περιηγηση και με μεγαλο ζοομ για να τα εχεις ....

 

εχει βρει καποιος το ιδανικο ζοομ για την δουλεια αυτη?

ξερει κανεις που τα αποθηκευει αυτα? υπαρχει περιπτωση να χουμε προβλημα?

 

νομιζω οτι αν βαλεις στο χαρτη το 3d buildings θα σε βοηθησει αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.μια ενημερωση παιδια.εχθες παρελαβα την συσκευη μου (nokia care)k εχει την πληρη εκδοση 3.06 εγκατεστημενη!

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.μια ενημερωση παιδια.εχθες παρελαβα την συσκευη μου (nokia care)k εχει την πληρη εκδοση 3.06 εγκατεστημενη!

 

δες αν σου εχει και το νεο χαρτη της ελλαδας. παρατηρησε οτι εχει και ενημερωση απο το κινητο για χαρτεσ και εφαρμογη. καλη πλοηγηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...