Jump to content

Samsung Kies


lambis_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, πιστεύω πως θα πρέπει να αρχίσουμε να δημιουργούμε ξεχωριστά θέματα για κεντρικά θέματα που αφορούν το Bada OS, το Samsung Kies κ.λ.π. ώστε να μην χάνονται posts και απαντήσεις. Ήδη ορισμένα θέματα έχουν γίνει αρκετά μεγάλα, και αν δεν το παρακολουθείς καθημερινά... την έχασες τη μπάλα.

 

Ξεκινάω λοιπόν το θέμα αυτό (αν δεν έχουν αντίθετη γνώμη και οι διαχειριστές) με όλα όσα αφορούν το Samsung Kies, προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, λύσεις κλπ, κάνοντας τη δική μου ερώτηση.

 

Υπάρχει τρόπος στο Kies να πάρω ολικό backup του κινητού (επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις, themes, φωτογραφίες, μουσική, βίντεο κλπ) με μια μόναδική διαδικασία ή πρέπει να το κάνω εγω ξεχωριστά;

 

Υ.Γ. Για όσους είχαν SonyEricsson το PC Suite έχει τέτοια διαδικασία που...

 

Ευχαριστώ.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, πιστεύω πως θα πρέπει να αρχίσουμε να δημιουργούμε ξεχωριστά θέματα για κεντρικά θέματα που αφορούν το Bada OS, το Samsung Kies κ.λ.π. ώστε να μην χάνονται posts και απαντήσεις. Ήδη ορισμένα θέματα έχουν γίνει αρκετά μεγάλα, και αν δεν το παρακολουθείς καθημερινά... την έχασες τη μπάλα.

 

Ξεκινάω λοιπόν το θέμα αυτό (αν δεν έχουν αντίθετη γνώμη και οι διαχειριστές) με όλα όσα αφορούν το Samsung Kies, προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, λύσεις κλπ, κάνοντας τη δική μου ερώτηση.

 

Υπάρχει τρόπος στο Kies να πάρω ολικό backup του κινητού (επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις, themes, φωτογραφίες, μουσική, βίντεο κλπ) με μια μόναδική διαδικασία ή πρέπει να το κάνω εγω ξεχωριστά;

 

Υ.Γ. Για όσους είχαν SonyEricsson το PC Suite έχει τέτοια διαδικασία που...

 

Ευχαριστώ.

 

Όχι προς το παρόν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

θα πρέπει να τα κάνεις ξεχωριστά !

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όχι προς το παρόν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

θα πρέπει να τα κάνεις ξεχωριστά !

 

Η εφαρμογή kies το ότι αναγνωρίζει μόνο την μνήμη τηλεφώνου είναι σωστό? και όχι και την μνήμη της κάρτας?

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή kies το ότι αναγνωρίζει μόνο την μνήμη τηλεφώνου είναι σωστό? και όχι και την μνήμη της κάρτας?

 

Για ποιο πράγμα συγκεκριμένα μιλάς; εννοώ τι θες να κάνεις; :p και μιλάς για την κάρτα μνήμης ή την κάρτα SIM ?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας πεδεια,

αντιμετοποιζω το εξης προβλημα, εκανα φορματ τον υπολογοιστοι , ενγγατεστησα το τεφτεο κιες , αλλα στα download δεν βλεπω αφτα που εχω κατευασει πριν κερω, καποια απο τα οποια ητανε δωρεαν ενω τορα κοστηζουνε.

 

Πως μπορο να επανακτησο αφτα που κατευασα καποτες , κσανα στην λιστα μοθ στα

download στο κιες ??

 

υποψην οτι αφτα που ειχα κατευασει τοτες , τα ειχα σομενα σε εναν φακελο του pc, τα αντεγραψα στον αντιστειχω φακελο μεσα στο κιες. παρολλα αφτα δεν εμφανιζοντε.

 

καμεια ιδεα κανεις ???

 

Eπισεις τηα παρακαλουσα τον αγαπητο μοδερατορ , που με ειχαι στηλει ενα plug in , γεια την ελληνικη γλοσσα , γεια τον firefox !! να μου το κσαναστηλει, εαν δεν τον κανε κοπο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας πεδεια,

αντιμετοποιζω το εξης προβλημα, εκανα φορματ τον υπολογοιστοι , ενγγατεστησα το τεφτεο κιες , αλλα στα download δεν βλεπω αφτα που εχω κατευασει πριν κερω, καποια απο τα οποια ητανε δωρεαν ενω τορα κοστηζουνε.

 

Πως μπορο να επανακτησο αφτα που κατευασα καποτες , κσανα στην λιστα μοθ στα

download στο κιες ??

 

υποψην οτι αφτα που ειχα κατευασει τοτες , τα ειχα σομενα σε εναν φακελο του pc, τα αντεγραψα στον αντιστειχω φακελο μεσα στο κιες. παρολλα αφτα δεν εμφανιζοντε.

 

καμεια ιδεα κανεις ???

 

Eπισεις τηα παρακαλουσα τον αγαπητο μοδερατορ , που με ειχαι στηλει ενα plug in , γεια την ελληνικη γλοσσα , γεια τον firefox !! να μου το κσαναστηλει, εαν δεν τον κανε κοπο.

 

Όταν κάνεις format στον υπολογιστή σου αυτό πάει να πει οτί από τον σκληρό σου δίσκο διαγράφονται τα πάντα από αυτόν σε οποιοδήποτε φάκελο και να ήταν...

 

Πάντως υπάρχουν πιθανότητες να επαναφέρεις τα αρχεία σου από φορμαρισμένους δίσκους αν έχεις λίγο τύχη και δεν έχεις κάνει hard format...

Αλλά για περισότερες πληροφορίες ψάξε στο google γιατί εγώ δεν ξέρω περισότερα...

 

Και μια παράκληση....το κάποτε να το λες κάποτε και όχι κάποτες και ειδηκά χωρίς τόνο... :p

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις format στον υπολογιστή σου αυτό πάει να πει οτί από τον σκληρό σου δίσκο διαγράφονται τα πάντα από αυτόν σε οποιοδήποτε φάκελο και να ήταν...

 

Πάντως υπάρχουν πιθανότητες να επαναφέρεις τα αρχεία σου από φορμαρισμένους δίσκους αν έχεις λίγο τύχη και δεν έχεις κάνει hard format...

Αλλά για περισότερες πληροφορίες ψάξε στο google γιατί εγώ δεν ξέρω περισότερα...

 

Και μια παράκληση....το κάποτε να το λες κάποτε και όχι κάποτες και ειδηκά χωρίς τόνο... :p

 

Ευχαριστώ φίλε Gdrdasky, γεια της πληροφορίες σου,! το αστείο είναι ότι πριν από 3/4 μήνες , είχα ξανακάνει φορματ , και τότες χωρίς να κάνω τίποτα , στο κιες έβλεπα αφτα που είχα κατευασεη πριν κερο !!! γεια αφτο αλώστε και ποσταρο !!!! διότι με την νέα βερσιόν του κιεσ , αφτο πλέον δεν γίνεται .!!!

 

Όσο γεια το Plug in γεια τον Firefox , γεια τα ελληνικά !!! τελικά το βρήκα, ελπίζω να μην είναι πολλά τα λάθη μου !!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα. Εχω και εγω το s8500. Εχω κατεβασει το Κιes στο pc και οταν παταω το εικονιδιο με τα apps μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα.

The remote name could be resolved. "img samsungapps.com" Ξερει κανεις τι γινεται γιατι δεν σκαμπαζω και πολλη απ΄ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξαναεγκαταστήσεις το KIES. Πιθανόν έτσι να λυθεί...

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται τιποτα.Το εχω κανει 3 φορες μεχρι τωρα.Μηπως φταιει που εχω στο λαπτοπ ΧΡ σπασμενα; Και κατο αλλο αν γνωριζει καποιος.Σπασμενο προγραμμα πλοηγησης υπαρχει για s8500;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά οταν συνδεω το κινητο στο pc πατάω επιλογη λειτοουργιας samsung kies αλλά μετά μου βγαζει το εξης μηνυμα: "η συνδεσιμοτητα με τον υπολογιστη ειναι διαθεσιμη μονο σε κατασταση αναμονης.να κλεισουν ολες οι εφαρμογες" και φυσικά δεν το αναγνωριζει.

Τι πρεπει να κάν;

Εχω windows 7 64 αν έχει κάποια σχέση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά οταν συνδεω το κινητο στο pc πατάω επιλογη λειτοουργιας samsung kies αλλά μετά μου βγαζει το εξης μηνυμα: "η συνδεσιμοτητα με τον υπολογιστη ειναι διαθεσιμη μονο σε κατασταση αναμονης.να κλεισουν ολες οι εφαρμογες" και φυσικά δεν το αναγνωριζει.

Τι πρεπει να κάν;

Εχω windows 7 64 αν έχει κάποια σχέση.

 

Αυτο που σου λεει.....

Κλείνεις όλες τις εφαρμογες που τρέχουν στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται τιποτα.Το εχω κανει 3 φορες μεχρι τωρα.Μηπως φταιει που εχω στο λαπτοπ ΧΡ σπασμενα; Και κατο αλλο αν γνωριζει καποιος.Σπασμενο προγραμμα πλοηγησης υπαρχει για s8500;

 

Κατέβασε απο εδώ την τελευταία έκδοση του kies: http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-S8500BAAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support και δοκίμασε ξανά.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατεβασα οπως μου ειπες την τελευταια εκδοση απο το Κies. Eνω την κατεβαζει κανονικα οταν προσπαθω να ανοιξω το δευτερο εικονιδιο που γραφει samsung apps τοτε μου πεταει το μυνημα στα αγγλικα που γραφω παραπανω The remote name could be resolved. "img samsungapps.com"
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λεει.....

Κλείνεις όλες τις εφαρμογες που τρέχουν στο κινητό

 

Το θέμα είναι οτι δεν τρέχει καμία εφαρμογή!Ακόμα και τα widgets τα έχω βγαλει απο την κατασταση αναμονης.Μονο το φοντο δειχνει..

 

Το συνδέω με το pc..εμφανιζεται η οθονη επιλογης λειτουργιας usb μέσω kies..παταω επιλογη..ανοιγω το Kies στο pc..και πανω αριστερα μου εμφανιζει τον "οδηγο συνδεσης συσκευής" και οχι ως εικονιδιο την συσκευή..

 

any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι δεν τρέχει καμία εφαρμογή!Ακόμα και τα widgets τα έχω βγαλει απο την κατασταση αναμονης.Μονο το φοντο δειχνει..

 

Το συνδέω με το pc..εμφανιζεται η οθονη επιλογης λειτουργιας usb μέσω kies..παταω επιλογη..ανοιγω το Kies στο pc..και πανω αριστερα μου εμφανιζει τον "οδηγο συνδεσης συσκευής" και οχι ως εικονιδιο την συσκευή..

 

any ideas?

 

Δοκίμασε αυτό:

- ανοιξε τον Kies

- στα Windows, πηγαινε [start] εκκίνησή > [Run] εκτελεση και γραψε “regedit” πατα enter

- στο Windows Register, ψαξε για τον παρακατω φακελο:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- διεγραψε ολους τους υποφακελους ΚΑΤΩ απο το [DeviceDB] – ειναι συνηθως αριθμοι απο το 1 μεχρι το X.

- στον φακελο [DeviceDB], κανε κλικ στην παραμετρο [MaxID] και αλλαξε τον αριθμο απο X σε 0.

- κλεισε το Register, κλεισε τον Samsung Kies και ανοιξε τον ξανα, αφου εχεις συνδεσει το κινητο.

 

Ίσως δουλέψει...

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό:

- ανοιξε τον Kies

- στα Windows, πηγαινε [start] εκκίνησή > [Run] εκτελεση και γραψε “regedit” πατα enter

- στο Windows Register, ψαξε για τον παρακατω φακελο:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- διεγραψε ολους τους υποφακελους ΚΑΤΩ απο το [DeviceDB] – ειναι συνηθως αριθμοι απο το 1 μεχρι το X.

- στον φακελο [DeviceDB], κανε κλικ στην παραμετρο [MaxID] και αλλαξε τον αριθμο απο X σε 0.

- κλεισε το Register, κλεισε τον Samsung Kies και ανοιξε τον ξανα, αφου εχεις συνδεσει το κινητο.

 

Ίσως δουλέψει...

 

 

 

Κάνω αυτό που λές αλλα οι φάκελοι που είναι κάτω απο το devicedb ειναι οι: deviceloadstate, install, setting και widgets.

Επίσης στο φάκελο devicedb δεν υπαρχει παράμετρος maxid για να αλλαξω to value του..

 

- κατασταση αναμονης θεωρειται η αρχική οθονη που εχει κατω τα 3

icons(πληκτρολογιο, επαφές, μηνυματα) σωστά?

 

 

Προφανώς τοσο καιρό δν ηξερα οτι με παρατεταμενη πιεση του κεντρικου πληκτρου μου δινεται η δυνατοτητα απενεργοποιησης ολων των εφαρμογων..ολα οκ τωρα..

Edited by dionisis777
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βγηκε το επισημο Kies 2.0 Version,http://www.samsungmobile.de/support/softwaremanuals/software.do?phone_model=GT-S8500

 

ναι και υπαρχει και στο ελληνικο site!

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-S8500BAAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει;

 

Εκ πρώτης όψεως, πολύ πιο smooth τα πράγματα, χωρίς κολλήματα.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, είτε το Kies 2.0 δεν έχει διαχείριση μηνυμάτων είτε κάτι πολύ στραβό έχει γίνει εδώ.
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...