Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση μιας και έχω χάσει πολλά επεισόδια...

Το ΤΙΒ που έχω με busybox 1.16 μπορώ να το κάνω ενημέρωση μέσω του μάρκετ η θα έχω πρόβλημα με το xrecovery?

Κάποια στιγμή νομίζω το είχα επιχειρήσει και λόγω διαφορετικου busybox δεν δούλευε..

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το x10 mini με την 2.1 αλλά με το build number 2.0.A.0.504.

Στον έλεγχο για update λογισμικού μου γράφει ότι το κινητό είναι ενημερωμένο.

 

Ερώτηση: Τι να κάνω ώστε να αναβαθμιστεί το κινητό στην build number 2.0.2.A.0.24;

Το λέω αυτό για να μπορέσω να το κάνω rooted με τον εύκολο και τρόπο μέσω κινητού:

 

"Κατεβάζεις το SuperOneClick από εδώ, την έκδοση 1.6.3.

Επιλέγεις σαν exploit το psneuter και πατάς "root". κατόπιν κάνεις και ένα reboot και είσαι έτοιμος"

 

Ή μπορώ και με την build number 2.0.A.0.504. να το ρουτάρω με τον παραπάνω τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μιας και έχω χάσει πολλά επεισόδια...

Το ΤΙΒ που έχω με busybox 1.16 μπορώ να το κάνω ενημέρωση μέσω του μάρκετ η θα έχω πρόβλημα με το xrecovery?

Κάποια στιγμή νομίζω το είχα επιχειρήσει και λόγω διαφορετικου busybox δεν δούλευε..

 

Από την στιγμή που υπάρχει εγκατεστημένο το busybox του xrecovery, δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να κατεβάσεις άλλο μιας και το TiB το "βλέπει". Πάντως ούτως η άλλως το TiB εγκαθιστά το busybox στο /system/xbin και όχι στο /system/bin που είναι το busybox του xrecovery.

 

Έχω το x10 mini με την 2.1 αλλά με το build number 2.0.A.0.504.

Στον έλεγχο για update λογισμικού μου γράφει ότι το κινητό είναι ενημερωμένο.

 

Ερώτηση: Τι να κάνω ώστε να αναβαθμιστεί το κινητό στην build number 2.0.2.A.0.24;

Το λέω αυτό για να μπορέσω να το κάνω rooted με τον εύκολο και τρόπο μέσω κινητού:

 

"Κατεβάζεις το SuperOneClick από εδώ, την έκδοση 1.6.3.

Επιλέγεις σαν exploit το psneuter και πατάς "root". κατόπιν κάνεις και ένα reboot και είσαι έτοιμος"

 

Ή μπορώ και με την build number 2.0.A.0.504. να το ρουτάρω με τον παραπάνω τρόπο;

 

Για την 2.0.Α.0.504 προτίμησε το z4 root.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το z4root δεν δουλευει για προ? το κανω αλλα καθε για πολυ ωρα το try to applying root, ποση ωρα παιρνει? Μηπως κολαει και δεν προχωραει? εχω την 0.24

 

Μια από τα ίδια.... σαν να έχει κολήσει ... το έχει κάνει κανείς εδώ να μας πει μήπως χρειάζετε πολύ ώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να με ενημερώσει κάποιος υπεύθυνα αν μετά την διαδικασία root & move to sd στο x10 mini pro μπορώ να κάνω ενημέρωση λογισμικού που δίνει ανά καιρούς η sony ericsson (update) χωρίς να έχω επιπτώσεις.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καλυτερη ή χειροτερη...το αποτελεσμα ειναι το ιδιο: rooted ηλεφωνο.

Απλα η δευτερη βγηκε αργοτερα (προφανως, για να ειναι...δευτερη:lol:) οπου τα πραγματα γιναν απλουστερα.

Και ναι, ειναι 100% ασφαλης (διαβασε παρολαυτα το disclaimer στο τελος του πρωτου ποστ)

 

Προσωπικη μου αποψη, αφου περασε τοσος καιρος, ισως θα επρεπε να σβηστει η πρωτη μεθοδος...πιο πολυ μπερδευει τον κοσμο παρα τον ενημερωνει:D

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καλυτερη ή χειροτερη...το αποτελεσμα ειναι το ιδιο: rooted ηλεφωνο.

Απλα η δευτερη βγηκε αργοτερα (προφανως, για να ειναι...δευτερη:lol:) οπου τα πραγματα γιναν απλουστερα.

Και ναι, ειναι 100% ασφαλης (διαβασε παρολαυτα το disclaimer στο τελος του πρωτου ποστ)

 

Προσωπικη μου αποψη, αφου περασε τοσος καιρος, ισως θα επρεπε να σβηστει η πρωτη μεθοδος...πιο πολυ μπερδευει τον κοσμο παρα τον ενημερωνει:D

μα το διαβασα,γι'αυτο προβληματιστηκα και ρωτησα...τι ειδους βλαβη μπορει να παθει το κινητο αν κατι δεν παει καλα?θελω να ειμαι σιγουρος πριν κανω οτιδηποτε...αν καποιος εχει δοκιμασει τη 2η μεθοδο ας διαβεβαιωσει οτι ειναι ασφαλης
Link to comment
Share on other sites

μα το διαβασα,γι'αυτο προβληματιστηκα και ρωτησα...τι ειδους βλαβη μπορει να παθει το κινητο αν κατι δεν παει καλα?θελω να ειμαι σιγουρος πριν κανω οτιδηποτε...αν καποιος εχει δοκιμασει τη 2η μεθοδο ας διαβεβαιωσει οτι ειναι ασφαλης

 

Εγω την εχω κανει και ΣΕ ΜΕΝΑ δουλεψε. Αυτο λεει το disclaimer. Οτι λογικα δουλευει, αλλα αν κατι παει στραβα δεν φερει καμια ευθυνη ο συγγραφεας του.

Off the record, σε λεω καντο!

Βλαβη να παθει το κινητο αποκλειεται (Hardware εννοω).

Το πολυ πολυ να brickαρει (να μην ανοιγει, να μην κανει τιποτα, να ειναι τοσο χρησιμο οσο ενα τουβλο τελος παντων). Αλλα και σε αυτη την περιπτωση, εχουν βρεθει ευκολες λυσεις επαναφορας. Απλα χανεις οτι εχεις μεσα, οποτε αν θες να εισαι τοσο σιγουρος, παρε ενα backup απο ολα τα δεδομενα σου και μετα καντο. Εγω προσωπικα δεν πηρα backup. Το εβαλα, το ετρεξα και μερικα δευτερολεπτα μετα ημουν rooted. Το ιδιο και το 99,99% των χρηστων εδω μεσα πιστευω...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το z4root και το κασπερσκυ βρισκει trojan

 

επισης,το κινητο λεει οτι δεν επιτρεπει την εγκατασταση επειδη δεν ειναι απ'το android market αλλα φανταζομαι οτι αυτο το ξετικαρω,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:Καλό είναι να κάνετε εγκατάσταση του busybox με το Titanium Backup.

 

 

τι κανουν αυτα; και ποτε να τα κανουμε εγκατασταση;

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ειμαι ο μονος που δεν εχω καταφερει να βαλω αλλη rom sto χ10 μινι μου....:(((((

ειναι rooted εχω κανει 2 patrision φατ 32 κ εχτ2.....εχω περασει root explorer......με το που βαζω την iridioum ολα τελεια μεχρι να ανοιξω το wifi......μετα συνεχεια reboot θελω να το σπασω το τηλ μου......και δεν δουλευει ουτε κ το app2sd....¨(((((......to x10 mini μου εχει firmware2.1 update 1 kai αριθμο εκδοσης 2.1.1.Α.0.6....τι πρεπει να κανω για να βαλω αλλη ρομ κ να δουλειει σωστα??????pls help me........

x10 miniCyanogen Mod 7 mini cm 2.0.0(Nobodyatall) και τα μυαλα στα καγγελα!!!!

htc sensation.....και μολις αρχισε το παιχνιδι..:p

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ειμαι ο μονος που δεν εχω καταφερει να βαλω αλλη rom sto χ10 μινι μου....:(((((

ειναι rooted εχω κανει 2 patrision φατ 32 κ εχτ2.....εχω περασει root explorer......με το που βαζω την iridioum ολα τελεια μεχρι να ανοιξω το wifi......μετα συνεχεια reboot θελω να το σπασω το τηλ μου......και δεν δουλευει ουτε κ το app2sd....¨(((((......to x10 mini μου εχει firmware2.1 update 1 kai αριθμο εκδοσης 2.1.1.Α.0.6....τι πρεπει να κανω για να βαλω αλλη ρομ κ να δουλειει σωστα??????pls help me........

 

Διάβασε τις πρώτες γραμμές αυτού του post.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ειμαι νεος κατοχος του χπερια 10 προ και επειδη εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ και εχω μπερδευτει σχετικα με ροοτ κτλ. που μπορω να βρω οδηγιες εγκαταστασης για να κανω και εγω ροοτ το κινητο την πιο προσφατη εγκατασταση. Δεν εχω ιδεα τη πρεπει να κανω, παραδειγμα θα πρεπει να γραφτω στο Market δηλαδη να δημιουργησω λογαριασμο και μετα να κατεβασω ενα προγραματακι και μετα να κανω την διαδικασια εγκαταστασης(ροοτ) :S Δεν ξερω... :wacko:ας βοηθησει καποιος να μου πει. Ευχαριστω εκ των προτερων.

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εκανα προχτες...θα κατεβασεις το αρχειο απ'το 1ο post που αναφερεται στη 2η μεθοδο(z4root)...θα συνδεσεις το κινητο με τον υπολογιστη για να μεταφερεις την εφαρμογη και θα την εγκαταστησεις μετα..ειναι γυρω στα 2 λεπτα υποθεση...μολις τελειωσει μπες στο μαρκετ για να κατεβασεις καποιες χρησιμες εφαρμογες οπως το titanium backup κ.α.
Link to comment
Share on other sites

okay ευχαριστω! εχω βρει και αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294476

πιστευω ειναι το πιο πιο προσφατο.... αν ακουλουθησω αυτο θα ειμαι οκαy? Και η εκδοση firmware του κινητου ειναι 2.1 εκδοση Kernel 2.6.29 και ο αριθμος εκδοσης 2.0.Α.0.504 και αν κατεβασω το Root Explorer version 2.2 δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα...?

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κολλησει...και 8α το σπασω το κινητο...λοιπον...

 

εκανα αναβαθμιση το λογισμικο του κινητου απο 1.6 σε 2.1 update1 (ετσι λεει )

 

και δεν μπορω να εγκαταστησω καμμια εφαρμογη apk....

 

Γιατι δεν μπορω?

 

Μπορειται να μου πειτε τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κολλησει...και 8α το σπασω το κινητο...λοιπον...

 

εκανα αναβαθμιση το λογισμικο του κινητου απο 1.6 σε 2.1 update1 (ετσι λεει )

 

και δεν μπορω να εγκαταστησω καμμια εφαρμογη apk....

 

Γιατι δεν μπορω?

 

Μπορειται να μου πειτε τι πρεπει να κανω?

 

Έχεις τικάρει το Ρυθμίσεις - Εφαρμογές- Άγνωστες Εφαρμογές;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τικάρει το Ρυθμίσεις - Εφαρμογές- Άγνωστες Εφαρμογές;

 

" Παω στης ρυθμισεις - Εφαρμογες και μου βγαζει ( Αγνωστες πηγες (εκει εκανα τικ).- Διαχειριση Εφαρμογων - Υπηρεσιες που εκτελουνται - Αναπτυξη....

 

Μπαινω στην Διαχειριση εφαρμογων...και δεν υπαρχουν οι εφαρμογες apk....

Link to comment
Share on other sites

" Παω στης ρυθμισεις - Εφαρμογες και μου βγαζει ( Αγνωστες πηγες (εκει εκανα τικ).- Διαχειριση Εφαρμογων - Υπηρεσιες που εκτελουνται - Αναπτυξη....

 

Μπαινω στην Διαχειριση εφαρμογων...και δεν υπαρχουν οι εφαρμογες apk....

 

ΟΚ. Πήγαινε στο Market τώρα, ή αν έχεις κάποια εφαρμογή σε .apk στείλε τη με Bluetooth στο κινητό σου και εγκατέστησέ την...

 

Πες μας τι πρόβλημα σου βγάζει...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Πήγαινε στο Market τώρα, ή αν έχεις κάποια εφαρμογή σε .apk στείλε τη με Bluetooth στο κινητό σου και εγκατέστησέ την...

 

Πες μας τι πρόβλημα σου βγάζει...

 

Λοιπον μου λεει ( < Αγνωστο >

Δεν ειναι δυνατη η ληψη . Το 20/02/2011

Περιεχομενο δεν υποστηριζεται απο το τηλεφωνο. )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχτες εκανα το τελευταιο update του χπερια χ10 μινι προ και ο αριθμος εκδοσης πηγε στπ 2.1.1.Α.06 θα μπορω να το κανω ροοτ ή δεν γινεται καθολου ? και θα πρεπει να περιμενω? αν ξερει κανεις που να το εχει κανει το ροοτ με αυτον τον αριθμο εκδοσης και να του εγινε με επιτυχια χωρις κανενα προβλημα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχτες εκανα το τελευταιο update του χπερια χ10 μινι προ και ο αριθμος εκδοσης πηγε στπ 2.1.1.Α.06 θα μπορω να το κανω ροοτ ή δεν γινεται καθολου ? και θα πρεπει να περιμενω? αν ξερει κανεις που να το εχει κανει το ροοτ με αυτον τον αριθμο εκδοσης και να του εγινε με επιτυχια χωρις κανενα προβλημα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

 

Μπορείς να κάνεις root, και εγώ την 0.6 έχω, και έχω κάνει εύκολα στο κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις root, και εγώ την 0.6 έχω, και έχω κάνει εύκολα στο κινητό μου.

 

 

Τrikalε το ροοτινκ το εκανες με το z4root? εγκατεστησες το z4root στο κινητο σου και μετα εγινε ροοτινκ? Και κατι τευλευταιο επειδη το κινητο σου ειναι ειδη ροοταρισμενο:D εχεις κανενα bug ή lag στο κηνητο βασικα αν εχει κανενα αρνητικο προβλημα που να σε ενοχλη ή ειναι ολα οκαy? Ευχαριστω.

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...