Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει ένα αρχείο έχει 3. Το πρώτο είναι το flashtool και τα άλλα 2 είναι link για το Generic UK. Το κατεβάζεις και αυτό και βάζεις τον φάκελο μέσα στον φάκελο του flashtool.

 

Ναι αυτό ακριβώς σου λέω :p Βάζω στο flashtooll το αρχείο (UK generic) και μου ζητάει και τα παραπάνω. Τέσπα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παίδες προσπαθώ να ρουτάρω ένα x10 mini και έχει αρκετή ώρα στο attempting to apply root...

να σημειώσω πως τρέχω το z4root 1.1.0.apk μέσα από την συσκευή.καμιά λύση??

My Phone: HTC HD2,HTC Desire,HTC Desire HD

My Rom...: X

My Radio.: 2.15.50.14

Android...: Mdjs CyanogenMod 7 2.4 Nand On Magldr 1.12 Or Windows phone 7

Link to comment
Share on other sites

παίδες προσπαθώ να ρουτάρω ένα x10 mini και έχει αρκετή ώρα στο attempting to apply root...

να σημειώσω πως τρέχω το z4root 1.1.0.apk μέσα από την συσκευή.καμιά λύση??

 

Αν έχεις την τελευταία διαθέσιμη αναβάθμιση (2.0.2.Α.0.24) δεν γίνεται root με καμία από τις γνωστές μεθόδους, εκτός από αυτό

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την τελευταία διαθέσιμη αναβάθμιση (2.0.2.Α.0.24) δεν γίνεται root με καμία από τις γνωστές μεθόδους, εκτός από αυτό

έχω εγκατεστημένη αυτή 2.0.2.Α.0.24.με το λινκ που μου δίνεις όμως δεν μπορώ να βγάλω άκρη καθώς στο τόπικ ο τύπος λέει ότι πρέπει να χω ένα ήδη ρουταρισμένο χ10 μίνι

 

 

επίσης αυτή η διαδικασία δεν κάνει τίποτα απολύτως...

Edited by nikos719

My Phone: HTC HD2,HTC Desire,HTC Desire HD

My Rom...: X

My Radio.: 2.15.50.14

Android...: Mdjs CyanogenMod 7 2.4 Nand On Magldr 1.12 Or Windows phone 7

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905183&page=5

Εγώ με το SuperOneClick το έκανα rooted και είμαι με τη νεα έκδοση 2.1

Επίσης πείτε μου ρε παιδιά σας παρακαλώ ποιές εφαρμογές που έιχε το κινητό πρίν μπορώ να απεγκαταστήσω γιατι το Titanium με προειδοποίησε οτι μπορεί να έχω πρόβλημα με τη ROM μου εάν απεγκαταστήσω κάποια εφαρμογή που χριάζεται το κινητό..

Edited by anastazio83
Link to comment
Share on other sites

έχω εγκατεστημένη αυτή 2.0.2.Α.0.24.με το λινκ που μου δίνεις όμως δεν μπορώ να βγάλω άκρη καθώς στο τόπικ ο τύπος λέει ότι πρέπει να χω ένα ήδη ρουταρισμένο χ10 μίνι

 

 

 

επίσης αυτή η διαδικασία δεν κάνει τίποτα απολύτως...

 

παίδες προσπαθώ να ρουτάρω ένα x10 mini και έχει αρκετή ώρα στο attempting to apply root...

να σημειώσω πως τρέχω το z4root 1.1.0.apk μέσα από την συσκευή.καμιά λύση??

 

Ναι αυτό ακριβώς σου λέω :p Βάζω στο flashtooll το αρχείο (UK generic) και μου ζητάει και τα παραπάνω. Τέσπα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905183&page=5

Εγώ με το SuperOneClick το έκανα rooted και είμαι με τη νεα έκδοση 2.1

Επίσης πείτε μου ρε παιδιά σας παρακαλώ ποιές εφαρμογές που έιχε το κινητό πρίν μπορώ να απεγκαταστήσω γιατι το Titanium με προειδοποίησε οτι μπορεί να έχω πρόβλημα με τη ROM μου εάν απεγκαταστήσω κάποια εφαρμογή που χριάζεται το κινητό..

 

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ -POST-........!!!!

 

Αλλα το κανω καθαρα για λογους πληροφορησης και για να ξεκουρασω λιγο και το πολυπροσφερομενο (μελος - φιλο) και ΜΟΡΤΗ...!!! DARKARO....!!!!

 

Aγαπητα μας μελη οπως εχετε διαβασει σε αυτο το thread (αρχη-μεση-τελος του [δεν ειναι τοσες πολλες οι σελιδες αυτες..]) εχετε καταλαβει πως οποιος κυριος-κυρια εχει κανει τον τελευταιο καιρο -Up Date με το -Pc Companion- και εχει αλλαξει την εκδοση λογισμικου στην συσκευη του (δλδ.firmware) απο 2.0.A.0.504! σε 2.0.2.Α.0.24 ,,,,,,,δεν μπορει να -ΞΑΝΑROOTAREI-την συσκευη του

πια με τον παλαιοτερο κλασικο τροπο.........(δλδ.superoneclick+z4root)

Η λυση ειναι να ξαναγυρισει στην εκδοση που ηταν..δλδ στην 2.0.A.0.504....(και μετα θα μπορει ξανα με superoneclick+z4root)

Αυτο απαιτει το λεγομενο --downgrade = υποβαθμιση--...

 

............................................................................................ΕΠΙΛΥΣΗ=(DOWNGADE)...........................................................................................................

 

Οι μεθοδοι ποικιλουν αναλογα και με το λειτουργικο που εχει ο καθενας στον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ TOY......

Mιας και οι περισσοτεροι πλεον στα P.C τους διαθετουν WINDOWS-7/VISTA, με τον τροπο που εχει παραθεσει ο -DaRk_dOg- (flashtool Bin4ry) θα βολευτειτε πολλοι απο εσας......

Αυτοι που διαθετουν -ΧP- η -LINUX-.(Η και καποιο αλλο)..η διαδικασια αλλαζει καπως,,,,και εδω μπορειτε να θεσετε και τις ερωτησεις σας....(καλυτερα συγκεκριμενα ομως..)

Σας ενημερωνω επισης,,οτι σε λιγο καιρο απο σημερα και αν ειστε υπομονετικοι θα βγει οδηγος απο αγαπητο μας μελος,,,(ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ...!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.......[DARKARE...!!! ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.....!!! ΙΣΧΥΕΙ...???]) που θα μπορειτε με εναν νεο τροπο να rootarete τις συσκευες σας ακομα και αν ειστε στην 2.0.2.Α.0.24 ....ΥΠΟΜΟΝΗ....!!!! (εκτος απο εναν που προ-υπαρχει...απο το ιδιο μελος...ΕΔΩ..!!! [[ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291666 ]] )

 

...........................................................................................ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..............................................................................................................................

 

nikos 719--(o τυπος που λες,,ειναι ο κυριος DaRk_dOg αυτος που σου απαντουσε βρε...!!! ,,:!::lol:) και σου λεει να εχεις ηδη την συσκευη στα χερια σου-(που κρατας)-ROOTARISMENH και οχι μια αλλη επιπλεον,,,,,ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙ....!!! και μετα προχωρας οπως περιγραφει....

Mε την 2.0.2.Α.0.24 εκδοση στην συσκευη σου και με το z4root (οποια εκδοση -z4- και να εχεις..) δεν προκειται οσο και να προσπαθεις να δεις την συσκευη σου rootarismeni......

 

darko_77--Θα σου προτεινω να κανεις download το firmware απο U.K,,,,απο εδω (αν εχεις το -mini pro-) forum.xda-developers.com/showthread.php?t=826455 και μετα συνεχισε κλασσικα.....εφοσον εχεις στο P.C σου WINDOWS-7/VISTA..( Υ.Γ αν εχεις -mini- απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=825664 )

 

anastazio83--θα σου προτεινα να αποφυγεις απεγκατασταση εφαρμογων που εχουν σχεση με -GOOGLE- αλλα επειδη αν συνεχισω θα χαρακτηριστω -off topic-......ψαχτο λιγο καλυτερα....υπαρχει thread που αναφερονται πολλα μελη σε αυτο......(δεν καταφερα να βρω τα -postarismata-για να στα παρεθεσω/παραπεμψω..)

 

ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ + ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ........(οχι σκοπιμως-ελλειψη γνωσης,κυριως...)ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ...

 

Υ.Γ. (ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ -POSTARO- ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ...!!!!! :lol::D:p)

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ -POST-........!!!!

[...]

ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ........(οχι σκοπιμως-ελλειψη γνωση κυριως...)ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ...

 

Υ.Γ. (ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ -POSTARO- ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ...!!!!! :lol::D:p)

 

:up::up::clap:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποια μου προτεινεις να κρατησω...???Αν δεν μπορουμε να βρουμε αυτην που ειχαμε απο -ΜΑΜΑ-,,(U.K λοιπον αφου ειναι ολες το ιδιο????)....

Οι σοβαρές διαφορές εστιάζονται στα εξής 2 σημεία:

 

ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟ DaRk_dOg

 

(Στο localization (δλδ την γεωγραφική καταχώρηση) γιαυτό και είδες με Nordic να γίνεται αλαλούμ με το qwerty και τέλος με την εφαρμογή μηνυμάτων (αν δεις δεν έχει την επιλογή για εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα)

 

Κατά τα άλλα οι υπόλοιπες διαφορές σε +/- εφαρμογές, φρου φρου και αρώματα είναι μονο)

 

 

DARKARE....!!!!!! ΕΡΩΤΗΣΗ....(ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ--ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...)

 

Tην επιλογη εξοικονομησης κοστους θα την ηθελα....

Απο οτι διαβασα μπορει καποιος να λυσει το προβλημα με τους 60-160 χαρακτηρες μεσω του - handcent sms -.....

Διαβασα επισης,,για αυτο το αρχειο -build.prop- και πως αλλαζωντας καποιες τιμες π.χ 1238****.......αν και μου φανηκαν πολυ μπερδεμενα καποια πραγματα,,,γιατι σε εκεινα τα thread δεν υπηρχε ενας ξεκαθαρος τροπος επιλυσης του προβληματος με τους χαρακτηρες 60-160 μεσω -build.prop- .....(εκτος και αν ο μπουμπουνας δεν καταλαβα καλα........)

 

Αν μπορεσεις να με ξεμπερδεψεις-παραπεμψεις σε καποιο -post-που να εχει τα σωστα βηματα για την αλλαγη των τιμων.....(ειδα και την παραθεση σου.....)

 

U20i (mini pro):

1238-8828 vodafone

1238-7036 cosmote

1238-9727 Generic=Wind=??????????(ειμαι ασχετος να το θυμασαι....)

 

Τελικα μετα απο flasharisma με Bin4ry σε οποιοδηποτε firmware,,,,ας πουμε U.K που flasharisa εγω με mini-pro απο WIND....

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟ GREEK VERSION FIRMWARE...?? (H NA KANΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ [u.Κ],,,,ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΟ FLASHARISMATOS -GREEKOTATOS-.......???????(αλλαγη των τιμων + Up Date με SEUS,,,νομιζω πως καπου διαβασα...οτι λες πως γινεται.....εκτος και αν κανω λαθος..???(δεν ειναι ομως ξεκαθαρα τα βηματα στο δικο μου μυαλο....ΜΗ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΕΙΠΑΜΕ...!!)

 

χωρις να εχει αλλαξει ουτε το -localization-(πολλα VIDEO-UTUBE δεν παιζουν μαλλον λογω localization) ουτε η εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα...(αφαντη),,,,το qwerty με "latin-on-greek" ολα Ο.Κ (και νομιζα ο .......,,πως εμενα ηταν Ο.Κ)

 

Υ.Γ (Ζητω συγνωμη απο τους αγαπητους -moderators-,,,αν θεωρηθω -off topik-......Ολα ομως εχουν σχεση [οι αλλαγες που προεκυψαν] μετα απο root + downgrade......)...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...!!!!

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

 

 

επίσης αυτή η διαδικασία δεν κάνει τίποτα απολύτως...

 

Την δοκίμασες?

Γιατί γράφει updated 9/1/2011...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

DARKARE....!!!!!! ΕΡΩΤΗΣΗ....(ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ--ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...)

 

Tην επιλογη εξοικονομησης κοστους θα την ηθελα....

Απο οτι διαβασα μπορει καποιος να λυσει το προβλημα με τους 60-160 χαρακτηρες μεσω του - handcent sms -.....

Διαβασα επισης,,για αυτο το αρχειο -build.prop- και πως αλλαζωντας καποιες τιμες π.χ 1238****.......αν και μου φανηκαν πολυ μπερδεμενα καποια πραγματα,,,γιατι σε εκεινα τα tread δεν υπηρχε ενας ξεκαθαρος τροπος επιλυσης του προβληματος με τους χαρακτηρες 60-160 μεσω -build.prop- .....(εκτος και αν ο μπουμπουνας δεν καταλαβα καλα........)

 

Αν μπορεσεις να με ξεμπερδεψεις-παραπεμψεις σε καποιο -post-που να εχει τα σωστα βηματα για την αλλαγη των τιμων.....(ειδα και την παραθεση σου.....)

 

U20i (mini pro):

1238-8828 vodafone

1238-7036 cosmote

1238-9727 Generic=Wind=??????????(ειμαι ασχετος να το θυμασαι....)

 

Τελικα μετα απο flasharisma με Bin4ry σε οποιοδηποτε firmware,,,,ας πουμε U.K που flasharisa εγω με mini-pro απο WIND....

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟ GREEK VERSION FIRMWARE(H NA KANΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ[u.Κ] ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΟ FLASHARISMATOS.......???????

 

χωρις να εχει αλλαξει ουτε το -localization-(πολλα VIDEO-UTUBE δεν παιζουν μαλλον λογω localization) ουτε η εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα...(αφαντη)

 

1238-9727 νομίζω είναι της wind, αλλά η μόνη διαφορά του με Ελληνικό generic είναι οτι έχει έτοιμα τα setting για mms και internet (wind)

 

Λοιπόν θα δοκιμάσεις αυτό:

 

1. Θα αλλάξεις στο build.prop οποιοδήποτε αριθμό του τύπου 123x-xxxx με τον 1238-9727. Αν θέλεις το τραβάς στο pc, κάνεις το edit εκεί και μετά το αντιγράφεις στην θέση του κανονικου με root explorer.

 

2. Με root explorer διαγράφεις τα εξής αρχεία από την κάρτα μνήμης:

 

Android (φάκελος)

default-capability.xml (αρχείο)

LOST.DIR (φάκελος)

 

Επίσης στα καπάκια διαγράφεις τα εξής:

 

default.prop (είναι στο root του συστήματος όχι σε φάκελο)

/etc/customization/settings και σβήνεις τα αρχεία content.prop και cust.prop.

 

Αφού τελειώσεις με αυτά απενεργοποιείς την συσκευή.

 

Κάνεις απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση το SEUS. Κάνεις αναβάθμιση της συσκευής κανονικά (μέσω SEUS μόνο) και θα είσαι σε Ελληνικό generic με την εξοικονόμηση κόστους.

 

Κατόπιν θα κάνεις root με αυτό εδώ

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905183&page=5

Εγώ με το SuperOneClick το έκανα rooted και είμαι με τη νεα έκδοση 2.1

Επίσης πείτε μου ρε παιδιά σας παρακαλώ ποιές εφαρμογές που έιχε το κινητό πρίν μπορώ να απεγκαταστήσω γιατι το Titanium με προειδοποίησε οτι μπορεί να έχω πρόβλημα με τη ROM μου εάν απεγκαταστήσω κάποια εφαρμογή που χριάζεται το κινητό..

 

Calculator.apk <= εφαρμογή υπολογιστή αριθμητικών πράξεων

 

DigitalClockWidget.apk <= το ρολόι-widget της κεντρικής οθόνης

 

edge.apk <= παιχνίδι

 

EManual.apk <= online manual phone

 

EManualLauncher.apk <= online manual phone

 

facebook.apk <= εφαρμογή Facebook

 

geotag.apk <= εφαρμογή γεωγραφικής σήμανσης

 

Maps.apk <= χάρτες

 

neoreader.apk <= Barcode scanner

 

Notes.apk <= εφαρμογή notepad/σημειώσεις

 

*PcCompanion.apk <= ανοιγει το παράθυρο με τις επιλογές σύνδεσης, κάθε φορά που συνδέουμε με usb σε pc

 

peggle.apk <= παιχνίδι

 

playnowappinstaller.apk <= αφορά το PlayNow

 

playnowback.apk <= αφορά το PlayNow

 

playnowclient.apk <= αφορά το PlayNow

 

ReadyToRun.apk <= είναι το αρχικό prompt για ενεργοποίηση του λογισμικού μέσω sms

 

roadsync.apk <= εφαρμογή sync

 

rollercoaster.apk <= παιχνιδι

 

SemcBrowser.apk <= πρόγραμμα περιηγησης internet της Sony Ericsson

 

SemcEmailSmall.apk <= πρόγραμμα mail της Sony Ericsson

 

SEMCSetupWizard.apk <= το αρχικό μενού ρύθμισης προτιμήσεων χρήστη

 

SnsContactImageCacheProvider.apk <= αφορά το timescape

 

Stopwatch.apk <= χρονόμετρο αντίστροφης μέτρησης

 

Street.apk <= αφορά το google maps

 

Telenor_Wrapper.apk <= αφορά ΜΟΝΟ τους χρήστες Generic NBC/NORDIC

 

Timer.apk <= χρονόμετρο

 

TimescapePluginManager.apk <= αφορά το timescape

 

TimeScapeProvider.apk <= αφορά το timescape

 

Timescape-smallui.apk <= αφορά το timescape

 

trackid.apk <= εφαρμογή track id

 

usersupport.apk <= υποστήριξη χρήστη

 

uWlopProvider.apk <= αφορά το timescape

 

wisepilot.apk <= πλοήγηση

 

YouTube.apk <= εφαρμογή youtube

 

Stk.apk <= sim tool kit (το μενού που βγάζει η εκάστοτε κάρτα sim για τον πάροχο

 

 

 

 

-Αφού απεγκαταστήσετε το PcCompanion.apk μπορείτε, με root explorer, να διαγράψετε και το αρχείο dop.iso, που βρίσκεται στον φάκελο /data. Είναι το αρχείο που είναι υπεύθυνο για την εγκατάσταση του PcCompanion από το κινητό και θα σας γλιτώσει από 13Mb εσωτερικής μνήμης.

 

-Επίσης ισχύει οτι αν μεταφέρετε αυτές τις εφαρμογές από /system/app σε /data/app, μπορείτε να τις απεγκαταστήσετε χωρίς να αφήσουν entry, φακέλους και άλλα υπολείμματα στο σύστημα (εννοείται αφού κάνετε την μεταφορά, κάνετε reboot και μετά ξεκινάτε απεγκαταστάσεις).

 

-Τέλος καλό είναι μετά τις απεγκαταστάσεις, να κάνετε εκκαθάριση dalvik-cahe με το Titanium backup (Μέσα στο TiB πατάte μενού - περισσότερα - εκκαθάριση dalvik-cache)

 

-Επάνω επάνω υπάρχει ένα κουμπι που γράφει "Mount R/W". Πάτησε το και μετά κάνε την μεταφορά!

 

-Θα τα κάνεις move και όχι copy paste

 

ΥΓ: Απο Darkdog

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

1238-9727 νομίζω είναι της wind, αλλά η μόνη διαφορά του με Ελληνικό generic είναι οτι έχει έτοιμα τα setting για mms και internet (wind)

 

Λοιπόν θα δοκιμάσεις αυτό:

[...]

Κατόπιν θα κάνεις root με αυτό εδώ

 

ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΩΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ.....:lol::lol:

 

Υ.Γ. :respect::respect::respect::respect::respect::respect:

 

DARKARE...........thanks.........!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έκανα root το x10 mini (E10i) μου με firmware 2.0.2.A.0.24 ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες των xda με το SuperOneClick χωρίς μάλιστα looping.

Ακολουθήστε τις οδηγίες στο παρακάτω thread:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=906231

 

Υ.Γ.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά που παρέθεσα κατευθείαν το link!!

Edited by ksoulis
Link to comment
Share on other sites

1238-9727 νομίζω είναι της wind, αλλά η μόνη διαφορά του με Ελληνικό generic είναι οτι έχει έτοιμα τα setting για mms και internet (wind)

 

Λοιπόν θα δοκιμάσεις αυτό:

 

1. Θα αλλάξεις στο build.prop οποιοδήποτε αριθμό του τύπου 123x-xxxx με τον 1238-9727. Αν θέλεις το τραβάς στο pc, κάνεις το edit εκεί και μετά το αντιγράφεις στην θέση του κανονικου με root explorer.

 

2. Με root explorer διαγράφεις τα εξής αρχεία από την κάρτα μνήμης:

 

Android (φάκελος)

default-capability.xml (αρχείο)

LOST.DIR (φάκελος)

 

Επίσης στα καπάκια διαγράφεις τα εξής:

 

default.prop (είναι στο root του συστήματος όχι σε φάκελο)

/etc/customization/settings και σβήνεις τα αρχεία content.prop και cust.prop.

 

Αφού τελειώσεις με αυτά απενεργοποιείς την συσκευή.

 

Κάνεις απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση το SEUS. Κάνεις αναβάθμιση της συσκευής κανονικά (μέσω SEUS μόνο) και θα είσαι σε Ελληνικό generic με την εξοικονόμηση κόστους.

 

Κατόπιν θα κάνεις root με αυτό εδώ

 

Ειπαμε,,,μη ΣΧΕΤΙΚΟΣ...!!!!!

 

Αλλα και προς επεξηγηση,,υπερ των υπολοιπων + εμου του ιδιου........

 

.......................................................................................ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ............................................................................................................

 

1)-- Θα αλλάξεις στο build.prop οποιοδήποτε αριθμό του τύπου 123x-xxxx --

 

Αυτοι οι αριθμοι εμπεριεχονται 3 φορες στο -συνολο- μεσα στο build.prop..?????????

 

2)Το build.prop ειναι στην Θεση....system/build.prop (ανοιγοντας τον rootexporer=?????????????

 

3)Αυτοι οι φακελοι + αρχειο που πρεπει να διαγραψω μεσα απο την καρτα -SD- (Android-default-capability.xml-LOST.DIR) ειναι φακελοι + αρχειο που διμιουργουνται απο το συστημα καθε φορα που ενεργοποιω την συσκευη μου για πρωτη φορα με τα απο flasharisma=restore=formarisma και εχοντας κανει την εγγραφη μου στο Android market==????????????

 

4)-- Επίσης στα καπάκια διαγράφεις τα εξής:

default.prop (είναι στο root του συστήματος όχι σε φάκελο)--

 

Δηλαδη εννοεις οτι το αρχειο -default.prop-βρισκεται στο πρωτο screen(=πρωτη σελιδα με αρχεια + φακελους) που βλεπουμε καθως ανοιγουμε τον -ROOTEXPLORER- και οχι καπου αλου μεσα σε καποιο φακελο..==?????????????????

 

5)Μετα διαγραρφω και αυτα (content.prop-cust.prop) στην ακριβη θεση εκει που ανεφερες,,,που και αυτα διμιουργουνται με την σειρα τους απο το συστημα,,,,,καθως ειναι αρχεια που εχουν σχεση με τις απαιτησεις πελατη και αφορουν λεπτομερειες που εχουν σχεση με (localization=δλδ την γεωγραφική καταχώρηση)-(εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα)-(διαφορους ηχους του συστηματος) κτλ.==???????????????????????????

 

6)ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΣΤΟ -ΤΑΒ-(ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ (πανω,,ψηλα ενα μικρο κουμπακι στον rootexporer)......

ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΕ -Mount (R/W) η ΣΕ (R/Ο)===????????

και η διαφορας τους ειναι οτι κατα την πρωτη (R/W) μας δινει την δυνατοτητα-αδεια να κανουμε τις απαιτουμενες τροποποιησεις στο συστημα===????????????

 

ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΛΕΓΩ (R/W) KAI MOY ΒΓΑΖΕΙ ΜΗΝΥΜΑ,,ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...(this file(=αυτος που επιλεξαμε) cannot be deleted because the file system is read-only.)..........TI ΚΑΝΩ ΤΟΤΕ...????? ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...???...ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ....ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ....ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ... (--η--αν προτιματε στειλτε μου ενα-pm- και θα σας εξηγησω....[[εχω απορια DARKARE...!!! αν ειμαι ο μονος γε----ς εδω μεσα..]]

 

7)ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.. (---Κάνεις απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση το SEUS. Κάνεις αναβάθμιση της συσκευής κανονικά (μέσω SEUS μόνο) και θα είσαι σε Ελληνικό generic με την εξοικονόμηση κόστους.---)

ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ (τους drivers=ας πω καλυτερα κατι σαν αποτηπωματα που αφηνει) TO SEUS στον υπολογιστη & συσκευη μου οταν κανω Up Date με αυτο,,,,,,,και

απεγκαταστωντας στο και ξαναεπαναγκ.,,το κανω να με αναγνωρισει σαν να συνδεομαι πρωτη φορα μαζι του flasharontas me-formarontas me σε -GREEKOTATO-==?????????????????

 

Υ.Γ.[και με μονολεκτικες απαντησεις τυπου (1=ναι..2=..οχι) θα καταλαβουν πολοι + εγω.....ευχομαι χωρις να κουραζουμε καποιο μελος...!!!]

 

THANKS...................:respect:

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

1. ΟΣΕΣ φορές και αν περιέχεται. Εϊναι σε 3 σημεία? τα αλλάζεις και τα 3.

 

2. Ναι. Αν ψάξεις σε όλο το σύστημα, δεν θα βρεις πουθενά αλλού build.prop

 

3. Όχι ακριβώς. Τα αρχεία της sd δημιουργούνται ξανά μετά από κάθε reboot (τουλάχιστον τα αναγκαία)

 

4.Για το default.prop όπως ακριβώς το γράφεις.

 

5. Επίσης όχι ακριβώς. cust.prop και content.prop έχουν μέν το δεύτερο ένα sound setting αλλά παρόλαυτα για κάποιο λόγο συνδέεται με το Semc content number που περιέχει, με το cust.prop που με την σειρά του συνδέεται με το default.prop και το build.prop.

 

Αυτά τα δύο παρόλαυτά δεν έχουν σχέση με την εξοικονόμηση κόστους κλπ απλά αποτρέπουν την αλλαγή του build.prop. (Θα το δεις αν πας να flashάρεις με SEUS και έχεις αλλάξει μόνο τα ψηφία στο build.prop)

 

6. Απαντώντας μπακαλίστικα θα σου πω οτι "Mount Read/Write" σημαίνει οτι πατώντας το έχεις δικαιώματα επέμβασης στο σύστημα ενώ πατώντας το "Mount Read/Οnly" έχεις δικαίωμα μονάχα ανάγνωσης.

 

7. Τέλος απεγκατάσταση του SEUS κάνεις για να σβηστεί οποιοδήποτε log ή άλλο file που έχει αποθηκεύσει με την προηγούμενη αναβάθμιση και επηρρεάζει την τρέχουσα. (εν ολίγοις όπως λες και εσύ το "ξεγελας" :) )

 

 

ΥΓ: Θα παρακαλέσω θερμά, σε περίπτωση περαιτέρω αποριών-ερωτήσεων, να μεταφέρουμε το θέμα στο ανάλογο thread, μιας και είμαστε ήδη αρκετά offtopic.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1. ΟΣΕΣ φορές και αν περιέχεται. Εϊναι σε 3 σημεία? τα αλλάζεις και τα 3.

[...]

ΥΓ: Θα παρακαλέσω θερμά, σε περίπτωση περαιτέρω αποριών-ερωτήσεων, να μεταφέρουμε το θέμα στο ανάλογο thread, μιας και είμαστε ήδη αρκετά offtopic.

 

Σ'ευχαριστω,,με τις απαντησεις σου καταλαβα ακομα περισσοτερα.....

 

Υ.Γ.(σεβαστη η προτροπη σου για το -οff topic-,,,,εχεις δικιο...!!!!)

Link to comment
Share on other sites

''Aγαπητα μας μελη οπως εχετε διαβασει σε αυτο το thread (αρχη-μεση-τελος του [δεν ειναι τοσες πολλες οι σελιδες αυτες..]) εχετε καταλαβει πως οποιος κυριος-κυρια εχει κανει τον τελευταιο καιρο -Up Date με το -Pc Companion- και εχει αλλαξει την εκδοση λογισμικου στην συσκευη του (δλδ.firmware) απο 2.0.A.0.504! σε 2.0.2.Α.0.24 ,,,,,,,δεν μπορει να -ΞΑΝΑROOTAREI-την συσκευη του''

 

Πλεον δεν ισχύει αυτό παιδιά..εγώ έκανα root τη συσκευή μου χωρίς να αλλάξω το firmware και το link το έχω δώσει στην αρχή της σελίδας...

Link to comment
Share on other sites

''Aγαπητα μας μελη οπως εχετε διαβασει σε αυτο το thread (αρχη-μεση-τελος του [δεν ειναι τοσες πολλες οι σελιδες αυτες..]) εχετε καταλαβει πως οποιος κυριος-κυρια εχει κανει τον τελευταιο καιρο -Up Date με το -Pc Companion- και εχει αλλαξει την εκδοση λογισμικου στην συσκευη του (δλδ.firmware) απο 2.0.A.0.504! σε 2.0.2.Α.0.24 ,,,,,,,δεν μπορει να -ΞΑΝΑROOTAREI-την συσκευη του''

 

Πλεον δεν ισχύει αυτό παιδιά..εγώ έκανα root τη συσκευή μου χωρίς να αλλάξω το firmware και το link το έχω δώσει στην αρχή της σελίδας...

 

Ισχύει το Root έγινε

Link to comment
Share on other sites

επιτελους!!!! SuperOneClick (v1.5.5) για root σε x10 mini 2.0.2.A.0.24

 

http://www.xperiax10.net/2011/01/10/root-now-available-for-latest-xperia-x10-firmware/

 

μπειτε εδω παιδια. κατεβαστε το αρχειακι και σε μισο λεπτο ειστε ετοιμοι.

μολις το εκανα και εγω.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

root και απο εμενα....

 

για δωσε λιγο λεπτομερειες φιλε, κατεβαζεις το SuperOneClick (v1.5.5) για root σε x10 mini 2.0.2.A.0.24, και μετα τι κανεις? για πες τα βηματα :)

Link to comment
Share on other sites

για δωσε λιγο λεπτομερειες φιλε, κατεβαζεις το SuperOneClick (v1.5.5) για root σε x10 mini 2.0.2.A.0.24, και μετα τι κανεις? για πες τα βηματα :)

 

http://www.xperiax10.net/2011/01/10/root-now-available-for-latest-xperia-x10-firmware/

φιλε μπες εδω.. Κατεβασε το superoneclick.. συνδεσε το κινητο σου με τικαρισμενα τα γνωστα και απλα πατα ροοτ..σε 1 λεπτο εισαι ετοιμος.. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος. Παντως εγω ετσι το εκανα

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

http://www.xperiax10.net/2011/01/10/root-now-available-for-latest-xperia-x10-firmware/

φιλε μπες εδω.. Κατεβασε το superoneclick.. συνδεσε το κινητο σου με τικαρισμενα τα γνωστα και απλα πατα ροοτ..σε 1 λεπτο εισαι ετοιμος.. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος. Παντως εγω ετσι το εκανα

 

Οκ φιλε σ ευχαριστω θα το δοκιμασω αργοτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση...

 

Κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει xRecovery για να κάνει enable το JIT στο κινητό του (x10i) μπορεί να προχωρήσει σε update και root στη νέα ROM μέσω SEUS και SuperOneClick ;

 

Και σε ότι αφορά το xRecovery και το JiT τι γίνεται ;

 

Ευχαριστώ.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...