Jump to content

Εγκατάσταση του Nemo στο N900


mpempoulinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Opera Mobile 11 for MeeGo DE and Nokia N900

 

http://labs.opera.com/news/2011/05/24/

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Opera Mobile 11 for MeeGo DE and Nokia N900

 

http://labs.opera.com/news/2011/05/24/

 

Ρωταω για να σιγουρευτώ... το Meego 1.2 DE, δεν εχει βγει ακομα για Ν900.

Σωστα?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει η sf edition η οποία θα παρουσιαστεί αύριο και θεωρείται η 1.2. Μέχρι το τέλους του επόμενου μήνα θα υπάρξουν βέβαια κάποιες προσθήκες και διορθώσεις ακόμη ώστε να είναι πιο λειτουργικό.

 

Το απενεργοποιημένο wifi που ανέφερα χτες οφείλεται σε ένα bug της mac address και λύνεται με ένα reboot.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει η sf edition η οποία θα παρουσιαστεί αύριο και θεωρείται η 1.2. Μέχρι το τέλους του επόμενου μήνα θα υπάρξουν βέβαια κάποιες προσθήκες και διορθώσεις ακόμη ώστε να είναι πιο λειτουργικό.

 

Το απενεργοποιημένο wifi που ανέφερα χτες οφείλεται σε ένα bug της mac address και λύνεται με ένα reboot.

 

Αναμενεται δηλαδη τις επομενες μερες (η και βδομαδες) να βγουν και να πουνε: "Αυτη ειναι η τελικη 1.2 εκδοση για Ν900" η ολο και κατι Updates θα βγαινουν?

 

thanks για το χρησιμο link!!

 

 

επισης, απο αυτο το link, ποιο αρχειο κατεβαζω?

 

http://repository.maemo.org/meego/n900-de/daily/1.1.99.7.20110516.2.DE.2011-05-23.1/images/mg-handset-armv7nhl-n900-de-sanity/

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το kernel και το συμπιεσμένο image. Οδηγίες θα βρεις εδώ για το τι να τα κάνεις.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Το kernel και το συμπιεσμένο image. Οδηγίες θα βρεις εδώ για το τι να τα κάνεις.

μπορουμε να το βαλουμε απευθειας απ το Ν900 χωρις τη χρηση η/υ ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας οδηγός στο λινκ που έδωσε ο αναποσπαστος πιο πάνω,αλλά μου φάνηκε μπερδεμένος.

Εγώ χθες κατάφερα και το πέρασα στην κάρτα μνήμης, φλάσαρα και τον κερνελ και άνοιξε κανονικά σε meego αλλά μετά στην επανεκκίνηση του κινητού πουθενά δεν είδα u-boot που είχα δει νωρίτερα, ούτε meego, μόνο το multiboot για maemo.

καμια ιδέα κανείς????

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε επειδή η εντολή που δίνει για το φλασάρισμα είναι με παράμετρο -l που σημαίνει ότι το kernel θα φορτωθεί μόνο μία φορά προσωρινά, το γράφει άλλωστε. Αν θες να το φλασάρεις μόνιμα τότε θα δώσεις την παράμετρο -f αντί για -l αλλά πρόσεξε ειδικά αν έχεις multiboot και power kernel.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας οδηγός στο λινκ που έδωσε ο αναποσπαστος πιο πάνω,αλλά μου φάνηκε μπερδεμένος.

Εγώ χθες κατάφερα και το πέρασα στην κάρτα μνήμης, φλάσαρα και τον κερνελ και άνοιξε κανονικά σε meego αλλά μετά στην επανεκκίνηση του κινητού πουθενά δεν είδα u-boot που είχα δει νωρίτερα, ούτε meego, μόνο το multiboot για maemo.

καμια ιδέα κανείς????

αυτο εννοεις?

http://wiki.meego.com/ARM/N900/Install/MMC#On_the_N900_itself

Link to comment
Share on other sites

ARM/N900/Install/NAND

 

NOTE: THIS INSTALLATION METHOD IS NOT SUPPORTED WITH THE CURRENT MEEGO RELEASES

 

ενδιαφερον...

επειδη εμενα με ενδιαφερει η αντικατασταση μαεμο με meego (δηλαδη Install στην εσωτερικη μνημη του Ν900 και οχι στην καρτα), μαλλον πρεπει να περιμενω μερικες εκδοσεις ακομα.

 

:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το extract της image μπορείς να το κάνεις κι απ το Ν900 αλλά το φλασάρισμα του kernel θέλει pc οπωσδήποτε.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

το u-boot που έβαλα είναι αυτό για τον kernel power46 και όχι το απλό.Δηλαδή αν το φλασάρω με τον κέρνελ με την εντολή -f θα μου φορτώσει πρώτα το U-boot και μετά θα πάει στο multiboot για μαεμο??
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι. Θα εμφανίσει την splash screen του uboot και αν το αφήσεις θα φορτώσει το meego. Αν το διακόψεις και γράψεις "noloboot" θα πάει στο multiboot.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά σε αυτή την έκδοση meego δουλεύει το wifi.Γιατί απότι βλέπω σεμένα λέει wifi is not available on this device.

 

edit: Νομίζω ότι το κατάφερα να το brickάρω. Πλεον δεν ανοίγει σε Multiboot και μετά μαέμο.ανοίγει κάτι μαύρες οθόνες,αλλά δεν είναι του uboot.Αν το φλασάρω με τον κέρνελ του μαεμο θα στρώσει?

edit 2: Μετά από πολλές προσπάθειες ξανά φλάσαρα το κινητό με τον κερνελ του μαεμο και πλεον μπαίνει σε multiboot.

 

Σε γενικές γραμμές το meego είναι ακόμα αργό.Ενώ δείχνει ότι έχει σήμα και δείχνει τις αναπάντητες,δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις,ενώ δείχνει ότι καλεί.το wifi που προανέφερα δεν λειτουργεί.οι ρυθμίσεις που μπορείς να αλλάξεις είναι ακόμα πολύ περιορισμένες.Ελληνικά δεν υπάρχουν σαν region κτλπ, το hardware πληκτρολόγιο δεν ανάβει ο φωτισμός του,ενώ λειτουργεί. Η κάμερα λειτουργεί, με λίγες επιλογές και όταν βγάζει φωτογραφία δεν την εμφανίζει σωστά,αλλά σε αποχρώσεις του ροζ και μπερδεμένη. Τέλος, δεν αλλάζει από σιγανό σε άλλα προφιλ.

Edited by tempelakos
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Aναμενουμε την 1.2 Developer Edition.

 

εκει λογικα θα πηγαινει κομπλε το Ν900

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος της DE για το Ν900 ήταν/είναι πως μπορεί το MeeGo να τρέξει σε μία συσκευή μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα και στη προκειμένη περίπτωση ένα 3μηνο. Ήθελαν δηλαδή να δείξουν πόσο εύκολα μπορεί να γίνει το adaption και φυσικά να παρέχουν μία συσκευή ως πλατφόρμα για τους developers. Ακόμη, αυτό δείχνει πως μέσα σε λίγο καιρό ένα ανοιχτό από παντού project σημείωσε τέτοια πρόοδο. Όλα έγιναν με διαφάνεια (irc, public mailing lists) και χωρίς να υπάρχει κάποιο χρηματικό όφελος. Ήταν ένα community project δηλαδή με τη συμμετοχή όλων. Λέχθηκε ότι στον επόμενο μήνα θα εστιάσουν στην βελτίωση της απόδοσης, να ανοίγουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές, να δουλεύουν πάντα οι λειτουργίες κτλ, και ζήτησαν τη βοήθεια όλων σε αυτό.

 

http://wiki.meego.com/ARM/N900#I_want_to_help.21

 

 

(τα slides της χτεσινής παρουσίασης βρίσκονται εδώ)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

MeeGo for the N900 is now called the Community Edition instead of the Developer Edition and the current release concentrates on making everything ‘faster and fancier‘. The focus has been on improving the performance.

 

There release also brings critical bug fixes to the phone, SMS, browser and camera apps, while adding new apps like Terminal, Package manager and GPRS settings .....

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
MeeGo for the N900 is now called the Community Edition instead of the Developer Edition and the current release concentrates on making everything ‘faster and fancier‘. The focus has been on improving the performance.

 

There release also brings critical bug fixes to the phone, SMS, browser and camera apps, while adding new apps like Terminal, Package manager and GPRS settings .....

 

Το στησατε αυτό κανένας;; Παίζει καλά; Να το δοκιμάζαμε άραγε ή απλά θα χάναμε 3 ώρες από τη ζωη μας;;;

Link to comment
Share on other sites

Χτες βγήκε η summer release

 

http://wiki.meego.com/N900

 

@pap paok

 

δοκίμασε το να δεις μόνος σου (3 ώρες είναι πολλές:p)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φλασάρεις με επιλογή -l αντί για -f ώστε απλά να το φορτώσει για μία φορά και μετά από επανεκκίνηση να ξεκινήσει το maemo μαζί με το power kernel κι ό,τι άλλο έχεις σαν να μη συνέβη τίποτα;). Έτσι όμως δεν θα δουλέψει το wifi εξαιτίας ενός bug που υπάρχει.

 

http://wiki.meego.com/ARM/N900/Install/MMC

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...