Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πσιδια πως μπορω να διαγραψω απο την αρχικη οθονη τα εικονιδια απο τις εφαρμογες η να τα μετακινησω πανω κατω,δεξια αριστερα?υπαρχει προγραμμα?

 

Κρατας πατημενο για 2 δευτερα το εικονιδιο και μετα μπορεις να το μετακινησεις οπου θες χωρις να αφησεις το δαχτυλο σου απο πανω του.Με τον ιδιο τροπο το διαγραφεις κιολας(βασικα δεν το διαγραφεις σαν προγραμμα,απλα το αφιαρεις απο την αρχικη οθονη) σερνοντας το με το δαχτυλο σου προς τα κατω.Θα δεις οτι θα κοκκινισει.Μολις κοκκινισει το αφηνεις.Δεν χρειαζεται προγραμμα.

Ελπιζω να τα ειπα καλα και να μην σε μπερδεψα :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μα μου ξανακανετε copy paste τον οδηγο του techblog και οταν μου δινουν εναν οδηγο ξεκιναω απ το 1 και κατεβαινω. Στο 2 λεει πατηστε το κουμπι εκινησης και το + για να παραμεινει το ανθρωπακι. Αυτο δεν μπορω προσωπικα να προσπερασω και δεν μπορω να συνεχισω να πηγαινω προς το 8 που μου λετε να κανω κατι διαφορετικο

 

Την απαντηση την εχει ο φιλος veritasx.

Οτι αφορα το δικο μου blade της νεας φουρνιας, δεν καταφερε ποτε να ξεκλειδωσει η μνημη του με το fastboot του τροπου του techblog γιατι με την rom της wind που ειχε δεν εμενε το drοιd πρασινο. Χρησημοποιησα το universal androot και το rom manager, πηρα backup, περασα την ουγγρικη. Ξανακατεβασα το androot και το rom manager και εκανα restore το backup που πηρα πριν και ξεκλειδωσε. Με τον ιδιο τροπο εχω βαλει τωρα την r12b κανοντας install rom from sd αφου ειχα προσθεσει το zip στην καρτα μου. Ολα αυτα απο το κινητο χωρις εντολες απο cmd κτλ... Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι ο πιο ευκολος τροπος για καποιον αρχαριο σαν και εμενα χωρις να θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου.

 

Αυτα... και παλι ενα ευχαριστω σε αυτους που βοηθανε γιατι απλα θελουν να βοηθησουν.:)

 

Δυστυχως εχω το "παλιο" Blade και δεν ξερω πως να βοηθησω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός του techblog με μέθοδο fastboot δουλεύει σωστά, απλά μερικοί τον ερμηνεύουν λάθος.

Επαναφορά

Σβήνουμε τον φάκελο image από την κάρτα μνήμης microSD. Κάνουμε πάλι τη διαδικασία του Backup αλλά αυτή τη φορά κάνουμε Restore από το μενού του ClockWorkMod

Που αναλυτικότερα σημαίνει:

1. Κλείνουμε το τηλέφωνο, βγάζουμε μπαταρία και τυχον συνδεδεμένο καλώδιο USB.

2. Βάζουμε μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο πατώντας το πλήκτρο ενεργοποίησης και ταυτόχρονα το πλήκτρο volume up (ήχου +) – πλάγια δεξιά στο κινητό. Θα εμφανιστεί το πράσινο «Android» και θα πρεπει να παραμεινει εκει χωρίς να αλλάξει η εικόνα.

3. Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή με καλώδιο USB.

4. Εξάγουμε (unzip) τα αρχεία του fastboot.zip σε ένα φάκελο του υπολογιστή και στον ίδιο φάκελο βάζουμε και το αρχείο recovery-clockwork-2.5.1.3-blade.img.

5. Για υπολογιστές με Windows: Από την γραμμή εντολών command (CMD), μεταβαίνουμε στον φάκελο που δημιουργήσαμε πριν και γράφουμε «fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.1.3-blade.img» (χωρίς τα αποσιοποιητικά » «).

6. Όταν ολοκληρωθεί γράφουμε «fastboot-windows reboot» (χωρίς τα αποσιοποιητικά » «).

7. Μετά από αυτά το τηλέφωνο θα κάνε επανεκίνηση οπότε απόσυνδεουμε το καλώδιο USB και αυτή τη φορά πατάμε το κουμπί volume down (ήχου -). Θα ξεκινήσει το ClockWorkMod.

8.Επιλέγουμε Backup/Restore μετά Restore και επιλέγουμε το αρχείο Backup που έχουμε πάρει προηγουμένως.

Μόλις τελειώσει το Restore θα έχουμε το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση και με 512MB μνήμη RAM.

 

Σωστά είναι τα βήματα αυτά (ουσιαστικά εδώ ξανακάνεις εγκατάσταση του clockwork επειδή το έσβησε η ουγγρικη rom), όμως ΔΕΝ δουλεύει σωστά.

 

Γιατί:

Δεν μπορείς να κάνεις power+vol Up σε νέο blade.

Δεν περιέχει όλα τα βήματα που θα έπρεπε, καθώς χρειάζονται blade drivers για windows που κανείς δεν εγγυάται ότι θα τους βρεις και θα δουλέψουν (εγώ σε win7 64bit δεν έχω βρει ακόμα).

Δεν περιέχει αρχεία (έχουν σβηστεί τα λινκς) ούτε και hashes.

Χρησιμοποιώντας ROM manager η διαδικασία είναι πιο εύκολη και safe.

 

Γενικά καλό θα ήταν να σταματήσει να αναφέρεται αυτός ο οδηγός, τουλάχιστον στην μορφή που υπάρχει στο techblog.

 

Οδηγός ξεκλειδώματος της μνήμης για αρχάριους αφορά τα blade της νέας παρτίδας :

 

http://zteblade.info/?p=20

 

Αυτός ο οδηγός φαίνεται αρκετά καλύτερος, thumbs up. :) Αν σου είναι εύκολο πρόσθεσε και τα hashes για τα σημαντικά αρχεία.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό θα ήταν να σταματήσει να αναφέρεται αυτός ο οδηγός, τουλάχιστον στην μορφή που υπάρχει στο techblog.

 

Quoted for the truth,ΞΕΧΑΣΤΕ τον οδηγό του techblog, είναι outdated για τις νέες παρτίδες της Wind.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

(εγώ σε win7 64bit δεν έχω βρει ακόμα)

Δοκιμασε αυτους:

 

http://www.mediafire.com/?1a36cc1yuz7mjxz

 

Εχω win7 pro x64 αλλο εχω το παλιο blade, δεν ξερω αν εχει διαφορα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτους:

 

http://www.mediafire.com/?1a36cc1yuz7mjxz

 

Εχω win7 pro x64 αλλο εχω το παλιο blade, δεν ξερω αν εχει διαφορα.

 

Αυτούς είχα δοκιμάσει, κάτι έκαναν αλλά έπαιρνα πάλι κίτρινο θαυμαστικό στον device manager.

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς είχα δοκιμάσει, κάτι έκαναν αλλά έπαιρνα πάλι κίτρινο θαυμαστικό στον device manager.

 

δοκιμασε μια αυτο:

 

Δεξι κλικ στο "Ο Υπολογιστης μου" --> Ιδιοτητες

Καπου πρεπει να εχει το "Device Manager" (Διαχειριση συσκευων)

απο εκει διαλεγεις το κιτρινο θαυμαστικο και κανεις δεξι κλικ --> "Update Driver Software"

διαλεγεις την δευτερη επιλογη "Browse my Computer for driver software"

διαλεγεις παλι αυτο που ειναι στο ιδιο σημειο με το προηγουμενο, "Let me pick from a list of device drivers on my computer"

πατας το "Have Disk" και βρισκεις απο εκει το "android_winusb.inf" που ειναι μεσα στον φακελο.

 

Link to comment
Share on other sites

Με 6200+ μηνύματα είναι δύσκολο να εντοπιστούν χρήσιμες πληροφορίες. Γι' αυτό το λόγο το παρόν θέμα κλειδώνεται και συνεχίζουμε στο ZTE Blade / Orange San Francisco μέρος ΙΙ.

 

Subforum αλλά και θέμα για κάθε χαρακτηριστικό της συσκευής δεν είναι δυνατόν να δημιουργηθεί! Θα ήταν υπερβολή να γίνει κάτι τέτοιο για όσες συσκευές έχουν μεγάλη ζήτηση.

 

Μπορείτε να ενημερώνετε είτε εμένα είτε κάποιον άλλον αρμόδιο του forum για να προσθέτουμε χρήσιμες πληροφορίες στο πρώτο post καθώς και για αλλαγές σε links τα οποία πλέον δεν λειτουργούν.

 

Παρακαλώ προσπαθήστε να κρατήσετε το θέμα εντός Όρων Χρήσης!

 

Ευχαριστώ.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...