Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονιά!!!

 

Σε ενα redmi note 3 pro,το σεταρα κανονικα με τον λ/μο του gmail και ολα οκ...με ενα μικρο προβλημα..Οταν εκανα εγγραφη στην Aegean Airlines,εδωσα εναν αλλο λογ/μο gmail πχ εδωσα τον labros2@gmail.com ,ενω το κανονικο μου ειναι (αυτο που σεταρα το τηλ δηλ.) το labros1@gmail.com.

Eτσι δεν μου ερχονται ειδοποιησεις στο ημερολογιο ή στις google cards στοιχειων που αφορα πτησεις κλπ.

Ξερει κανεις κατι για αυτο?

Στο ημερολογιο δεν μπορω να προσθεσω αλλο λογαριασμο.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άμα πας στις ρυθμίσεις του android και συγκεκριμένα στο "λογαριασμοί και συγχρονισμός" και βάλεις το 2ο gmail που έβαλες στην Aegean δεν σου έρχονται τα events στο ημερολόγιο και τα mails έτσι ώστε να δουλέψει και το google now; έχει κάτι οδηγίες εδώ. (αν και είναι παλιές) . Μία άλλη λύση είναι και η προώθηση των mail από το 1o gmail στο 2ο... αν και λίγο μπακαλίστικη, το google now θα πρέπει να δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Άμα πας στις ρυθμίσεις του android και συγκεκριμένα στο "λογαριασμοί και συγχρονισμός" και βάλεις το 2ο gmail που έβαλες στην Aegean δεν σου έρχονται τα events στο ημερολόγιο και τα mails έτσι ώστε να δουλέψει και το google now; έχει κάτι οδηγίες εδώ. (αν και είναι παλιές) . Μία άλλη λύση είναι και η προώθηση των mail από το 1o gmail στο 2ο... αν και λίγο μπακαλίστικη, το google now θα πρέπει να δουλέψει.

 

Προσεξε..δεν εχω προβλημα με τα μειλ...ετσι και αλλιως χρησιμοποιω το blue mail γιατι εχει αμεση προωθηση...μονο για το ημερολογιο και τις google cards

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω ενα κινητο Lenovo Α319. Που βρισκεται η επιλογη για να συγχρονιζει αμεσα το google λογαριασμο μου (επαφες , email) χωρις να πρεπει να κανω εγω συγχρονισμο ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ελπιζω να είμαι στη σωστη ενοτητα !!!

 

Σε μερικες επαφες εχω καταχωρησει και email που εχουν .

Όταν από το κινητο στο gmail ηθελα να στειλω κατι σε μια από αυτές όταν πληκτρολογουσα το ονομα της επαφης όπως την ειχα καταχωρησει από κατω μου προτεινε το αποθηκευμενο email που ειχα .

 

Ξαφνικα από χθες δεν μου εμφανιζει το αποθηκευμενο email και πρεπει να το γραφω κάθε φορα ή να πηγαινω στο "Προσθηκη από επαφες" .Εχω ενεργο τον συγχρονισμο για gmail .

 

Samsung Galaxy J7

 

Καποια ιδεα ? Ευχαριστω.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

:wacko: Πως γίνεται ρε παιδιά τελικά;

1. Να κρατήσω αντίγραφο ασφαλείας (backup) για όλες τις επαφές

  • τις επαφές στο κινητό, συν τις επαφές της sim1 και sim2

2. Οι επαφές να αποθηκευτούν στον υπολογιστή ή στην SD του τηλεφώνου

  • Χωρίς την χρήση google λογαριασμού ή συγχρονισμού

 

* Πρώτο: θεωρώ την google αναξιόπιστη και :X

* Δεύτερο: δεν θέλω τον συγχρονισμό, για να μην ψάχνω στο τέλος που χάθηκαν (πάλι) οι επαφές μου. :cry:

 

Το κινητο μου ειναι ZTE Blade L110 και εκδοση android 5.1

 

Ρητορικό το ερώτημα:

Άραγε πόσο απλό είναι και πόσο διευκολύνει ο συγχρονισμός, όταν έχουν γραφτεί τουλάχιστον 28 σελ. εδώ μέσα μόνο και έχουν αναφερθεί ουκ ολίγες μαρτυρίες για επαφές χαμένες στα βάθη του δαιδαλώδες συγχρονισμού και των αυτόματων ρυθμίσεών του. οεο; :lost:

 

Περαστικά μας και ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Edited by AntonyMan
Link to comment
Share on other sites

Επαφές>Ρυθμίσεις>τηλέφωνο>εξαγωγή σε vcf

 

Ανάλογα την εφαρμογή μπορεί να διαφοροποιείται το path.

Link to comment
Share on other sites

:wacko: Πως γίνεται ρε παιδιά τελικά;

1. Να κρατήσω αντίγραφο ασφαλείας (backup) για όλες τις επαφές

 

  • τις επαφές στο κινητό, συν τις επαφές της sim1 και sim2

2. Οι επαφές να αποθηκευτούν στον υπολογιστή ή στην SD του τηλεφώνου

 

  • Χωρίς την χρήση google λογαριασμού ή συγχρονισμού

 

* Πρώτο: θεωρώ την google αναξιόπιστη και :X

* Δεύτερο: δεν θέλω τον συγχρονισμό, για να μην ψάχνω στο τέλος που χάθηκαν (πάλι) οι επαφές μου. :cry:

 

Το κινητο μου ειναι ZTE Blade L110 και εκδοση android 5.1

 

Ρητορικό το ερώτημα:

Άραγε πόσο απλό είναι και πόσο διευκολύνει ο συγχρονισμός, όταν έχουν γραφτεί τουλάχιστον 28 σελ. εδώ μέσα μόνο και έχουν αναφερθεί ουκ ολίγες μαρτυρίες για επαφές χαμένες στα βάθη του δαιδαλώδες συγχρονισμού και των αυτόματων ρυθμίσεών του. οεο; :lost:

 

Περαστικά μας και ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts

Και ο συγχρονισμός μια χαρά λειτουργεί πάντως...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αν γνωριζει καποιος παιδια,δεν μου εμφανιζει τις επαφες στον λογαριασμο google,χαθηκαν ολες.

 

Από υπολογιστή τις βλέπεις;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζει καποιος παιδια,δεν μου εμφανιζει τις επαφες στον λογαριασμο google,χαθηκαν ολες.

 

Μποριες να κανει επαναφορα σε προηγουμενη μερα αν τις εβλεπες τοτε ....Θα χασεις οποια νεα εχεις .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Από υπολογιστή τις βλέπεις;

Οχι φιλε δεν τις εβλεπα,εκανα τελικα επαναφορα.

 

Μποριες να κανει επαναφορα σε προηγουμενη μερα αν τις εβλεπες τοτε ....Θα χασεις οποια νεα εχεις .

Εκανα επαναφορα φιλε,σε ευχαριστω για το ενδιαφερον,το θεμα ειναι τι μπορει να δημιουργησε αυτο το προβλημα,ειναι η πρωτη φορα που το αντιμετωπισα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε δεν τις εβλεπα,εκανα τελικα επαναφορα.

 

 

Εκανα επαναφορα φιλε,σε ευχαριστω για το ενδιαφερον,το θεμα ειναι τι μπορει να δημιουργησε αυτο το προβλημα,ειναι η πρωτη φορα που το αντιμετωπισα.

 

Μηπως κατα λαθος απο το κινητο τις διεγραψες ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κατα λαθος απο το κινητο τις διεγραψες ?

Οχι φιλε δεν εκανα τιποτα,πηγα να παρω ενα τηλεφωνο και ειδα σε ολες τις κλησεις μου

να αλλαζει το ονομα και να μενει το νουμερο.

Θα δουμε,σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους.

Από το πρωί, όταν και άνοιξα το κινητό μου (android 6.0), αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας...

Ενώ τα e-mails μου συγχρονίζουν κανονικά (hotmail.com), δεν συγχρονίζουν οι επαφές και το ημερολόγιό μου. Διευκρινίζω ότι στο κινητό μου χρησιμοποιώ τις προεγκατεστημένες εφαρμογές για e-mails, επαφές και ημερολόγιο, ενώ από τις ρυθμίσεις φαίνεται ότι ο λογαριασμός έχει συγχρονίσει κανονικά.

Μπαίνοντας, όμως, στον λογαριασμό μου μέσω του υπολογιστή μου, διαπίστωσα ότι ναι μεν οι επαφές μου εμφανίζονται, δίχως όμως να είναι ενημερωμένες, με αποτέλεσμα είτε να μην εμφανίζονται κάποιες που καταχώρισα τους τελευταίους μήνες είτε να εμφανίζονται και διεγραμμένες επαφές!!!

Επιπρόσθετα, αν μέσω υπολογιστή κάνω μια τροποποίηση σε κάποια επαφή και την αποθηκεύσω, τότε η επαφή εμφανίζεται στο κινητό!!!

Άραγε, είναι θέμα του κινητού μου αυτό; Ή μήπως του λογαριασμού μου; Ή τελικά πρόβλημα γενικότερο του outlook;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread αλλά ψάχνοντας στο google μου έβγαλε ετούτο...

 

Έχουμε ένα Lenovo K30-W. Προσπαθήσαμε να κάνουμε μεταφορά φωτογραφιών και βίντεο από το τηλέφωνο στην sd και γεια σας... Ξαφανιζόλ... Παίζει κάπως να τις επαναφέρουμε??

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread αλλά ψάχνοντας στο google μου έβγαλε ετούτο...

 

Έχουμε ένα Lenovo K30-W. Προσπαθήσαμε να κάνουμε μεταφορά φωτογραφιών και βίντεο από το τηλέφωνο στην sd και γεια σας... Ξαφανιζόλ... Παίζει κάπως να τις επαναφέρουμε??

Δοκίμασε το Diskdigger.

Σε πολλούς δούλεψε.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Diskdigger.

Σε πολλούς δούλεψε.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

 

Ευχαριστώ για την απαντηση. Να το τρέξω απο περιβαλλον windows ή μεσα απο το κινητο?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Να το τρέξεις μέσα από το κινητό.

Εφαρμογή στο Play.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Από το πρωί, όταν και άνοιξα το κινητό μου (android 6.0), αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας...

Ενώ τα e-mails μου συγχρονίζουν κανονικά (hotmail.com), δεν συγχρονίζουν οι επαφές και το ημερολόγιό μου. Διευκρινίζω ότι στο κινητό μου χρησιμοποιώ τις προεγκατεστημένες εφαρμογές για e-mails, επαφές και ημερολόγιο, ενώ από τις ρυθμίσεις φαίνεται ότι ο λογαριασμός έχει συγχρονίσει κανονικά.

Μπαίνοντας, όμως, στον λογαριασμό μου μέσω του υπολογιστή μου, διαπίστωσα ότι ναι μεν οι επαφές μου εμφανίζονται, δίχως όμως να είναι ενημερωμένες, με αποτέλεσμα είτε να μην εμφανίζονται κάποιες που καταχώρισα τους τελευταίους μήνες είτε να εμφανίζονται και διεγραμμένες επαφές!!!

Επιπρόσθετα, αν μέσω υπολογιστή κάνω μια τροποποίηση σε κάποια επαφή και την αποθηκεύσω, τότε η επαφή εμφανίζεται στο κινητό!!!

Άραγε, είναι θέμα του κινητού μου αυτό; Ή μήπως του λογαριασμού μου; Ή τελικά πρόβλημα γενικότερο του outlook;

 

Σήμερα ξανά τα ίδια...

Συγχρονισμός επαφών και ημερολογίου γιοκ... Μόνο τα mail συγχρονίζουν.

Από Η/Υ τις βλέπω κανονικά.

Κάποια ιδέα;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απορία:

Τί μπορεί να φταίει που συγκεκριμένο e-mail, ενώ το έχω διαγράψει από τον Η/Υ μου, στην εφαρμογή του κινητού εμφανίζεται;

Έχω hotmail και όσες φορές και να το σβήσω, το e-mail επανέρχεται στα εισερχόμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

Τί μπορεί να φταίει που συγκεκριμένο e-mail, ενώ το έχω διαγράψει από τον Η/Υ μου, στην εφαρμογή του κινητού εμφανίζεται;

Έχω hotmail και όσες φορές και να το σβήσω, το e-mail επανέρχεται στα εισερχόμενα!!!

 

Καμιά ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπερα

 

ξαφνικα και ενω ειχα μεταβει για λιγες μερες σε iphone

ανακαλυπτω πως εχουν χαθει ολα τα κοντακτς (930!!!!!!!!!) απο τον google account

 

εχω δηλωσει χαμενο τηλεφωνο στην xiaomi μεσω του i.mi.com

εχει να κανει?

η εφαγα το πακετο του αιωνα?

 

μπηκα και απο email και οι επαφες πουθενα

 

υπαρχει τροπος να γινει ανακτηση?

εγω παντως δεν εκανα κατι

 

ελπιζω να εχει να κανει με τπτ συστηματα ασφαλειας

 

το εχει αντιμετωπισει κανεις?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

δεν τα εχεις πουθενα αλλου;

περα απο backup, σε κανα email client σε σταθερο pc/laptop π.χ.;

για σκεψου...

προσοχη κιολας αν τα εχεις οπουδηποτε αλλου, μην το αφησεις να συγχρονισει,

γιατι ειναι πολυ πιθανο στα διαγραψει κι εκει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...