Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατεστησα την rom του Κυριλλου v.9.5 και απο κει μετα δεν μπορω να συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη μεσω usb.

Μπορει να βοηθησει καποιος?

 

Καλησπερα. Τι ακριβως παρουσιαζει;

Kyrillos' ROM v9.7.1 JPU
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα. Τι ακριβως παρουσιαζει;[/Q

 

Δεν συνδεεται ουτε με το Kies(μου λεει να ενεργοποιησω τον εντοπισμο σφαλματων,το οποιο εχω κανει ηδη), ουτε χωρις αυτο σαν usb...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τι ακριβως παρουσιαζει;[/Q

 

Δεν συνδεεται ουτε με το Kies(μου λεει να ενεργοποιησω τον εντοπισμο σφαλματων,το οποιο εχω κανει ηδη), ουτε χωρις αυτο σαν usb...

 

1.Εχεις προσθεσει τα drivers που δινονται για την 9.5 και ειναι επιπλεον της εκδοσης;(Ειναι ξεχωριστο Zip) 2. Εμενα οταν μου το εμφανισε αυτο το ιδιο, εκανα και καθαρισμο στο dalvik cache και μετα ηταν ενταξει. 3. Εχεις την τελευταια εκδοση του ΚΙΕS;(Αν οχι εγκατεστησε την)

Kyrillos' ROM v9.7.1 JPU
Link to comment
Share on other sites

εχω την 9,6 αλλα οι εφαρμογες δε περνιουνται στην καρτα αλλα στη μνημη του τηλεφωνου. εχω ακολουθησει ολες τις οδηγιες κατα το φλασαρισμα. τι πρεπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Επειτα απο ξαναγυρισμα στη 10.6 μου παρουσιασε ενα προβλημα που το εχω ξαναντιμετωπισει. Οταν με καλει καποιος χτυπαει το κινητο μια φορα μονο και μετα σταματαει ο ηχος κλησης και συνεχιζει να καλει ο αλλος. Απ'οτι θυμαμαι εχει ξανασυμβει και σε αλλον αλλα δεν θυμαμαι αν βρηκε καποια λυση. Γνωριζει κανενας τιποτα παραπανω?

Και κατι αλλο δεν ειναι η πρωτη φορα που εχει συμβει απλα καθε φορα ηταν για λιγο καιρο μια χαρα και αυτο συνεβαινε μετα απο περιπου ενα μηνα. Τωρα μου συνεβη την επομενη που φλασαρα και ειναι καπως σπαστικο γιατι αν δεν το ακουσεις τη πρωτη φορα δεν προκειται να το ακουσεις...

Link to comment
Share on other sites

θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έβαζε αναλυτικές οδηγίες πως να κάνεις dualboot γιατι δεν έχω βρει κάπου.

Βασικά ενδιαφέρει το 9.6 + 10.6

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεις να μου πεις που θα βρω τους drivers για την ν.9.5 γιατι μπαινω εκει που την κατεβασα αλλα δεν βρισκω ξεχωριστο zip με drivers και πως θα τους περασω αφου δεν μπορω να συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη; 2. πως κανω καθαρισμο στο dalvik cache; 3.το KIES ειναι ενημερωμενο...
Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεις να μου πεις που θα βρω τους drivers για την ν.9.5 γιατι μπαινω εκει που την κατεβασα αλλα δεν βρισκω ξεχωριστο zip με drivers και πως θα τους περασω αφου δεν μπορω να συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη; 2. πως κανω καθαρισμο στο dalvik cache; 3.το KIES ειναι ενημερωμενο...

 

1. Τα drivers βρισκονται εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123 στη μεση της σελίδας, στο version 9 jpu με την ονομασια v 9.0 extras. Στο ζιπ αυτο βρισκονται διαφορα αρχεια. Το βαζεις στην SD και μετα απο το recovery μπαινεις και εγκαθιστας ο,τι σε ενδιαφερει.Στη δικη σου περιπτωση εγκαθιστας το KIES support oπως νομιζω το λεει μεσα. 2. O καθαρισμος γινεται μεσα απο το recovery στην επιλογη exdended wipe menu. Με το κουμπι του ηχου κατεβαινεις το μενου και με κεντρικο κουμπι επιλεγεις. Καλο θα ηταν να κανεις καθαρισμο και του cache και αν θες και data/ factory reset αλλα προσοχη γιατι μετα θα πρεπει να ξαναεγκαταστησεις τις εφαρμογες που εχεις κατεβασει. 3.Οταν συνδεσεις το τηλεφωνο με το υπολογιστη θα σου δειξει το τηλεφωνο αποθηκευτικη μοναδα η κατι τετοιο τελος παντων. Το επιλεγεις για να ανοιξει η καρτα sd και να αποθηκευσεις τα αρχεια που βρισκονται στο extras που ελεγα παραπανω. Κανε αυτα και αν υπαρξει προβλημα καπου τα ξαναλεμε. Ελπιζω να βοηθησα εως αυτο το σημειο

Kyrillos' ROM v9.7.1 JPU
Link to comment
Share on other sites

1. Τα drivers βρισκονται εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123 στη μεση της σελίδας, στο version 9 jpu με την ονομασια v 9.0 extras. Στο ζιπ αυτο βρισκονται διαφορα αρχεια. Το βαζεις στην SD και μετα απο το recovery μπαινεις και εγκαθιστας ο,τι σε ενδιαφερει.Στη δικη σου περιπτωση εγκαθιστας το KIES support oπως νομιζω το λεει μεσα. 2. O καθαρισμος γινεται μεσα απο το recovery στην επιλογη exdended wipe menu. Με το κουμπι του ηχου κατεβαινεις το μενου και με κεντρικο κουμπι επιλεγεις. Καλο θα ηταν να κανεις καθαρισμο και του cache και αν θες και data/ factory reset αλλα προσοχη γιατι μετα θα πρεπει να ξαναεγκαταστησεις τις εφαρμογες που εχεις κατεβασει. 3.Οταν συνδεσεις το τηλεφωνο με το υπολογιστη θα σου δειξει το τηλεφωνο αποθηκευτικη μοναδα η κατι τετοιο τελος παντων. Το επιλεγεις για να ανοιξει η καρτα sd και να αποθηκευσεις τα αρχεια που βρισκονται στο extras που ελεγα παραπανω. Κανε αυτα και αν υπαρξει προβλημα καπου τα ξαναλεμε. Ελπιζω να βοηθησα εως αυτο το σημειο

 

 

Εκανα ολα τα βηματα εκτος του data/ factory reset και παλι τα ιδια οπως και πριν, σαν να μην εκανα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ολα τα βηματα εκτος του data/ factory reset και παλι τα ιδια οπως και πριν, σαν να μην εκανα τιποτα!

 

Σου λεει να ενεργοποιησεις τον εντοπισμο σφαλματων; Αν δεν κανω λαθος για να συνδεθεις με το ΚΙΕS πρεπει να απενεργοποιησεις τον εντοπισμο σφαλματων. Μηπως εχεις το Titanium Backup και εχεις ενεργοποιησει τον εντοπισμο σφαλματων που το ζηταει η συγκεκριμενη εφαρμογη;

Kyrillos' ROM v9.7.1 JPU
Link to comment
Share on other sites

το kies ειναι η πιο σαβουρα προγραμμα που εχει βγει ποτε.

Ακομα και μαμισια rom και 7 στους 10 δεν μπορουσαν να συνδεθουν.Σαν συνδεση θα κανεις σαν να ειναι memory stick το κινητο.

πηγαινε ρυθμισεις -ασυρματη επικοινωνια και τσεκαρε την συσκευη αποθυκευσης.

 

 

Οι περισοτεροι ρωτατε πραγματα που απαντωνται καθε 2 σελιδες.καντε μια αναζητηση ή ψαξτε λιγο παραπισω.

 

Καλησπερα σε ολους.

Επειτα απο ξαναγυρισμα στη 10.6 μου παρουσιασε ενα προβλημα που το εχω ξαναντιμετωπισει. Οταν με καλει καποιος χτυπαει το κινητο μια φορα μονο και μετα σταματαει ο ηχος κλησης και συνεχιζει να καλει ο αλλος. Απ'οτι θυμαμαι εχει ξανασυμβει και σε αλλον αλλα δεν θυμαμαι αν βρηκε καποια λυση. Γνωριζει κανενας τιποτα παραπανω?

Και κατι αλλο δεν ειναι η πρωτη φορα που εχει συμβει απλα καθε φορα ηταν για λιγο καιρο μια χαρα και αυτο συνεβαινε μετα απο περιπου ενα μηνα. Τωρα μου συνεβη την επομενη που φλασαρα και ειναι καπως σπαστικο γιατι αν δεν το ακουσεις τη πρωτη φορα δεν προκειται να το ακουσεις...

 

εχεις κανε wipe data factory reset μετα την εγκατασταση?

 

θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έβαζε αναλυτικές οδηγίες πως να κάνεις dualboot γιατι δεν έχω βρει κάπου.

Βασικά ενδιαφέρει το 9.6 + 10.6

 

ψαξε λιγο πιο πισω εχει απαντηθει.Αν θυμαμαι καλα οπως γινεται σε ολα τα υπολοιπα.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σου λεει να ενεργοποιησεις τον εντοπισμο σφαλματων; Αν δεν κανω λαθος για να συνδεθεις με το ΚΙΕS πρεπει να απενεργοποιησεις τον εντοπισμο σφαλματων. Μηπως εχεις το Titanium Backup και εχεις ενεργοποιησει τον εντοπισμο σφαλματων που το ζηταει η συγκεκριμενη εφαρμογη;

 

Ενταξει συνδεθηκε τελικα! σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και για το χρονο που διεθεσες:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.

Εχω ενα προβλημα με το κινητο.

Ειχε βαλει ο γιος μου ενα μοτιβο για να κλειδωνει την οθονη και το ξεχασε, με αποτελεσμα να κλειδωση η συσκευη.

Για να ξεκλειδωση, πρεπει να βαλεουμε το mail, αλλά ελα μου ντα που δεν αλλάζει σε αγγλικα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να την ξεκλειδώσουμε ???

Δεν είναι εποχες για να αγοράζω αλλο κινητο.:)

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.

Εχω ενα προβλημα με το κινητο.

Ειχε βαλει ο γιος μου ενα μοτιβο για να κλειδωνει την οθονη και το ξεχασε, με αποτελεσμα να κλειδωση η συσκευη.

Για να ξεκλειδωση, πρεπει να βαλεουμε το mail, αλλά ελα μου ντα που δεν αλλάζει σε αγγλικα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να την ξεκλειδώσουμε ???

Δεν είναι εποχες για να αγοράζω αλλο κινητο. :)

Φιλε μου καλημερα... Αμα πατησεις να γραψεις κατι και σου βγαλει το πληκτρολογιο πατας το κουμπι για της ριθμισεις που σου εχει κατω αριστερα αν θυμαμαι καλα... Με το που το πατησεις σε βαζει σε κατι ρυμθισεις και πατας την επειλογη Γλωσσα εσαγωγης και επειλεγεις Egnlish(UK) και πιο κατω εχει και τα Ελληνικα το επειλεγεις και αυτο πατας πισω και εχεις στο πληκτρο που αφηνεις κενο τοξακια το σερνεις αριστερα - δεξια και αλλαζει γλωσσα... Δοκιμασε το και περιμενω να μου πεις

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από έμενα

Εδώ και 20 ημέρες απολάμβανα το samsung s3 και μάλιστα τις τελευταίες ήμερες είχα περάσει την τελευταία omega

όλα όμορφα και ωραία μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή που είδα τον θεό φαντάρο και αυτό γιατί

κατά τις 7 το απόγευμα που τελείωσα την δουλεία μιλάω στο κινητό και μπαίνω στο αμάξι για το σπίτι

το κινητό να είναι στην προστατευμένη θέση του με την σκληρή του θήκη χωρίς να το ζορίζει τίποτα

με το που φτάνω παρκάρω ανεβαίνω πάνω πάω να πάρω τηλέφωνο και με μεγάλη μου έκπληξη βλέπω μια κόκκινη γραμμή που ξεκινούσε

από πάνω δεξιά και κατέληγε κάτω

Παθαίνω το πρώτο σοκ οθόνη καπουτ τίποτα δεν έπιανε

Λέω θα κόλλησε το software του βγάζω μπαταρία τα ίδια

Πάω την οθόνη κάτω από μαι λάμπα και βλέπω εσωτερικά πάνω στην δεξιά γωνιά σαν μια μικρή τρίχα εσωτερικά δηλαδή κάτω από γυαλί της εξωτερικής οθόνης

Είχε σπάσει η εσωτερική οθόνη από μόνη της χωρίς να μου έχει πέσει ποτέ!!!!!!!

Πραγματικά έχω πεθάνει από τότε το κινητό πήγε στο πλαίσιο από όπου και αγοράστηκε και τώρα αναμένουμε τα νέα από το επίσημο servise

τουλάχιστον έβγαλα το root

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από έμενα

Εδώ και 20 ημέρες απολάμβανα το samsung s3 και μάλιστα τις τελευταίες ήμερες είχα περάσει την τελευταία omega

όλα όμορφα και ωραία μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή που είδα τον θεό φαντάρο και αυτό γιατί

κατά τις 7 το απόγευμα που τελείωσα την δουλεία μιλάω στο κινητό και μπαίνω στο αμάξι για το σπίτι

το κινητό να είναι στην προστατευμένη θέση του με την σκληρή του θήκη χωρίς να το ζορίζει τίποτα

με το που φτάνω παρκάρω ανεβαίνω πάνω πάω να πάρω τηλέφωνο και με μεγάλη μου έκπληξη βλέπω μια κόκκινη γραμμή που ξεκινούσε

από πάνω δεξιά και κατέληγε κάτω

Παθαίνω το πρώτο σοκ οθόνη καπουτ τίποτα δεν έπιανε

Λέω θα κόλλησε το software του βγάζω μπαταρία τα ίδια

Πάω την οθόνη κάτω από μαι λάμπα και βλέπω εσωτερικά πάνω στην δεξιά γωνιά σαν μια μικρή τρίχα εσωτερικά δηλαδή κάτω από γυαλί της εξωτερικής οθόνης

Είχε σπάσει η εσωτερική οθόνη από μόνη της χωρίς να μου έχει πέσει ποτέ!!!!!!!

Πραγματικά έχω πεθάνει από τότε το κινητό πήγε στο πλαίσιο από όπου και αγοράστηκε και τώρα αναμένουμε τα νέα από το επίσημο servise

τουλάχιστον έβγαλα το root

 

Και να σκεφτεις οτι ολα αυτα τα περιγραφεις στο θεμα του Samsung Galaxy 3 και οχι Samsung Galaxy S III, αρα εισαι μαλλον off-topic και κυριως μιλας σε καποιους που κατεχουν μια συσκευη που ουδεμια σχεση εχει με το SGSIII.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έβαλα του Κύριλλου την 9.6 και έχω το εξής θέμα. Ότι εικόνα φόντου και να βάζω κάνει για κάποιο λόγο υπερβολικό ζουμ και πιξελιάζει και φαίνεται άσχημα. Τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

απ ότι φαίνεται σχεδόν όλοι έχουμε πάρει πια καινούργια κινητά και τα galaxy 3 εγκαταλείφθηκαν σε κάποιο συρτάρι.

 

Ή έχουν χαριστεί σε άτομα χωρις πολλές απαιτήσεις.......Εγώ πχ. το χάρισα στον πατέρα μου.....;)

Link to comment
Share on other sites

Ή έχουν χαριστεί σε άτομα χωρις πολλές απαιτήσεις.......Εγώ πχ. το χάρισα στον πατέρα μου.....;)

 

:D Το ίδιο έκανα κι εγώ!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy GT-i5800 εδώ κ δύο χρόνια. Το κινητό έχει γίνει απελπιστικά αργό. Ενδιαφέρομαι να περάσω μια custom rom. Θέλω μια ελαφριά, γρήγορη κ να μην crashάρι. Ποια μου προτείνετε; Υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί διότι δεν είμαι έμπειρος χρήστης;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εχω την 10.6 (2.3.7 ) ....εχει δωκημαση κανεις το viber kai to skype σε αφτην την ρομ?????? σε μενα δεν λειτουργουν σοστα
Link to comment
Share on other sites

εχω την 10.6 (2.3.7 ) ....εχει δωκημαση κανεις το viber kai to skype σε αφτην την ρομ?????? σε μενα δεν λειτουργουν σοστα

 

Το skype την πίνει. Το viber λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy GT-i5800 εδώ κ δύο χρόνια. Το κινητό έχει γίνει απελπιστικά αργό. Ενδιαφέρομαι να περάσω μια custom rom. Θέλω μια ελαφριά, γρήγορη κ να μην crashάρι. Ποια μου προτείνετε; Υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί διότι δεν είμαι έμπειρος χρήστης;

Ευχαριστώ.

 

αφου δεν σε ενοιαξε τοσο καιρο,κανε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και θα γινει σαν καινουργιο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Με το Ι5800 απο τη στιγμη που το πηρα δε μπορω να συγχρονιστω με το λογαριασμο google για να μπορω πχ να κατεβασω απο android market. Βαζω τα στοιχεια email και μετα απο λεει ''δεν ειναι δυνατη η επικοινωνια με τον διακομιστη''.Σημειωτεον οτι τα δυο βελακια πανω στην οθονη δεν αναβουν οταν προσπαθω να συνδεθω στο λογαριασμο.Κατα τα αλλα στο ιντερνετ συνδεομαι μια χαρα. Εχω την 2,1 εκδοση android. Τι γινεται αραγε?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...