Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ότι συμπεραίνω το Odin ότι και να γίνει γράφει pass. Δεν είμαι 100% σίγουρος, απλώς μια διαίσθηση έχω.

 

Θα συμφωνησω μαζι σου!!!Ποση ωρα κανει για να ανοιξει;;;Το περιμενω κανα 10λεπτο τωρα!!!

 

.....Ωπα!!!Ανοιξε!!!Για να δουμε τωρα......!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω froyo με την ρομ του κυριλλου 3.3 απλα την ρομ 5 final την περναω κανονικα απλα με προβληματισε το Recommended firmware before flash: I5800XXJPF

χρειαζεται πουθενα κατι αλλο???αυτο ειναι το κολλημα μου

 

Δεν είναι απαραίτητο. Αλλά θα χρειαστεί να κάνεις wipe και factory reset.

 

 

To Odin έχει χρονόμετρο. Αν φτάσει μέχρι το reset χωρίς σφάλμα, μετά απλά περιμένει το χρονόμετρο. Δηλ η διαδικασία μπορεί να έχει τελειώσει 2 λεπτά νωρίτερα αλλά θα περιμένει να λήξει ο χρόνος. Όπως και αν κολλήσει το κιν κατά την εκκίνηση το Odin δε θα το καταλάβει και με το που λήξει θα γράψει pass, μιας και αυτό τα πέρασε όλλα τα αρχεία και τέλειωσε το download.

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

εχω froyo με την ρομ του κυριλλου 3.3 απλα την ρομ 5 final την περναω κανονικα απλα με προβληματισε το Recommended firmware before flash: I5800XXJPF

χρειαζεται πουθενα κατι αλλο???αυτο ειναι το κολλημα μου

 

Αφού έχεις την 3.3 δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα σου 'λεγα πάντως να μην περάσεις την 5 final ακόμη. Περίμενε λίγο. Εγώ το παλεύω εδώ και 2 με 3 ώρες και δεν τα καταφέρνω. Μία δεν μου κάνει το partition μία μου τερματίζει την εφαρμογή messaging. Συνολικά έχω κάνει 5 με 6 flashαρίσματα. Τί να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις την 3.3 δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα σου 'λεγα πάντως να μην περάσεις την 5 final ακόμη. Περίμενε λίγο. Εγώ το παλεύω εδώ και 2 με 3 ώρες και δεν τα καταφέρνω. Μία δεν μου κάνει το partition μία μου τερματίζει την εφαρμογή messaging. Συνολικά έχω κάνει 5 με 6 flashαρίσματα. Τί να σου πω.

 

Wipes & factory reset έκανες;

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Wipes & factory reset έκανες;

 

Τα πάντα έχω κάνει φίλε. Ξαναπέρασα την JPF, ξαναπέρασα την final, ξαναέκανα factory reset από τα settings μετά wipe data/cache. Reboot σε CWM->Partition την SD, reboot και το αέναο κόλλημα στο loading screen. Τώρα ξαναφλασάρω την JPF από το 1ο post.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το φλασαρισμα στην 5 Final δεν βρίσκει το https://market.android.com/ το κινητό μου λέει : Δεν υπάρχουν τηλέφωνα Android τα οποία να σχετίζονται με αυτόν τον λογαριασμό. Συνδεθείτε με διαφορετικό λογαριασμό.

Ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταίει?

Πριν στον 5.0 beta δούλευε μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να βαλουμε το cwm χωρις να υπαρχει ενσωματωμενο σε ρομ; εχω την v.5.0 beta και επειδη δε θα βαλω τωρα τη final αναρρωτιομουν αν μπορω να το βαλω μονο του.. κατεβασα το rom manager αλλα δεν εχει το galaxy 3 μεσα
Link to comment
Share on other sites

Μετα λύπης ανακάλυψα ενα αρκετά ενοχλητικό bug στην v5.0RC.

 

Το τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά. Ολα ωραία και ολα καλα, μέχρι που ανοίγω το market για να πλοηγηθώ στις διάφορες κατηγορίες και να ελεγξω τις εφαρμογές καθότι δεν είμαι παλαιός χρήστης. Και έτσι όπως ψάχνω, επιλέγω ορισμένες και τις εγκαθιστω! Μόλις επιλέξω απο την fitness κατηγορια κάποιες, το τηλέφωνο κάποια στιγμή κολλάει και αρχίζει να δονείται. Μου βγάζει δυο-τρία errors και μετα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Κάθε λίγα δευτερόλεπτα μου βγάζει το ίδιο και το ίδιο. Στο download έχει κολλήσει και δεν κατεβαίνει τίποτα.

 

Ενα εκ των error ηταν το εξής:

The process android.process.media has stopped...

 

Επίσης:

"The application Google services Framework(process com.google.process.gapps) has stopped unexpectedly."

 

Με τα πολλα, και λιγο google, έβγαλα την κάρτα μνήμης και σταμάτησε το error. Το downloading δεν σταματαγε με τίποτα και το market δεν άνοιγε. Ούτε μετα απο reboot. Με τα πολλα άνοιξα: Settings/Applications/Manage Applications/Running, force close τον download manager και clear data, δοκίμασα στην αρχη μόνο με force close και reboot αλλα μετα τον ξανά άνοιξε και κόλλησε πάλι στο ίδιο error, αφού πέταξε πρώτα οτι δεν δουλευει τίποτα!. Έτσι, το τηλέφωνο δουλευει πάλι σωστά και στρωτα!

 

Τα παραπάνω τα έπαθα εις διπλουν. Μια προχθές το βράδυ και μια σήμερα το βράδυ. Και τις δυο φορές προσπαθούσα να εγκαταστησω εφαερμογες απο την κατηγορια fitness. Ενημερωτικά σήμερα προσπάθησα την εφαρμογή Push ups και sit ups, και οι δυο απο Rittr Labs. Δεν ξέρω αν φταίει αυτο ή κάτι αλλο. Πάντως αν γνωρίζετε κάτι, θα ηθελα να το ακούσω. Η λύση που παραθέτω αφήνει το τηλέφωνο σαν να μην πέρασε τίποτα. Μόνο εγω έμεινα με το άγχος μην εγκαταστησω κάτι και μου μείνει πάλι και δονείται! :)

 

Σήμερα το πρωί που ξύπνησα, το τηλέφωνο πάλι ήταν σε μια απόλυτα ασταθή κατάσταση, με τις περισσότερες εφαρμογές να μην δουλεύουν. Μόλις τις πατούσα, κράσαραν αναφέροντας ένα error...

Επειδή έχω βαρεθεί να στήνω ξανά και ξανά το τηλέφωνό μου, υπάρχει τρόπος να πάρω ένα σωστό backup με κάποιο πρόγραμμα, έστω μόνο τις εφαρμογές, για να καταφέρω να τις επαναφέρω πάλι;:O:O

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

Μετα λύπης ανακάλυψα ενα αρκετά ενοχλητικό bug στην v5.0RC.

 

Το τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά. Ολα ωραία και ολα καλα, μέχρι που ανοίγω το market για να πλοηγηθώ στις διάφορες κατηγορίες και να ελεγξω τις εφαρμογές καθότι δεν είμαι παλαιός χρήστης. Και έτσι όπως ψάχνω, επιλέγω ορισμένες και τις εγκαθιστω! Μόλις επιλέξω απο την fitness κατηγορια κάποιες, το τηλέφωνο κάποια στιγμή κολλάει και αρχίζει να δονείται. Μου βγάζει δυο-τρία errors και μετα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Κάθε λίγα δευτερόλεπτα μου βγάζει το ίδιο και το ίδιο. Στο download έχει κολλήσει και δεν κατεβαίνει τίποτα.

 

Ενα εκ των error ηταν το εξής:

The process android.process.media has stopped...

 

Επίσης:

"The application Google services Framework(process com.google.process.gapps) has stopped unexpectedly."

 

Με τα πολλα, και λιγο google, έβγαλα την κάρτα μνήμης και σταμάτησε το error. Το downloading δεν σταματαγε με τίποτα και το market δεν άνοιγε. Ούτε μετα απο reboot. Με τα πολλα άνοιξα: Settings/Applications/Manage Applications/Running, force close τον download manager και clear data, δοκίμασα στην αρχη μόνο με force close και reboot αλλα μετα τον ξανά άνοιξε και κόλλησε πάλι στο ίδιο error, αφού πέταξε πρώτα οτι δεν δουλευει τίποτα!. Έτσι, το τηλέφωνο δουλευει πάλι σωστά και στρωτα!

 

Τα παραπάνω τα έπαθα εις διπλουν. Μια προχθές το βράδυ και μια σήμερα το βράδυ. Και τις δυο φορές προσπαθούσα να εγκαταστησω εφαερμογες απο την κατηγορια fitness. Ενημερωτικά σήμερα προσπάθησα την εφαρμογή Push ups και sit ups, και οι δυο απο Rittr Labs. Δεν ξέρω αν φταίει αυτο ή κάτι αλλο. Πάντως αν γνωρίζετε κάτι, θα ηθελα να το ακούσω. Η λύση που παραθέτω αφήνει το τηλέφωνο σαν να μην πέρασε τίποτα. Μόνο εγω έμεινα με το άγχος μην εγκαταστησω κάτι και μου μείνει πάλι και δονείται! :)

 

Σήμερα το πρωί που ξύπνησα, το τηλέφωνο πάλι ήταν σε μια απόλυτα ασταθή κατάσταση, με τις περισσότερες εφαρμογές να μην δουλεύουν. Μόλις τις πατούσα, κράσαραν αναφέροντας ένα error...

Επειδή έχω βαρεθεί να στήνω ξανά και ξανά το τηλέφωνό μου, υπάρχει τρόπος να πάρω ένα σωστό backup με κάποιο πρόγραμμα, έστω μόνο τις εφαρμογές, για να καταφέρω να τις επαναφέρω πάλι;:O:O

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

ναι υπαρχει το titanum backup που για μενα ειναι το καλυτερο για backup

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω την I5800XXJPF και λέω να βάλω την στοκ I5800XWJPF του Κυρίλλου που δεν έχει bootloader.

Σε τι είναι καλύτερη η στοκ I5800XWJPF από την στοκ I5800XXJPF;

Mε ποιόν τρόπο ακριβώς θα την φλασάρω;

Βλέπω ότι λέει one package ,για λειτουργικό το apollo_0531.ops που

είχα χρησιμοποιήσει και για την I5800XXJPF;

Eλληνικά settings και ελληνικό πληκτρολόγιο θα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Μετα λύπης ανακάλυψα ενα αρκετά ενοχλητικό bug στην v5.0RC.

 

Το τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά. Ολα ωραία και ολα καλα, μέχρι που ανοίγω το market για να πλοηγηθώ στις διάφορες κατηγορίες και να ελεγξω τις εφαρμογές καθότι δεν είμαι παλαιός χρήστης. Και έτσι όπως ψάχνω, επιλέγω ορισμένες και τις εγκαθιστω! Μόλις επιλέξω απο την fitness κατηγορια κάποιες, το τηλέφωνο κάποια στιγμή κολλάει και αρχίζει να δονείται. Μου βγάζει δυο-τρία errors και μετα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Κάθε λίγα δευτερόλεπτα μου βγάζει το ίδιο και το ίδιο. Στο download έχει κολλήσει και δεν κατεβαίνει τίποτα.

 

Ενα εκ των error ηταν το εξής:

The process android.process.media has stopped...

 

Επίσης:

"The application Google services Framework(process com.google.process.gapps) has stopped unexpectedly."

 

Με τα πολλα, και λιγο google, έβγαλα την κάρτα μνήμης και σταμάτησε το error. Το downloading δεν σταματαγε με τίποτα και το market δεν άνοιγε. Ούτε μετα απο reboot. Με τα πολλα άνοιξα: Settings/Applications/Manage Applications/Running, force close τον download manager και clear data, δοκίμασα στην αρχη μόνο με force close και reboot αλλα μετα τον ξανά άνοιξε και κόλλησε πάλι στο ίδιο error, αφού πέταξε πρώτα οτι δεν δουλευει τίποτα!. Έτσι, το τηλέφωνο δουλευει πάλι σωστά και στρωτα!

 

Τα παραπάνω τα έπαθα εις διπλουν. Μια προχθές το βράδυ και μια σήμερα το βράδυ. Και τις δυο φορές προσπαθούσα να εγκαταστησω εφαερμογες απο την κατηγορια fitness. Ενημερωτικά σήμερα προσπάθησα την εφαρμογή Push ups και sit ups, και οι δυο απο Rittr Labs. Δεν ξέρω αν φταίει αυτο ή κάτι αλλο. Πάντως αν γνωρίζετε κάτι, θα ηθελα να το ακούσω. Η λύση που παραθέτω αφήνει το τηλέφωνο σαν να μην πέρασε τίποτα. Μόνο εγω έμεινα με το άγχος μην εγκαταστησω κάτι και μου μείνει πάλι και δονείται! :)

 

Σήμερα το πρωί που ξύπνησα, το τηλέφωνο πάλι ήταν σε μια απόλυτα ασταθή κατάσταση, με τις περισσότερες εφαρμογές να μην δουλεύουν. Μόλις τις πατούσα, κράσαραν αναφέροντας ένα error...

Επειδή έχω βαρεθεί να στήνω ξανά και ξανά το τηλέφωνό μου, υπάρχει τρόπος να πάρω ένα σωστό backup με κάποιο πρόγραμμα, έστω μόνο τις εφαρμογές, για να καταφέρω να τις επαναφέρω πάλι;:O:O

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Κατάφερα να το κάνω να δουλέψει το κινητό απο χθες σημερα, αφού το άφησα 40 λεπτά να κάνει loading (έκανα partition μέσα απο το cwm και έκανα επανεκκίνηση το κινητό. Μετα από 40 λεπτά μπήκε κανονικά. Χάρηκα που επιτέλους δούλεψε. Αλλα απο οτι φαίνεται δεν ήταν να κρατήσει η χαρά αρκετή ώρα.

Το μάρκετ και το android.process.media ενω το κινητο δουλευε κομπλε για 2 ώρες σταμάτησαν να δουλεύουν. Είχα κατεβάσει από το μάρκετ τον οπερα και το τιτανιουμ.μολις πηγα να κατεβασω το facebook εσβησε η οθόνη και μετά δεν άνοιγε. Έπρεπε να πατήσω παρατεταμένα το κουμπί από πάνω για να κάνει επανεκκίνηση.από τότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα με το μάρκετ. Και που και που τερματίζει το android.process.media. Μάλλον θα γυρίσω σε μια custom rom μέχρι να βγει μια σταθερή και λυθει και το θέμα με το ελληνικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

έχω εγκαταστήσει την kyrillos ROM 4.1 σε ένα samsung galaxy i5800 και ψάχνω μια εφαρμογή για να διαβάζω δεδομένα στη usb πόρτα του κινητού από συσκευή που συνδέεται πάνω της. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό ως η πιο κατάλληλη εφαρμογή είναι κάτι σαν hyperterminal που να διαβάζει ό,τι έρχεται στη θύρα usb και να το δείχνει στην οθόνη.

Το χρειάζομαι για να συνδέσω μια συσκευή που πετάει διαγνωστικά μηνύματα και μπορεί να δίνει και κάποια πληροφορία για μέτρηση που κάνει. Σκεφτόμουν το terminal emulator που έχει εγκατεστημένο ήδη το kyrillos ROM 4.1 αλλά διάβασα σε κάποια ποστ ξένων φορουμ ότι δεν υποστηρίζεται ακόμα σε κάποιες εκδόσεις android η λειτουργία του host usb.

Γνωρίζει κανείς κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω την I5800XXJPF και λέω να βάλω την στοκ I5800XWJPF του Κυρίλλου που δεν έχει bootloader.

Σε τι είναι καλύτερη η στοκ I5800XWJPF από την στοκ I5800XXJPF;

Mε ποιόν τρόπο ακριβώς θα την φλασάρω;

Βλέπω ότι λέει one package ,για λειτουργικό το apollo_0531.ops που

είχα χρησιμοποιήσει και για την I5800XXJPF;

Eλληνικά settings και ελληνικό πληκτρολόγιο θα έχει;

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Αυτήν έχω και τη θεωρώ πολύ καλή. Δοκίμασα και την XXJPF αλλά έχει ένα bug στις επαφές. Η XWJPF είναι (απ'όσο την έχω δουλέψει) bug-free. Έχει ελληνικά και ελληνικό sweep. Φλασάρεις one package και σε 5 λεπτά είσαι ready!

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να βαλουμε το cwm χωρις να υπαρχει ενσωματωμενο σε ρομ; εχω την v.5.0 beta και επειδη δε θα βαλω τωρα τη final αναρρωτιομουν αν μπορω να το βαλω μονο του.. κατεβασα το rom manager αλλα δεν εχει το galaxy 3 μεσα

 

κανεις...;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

τι ακριβώς παίζει με το ελληνικό πληκτρολόγιο που λένε όλοι? είμαι στην v4. το πρόβλημα λύνεται άμεσα ή θα πρέπει να περιμένουμε για την 5,1?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

τι ακριβώς παίζει με το ελληνικό πληκτρολόγιο που λένε όλοι? είμαι στην v4. το πρόβλημα λύνεται άμεσα ή θα πρέπει να περιμένουμε για την 5,1?

ευχαριστώ

 

Αν χρειάζεσαι το πληκτρολόγιο περίμενε την 5.1 :)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Λύσεις υπάρχουν! GoKeyboard πχ.

Μια ακόμα ενδιαφέρουσα εφαρμογή είναι και η "Missed message flasher free". Αν έχετε αναπάντητη ή νέο μνμ κτλ θα αναβοσβήνει η οθόνη.

Εγώ είχα συνηθίσει από το Nokia που είχα και μου άρεσε.

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις υπάρχουν! GoKeyboard πχ.

Μια ακόμα ενδιαφέρουσα εφαρμογή είναι και η "Missed message flasher free". Αν έχετε αναπάντητη ή νέο μνμ κτλ θα αναβοσβήνει η οθόνη.

Εγώ είχα συνηθίσει από το Nokia που είχα και μου άρεσε.

 

Αψογες και οι δυο εφαρμογες και χρησιμες!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω το εξης στο xda γραφει (Unnecessary Apps Removed) ποιες εννοει?

 

Εννοεί μερικές -ανούσιες για μένα- εφαρμογές που έχει βάλει η σαμυ στο κινητό μας. Write & go, και ένα κάρο ********... :P

Link to comment
Share on other sites

kyrillos τι αλλα καλούδια να περιμένουμε μελλοντικά??το κινητό το εχεις κανει αγνωριστο!!!παει σφαίρα καλύτερα και απο εργοστασιακό galaxy s...

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

kyrillos τι αλλα καλούδια να περιμένουμε μελλοντικά??το κινητό το εχεις κανει αγνωριστο!!!παει σφαίρα καλύτερα και απο εργοστασιακό galaxy s...

 

Thanks.. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να προσθέσω :P Έχω ξεμείνει από ιδέες αλλά μερικά πράγματα που θέλω να προσθέσω δεν γίνεται ε 2.2 (crt sreen off animation, overscroll effect) :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μερικές -ανούσιες για μένα- εφαρμογές που έχει βάλει η σαμυ στο κινητό μας. Write & go, και ένα κάρο ********... :P

 

ευχαριστω φιλε μου και συγχαρητηρια για τις rom που βγαζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

2.3 rom δεν μπορούμε να δούμε σε αυτό το κινητό?εστω και με τον kernel του 2.2.....ειπαν στο samfirmware οτι θα αναβαθμιστουν αρκετά κινητά χαμηλων δυνατοτητων σε 2.3 οπως το gio,fit κλπ...τα οποία σε σχεση με τον γαλαξια μας ειναι παρεμφερη..εμάς δεν θα πάρει???

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Thanks.. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να προσθέσω :P Έχω ξεμείνει από ιδέες αλλά μερικά πράγματα που θέλω να προσθέσω δεν γίνεται ε 2.2 (crt sreen off animation, overscroll effect) :)

Λοιπόν, έχω 2-3 ιδέες!

1ον.Να καταφέρεις να μεταφέρεις και να παίζει το Crysis

2ον.Ακόμα δεν κάνει καφέ!

3ον.Μια λειτουργία που ενδιαφέρει πολύ τους φίλους μας τους αμερικάνους: make it blend!

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...