Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και το αλλο το κουφο δοκιμασα και την cyanogenmod και ενω ολα εδειχναν καλα οταν εγινε reboot δεν αναγνωρισε την καρτα SIM....ετσι δεν ειχα κλησεις!πω γινετε αυτο?

Αυτό ακριβώς συνέβη και σε μένα το κινητό δεν βλέπει την κάρτα sim και δεν μπορεί να σαρώσει και για δίκτυα κινητής τηλεφωνίας με την cyanogenmod. Φαίνεται καλή έκδοση αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το τηλέφωνο.

Υπάρχει άραγε λύση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eυχαριστω πολυ

 

εβαλα την original και πηγα μετα να περασω την prime v2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=881045 με ROM Manager αλλα πλεον δεν μπορω να την φλασαρω επειδη το clockworkmod δεν την υποστιριζει απο την εκδοση 3 και πανω(Διαβασα κατι για amend και edify και δεν εβγαλα ακρη).Πως γινετε να την περασω τωρα?

 

και το αλλο το κουφο δοκιμασα και την cyanogenmod και ενω ολα εδειχναν καλα οταν εγινε reboot δεν αναγνωρισε την καρτα SIM....ετσι δεν ειχα κλησεις!πω γινετε αυτο?

 

Αυτό ακριβώς συνέβη και σε μένα το κινητό δεν βλέπει την κάρτα sim και δεν μπορεί να σαρώσει και για δίκτυα κινητής τηλεφωνίας με την cyanogenmod. Φαίνεται καλή έκδοση αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το τηλέφωνο.

Υπάρχει άραγε λύση;

 

To έχω ξαναγράψει εδώ, έχετε την καινούρια baseband γι αυτό δεν σας αναγνωρίζει τα δίκτυα. Φλασάρετε την προηγούμενη και η CM7 θα δουλεύει like a charm!

Link to comment
Share on other sites

To έχω ξαναγράψει εδώ, έχετε την καινούρια baseband γι αυτό δεν σας αναγνωρίζει τα δίκτυα. Φλασάρετε την προηγούμενη και η CM7 θα δουλεύει like a charm!

 

Που θα βρω την προηγουμενη?Και πως πως θα την φλασαρω?απο recovery?

 

γενικα παντως χιλια ευχαριστω σε σας που βοηθατε εμας τους ασχετους!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ζητήσω την βοήθειά σας γιατί έχω ήδη μπερδευτεί αρκετά.

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

Έχω εγκαταστήσει gingerbreak (άρα το κινητό είναι rooted), busybox (αν και δεν κατάλαβα πως χρησιμοποιείται αυτό), rom manager (έχω κάνει και backup σε αυτή την φάση) και terminal emulator.

Ερώτηση 1η: θέλοντας να απεγκαταστήσω μερικές stock εφαρμογές, ακολούθησα αυτές τις οδηγίες. Για να μην γράφω κάθε φορά όλες αυτές τις μεγάλες εντολές, υπάρχει τρόπος να φτιάξω και να τρέχω κάποιο script ή κανά πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να πληκτρολογώ από τον υπολογιστή μου για να μην παιδεύομαι με το touchscreen; Όχι τίποτα άλλο, αλλά χρειάστηκε να τις γράψω 200 φορές αυτές τις mount γιατί έμαθα the hard way ότι δεν έπρεπε να σβήσω το PicoTts :lol: Τέλος, για να μην την πατήσω πάλι, υπάρχει ίσως καμιά λίστα με τα apk είναι safe να σβηστούν;

Ερώτηση 2η: δεν έχω εγκαταστήσει το Android SDK. Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι και τι κάνει;

Ερώτηση 3η: αναρωτιέμαι μήπως υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές για τις επαφές (το phonebook δηλαδή) και για την διαχείριση των sms. Αν ναι, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους προσπαθήσουν να με βοηθήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω την προηγουμενη?Και πως πως θα την φλασαρω?απο recovery?

 

γενικα παντως χιλια ευχαριστω σε σας που βοηθατε εμας τους ασχετους!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1149530

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγο για baseband λεει

 

Do NOT proceed until you fully

understand the following:

- P500 -v20G -baseband.7 z is for official

v20[ abdg....] ROMs and ROMs based upon

it (e.g ., GingerLOL, v20G stock ROM ,

customized v20G ROM, 0x0v3rfl 0w ROM

and GingerCriccoROM).

- P500 -v10E- baseband.7z is for all other

ROMs.

 

εγω ποια κατεβαζω?εχω την official v20c

Edited by stavros88
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ζητήσω την βοήθειά σας γιατί έχω ήδη μπερδευτεί αρκετά.

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

Έχω εγκαταστήσει gingerbreak (άρα το κινητό είναι rooted), busybox (αν και δεν κατάλαβα πως χρησιμοποιείται αυτό), rom manager (έχω κάνει και backup σε αυτή την φάση) και terminal emulator.

Ερώτηση 1η: θέλοντας να απεγκαταστήσω μερικές stock εφαρμογές, ακολούθησα αυτές τις οδηγίες. Για να μην γράφω κάθε φορά όλες αυτές τις μεγάλες εντολές, υπάρχει τρόπος να φτιάξω και να τρέχω κάποιο script ή κανά πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να πληκτρολογώ από τον υπολογιστή μου για να μην παιδεύομαι με το touchscreen; Όχι τίποτα άλλο, αλλά χρειάστηκε να τις γράψω 200 φορές αυτές τις mount γιατί έμαθα the hard way ότι δεν έπρεπε να σβήσω το PicoTts :lol: Τέλος, για να μην την πατήσω πάλι, υπάρχει ίσως καμιά λίστα με τα apk είναι safe να σβηστούν;

Ερώτηση 2η: δεν έχω εγκαταστήσει το Android SDK. Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι και τι κάνει;

Ερώτηση 3η: αναρωτιέμαι μήπως υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές για τις επαφές (το phonebook δηλαδή) και για την διαχείριση των sms. Αν ναι, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους προσπαθήσουν να με βοηθήσουν :)

Ερώτηση 1η:titanium backup apo to maρket https://market.android.com/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup&feature=search_result

κανεις backup τις stock εφαρμογες και εχει επιλογη να τις κανεις uninstall.δοκιμασμενο και δουλευει τελεια.

Ερώτηση 2η:το sdk ειναι οπως λενε και τα αρχικα software development kit περιεχει βιβλιοθηκες και εργαλεια για να φτιαχνεις εφαρμογες κλπ κλπ.δεν ξερω περισσοτερα.

Ερώτηση 3η: go sms για μηνηματα και facebook gia phonebook μια χαρα ειναι το κανονικο με καλυπτει.(εγω χρησημοποιω quickpic για συλλογη και miren browser και go launcher και το κινητο τα κανει ολα πιο γρηγορα)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1η:titanium backup apo to maρket https://market.android.com/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup&feature=search_result

κανεις backup τις stock εφαρμογες και εχει επιλογη να τις κανεις uninstall.δοκιμασμενο και δουλευει τελεια.

Ερώτηση 2η:το sdk ειναι οπως λενε και τα αρχικα software development kit περιεχει βιβλιοθηκες και εργαλεια για να φτιαχνεις εφαρμογες κλπ κλπ.δεν ξερω περισσοτερα.

Ερώτηση 3η: go sms για μηνηματα και facebook gia phonebook μια χαρα ειναι το κανονικο με καλυπτει.(εγω χρησημοποιω quickpic για συλλογη και miren browser και go launcher και το κινητο τα κανει ολα πιο γρηγορα)

tibillys σε ευχαριστώ πάάάρα πολύ :)

και όποιος άλλος θέλει να βάλει το λιθαράκι του βέβαια, μη διστάσει :p

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγο για baseband λεει

 

Do NOT proceed until you fully

understand the following:

- P500 -v20G -baseband.7 z is for official

v20[ abdg....] ROMs and ROMs based upon

it (e.g ., GingerLOL, v20G stock ROM ,

customized v20G ROM, 0x0v3rfl 0w ROM

and GingerCriccoROM).

- P500 -v10E- baseband.7z is for all other

ROMs.

 

εγω ποια κατεβαζω?εχω την official v20c

 

Αν θες να βάλεις την CM7 θα βάλεις την P500 -v10E- baseband.7z baseband

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει την v10H την γνήσια Ελληνική για να μην παιδεύεται την ανέβασα εδώ http://hotfile.com/dl/129329236/0e25cde/V10H_00.01.rar.html
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Α σ ευχαριστω γιατι θα εκανα την πατατια....χαχα

 

Και αν θέλεις να περάσεις ξανά την τελευταία baseband v20g τι κάνεις; Χρησιμοποιείς το P500-v20G-baseband.7z;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει την v10H την γνήσια Ελληνική για να μην παιδεύεται την ανέβασα εδώ http://hotfile.com/dl/129329236/0e25cde/V10H_00.01.rar.html

 

αυτο θα λυσει το προβλημα με την baseband?Δλδ δεν χρειαζεται να κανω αυτα που λεει ο οδηγος γιασ να βαλω παλια baseband?και αυτο το αρχειο που μας δινεις πως θα το φλασαρω?Μηπως με το kdz updater?

Edited by stavros88
Link to comment
Share on other sites

αυτο θα λυσει το προβλημα με την baseband?Δλδ δεν χρειαζεται να κανω αυτα που λεει ο οδηγος γιασ να βαλω παλια baseband?και αυτο το αρχειο που μας δινεις πως θα το φλασαρω?Μηπως με το kdz updater?

 

Θα το βγάλεις από το rar και θα το φλασάρεις με το kdz updater .Με το τρόπο αυτό θα έχεις και πάλι την παλιά baseband......

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικα την cyanogenmod και πλεον αναγνωριζει την sim!Τα google apps πως θα τα φλασαρω τωρα?απο recovery?(install zip)

 

επισης κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω...τωρα που εβαλα την cyanogenmod ειναι καλο να φλασαρω και το franco.Kernel.v19.4-cfs?

Edited by stavros88
Link to comment
Share on other sites

Θα φλασάρεις το τελευταίο kernel του franco ,

 

Εγώ μόλις συγχρόνισα το gmail μου ,μου έβγαλε επιλογή να τα κατεβάσω ,αλλιώς

Minimal Google Apps (market and talk, flash via recovery, first add Google Account): http://www.mediafire.com/?j80xkzrgdd6pjxb

Other GAPPS you can download from the Market (Use Market Enabler should your country not allow full access to the market list).

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. πήρα το p500 πριν λίγες μέρες και είμαι πολύ ικανοποιημένος για τα χρήματα που έδωσα. λοιπόν τώρα το πρόβλημα.. την πρώτη μέρα συνδέθηκα κανονικά με το pc suit. Μετά έκανα την αναβάθμιση του adroid και μετά δεν μπόρεσα να συνδεθω ξανά καθώς μου βγάζει ότι δεν υπάρχει απόκριση από την συσκευή. Αν κάποιος έχει να μου δώσει και κάποιο link για τους πιο πρόσφατους drivers γιατι εχω σύνδεση μόνο από κινητό. ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

απο οτι εγραψε ο admin του blog της lg, θα βγει και αλλο update για τη συσκευη μας , στο οποιο λογικα θα λυνονται διαφορα προβληματα

 

http://www.bloglg.gr/2011/01/lg-optimus-one-with-google%E2%84%A2/comment-page-1/#comment-772

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα.

θέλω να τρέξω εφαρμογές .jar στο unrooted p500 μου.γίνεται;;ή πρέπει υποχρεωτικά να το έχω κάνει root;;;

και αν γίνεται,πώς ακριβώς γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

μια εφαρμογή .jar.

θα μπορούσα να την αναφέρω ονομαστικά αλλά δεν είμαι σίγουρος αν συμφωνεί με τους κανόνες του φορουμ.

 

καμμία ιδέα;τρέχει .jar εφαρμογές το κινητό μας;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καμμία ιδέα;τρέχει .jar εφαρμογές το κινητό μας;

 

Το android δεν υποστηρίζει J2ME out of the box. Ωστόσο θα συνιστούσα να απευθυνθείς εδώ μιας και αυτή η συζήτηση είναι off topic στο παρόν θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα μικρό προβληματάκι. Εδώ και κάνα εικοσαήμερο δεν μπορώ να στείλω sms. Λαμβάνω αλλά δεν στέλνω.

Δεν ξέρω τι έχει συμβεί , αλλά όταν γράφω ένα μήνυμα και το στέλνω δεν φτάνει ποτέ και γράφει συνεχώς αποστολή. Έχει κανεις καμιά ιδέα??? Που στο καλό υπάρχει στις ρυθμίσεις το τηλέφωνο του κέντρου μηνυμάτων ή φραγή (αν υπάρχει) ??? Προγράμματα : Handcent SMS και το κλασσικο που έρχεται με το Android.

Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω νας πω οτι.. πριν λιγες μερες μου εβγαλε στο pc suite της lg μηνυμα για νεο λογισμικο του p500.. ετσι κι εγω πατησα την επιλογη να γινει η ενημερωση..οταν μπηκε ομως το "update tool" σε διαδικασια για update εκανε και αυτο εναν ελεγχο εκδοσης μονο του οπως πρεπει..αλλα βγηκε ξανα ειδοποιηση οτι ηδη φοραει το πιο προσφατο λογισμικο η συσκευη... εχω το V20C.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΕΟΤΕΡΟ? Η ΕΦΑΓΕ ΣΚΑΛΩΜΑ??
iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω νας πω οτι.. πριν λιγες μερες μου εβγαλε στο pc suite της lg μηνυμα για νεο λογισμικο του p500.. ετσι κι εγω πατησα την επιλογη να γινει η ενημερωση..οταν μπηκε ομως το "update tool" σε διαδικασια για update εκανε και αυτο εναν ελεγχο εκδοσης μονο του οπως πρεπει..αλλα βγηκε ξανα ειδοποιηση οτι ηδη φοραει το πιο προσφατο λογισμικο η συσκευη... εχω το V20C.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΕΟΤΕΡΟ? Η ΕΦΑΓΕ ΣΚΑΛΩΜΑ??

 

δεν υπαρχει μεχρι στιγμης πιο καινουρια εκδοση, αλλα θα βγει καποια στιγμη και νεα αναβαθμιση

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...