Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδιά προσπαθώ να κάνω update από το official tool της lg,το lg mobile support δηλαδή,και δε μπορώ.γράφει οτι δεν υποστηρίζεται το μοντέλο μου....καμμία βοήθεια με τη διαδικασία;;;

όταν έχω ανοιχτό το κινητό,στο lg mobile update μου γράφει :δεν υπάρχει χώρος στο δίσκο,και το κουμπί start update γίνεται γκρίζο,οπότε δε μπορώ να το πατήσω....

όταν έχω κλειστό το κινητό,το start update εμφανίζεται,το πατάω,ανοίγει το παράθυρο αναβάθμιση τηλεφώνου,με ρωτάει αν ολοκλήρωσα το update και μετά μου εμφανίζει οτι η διαδικασία αναβάθμισης λογισμικού δεν υποστηρίζεται για το συγκεκριμένο μοντέλο.

επειδή προφανώς το έχετε κάνει όλοι με επιτυχία,αν υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός,ή οτιδήποτε άλλο,σας παρακαλώ ενημερώστε με!!!

Edited by bananasplit
Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε η καινουργια εκδοση του μαρκετ :)

προσπαθω να την συνηθισω

 

Την ειχα περασει , κατεβασμενη απο αλλου, οχι update, και μου φανηκε ψιλοβαρια και την εβγαλα

Εσενα πώς σου φαινεται? Τρεχει ωραια?

(Ρωταω γιατι ελπιζω να εγινε καποιο update σε σχεση με αυτη που ειχα δει εγω και να τρεχει καλυτερα)

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα περασει , κατεβασμενη απο αλλου, οχι update, και μου φανηκε ψιλοβαρια και την εβγαλα

Εσενα πώς σου φαινεται? Τρεχει ωραια?

(Ρωταω γιατι ελπιζω να εγινε καποιο update σε σχεση με αυτη που ειχα δει εγω και να τρεχει καλυτερα)

 

Sent from my LG-P500

 

βαρια ειναι οντως σε σημειο που μερικες φορες κρασαρει και το τηλεφωνο

ασε που καθε τρεις και λιγο πρεπει να καθαριζεις την cache

πιανει και περιπου 8 ΜΒ στην μνημη τα οποια δεν μεταφερονται στην sd

η παλια ηταν πιο λειτουργικη και ετρεχε πολυ καλυτερα στο τηλεφωνο ...πουπουλο ηταν μπροστα στην νεα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να κάνω update από το official tool της lg,το lg mobile support δηλαδή,και δε μπορώ.γράφει οτι δεν υποστηρίζεται το μοντέλο μου....καμμία βοήθεια με τη διαδικασία;;;

όταν έχω ανοιχτό το κινητό,στο lg mobile update μου γράφει :δεν υπάρχει χώρος στο δίσκο,και το κουμπί start update γίνεται γκρίζο,οπότε δε μπορώ να το πατήσω....

όταν έχω κλειστό το κινητό,το start update εμφανίζεται,το πατάω,ανοίγει το παράθυρο αναβάθμιση τηλεφώνου,με ρωτάει αν ολοκλήρωσα το update και μετά μου εμφανίζει οτι η διαδικασία αναβάθμισης λογισμικού δεν υποστηρίζεται για το συγκεκριμένο μοντέλο.

επειδή προφανώς το έχετε κάνει όλοι με επιτυχία,αν υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός,ή οτιδήποτε άλλο,σας παρακαλώ ενημερώστε με!!!

 

Παρε τηλεφωνο στην υποστηριξη στο 801 11 200 900 η να πας στο service,γνωμη μου...

 

 

Κατι αλλο τωρα,εχω κανει την αναβαθμισει απο την ημερα που βγηκε αλλα υπαρχουν μερικα προβηματα οπως:

1)Τα πρωτα 2-3 δευτερολεπτα οταν απαντω στις κλησεις δεν με ακουει ο συνομιλητης

2)Ο browser του τηλεφωνου αν κανεις αλλαγη γραμματοσειρας λεει μη αναμενομενη διακοπη και πρεπει να κανεις εκκαθαρισει δεδομενον μετα για να επανελθει

 

Εγω λεω να γραψουμε τα παραπονα μας στο blog της lg σε αυτο το λινκ http://www.bloglg.gr/2011/01/lg-optimus-one-with-google%e2%84%a2/ να το διορθωσουν γιατι ειναι απαραδεκτο

Edited by WR200
Link to comment
Share on other sites

βαρια ειναι οντως σε σημειο που μερικες φορες κρασαρει και το τηλεφωνο

ασε που καθε τρεις και λιγο πρεπει να καθαριζεις την cache

πιανει και περιπου 8 ΜΒ στην μνημη τα οποια δεν μεταφερονται στην sd

η παλια ηταν πιο λειτουργικη και ετρεχε πολυ καλυτερα στο τηλεφωνο ...πουπουλο ηταν μπροστα στην νεα

 

Μουφα τοτε και για το λογο που ανεφερες και οντως ισχυει, οτι η προηγουμενη ειναι πιο λειτουργικη

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνο στην υποστηριξη στο 801 11 200 900 η να πας στο service,γνωμη μου...

 

 

Κατι αλλο τωρα,εχω κανει την αναβαθμισει απο την ημερα που βγηκε αλλα υπαρχουν μερικα προβηματα οπως:

1)Τα πρωτα 2-3 δευτερολεπτα οταν απαντω στις κλησεις δεν με ακουει ο συνομιλητης

2)Ο browser του τηλεφωνου αν κανεις αλλαγη γραμματοσειρας λεει μη αναμενομενη διακοπη και πρεπει να κανεις εκκαθαρισει δεδομενον μετα για να επανελθει

 

Εγω λεω να γραψουμε τα παραπονα μας στο blog της lg σε αυτο το λινκ http://www.bloglg.gr/2011/01/lg-optimus-one-with-google%e2%84%a2/ να το διορθωσουν γιατι ειναι απαραδεκτο

Συγγνώμη μπορώ να το πάω απευθείας στην LG να μου το κάνουν? χρεώνομαι? χάνω δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μπορώ να το πάω απευθείας στην LG να μου το κάνουν? χρεώνομαι? χάνω δεδομένα?

 

Εφοσον εισαι εντος εγγυησης δεν χρεωνεσαι φιλε μου,τωρα για τα δεδομενα καλητερα να σου απαντησουν στην lg.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι εντος εγγυησης δεν χρεωνεσαι φιλε μου,τωρα για τα δεδομενα καλητερα να σου απαντησουν στην lg.

 

α ωραία ευχαριστώ σε αυτούς θα το πάω

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μπορώ να το πάω απευθείας στην LG να μου το κάνουν? χρεώνομαι? χάνω δεδομένα?

 

Δε χανεις το παραμικρο με update επισημης ρομ

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πέρασες custom ROM που δεν συνεργάζεται με την baseband σου...

Ποια έκδοση λογισμικού είχες πριν περάσεις την custom ROM και ποια πέρασες;

 

Το κινητό φόραγε τη official Gingerbread 2.3.3 και πέρασα την CyanogenMod 7.1-RC1 (Android 2.3.5) έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη εσύ????

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

1)Τα πρωτα 2-3 δευτερολεπτα οταν απαντω στις κλησεις δεν με ακουει ο συνομιλητης

 

αυτο το bug δυστυχως υπαρχει στη 2.3.3 μας, το εχω διαβασει και σε ξενα φορα

 

αλλα δε μου γινεται παντα και το εμφανιζει μερικες φορες και σε φιλους μου με αλλες συσκευες (galaxy s πχ) , οποτε σκεφτομαι μηπως ειναι θεμα δικτυου

 

αλλα στη 2.2 δεν το θυμαμαι να συμβαινει οποτε παιζει να ειναι καποιο απο τα bug της v20c

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με την αναπαραγωγή μουσικής..Όποιον media player και να δοκιμάσω, όταν κάποιος μου έχει στείλει ένα τραγούδι απο bluetooth μετα απο λίγες μέρες ή ώρες δε μου το δείχνει στα τραγούδια παρόλο που βλέπω από το thinkfree office ότι υπάρχει ακόμα και είναι σε mp3 format..Παρακαλώ βοηθήστε εγκαίρως!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε ξέρω τι να κάνω, ακολούθησα κατα γράμμα τις οδηγίες απο την LG, αλλά ότι και να κάνω το lg mobile update tool είναι κολλημένο στο "ελεγχεται η σύνδεησ με το κινητό σας". Στο icon try των windows βλέπω πως έχει κολλήσει στο usb drivers installation μίας άγνωστης συγκευής, και του LGE ANDROID PLATFORM USB device. Είναι έτσι ένα 20λεπτο σαν να μη μπορεί να περάσει αυτούς τους 2 drivers. Εγω είχα κάνει έτσι και αλλιώς install usb drivers από το tool. Δε μπορώ να καταλάβω γτ είναι κολλημένο εκεί. Πάντως το κινητό έχει μείνει στην αρχική οθόνη. Δε μου πετάει κάποιο μήνυμα, αν θέλω μαζική αποθήκευση/pc suite ή κάτι τέτοιο όταν το συνδέω στο pc. Για να κάνει μαζική αποθήκευση πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις να το καθορίσω εγώ.

 

 

edit: δε πέρασα του modem και τους ήθελε... για να δω τώρα... η άγνωστη που έλεγε ήταν το modem

 

 

EDIT: Μετά από πολύ παίδεμα τα κατάφερα. Ο εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές, χωρίς αν έχω συνηθίσει τα androids είδα διαφορές κυρίως στη λειτουργικότητα και στο g ui του κινητού. Να βοηθήσω για το upgrade:

 

Ακολουθούμε κατά γράμμα τις οδηγίες της LG

 

Κλείνουμε firewall

Συνδέουμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τη συσκευή σε usb θύρα του υπολογιστή, ΟΧΙ σε hub/επέκταση.

Το lg update tool αφού περάσει τους drivers και αρχίζει να συνδέεται με τη συσκευή, ανοίγει και άλλο πρόγραμμα. Όλα σχεδόν στιγμαία μέχρι εκεί. Μετά το update που θα πάρει κανά 10λεπτο, το κινητό κλείνει και το ανοίγουμε. Μη φρικάρετε αν μείνει πολύ ώρα στο android logo, έτσι μου έκανε. Μετά από 2 λεπτά άνοιξε κανονικά η συσκευή και έκτοτε είναι μια χαρά.

Edited by NecroDemonNZXT
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά....θέλω ξανά την πολύτιμη βοήθειά σας...

κατάφερα μετα από αρκετό κόπο κι έκανα update στην έκδοση 2.3 του android...

από εχθές όμως δε μπορώ με τίποτα να συνδέσω τον υπολογιστή μου με το κινητό...έχω δοκιμάσει

αρκετές φορές εγκατάσταση-απεγκατάσταση και του pc suite και των drivers του κινητού...

ότι κι αν έχω δοκιμάσει,δεν έχει αλλάξει κάτι...κάθε φορά που προσπαθώ να συνδεθώ με το pc suite μου εμφανίζει

ένα μήνυμα σφάλματος που λέει οτι η συσκευή μου δεν αποκρίνεται.

δοκίμασα και update των drivers του κινητού στον υπολογιστή,αλλά ενώ το πρόγραμμα ανοίγει,ξαφνικά κρασάρει και πέφτει

τι άλλο μπορώ να κάνω;;κάποιος που να είχε παρόμοιο πρόβλημα;;;

υπάρχει έστω κάποιος άλλος τρόπος να το συνδέω με τον υπολογιστή;;δε γίνεται αυτό,μου έχει σπάσει τα νεύρα....κανείς άλλος δεν το αντιμετώπισε παιδιά;;;

Edited by bananasplit
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό φόραγε τη official Gingerbread 2.3.3 και πέρασα την CyanogenMod 7.1-RC1 (Android 2.3.5) έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη εσύ????

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντηση σου.

 

Δοκίμασε να του περάσεις την CM 7 (6.5.7) ή την void. #forever. Εγώ είχα την CM7 (6.5.4) και προχθές του πέρασα την void μαζί με Franco kernel v19.

Καλό θα ήταν να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό --> http://www.manast.com/2011/05/12/how-to-install-cyanogenmod-7-android-gingerbread-2-3-on-lg-optimus-one-p500/

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε και σε κάναν άλλο το update του μαρκετ ? Εμένα δε μου χει έρθει ακόμα..

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελικά ήρθε και σε κάναν άλλο το update του μαρκετ ? Εμένα δε μου χει έρθει ακόμα..

 

Μην το βιάζεσαι, πέρα από το αμφιβόλου αισθητικής νέο περιβάλλον δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικά. Είναι και πιο βαρύ. Όταν είναι να έρθει... θα έρθει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το δοκίμασα κ μου φάνηκε άθλιο και δυσχρηστο. Και φυσικά επέστρεψα στο προηγούμενο. Αν γίνεται δε θα κάνω ποτέ την αναβάθμιση εκτός αν βγει βελτιωμένο, πιο εύχρηστο και πιο γρήγορο. Στο κάτω κάτω θα αγοράζεις βιβλία η ταινίες απο το κινητό?οπότε είναι άχρηστες αυτές οι νέες δυνατοτητες

 

 

---

- Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του περάσεις την CM 7 (6.5.7) ή την void. #forever. Εγώ είχα την CM7 (6.5.4) και προχθές του πέρασα την void μαζί με Franco kernel v19.

Καλό θα ήταν να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό --> http://www.manast.com/2011/05/12/how-to-install-cyanogenmod-7-android-gingerbread-2-3-on-lg-optimus-one-p500/

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τον χρόνο σου που ασχολισε μαζί μου (το link πάνω δεν δουλεύει δύστυχος)

Link to comment
Share on other sites

Μην το βιάζεσαι, πέρα από το αμφιβόλου αισθητικής νέο περιβάλλον δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικά. Είναι και πιο βαρύ. Όταν είναι να έρθει... θα έρθει.

 

ναι το χω δοκιμασει και οπως και ο φιλος το βρηκα αθλιο και κυριως βαρυ , απλα νομιζα οτι γινεται επισημη αναβαθμιση και σε μας

 

το περιβαλλον που θυμιζει τα "πλακακια" windows ουτε εμενα με εντυπωσιασε ειναι η αληθεια ακομα και σε πιο δυνατα κινητα που τρεχει καλα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το κινητό σε μια θλυρα usb να του περάσω mp3, σε usb hub, που δούλευαν όλα παλιά, και ανοιγκλεινε το μενου του κνητού, δεν έπιανε η usb. το έβαλα σε κανονική θύρα και δουλέυει, αλλά είναι πολύ αργό το usb. 20 λεπτά τα 200 mb. κανείς φαντάζεται τι φταίει? και δε μπαίνει σε μαζική αποθήκευση με τη μία αν το επιλέξω από τα settings Edited by NecroDemonNZXT
Link to comment
Share on other sites

έβαλα το κινητό σε μια θλυρα usb να του περάσω mp3, σε usb hub, που δούλευαν όλα παλιά, και ανοιγκλεινε το μενου του κνητού, δεν έπιανε η usb. το έβαλα σε κανονική θύρα και δουλέυει, αλλά είναι πολύ αργό το usb. 20 λεπτά τα 200 mb. κανείς φαντάζεται τι φταίει? και δε μπαίνει σε μαζική αποθήκευση με τη μία αν το επιλέξω από τα settings

 

αλλαξε sd η στοκ ειναι παναργη , αλλα και με μια καλυτερη μην περιμενεις θαυματα τα 5mb/s που πιανει η δικη μου ειναι μεν πολυ καλυτερα αλλα γενικα ειναι αργα

 

ομως και η εσωτερικη μνημη ενος galaxy s που κοιτουσα σε φιλο 4.5 επιανε..

 

γενικα αυτες οι μνημες ειναι πολυ πιο αργες απο (εξωτερικους) σκληρους, αλλα ακομα και απο ενα καλο φλασακι

 

(η στοκ παει μεχρι 1 αντε 2 mb/s)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...