Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
τι προγραμμα gps χρησιμοποιείτε τώρα με 2.3?

 

Όλα δουλεύουν και για αυτά συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

γίνεται και η gingerbread root δηλαδή χωρίς προβλήματα??

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Για root στην 2.3.3 δοκιμάστε το παρακάτω.Αν σας δουλέψει δωστε feedback για να το προσθέσω στην αρχικη σελιδα.

 

1.Kατεβάζουμε το su-2.3.6.3-cd-signed.zip και το πετάμε χύμα στην SD card.

2.Μπαίνουμε στην recovery και το κανουμε install (su-2.3.6.3-cd-signed.zip)

3.Κάνουμε install απο τον market τα Busybox Installer & busybox.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν έχει custom recovery, μπορεί να κάνει root στην 2.3 με αυτές τις οδηγίες...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15454927&postcount=7

 

Μετά από πολλές μέρες ψαξίματος και άπειρα brickαρίσματα του κινητού, κατέληξα πως ο πιο ασφαλής τρόπος να εγκαταστήσει κάποιος custom recovery στο κινητό του, είναι το ROM Manager.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν έχει custom recovery, μπορεί να κάνει root στην 2.3 με αυτές τις οδηγίες...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15454927&postcount=7

 

Μετά από πολλές μέρες ψαξίματος και άπειρα brickαρίσματα του κινητού, κατέληξα πως ο πιο ασφαλής τρόπος να εγκαταστήσει κάποιος custom recovery στο κινητό του, είναι το ROM Manager.

 

φιλε μου, το ξεbrickαρεις μονος σου?? αν ναι, γιατι δεν δινεις οδηγιες για παν ενδεχομενο??? :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, το ξεbrickαρεις μονος σου?? αν ναι, γιατι δεν δινεις οδηγιες για παν ενδεχομενο??? :)

 

Μετά από πολλές προσπάθειες, ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=883314

Δοκίμασα σε 2 pc μέχρι να πετύχει η διαδικασία, και παρόλο που φαίνεται βλακεία αυτό που λέει, κουνούσα έντονα το κινητό μέχρι να το αναγνωρίσει...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο θα έχει ερωτηθεί και πιό πίσω αλλά το thread είναι τεράστιο παιδιά οπότε δεν γίνεται να το κοιτάξω από την αρχή...πάμε λοιπόν:

Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το κινητό μου δεν θα με χρεώνει από 3G/GPRS όταν σερφάρω ή όταν παίζω παιχνίδια κ μου βγάζει διαφημήσεις π.χ.;;;Θέλω δηλαδή να χρησημοποιεί μόνο το wifi, γιατί το κινητό το πήρα πρίν από 2 μέρες και την πρώτη τελείωσα όλη την κάρτα χωρίς να το καταλάβω :( ...

Επίσης στην αρχική οθόνη έχει ένα widget για τον καιρό το οποίο όμως δεν μου δουλεύει και όταν πάω να του κάνω "λήψη τρέχουσας τοποθεσίας" δεν βρίσκει κάτι τί μπορώ να κάνω για αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο θα έχει ερωτηθεί και πιό πίσω αλλά το thread είναι τεράστιο παιδιά οπότε δεν γίνεται να το κοιτάξω από την αρχή...πάμε λοιπόν:

Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το κινητό μου δεν θα με χρεώνει από 3G/GPRS όταν σερφάρω ή όταν παίζω παιχνίδια κ μου βγάζει διαφημήσεις π.χ.;;;Θέλω δηλαδή να χρησημοποιεί μόνο το wifi, γιατί το κινητό το πήρα πρίν από 2 μέρες και την πρώτη τελείωσα όλη την κάρτα χωρίς να το καταλάβω :( ...

Επίσης στην αρχική οθόνη έχει ένα widget για τον καιρό το οποίο όμως δεν μου δουλεύει και όταν πάω να του κάνω "λήψη τρέχουσας τοποθεσίας" δεν βρίσκει κάτι τί μπορώ να κάνω για αυτό;

 

Για να κόψεις τελείως την κίνηση δεδομένων θα τραβήξεις την μπάρα ειδοποίησεων, και θα πατήσεις το 4ο εικονίδιο από αριστερά που δείχνει ένα κινητό. Όταν το πατήσεις και δείξει το κινητό με ένα μικρό x δεξιά του,τότε έχει κοπεί τελείως η κίνηση data μέσω δικτύου.

Για να γίνει η λήψη τρέχουσας τοποθεσίας που λες, θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το "Να χρησιμοποιούνται ασύρματα δίκτυα" από το Ρυθμίσεις->Τοποθεσία και ασφάλεια και να είσαι συνδεδεμένος σε wifi δίκτυο, αφού δεν θες data μέσω δικτύου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις αγόρασα μία εφαρμογή από το Market αλλά δεν μου την κάνει εγκατάσταση λόγο σφάλματος λέει.

Καμιά ιδέα;

 

Λέτε να είναι limitation της συσκευής; η εφαρμογή είναι 37mb αλλά στα σχόλια είδα άτομα να την έχουν εγκαταστήσει σε optimus one...

Η εφαρμογή είναι το Fieldrunners HD.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές προσπάθειες, ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=883314

Δοκίμασα σε 2 pc μέχρι να πετύχει η διαδικασία, και παρόλο που φαίνεται βλακεία αυτό που λέει, κουνούσα έντονα το κινητό μέχρι να το αναγνωρίσει...

 

thanks για το λινκ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις αγόρασα μία εφαρμογή από το Market αλλά δεν μου την κάνει εγκατάσταση λόγο σφάλματος λέει.

Καμιά ιδέα;

 

Λέτε να είναι limitation της συσκευής; η εφαρμογή είναι 37mb αλλά στα σχόλια είδα άτομα να την έχουν εγκαταστήσει σε optimus one...

Η εφαρμογή είναι το Fieldrunners HD.

 

το fieldrunners hd εγω το εχω και μου εκανε εγκατασταση κανονικα, βεβαια το ειχα παρει απο το amazon app store που καθε μερα δινει μια πληρωτεα εφαρμογη δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό προβλημα....δεν υπάρχει καποιο συγκεκριμένη λύση απλως πολλα πραγματα να δοκιμασεις(οπως format της sd,factory reset ή αγορα μιας aftermarket microsd).Αλλα λέγανε με την 2.3 θα διορθωθει.Εκανες το update? http://goo.gl/Mu7Wu

 

απο τη 2.2.2 εχει σταματησει αυτο , στη 2.2 και 2.2.1 (που δεν ειχαμε στην ελλαδα) υπηρχε το συγκεκριμενο θεμα

 

και αυτο το λεω απο πρωτο χερι επειδη εχω ακομα τη στοκ sd και ειχα τρελο θεμα με τις επανεκκινησεις (οπως εχω ξαναπει καμποσες φορες)

 

τι προγραμμα gps χρησιμοποιείτε τώρα με 2.3?

 

δεν ειναι θεμα προγραμματος, ακομα και με το maps μες στη μεση της θαλασσας εδειχνε τη θεση μου μεσα σε λιγα δευτερολεπτα ;)

 

ειναι θεμα συσκευης το ποσο γρηγορα κλειδωνει και πλεον η συγκεκριμενη συσκευη διασυρει παρα πολυ ασχημα, δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο

και επειδη πλεον τη δοκιμαζω σε διαφορα σημεια της ελλαδος εκτος απο την αθηνα, με σιγουρια σου λεω οτι δουλευει παντου και παντα τελεια

 

το τι χαρτες/προγραμμα θα εχεις για τη πλοηγηση σου ειναι αλλο θεμα οπως ειπε και ο mod, εγω εθιξα το θεμα της συσκευης

 

οσο για τη μπαταρια , αν δεν το πολυπειραζεις...

(σορρυ για τις μεγαλες φωτο, αλλα το συγκεκριμενο κινητο δεν εχει προγραμμα για screenshot )

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/P7130223.jpg

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/P7130233.jpg

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Για root στην 2.3.3 οι οδηγίες της πρώτης σελίδας ισχύουν;

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15454927&postcount=7

Link to comment
Share on other sites

και ναι οι πρώτοι κοκοι σκόνης έκαναν την εμφάνιση τους στο κέντρο της οθόνης και στην κατω δεξια γωνια.Επισης η οθονη εχει γινει πιο θαμπη οταν την κοιτας στον ηλιο σα να εχει γεμισει ολη και απλα ειναι τοσο μικροι οι κοκκοι που δεν τους καταλαβαινεις :blink:

Αγοραστηκε στις 2 ως δευτερο κινητό και εχουμε 13 το πρωτοχρισιμοποιησα στον εξω κοσμο πριν 4 μερες... :wacko: παντα με θηκη

Edited by strange_thomas
Link to comment
Share on other sites

...(σορρυ για τις μεγαλες φωτο, αλλα το συγκεκριμενο κινητο δεν εχει προγραμμα για screenshot )...

 

το drocap2 δεν δουλευει???

Link to comment
Share on other sites

τελικα διορθωθηκε κι ενα αλλο bug που ειχε το κινητο και το ειχα αναφερει , αλλα κανεις δε μου απαντησε

 

μεχρι και τη 2.2.2 οταν επαιζα ενα .avi στο κινητο και μετα καποιο βιντεο youtube στο hq ετρωγε αγρια σκαλωματα και τελικα επρεπε να κανω επανεκκινηση για να στρωσει ή να απενεργοποιησω το hq για να δω κανονικα ενα βιντεο

 

πλεον ολα δουλευουν κανονικα και σε αυτο το κομματι :)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
(σορρυ για τις μεγαλες φωτο, αλλα το συγκεκριμενο κινητο δεν εχει προγραμμα για screenshot )

 

Μπορείς να βάλεις εσύ όμως το shootme.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει που ολοι εχετε τοσα θετικα λογια να πειτε για το 2.3.3 γιατι αρκετοι ελεγαν ε σιγα μωρε και τι το παραπανω δινει το 2.3 απο το 2.2? καποια ατομα δε με πιστευανε, να που τωρα ερχονται στα λογια μου ;)
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει που ολοι εχετε τοσα θετικα λογια να πειτε για το 2.3.3 γιατι αρκετοι ελεγαν ε σιγα μωρε και τι το παραπανω δινει το 2.3 απο το 2.2? καποια ατομα δε με πιστευανε, να που τωρα ερχονται στα λογια μου ;)

 

Εγώ δεν έχω δει καμία βελτίωση στην απόδοση και την μπαταρία.

Υπάρχει δυνατότητα να του κάνω "format" και να φέρω σε αρχική κατάσταση (με 2.3);

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις εσύ όμως το shootme.

 

Στο δικο μου εχω screenshot it που δουλευει μια χαρα και χωρις root, το αλλο ομως ειναι της κοπελας μου και δεν θελει να της το πολυπειραζω, με το ζορι την επεισα να το αναβαθμισω :P

 

Εγω αυτες τις μερες το ξεσκιζω (πλοηγηση, hotspot για το λαπτοπ) και δεν κραταει ουτε μερα , αλλα η αλλη μονο κανα τηλεφωνακι παιρνει

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, πριν απο 1 βδομαδα αγορασα το LG P500 κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις εφαρμογες του κ απο την αναλυση της οθονης του (σε προβολη ταινιων) κ στο σερφαρισμα... Αλλα εχω θεμα με τη μπαταρια, τωρα που ειναι πρωτες μερες ασχολουμαι συνεχεια με το κινητο (λογικο αφου μολις το πηρα) κ πρεπει να το φορτιζω καθε μερα μπορει κ 2 φορες τη μερα. Μπορει καποιος να με βοηθησει στο τι μπορω να κανω για να γλυτωσω το πολυ φορτισμα ;(εκτος απο το να μη το εχω στα χερια μου) :rolleyes:...

Μπορει να το εχετε ξαναγραψει αλλα δεν το βρηκα...

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο!

Μερικά πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις:

 

1) Όσο χαμηλότερο brightness αντέχεις

2) Wifi/GPS/Data off

3) GSM only networks

4) Όχι δόνηση

5) Όσο λιγότερα άχρηστα widgets/προγράμματα να τρέχουν

6) Airplane mode(όταν δεν σε νοιάζει η λειτουργία τηλεφώνου)

 

Στην ουσία όμως όλα τα smartphones έχουν το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία, οπότε καλύτερο είναι να συμβιβαστείς ή το πολύ να αγοράσεις και μία δεύτερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο!

Μερικά πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις:

 

1) Όσο χαμηλότερο brightness αντέχεις

2) Wifi/GPS/Data off

3) GSM only networks

4) Όχι δόνηση

5) Όσο λιγότερα άχρηστα widgets/προγράμματα να τρέχουν

6) Airplane mode(όταν δεν σε νοιάζει η λειτουργία τηλεφώνου)

 

Στην ουσία όμως όλα τα smartphones έχουν το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία, οπότε καλύτερο είναι να συμβιβαστείς ή το πολύ να αγοράσεις και μία δεύτερη μπαταρία.

 

Κανενα προγραμματακι δεν υπαρχει για βοηθεια; Εχω βαλει το Advanced Task Manager για να σβηνει τα προγραμματα που τρεχουν μετα το κλεισιμο, αλλα κ παλι τζιφος...!!!

Τα εχω κανει ολα αυτα που λες κ παλι τιποτα.:wacko:

Ευχαριστω πολυ παντως!!!:happy:

Edited by nativeindian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...