Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο πρώτο post κοίταξες;

 

Επίσης αν θέλεις μη γράφεις με μορφή τύπου sms, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum.

Δεν ξερω πια ειναι η μορφη τυπου sms εγω κανονικα γραφω οσο για το πρωτο ποστ ειναι για την 2.2.2 τωρα εχουμε την 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω πια ειναι η μορφη τυπου sms εγω κανονικα γραφω οσο για το πρωτο ποστ ειναι για την 2.2.2 τωρα εχουμε την 2.3.3.

 

Στο πρώτο ποστ της σελίδας αναφέρεται αναλυτικά για τη 2.3.3 και δουλεύει μια χαρα.

Κατεβαζουμε το super one click προσοχή την 1.9.5 αποσυμπιεζουμε με το ίδιο όνομα σε ένα φάκελο στην επιφάνεια εργασίας, αντιγράφουμε το αρχείο cmd.exe από το φάκελο windows-system32, στο φάκελο που δημιουργησαμε μέσα στον υποφακελο ADB, εκτέλεση του cmd.exe ως διαχειριστής, γράφουμε τις εντολές που αναφέρονται παραπάνω στο xda, χωρίς να κλείσουμε το παράθυρο τρεχούμενα το superoneclick και παταμε root αλλά το λεπτό σημείο είναι το ξεκλικαρισμα του εντοπισμού σφαλμάτων όταν κολλήσει και ξανά κλοκαρισμα και ολοκληρώνεται. Reboot μετά και ενημέρωση του superuser

Sent from my Herotab C8

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ξερω πια ειναι η μορφη τυπου sms εγω κανονικα γραφω

 

Αυτή είναι η μορφή τύπου sms...

ειμαι κ εγω μελος της παρεας εδω κ μια εβδομαδα κ ολα οκ εκανα κ την αναβαθμιση αλλα το ροοτ νομιζω οτι ειναι απαραίτητο αρα ενας καλος οδηγος ισως μας σωσει.

 

οσο για το πρωτο ποστ ειναι για την 2.2.2 τωρα εχουμε την 2.3.3.

 

Δεν αλλάζει κάτι στις οδηγίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο Angry Birds που ψιλο κολούσε πάει αρκετά καλύτερα πάντως...

 

+1 Να 'τος ο δικός μου! Πραγματικά πλέον το παιχνίδι παίζει "ανθρώπινα"! :p

Εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το Gingerbread, έχω αρχίσει και αλλάζω τη (μέτρια) γνώμη που είχα για το Android.

Πιο ομαλό σκρολάρισμα, πιο γρήγορο γενικά, αισθητά αυξημένη αυτονομία.

 

Ένα bug έχω αντιμετωπίσει ως τώρα, σχετικά με το LG keyboard:

Ενώ σε landscape παίζει κανονικά το QWERTY, σε portrait μου βγάζει το κλασικό keyboard κινητού (με τα 3+ γράμματα σε κάθε πλήκτρο). Το αλλάζω στις ρυθμίσεις σε QWERTY, παίζει κανονικά την αμέσως επόμενη φορά που το χρησιμοποιώ, αλλά την μεθεπόμενη πάλι τα ίδια, θέλει πάλι αλλαγή στις ρυθμίσεις. Κάνω κάτι λάθος...;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις την εφαρμογή Market Enabler και να αλλάξεις τα carrier settings(αφού πρώτα κάνεις save τα δικά σου πατώντας στο κουμπί) και πες μας αν σου τις βγάζει. Επίσης δες αν έχεις την τελευταία έκδοση του market.

 

Εμένα λειτουργεί κανονικά ο Dolphin HD, μπορεί να παίζει κάτι με τον λογαριασμό σου στο google.

 

τι μπορει να παιζει με τον λογαριασμο μου? επισης πως θα δω αν εχω την τελευταια εκδοση του μαρκετ?

 

edit: τελικα επρεπε απο τις ρυθμισεις να βαλω το φιλτραρισμα για ολα... η δευτερη ερωτηση ομως ακομα ισxυει... :)

Edited by AndreWserr
Link to comment
Share on other sites

Ένα bug έχω αντιμετωπίσει ως τώρα, σχετικά με το LG keyboard:

Ενώ σε landscape παίζει κανονικά το QWERTY, σε portrait μου βγάζει το κλασικό keyboard κινητού (με τα 3+ γράμματα σε κάθε πλήκτρο). Το αλλάζω στις ρυθμίσεις σε QWERTY, παίζει κανονικά την αμέσως επόμενη φορά που το χρησιμοποιώ, αλλά την μεθεπόμενη πάλι τα ίδια, θέλει πάλι αλλαγή στις ρυθμίσεις. Κάνω κάτι λάθος...;

Ναι νομίζω σε όλους το κάνει αυτό, και σε εμένα. Λογικά bug του LG keyboard...δεν ξέρω γιατί δεν έχει φτιαχτεί ακόμη.

τι μπορει να παιζει με τον λογαριασμο μου? επισης πως θα δω αν εχω την τελευταια εκδοση του μαρκετ?

 

edit: τελικα επρεπε απο τις ρυθμισεις να βαλω το φιλτραρισμα για ολα... η δευτερη ερωτηση ομως ακομα ισxυει... :)

 

Βασικά πριν λίγο καιρό είχε γίνει update στο market, αλλά απλά έμπαινες και έκανε update μόνο του. Λογικά την τελευταία έκδοση έχεις.

Αν πας στο παρακάτω link και κάνεις σύνδεση με το google account σου, σου βγάζει την επιλογή install για τον dolphin HD;

https://market.android.com/details?id=mobi.mgeek.TunnyBrowser&feature=search_result

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ της σελίδας αναφέρεται αναλυτικά για τη 2.3.3 και δουλεύει μια χαρα.

Κατεβαζουμε το super one click προσοχή την 1.9.5 αποσυμπιεζουμε με το ίδιο όνομα σε ένα φάκελο στην επιφάνεια εργασίας, αντιγράφουμε το αρχείο cmd.exe από το φάκελο windows-system32, στο φάκελο που δημιουργησαμε μέσα στον υποφακελο ADB, εκτέλεση του cmd.exe ως διαχειριστής, γράφουμε τις εντολές που αναφέρονται παραπάνω στο xda, χωρίς να κλείσουμε το παράθυρο τρεχούμενα το superoneclick και παταμε root αλλά το λεπτό σημείο είναι το ξεκλικαρισμα του εντοπισμού σφαλμάτων όταν κολλήσει και ξανά κλοκαρισμα και ολοκληρώνεται. Reboot μετά και ενημέρωση του superuser

Sent from my Herotab C8

δυστηχως δεν τα καταφερνω αφου φτανω στο σημειο οπου ανοιγοκλεινω τον εντοπισμο εκει κολαει και δεν γινετε τιποτα δεν ξερω τι κανω λαθος. ας πουμε οτι τα καταφερα βγηκε το εικονιδιο του super user πατω για ελενχο αναβαθμισεων αλλα δεν κανει κατι μηπως δεν εχω κανει κατι σωστα βοηθάτε σας παρακαλω Edited by george_thibs
Link to comment
Share on other sites

Βασικά πριν λίγο καιρό είχε γίνει update στο market, αλλά απλά έμπαινες και έκανε update μόνο του. Λογικά την τελευταία έκδοση έχεις.

Αν πας στο παρακάτω link και κάνεις σύνδεση με το google account σου, σου βγάζει την επιλογή install για τον dolphin HD;

https://market.android.com/details?id=mobi.mgeek.TunnyBrowser&feature=search_result

 

μου εκανε update το market οταν μπηκα πρωτη φορα... φιλε μου, οπως εγραψα το θεμα ηταν απο τις ρυθμισεις να βαλω φιλτραρισμα για ολα... τον κατεβασα κανονικα τον dolphin :)

 

 

επισης, παιδια, ποια ειναι η τελευταια αναβαθμιση του κινητου??? υπαρχει επισημη 2.3??? ή μιλατε για cooked roms??? :)

Edited by AndreWserr
Link to comment
Share on other sites

ναι την περασμενη Πεμπτη βγηκε επισημα η 2.3, την κανεις την αναβαθμιση μεσα απο το λογισμικο της LG
TCe
Link to comment
Share on other sites

ναι την περασμενη Πεμπτη βγηκε επισημα η 2.3, την κανεις την αναβαθμιση μεσα απο το λογισμικο της LG

 

θα χαθουν ολα τα δεδομενα μου ετσι??? εννοω εφαρμογες κλπ... κ το root θα χαθει ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε βρε συ το thread λιγάκι! :) 3-4 σελίδες πίσω άρχισε η συζήτηση για το 2.3!

 

φιλε μου τα διαβασα κ τρομαξα... τωρα φοβαμε μην το brickαρω κ σκεφτομαι να μην το αναβαθμισω... :O

Link to comment
Share on other sites

Ένα bug έχω αντιμετωπίσει ως τώρα, σχετικά με το LG keyboard:

Ενώ σε landscape παίζει κανονικά το QWERTY, σε portrait μου βγάζει το κλασικό keyboard κινητού (με τα 3+ γράμματα σε κάθε πλήκτρο). Το αλλάζω στις ρυθμίσεις σε QWERTY, παίζει κανονικά την αμέσως επόμενη φορά που το χρησιμοποιώ, αλλά την μεθεπόμενη πάλι τα ίδια, θέλει πάλι αλλαγή στις ρυθμίσεις. Κάνω κάτι λάθος...;

 

μαλλον. εμενα παιζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα καλές εντυπώσεις από την 2.3.3.

Ότι έχει να κάνει με sd δουλεύει πολύ πιο γρήγορα: φορτώματα, file scans, αντιγραφές κτλ.

Είναι πιο σβέλτο γενικά και δεν έχει και το touchscreen bug πλέον.

Και μου δίνει αυτή την εντύπωση παρότι στην 2.3.3 δεν έχω ακόμα overclock (πριν δούλευα στα 730mhz).

 

Από την άλλη, κάτι παίζει με τον scheduler: για 4-5 δευτερόλεπτα μετά το "ξύπνημα" το κινητό σέρνεται και μετά όλα καλά.

Ίσως αυτό να μην είναι καινούριο και απλά να μου λείπει το oc.

 

Έχει καταφέρει κανείς να βάλει custom (oc) kernel σε 2.3.3?

Ένα βρήκα στο xda και δεν κάθεται, αποτυγχάνει το flashάρισμα.

Με ενδιαφέρει να βάλω μόνο kernel - όχι πλήρη custom rom.

Link to comment
Share on other sites

εκανα επαναφορα εργ.ρυθμίσεων χαθηκαν ολα το super user εμεινε μα δεν ειμαι root ομως αν μπορει καποιος ας με βοηθησει εχω πελαγωσει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια, λετε να κανω την αναβαθμιση σε 2.3 χωρις ενδοιασμους??? ακουσα οτι σε μερικους κολλησε το flashαρισμα κ brickαρε η συσκευη... θελω πολυ να το "ανεβασω" αλλα φοβουμε... :(
Link to comment
Share on other sites

Εάν το χρησιμοποιείς σαν επαγγελματικό τηλέφωνο και μπορεί να σου χρειαστεί στις επόμενες ημέρες για κάτι επείγον θα σου έλεγα όχι.

Από την άλλη επίσης εάν κάνεις ότι λέει, το συνδέσεις δηλαδή και πατήσεις update και να γίνει bricked δε νομίζω πως έχεις την ευθύνη και καλύπτεται λογικά από εγγύηση. Σε εμένα δεν χάθηκε τίποτα πάντως από αυτά που είχα στο κινητό. Το συνέδεσα πάτησα update και μετά από λίγα λεπτά ήταν μια χαρά στην νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το χρησιμοποιείς σαν επαγγελματικό τηλέφωνο και μπορεί να σου χρειαστεί στις επόμενες ημέρες για κάτι επείγον θα σου έλεγα όχι.

Από την άλλη επίσης εάν κάνεις ότι λέει, το συνδέσεις δηλαδή και πατήσεις update και να γίνει bricked δε νομίζω πως έχεις την ευθύνη και καλύπτεται λογικά από εγγύηση. Σε εμένα δεν χάθηκε τίποτα πάντως από αυτά που είχα στο κινητό. Το συνέδεσα πάτησα update και μετά από λίγα λεπτά ήταν μια χαρά στην νέα έκδοση.

 

αφαιρεσες κ την σιμ???

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως και στην 2.2 και στην 2.3 αναβαθμιστηκε κανονικα.Θα ελεγα οτι δεν παιζει θεμα να κολλησει.απο μπαταρια παντως τπτ.αμα ανοιξεις το data και σερφαρεις το πολυ κανα 20λεπτο τελειωσες.η οθονη εφτιαξε τρομερα!

 

απο ρουτ τι παιζει?εμενα παντως στην 2.2 μονο με gingerbreak δουλεψε.εδω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

εκανα επαναφορα εργ.ρυθμίσεων χαθηκαν ολα το super user εμεινε μα δεν ειμαι root ομως αν μπορει καποιος ας με βοηθησει εχω πελαγωσει.

 

Σε μένα που έκανε επαναφορά έμεινε το root κανονικά. Έτσι με το titanium backup επανέφερα οτι ηθελα και τώρα τρέχει χωρίς κολληματα και με 85MB free. Τεσταρε σιγουρα οτι δεν εισαι root και απεγκατεστησε το superuser και μετα ξανα επαναφορα. Στη συνεχεια η διαδικασια ακριβως οπως περιγραφεται στο xda. Εννοειται εχει αφησει ανοιχτη τη γραμμη εντολων και στο σημειο που κολλαει βγαζει μια κενη γραμμη εντολων και δεν κανει τιποτα. Οταν ξεκλικαρεις τον εντοπισμο σφαλματων χωρις να αποσυνδεσεις το καλωδιο ξεκολλαει και βγαζει πολλα παραθυρα μαυρα και μετα λεει οτι ολοκληρωθηκε. Πατας test και μετα reboot...

 

Sent from my Herotab C8

Link to comment
Share on other sites

παιδια, σαν ηχο κλησης μπορω να βαλω οποιο τραγουδι θελω, πατωντας παρατεταμενα πανω του κ επιλεγω ως ηχο κλησης... δεν υπαρχει ομως επιλογη ως ηχος μηνυματων... κ οταν παω απο τις ρυθμισεις μηνυματων, μου εχει μονο επιλογη να βαλω το τραγουδι που εχω κ για ηχο κλησης, παω να βαλω αυτο κ μου λεει υπηρχε μη αναμενομενη διακοπη κλπ κλπ... βασικα το ερωτημα μου ειναι πως βαζουμε οποιο mp3 θελουμε για ηχο μηνυματων??? :)
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που έκανε επαναφορά έμεινε το root κανονικά. Έτσι με το titanium backup επανέφερα οτι ηθελα και τώρα τρέχει χωρίς κολληματα και με 85MB free. Τεσταρε σιγουρα οτι δεν εισαι root και απεγκατεστησε το superuser και μετα ξανα επαναφορα. Στη συνεχεια η διαδικασια ακριβως οπως περιγραφεται στο xda. Εννοειται εχει αφησει ανοιχτη τη γραμμη εντολων και στο σημειο που κολλαει βγαζει μια κενη γραμμη εντολων και δεν κανει τιποτα. Οταν ξεκλικαρεις τον εντοπισμο σφαλματων χωρις να αποσυνδεσεις το καλωδιο ξεκολλαει και βγαζει πολλα παραθυρα μαυρα και μετα λεει οτι ολοκληρωθηκε. Πατας test και μετα reboot...

 

Sent from my Herotab C8

ενταξει μπορει να σε ζαλιζω μα δεν μπορω να το κανω απεγκατεστησα το superuser μα εχω ενα θεμα παω στο μαρκετ να κατεβασω μια εφαρμογη κ μου λεει δεν ειναι συμβατη αυτα απο τον υπολογιστη γιατι απο το τηλ δεν φενεται πουθενα.μα εγω πρην την 2.3 κ πριν τα σβισω ολα την ειχα αυτην την εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια παντως τπτ.αμα ανοιξεις το data και σερφαρεις το πολυ κανα 20λεπτο τελειωσες

 

Τόσο λίγο; Από φουλ φορτισμένο; Περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη πολλοι ρωτανε για πως μπαινει ηχος κλησης ενα δικο μας mp3 αλλα και πως μπαινει ως ηχος μηνυμάτων ενα δικο μας mp3 θα γραψω εναν γρηγορο οδηγο (ο οποιος πιανει σε ολα τα android κινητα). Ας γινει καπως ο οδηγος αυτος bookmark για να μην ρωταμε συνεχεια τα ιδια και ιδια. Ευχαριστω

 

1. Δημιουργουμε στην καρτα μνημης φακελο με το ονομα media.

2. Μεσα στο φακελο media δημιουργουμε φακελο με ονομα audio.

3. Μεσα στο φακελο audio δημιουργουμε 3 φακελους με τα ονοματα ringtones, notifications, alarms.

Στο φακελο ringtones βαζουμε τα mp3 που θελουμε να χρησιμοποιησουμε σαν ηχους κλησης.

Στο φακελο notifications βαζουμε τα mp3 που θελουμε να χρησιμοποιησουμε στα μηνυματα.

Στο φακελο alarms βαζουμε τα mp3 που θελουμε να χρησιμοποιησουμε στα ξυπνητηρια.

Καθε σετ mp3 εμφανιζεται κανονικα και ξεχωριστα (μαζι με τους εργοστασιακους ηχους) οταν παμε στο μενου του κινητου και θελουμε να επιλεξουμε εναν ηχο για καθε μια απο τις παραπανω λειτουργιες.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...