Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν περνας ετσι απλα τον kernel και τελειωσες. Πρεπει να κανεις root, custom recovery και να βαλεις και καποια ρομ που θα εχει μεσα το kernel για το bug (void echo ας πουμε). Θελει λιγο ψαξιμο και υπομονη για να το κανεις. Πηγαινε στο φορουμ του xda και αν κατσεις να διαβασεις λεπτομερως τις οδηγιες θα μπορεσεις να το κανεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

όσον αφορά με το θέμα της ποιότητας ήχου στο handsfree και την δυνατότητα χρήσης εξτρά ακουστικών για handsfree με το μικρόφωνο του τηλεφώνου, έχω να πώ τα εξής.

Τελικά εχθές έκανα ένα hard reset. Μετά από αυτό όλα δούλεψαν. Όμως το πρωι μετά από την εγκατάσταση μερικών εφαρμογών πάλι τα ίδια, χάλια ήχος, δέν με ακούν από το hf ενώ δέν μπορώ να μιλήσω από το μικρόφωνο του κινητού με ακουστικά συνδεδεμένα. Υποψιάστηκα ότι φταίει κάτι που εγκατέστησα. Έτσι λοιπόν σήμερα πάλι reset. Όλα δουλεύουν καλά. Όμως με μόνο την αναβάθμιση του Market, Gmail, FB πάλι δέν δουλεύει τίποτα. Μπορεί κάποιος από εσάς που γνωρίζεται περισσότερα να μου δώσει κάποια κατεύθυνση? Θα το εκτιμούσα καθώς δεν έχει ασχοληθεί κανείς με τα θέματα αυτά στο forum Και δέν μου απαντάει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

με ακουστικα συνδεδεμενα, εννοεις χωρις μκροφωνο ειναι αυτά που βαζεις; και μιλας απο το μικροφωνο του κινητου;
Link to comment
Share on other sites

ναι με κανονικά απλά ακουστικά και μιλάς από το μικρόφωνο του κινητού. Αλλά το πρόβλημα είναι και με το handsfree που ο συνομιλητής δέν ακούει καθόλου, πολύ σιγανά. Έτσι είναι και τα δικά σας?
Link to comment
Share on other sites

μολις δοκιμασα με απλα ακουστικα, ουτε εμενα με ακουνε(φυσιολογικο το θεωρω αυτο)...οσο το αλλο εχεις δικιο τα ακουστικα της μαμας ειναι μαπα και δεν σε ακουει ο αλλος....γιαυτο και γω ρωταω αν εχεις αγορασει καποιος που να λειτουργουν να μας πει να τα παρουμε και εμεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχθές ένας φίλος μου φαγώθηκε να μου κάνει root το κινητό...Εγώ ως άσχετος και επειδή δεν θέλω να πολυασχολούμαι δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό αλλα ο φίλος μου το έκανε...Τελικά κερδίζω κάτι πρέπει να κατεβάσω κάτι που είναι απαραίτητο για π.χ. εξοικονόμηση μπαταρίας κτλ? Επίσης παρήγγειλα και μια 4gb κάρτα μνήμης ΤΟSHIBA...Αυτό θα επηρεάσει σε κάτι όταν την βάλω μέσα? Ευχαριστώ πολύ.. Α επίσης μου έβαλε και μια εφορμογή-μαρκετ Applanet αλλά δεν βρίσκει καμία εφαρμογη!!Ξέρετε κάτι περί τούτου?
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα άλλα ακουστικά γίνεται μου το επιβεβαίωσαν από την LG και το δοκίμασα και εγώ αμέσως μετά απο root και δουλεύει κανονικά. Επίσης το support της LG μου είπε να πάω εκεί το κινητό για να το δούν γιατί μαλλον έχει πρόβλημα αν δέν ακούγεται το HandsFree. Μήπως έιναι κάτι στο κινητό, καμία ρύθμιση κλπ?(επίσης γνώμη μου, το playback των ακουστικών μία χαρά είναι αυτών που δίνει η συσκευασία) Edited by Reissistm
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω το προβλημα με το σημα παρατηρειται σε οσους κλειδωνουν σε 2g το δικτυο

φίλε μου έχω πάρει το κινητό εδώ κ 2 μέρες κ χάνω τουλάχιστον 10 κλήσεις την ημέρα.Δοκίμασα για λίγο το 3G και βλέπω βελτίωση για την ώρα.Μπορώ να κάνω κτ άλλο;;Γιατί η λογική της αλλαγής πλακέτας δεν με ενθουσιάζει..

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν φτιαχνεται με αλλαγη πλακετας, παντως σε μενα οταν εχω 2g γενικοτερα σημα δεν με ακουν οι αλλοι...κατεβασα το status bar 2g 3g απο το μαρκετ για να ξερω ποτε εχω 3g σημα χωρις να εχω το data ανοιχτο συνεχεια μιας και τρωει πολυ μπαταρια

 

το δοκιμασες αυτο; δε φτιαχνεται με καποιο κολπο αυτο το προβλημα δυστυχως...πρεπει να εχεις 3g σήμα...

Link to comment
Share on other sites

μολις δοκιμασα με απλα ακουστικα, ουτε εμενα με ακουνε(φυσιολογικο το θεωρω αυτο)...οσο το αλλο εχεις δικιο τα ακουστικα της μαμας ειναι μαπα και δεν σε ακουει ο αλλος....γιαυτο και γω ρωταω αν εχεις αγορασει καποιος που να λειτουργουν να μας πει να τα παρουμε και εμεις

 

εχω παρει αυτα

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/51472e4e194c43b3bf9dab3cc33e41e6/productinfo.aspx

 

και ειμαι ευχαριστιμενος, ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα που εχει η συσκευασια. Ενω με τα παλια επρεπε να τα εχω διπλα στο στομα μου για να ακουομαι με αυτα μεχρι καποια μικρη αποσταση με ακουνε καλα + οτι εχει ακουστικα απο καουτσουκ ( αν και επειδη ειναι καπως περιεργα ψιλομπερδευομαι οταν παω να τα φορεσω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κατ' αρχήν το κινητό το θεωρώ πολύ καλό αλλά έχει κάποια θέματα αρκετά σοβάρα που δε μπορώ να αγνοήσω.

Ένα από αυτά που δε μπορώ να λύσω είναι αυτό που ανέφερε ο geopgr

Καλησπέρα

Αγόρασα πρόσφατα το LG optimus one p500 .

με το που το ανοιξα σύγχρονισε τις επαφές μου από το Google account μου.

τις εμφανίζει κανονικά αλλά όταν με καλεί καποιος δεν εμφανίζει το όνομα και τη φωτό αλλά μόνο το νούμερο.

Φαντάζομαι θα είναι κάτι απλό, μήπως γνωρίζει κάποιος πως;

Να προσθέσω ότι ούτε στο call log βλέπω αυτούς που κάλεσα/με κάλεσαν.

βαλε το προθεμα +30 μπροστα απο καθε αριθμο

Αγαπητέ admen τι κάνουμε όμως όταν ήδη η συντριπτική πλειοψηφία των αριθμών μου έχει ήδη το +30;

Edited by joemod
Link to comment
Share on other sites

Κ σε εμενα αν κ μου βγαζει κανονια τα ονοματα,για φωτο μου βγαζει παντα το ανθρωπακι του android κ οχι αυτες που εχω αποθηκευσει σε καθε επαφη.ξερει κανενας τι πρεπει να κανω;;
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου κανει κοπο ενημερωσε για οποιαδηποτε εξελιξη. Αυτο το μηνα εχω παρα πολυ δουλεια και δεν προλαβαινω να ασχοληθω.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τελικά τους χάρτες σήμερα από το Πλαίσιο το οποίο όπως φαίνεται με (μας) δουλεύει κανονικά . Λοιπόν οι χάρτες που μου έδωσαν ήταν Sygic mobile maps. Μου έδωσαν ένα κουτάκι το οποίο κάπου θα τους είχε ξεμείνει , γιατί η συσκευασία ήταν ανοιγμένη και πολύ ταλαιπωρημένη. Η συσκευασία περιείχε μια MicroSD 2GB και μου είπαν ότι μέσα στην SD είναι οι χάρτες! Λοιπόν από την συσκευασία και μόνο κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Όταν επέστρεψα σπίτι και έκανα την εγκατάσταση είδα ότι μου δώσανε ένα πρόγραμμα χαρτών του 2009 και επίσης ελαττωματικό , διότι στην πλοήγηση δεν δουλεύουν οι φωνητικές οδηγίες.

Απλά θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο, θα ξανάπαω από το κατάστημα και η κωμωδία συνεχίζεται……

Αν δε σου κανει κοπο ενημερωσε για οποιαδηποτε εξελιξη. Λογω δουλειας δεν προλαβαινω να ασχοληθω για καποιο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κ σε εμενα αν κ μου βγαζει κανονια τα ονοματα,για φωτο μου βγαζει παντα το ανθρωπακι του android κ οχι αυτες που εχω αποθηκευσει σε καθε επαφη.ξερει κανενας τι πρεπει να κανω;;

Μήπως τις επαφές τις συγχρόνισες μέσω gmail?Δοκίμασε να περάσεις τις επαφές ξανά και μετά ξαναβάλε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το setCPU και ρυθμιζω να εχει ο επεξεργαστης μια μεγαλυτερη τιμη ταχυτητας.Αλλα οταν βγαινω και παω να μπω ξανα στην εφαρμογη, ξανα παει στα 600. Γιατι το κανει αυτο? Και κατι ακομα? Ειναι καλυτερα να κανω root στο κινητο ή οχι? Και αμα παθει κατι και θελω να το παω για service γινεται να το κανω ξε-root ωστε να μην χασω την εγγυηση? Edited by Andreas_thess
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το setCPU και ρυθμιζω να εχει ο επεξεργαστης μια μεγαλυτερη τιμη ταχυτητας.Αλλα οταν βγαινω και παω να μπω ξανα στην εφαρμογη, ξανα παει στα 600. Γιατι το κανει αυτο? Και κατι ακομα? Ειναι καλυτερα να κανω root στο κινητο ή οχι? Και αμα παθει κατι και θελω να το παω για service γινεται να το κανω ξε-root ωστε να μην χασω την εγγυηση?

 

To setcpu για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να έχεις κάνει root την συσκευή σου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενεργοποιείται το car home δε θα πρέπει να βρίσκει δορυφόρο;

Γιατί σε ενός φίλου δε βρίσκει με τίποτα.

Παίζει να έχει πρόβλημα το GPS?

Link to comment
Share on other sites

To setcpu για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να έχεις κάνει root την συσκευή σου...

 

Για τα υπολοιπα που ρωτησα ποια ειναι η αποψη σου? :O

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπολοιπα που ρωτησα ποια ειναι η αποψη σου? :O

 

Μάλλον θα φταίει το ότι δεν έχεις κάνει root την συσκευή σου...

Αν τελικά την κάνεις,πας στο set cpu,ρυθμίζεις τις συχνότητες,πατάς και το "Set on Boot" και είσαι μια χαρά...

Όμως με την stock ROM μόνο underclocking μπορείς να κάνεις.Για over- θέλεις πειραγμένη ROM...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα φταίει το ότι δεν έχεις κάνει root την συσκευή σου...

Αν τελικά την κάνεις,πας στο set cpu,ρυθμίζεις τις συχνότητες,πατάς και το "Set on Boot" και είσαι μια χαρά...

Όμως με την stock ROM μόνο underclocking μπορείς να κάνεις.Για over- θέλεις πειραγμένη ROM...

 

Δηλαδη καλυτερα να κανω root? Θα βελτιωθει η συσκευη μου ετσι? :confused:

 

Όταν ενεργοποιείται το car home δε θα πρέπει να βρίσκει δορυφόρο;

Γιατί σε ενός φίλου δε βρίσκει με τίποτα.

Παίζει να έχει πρόβλημα το GPS?

 

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω και με το car home αλλα και με το iGO? Tί λετε να φταει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πως σας εχει φανει το κινητο απο ποιοτητα κατασκευης? (πχ ξεβαμα στα πλαστικα, χαλαρα κουμπια κτλ)

 

Θα το προτιμησω εναντι αλλων της κατηγοριας μονο και μονο επειδη φαινεται να ειναι καλυτερο ποιοτικα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καλυτερα να κανω root? Θα βελτιωθει η συσκευη μου ετσι? :confused:

 

Με το root δεν καλυτερεύεις κάτι,απλά αποκτάς παραπάνω δικαιώματα στην συσκευή σου.Αν έχεις δουλέψει σε pc ubuntu ή γενικά κάποιο unix,το root στο κινητό είναι σαν να είσαι ο διαχειριστής με δικαιώματα sudo στο unix.

Άλλοστε και το android unix είναι....

 

Παιδια, πως σας εχει φανει το κινητο απο ποιοτητα κατασκευης? (πχ ξεβαμα στα πλαστικα, χαλαρα κουμπια κτλ)

 

Θα το προτιμησω εναντι αλλων της κατηγοριας μονο και μονο επειδη φαινεται να ειναι καλυτερο ποιοτικα.

 

Το δικό μου μέχρι στιγμής,3 μήνες το έχω,δεν έχει κανένα προβλημα...

Δεν έχει χαλαρώσει τίποτα,δεν έχει ξεβάψει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Με το root δεν καλυτερεύεις κάτι,απλά αποκτάς παραπάνω δικαιώματα στην συσκευή σου.Αν έχεις δουλέψει σε pc ubuntu ή γενικά κάποιο unix,το root στο κινητό είναι σαν να είσαι ο διαχειριστής με δικαιώματα sudo στο unix.

Άλλοστε και το android unix είναι....

 

Ναι αλλα μπορεις να πειραξεις την ταχυτητα του cpu και την rom αρα το βελτιωνεις...?!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μπορεις να πειραξεις την ταχυτητα του cpu και την rom αρα το βελτιωνεις...?!

 

Όπως το βλέπει ο καθένας...

Μην αρχίσουμε τις φιλολογικές συζητήσεις...:p

"Βελτιώνω" για μένα είναι να προσθέτω ιδιότητες που δεν υπάρχουν,αλλά στην περίπτωσή μας οι ιδιότητες υπάρχουν αλλά είναι κλειδωμένες....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...