Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

χτες πήρα το P500 από το πλαίσιο (αφού δεν τους άρχισα στις κουτουλιές πάλι καλά) με την βάση του αυτοκινήτου δώρο. Από πρώτη άποψη φαίνεται καλό. Έχω κάποιες απορίες και θέλω τα φώτα σας...

 

1) Έβαλα το ξυπνητήρι να χτυπήσει στις 7:30 π.μ. και έκλεισα το τηλέφωνο να το φορτίσω το βράδυ. Το πρωί το άνοιξα στις 7:45 π.μ. αλλά δεν είχε χτυπήσει το ξυπνητήρι. Το εικονίδιο ότι υπάρχει ξυπνητήρι είναι στο status bar.

 

2) Μου είπαν στο πλαίσιο ότι μόλις συνδεθώ και κατεβάσω το N-Drive αυτό θα κρατήσει το ΙΜΕΙ μου και θα έχω δωρεάν χάρτες για ένα χρόνο. Μετά τον ένα χρόνο τι κάνω;; Αγοράζω καινούριους ή υπάρχει κάτι "σπασμένο";

 

3) Πως μπορώ να βγάλω απο την εκκίνηση ότι δεν χρειάζομαι να τρέχει;;; (να μπορώ να τα τρέξω μόνο οταν θέλω εγώ;;)

 

4) Είδα σε παλιότερο post ότι ρώτησε και κάποιος άλλος χωρίς να λάβει απάντηση. Πώς μπορώ να κάνω root το τηλέφωνο και αν μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική κατάσταση (όπως το πήρα ή να το κάνω unroot).

 

Αυτές είναι οι πρώτες ερωτήσεις ενός νέοπα στο Android. Μετά το Linux και τα Windows ώρα να ανακαλύψω τις δυνατότητες ενός άλλου λειτουργικού......

 

τελικα σου εδωσαν ή οχι τη βαση? αν οχι να επιμεινες να τη παρεις, εγω εστειλα mail στα κεντρικα του πλαισιου και λυθηκε το θεμα μου

 

1) το ξυπνητηρι δυστυχως δε δουλευει αν η συσκευη ειναι κλειστη το χω τσεκαρει κι εγω

2) λογικα ο ενας χρονος αναφερεται σε υποστηριξη (να κατεβαζεις νεες εκδοσεις χαρτων κτλ..) δε μπορω να φανταστω οτι οι χαρτες δε θα λειτουργουν μετα το χρονο, αυτο δε γινεται πουθενα

 

το gps της συσκευης παντως δουλευει υποδειγματικα, χθες το τσεκαρα με συννεφια και τιγκα βροχη και παρολα αυτα κλειδωσε αρκετα γρηγορα

3) υποτιθεται οτι το android κανει σωστη διαχειριση των εφαρμογων, μνημης, cpu απο μονο του και απο οσο εχω δει δουλευει αρκετα καλα δε χρειαζεται να παρεμβεις, παρολα αυτα υπαρχουν task killers, αλλα και μεσα απο το μενου των ρυθμισεων μπορεις να κλεινεις εφαρμογες

πιστευω ομως οτι δε χρειαζεται να ασχοληθεις

 

4) εδω δε μπορω να σου απαντησω, ακομα δεν εχω κανει τιποτα σχετικο, σε αλλες συσκευες ξερω ομως οτι ειναι πληρως αναστρεψιμο, επισης μολις κανεις το update που δεν εχει ερθει ακομα στη χωρα μας , ξερω οτι το root χανεται

 

λογικα οποτε περνας εργοστασιακο firmware θα φευγει

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικά σου έδωσαν ή όχι τη βάση? αν όχι να επιμεινες να τη πάρεις, εγώ έστειλα mail στα κεντρικά του πλαισίου και λύθηκε το θέμα μου

 

Αφού έκανα φασαρία και τους είπα ότι παντού (Γερμανό, cosmote) δίνουν την βάση δώρο απαίτησα να μου την δώσουν και εκεί. Τους είπα ότι στο site λέει δώρο η βάση και 1 χρόνο χάρτες. Μετά το γύρισαν το παραμύθι και είπαν πως επειδή το αγοράζω με επιδότηση συσκευής δεν δικαιούμαι αλλά πάλι με φασαρία και απειλή ότι ακυρώνω την αναβάθμιση τότε μου την έδωσαν κατ εξαίρεση (έτσι είπαν)....

 

Γνωρίζει κανείς αν αξίζουν οι προστατευτικές ζελατίνες από το Jumbo;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν οτι ειναι για περιορισμενο στοκ, αλλα τους ειπα οτι δεν αναφερει κατι τετοιο στο site

 

Κι εγω με επιδοτηση το πηρα, ο,τι να ναι λεει ο καθενας τελικα..

 

Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι τι κολλημα εχουν να δωσουν μια κωλοβαση?

Και αν ειναι ετσι γιατι το διαφημιζουν?επειδη το ιδιο κανει και ο ανταγωνισμος?

 

Sent from my LG-P500 using the enemies of Pyongyang

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα με τους χαρτες παει να με τρελανει...

κατεβαζω το sygic απο το μαρκετ...δε λεω ωραια εφαρμογη...βρισκει αμεσως σημα...το κλεινω μετα το ξανανοιγω...με ζηταει σινδεση ιντερνετ για να βαλω e-mail kai κωδικο..κανω παραβλεψη...και τοτε ο χαρτης θολωνει και η εφαρμογη κολαει...τι συμβαινει?

αργοτερα κατεβαζω το ndrive απο το μαρκετ...με γραφει οτι υπαρχει νεοτερη εκδοση...τοτε κατεβαζω το ndrive promo....κανει εγκατασταση...παω να διαλεξω χαρτη και δεν εχει την Ελλαδα...τι γινεται παιδια? ημαρτον...το εχει παρατηρησει και αλλος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Η ελλαδα κανονικα δεν υπαρχει στο μαρκετ του ndrive ,πρεπει να πας στα προιοντα μου για να αρχισει να κατεβαζει απο μονο του,εφοσον το δικαιουσα τσαμπα βεβαια

 

Sent from my LG-P500 using the enemies of Pyongyang

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πιστεύω πως κάτι παίζει με τις βάσεις αυτοκινήτου που σου βγάζουν το λάδι να στις δώσουν.

Τουλάχιστον ο Κωτσόβολος που το πήρα εγώ,την βάση την έβγαλε από το ράφι με τις βάσεις προς πώληση.

Άρα αν δεν στην δίνουν δωρεάν,αυτός δεν μπορεί να την πουλήσει κανονικά (στο skroutz είδα κάτι για 25Ε) ενώ με τον x-y τρόπο η LG τους την έχει πληρώσει για να στην δώσουν δωρέαν?

Link to comment
Share on other sites

αν η προσφορά είναι της LG τότε το κουτί της βάσης θα έπρεπε να γράφει πως είναι δώρο και δεν είναι προς πώληση. γράφει σε κανέναν κάτι τέτοιο? το κουτί της βάσης ήταν ξεχωριστό από το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

το κινητό το πήρα όταν ήρθε στον γερμανο. Το κουτί της βάσης είναι ξεχωριστό από την συσκευή απλά με ταινία την είχαν κολλημένη πάνω στο κουτί του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα δεν μου περνάει το τηλέφωνο το Google Earth μου λέει ότι δεν είναι εγκατεστημένη η εφαρμογή το ίδιο γίνετε και με το navionics τον χάρτη θάλασσης και κατέβασα και το tapatalk pro όταν πατάω πάνω σε ένα φόρουμ και πάνα μπει μου λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι αγορασμένη...αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει ένα μήνυμα η ας απαντήσει.

 

ευχαριστώ!!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω προβλημα με μια 8gb sd αρκετες φορες δεν την αναγνωρίζει και κανει reboot το κινητο με την 4 gb sd δεν ειχα προβλημα .Εχουμε μαθει καμια λυση....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Τι κανει το προγραμματακι backup συνολικο?

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα δεν μου περνάει το τηλέφωνο το Google Earth μου λέει ότι δεν είναι εγκατεστημένη η εφαρμογή το ίδιο γίνετε και με το navionics τον χάρτη θάλασσης και κατέβασα και το tapatalk pro όταν πατάω πάνω σε ένα φόρουμ και πάνα μπει μου λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι αγορασμένη...αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει ένα μήνυμα η ας απαντήσει.

 

ευχαριστώ!!!

 

http://getandroidstuff.com/tapatalk-forum-app-pro-android-download-v173/

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με την βάση, το πήρα και εγώ από το Πλαίσιο του Πειραιά με επιδότηση.

Στο site έχει αστεράκι και λέει "μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων" (για την βάση). Γι' αυτό φοβόμουν μήπως δεν την πάρω. Όταν ανέφερα την προσφορά με την βάση ο πωλητής μου είπε ότι θα δει αν έχει μείνει καμία βάση.

Μετά από ένα λεπτό ήρθε και μου είπε ότι ήταν η τελευταία. Πάντως δεν μου έφεραν καμία αντίρρηση.

 

Δοκίμασα σήμερα και το hands-free και ο συνομιλητής μου είπε ότι με άκουγε κάπου στο βάθος. Όταν το έφερνα κοντά στο στόμα, τότε με άκουγε τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το αστερακι μπορει να μπηκε μετα, ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν υπηρχε πριν, αφου πανω σε αυτο πατησα ωστε να μου τη δωσουν εκ των υστερων

 

Sent from my LG-P500 using the enemies of Pyongyang

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

 

Γνωρίζει κανείς αν αξίζουν οι προστατευτικές ζελατίνες από το Jumbo;;;;;

 

Εγώ τις έχω βρει καλή λύση. Στο παλιό κινητό που δεν είχε οθόνη αφής την είχε προστατέψει άψογα! Λίγο χοντρή βέβαια αλλά καλή επιλογή (τις έχω χρησιμοποιήσει σε 3 κινητά, στο GPS του αυτοκινήτου και στην ψηφιακή μηχανή!) . Βλέπεις πολύ καλά απλά το μόνο ελάττωμα πρέπει να την κόψεις με προσοχή για να είναι στις διαστάσεις του κινητού. Αυτά…..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω με εσωσες

 

 

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έρχομαι με 2 ερωτήσεις...

 

1) Χτες χρειάστηκα να χρησιμοποιήσω το WiFi αλλά δεν βρήκα τρόπο να κάνω ανίχνευση ασύρματων δικτύων. Έτσι εγκατέστησα το Network Discavery. Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο (σαν το Network Discovery);;;;

 

2) Υπάρχει κάποια σελίδα ή post που να αναφέρει τα καλύτερα και τα απαραίτητα προγράμματα που πρέπει να εγκαταστήσουμε στο P500;;;

 

3) Θέλω στην αρχική οθόνη να βάλω ένα ρολόι (σαν αυτό που έχει το HTC στα φυλλάδια cosmote, Γερμανός). Δοκίμασα 2-3 από το market αλλά ζήταγαν να συνδεθούν στο διαδίκτυο. Γνωρίζει κανείς γιατί;;; Υπάρχει κάποιο χωρίς διαδίκτυο (να μην βρεθώ με τρελό λογαριασμό ξαφνικά)...

 

Ευχαριστώ...

 

Υ.Γ. 2η μέρα και η μπαταρία είναι στο 78%.... Καλά τα πάει ως τώρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

4) Είδα σε παλιότερο post ότι ρώτησε και κάποιος άλλος χωρίς να λάβει απάντηση. Πώς μπορώ να κάνω root το τηλέφωνο και αν μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική κατάσταση (όπως το πήρα ή να το κάνω unroot).

 

By Nikosjc:

 

Για το root...

- Συνδέουμε το κινητό μας με το pc μέσω usb.

- ΔΕΝ κάνουμε "ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου".

- Πηγαίνουμε στο κεντρικό μενου - Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη και ενεργοποιούμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

 

- Κατεβάζουμε το πρόγραμμα SuperOneClick και το αποσυμπιέζουμε στον δίσκο μας.

- Κάνουμε Δεξί Κλικ στο "SuperOneClick.exe" και το τρέχουμε σαν Administrator "Run as Administrator".

-Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Root". Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και μας ενημερώνει ότι η συσκευή μας είναι πλέον Root!

 

Για να το ελέγξουμε, στις εγκατεστημένες εφαρμογές πλέον πρέπει να υπάρχει το εικονίδιο "Superuser". Αυτή είναι η εφαρμογή που παίρνει τον έλεγχο της συσκευής και επιτρέπει οποιαδήποτε εγκατάσταση...

 

Στη συνέχεια από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Allow Non Market Apps (requires root)".

Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και είμαστε έτοιμοι!

 

Το ιδιο το προγραμμα κανει και unroot οταν και οποτε το χρειαστεις ........και πανευκολα.

Edited by lightnt
Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

By Nikosjc:

 

Για το root...

- Συνδέουμε το κινητό μας με το pc μέσω usb.

- ΔΕΝ κάνουμε "ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου".

- Πηγαίνουμε στο κεντρικό μενου - Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη και ενεργοποιούμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

 

- Κατεβάζουμε το πρόγραμμα SuperOneClick και το αποσυμπιέζουμε στον δίσκο μας.

- Κάνουμε Δεξί Κλικ στο "SuperOneClick.exe" και το τρέχουμε σαν Administrator "Run as Administrator".

-Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Root". Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και μας ενημερώνει ότι η συσκευή μας είναι πλέον Root!

 

Για να το ελέγξουμε, στις εγκατεστημένες εφαρμογές πλέον πρέπει να υπάρχει το εικονίδιο "Superuser". Αυτή είναι η εφαρμογή που παίρνει τον έλεγχο της συσκευής και επιτρέπει οποιαδήποτε εγκατάσταση...

 

Στη συνέχεια από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Allow Non Market Apps (requires root)".

Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και είμαστε έτοιμοι!

 

Το ιδιο το προγραμμα κανει και unroot οταν και οποτε το χρειαστεις ........και πανευκολα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...... ήταν αναλυτική και μόλις πάω σπίτι θα το δοκιμάσω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...... ήταν αναλυτική και μόλις πάω σπίτι θα το δοκιμάσω!!!!!

 

 

Σου εχω στειλει και το link για το προγραμμα. :):)

Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

Το αστερακι μπορει να μπηκε μετα, ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν υπηρχε πριν, αφου πανω σε αυτο πατησα ωστε να μου τη δωσουν εκ των υστερων

 

Sent from my LG-P500 using the enemies of Pyongyang

 

Κοίτα, έχεις δίκιο ότι παλιά δεν υπήρχε, γιατί παρακολουθούσα το forum και το Πλαίσιο για καμιά δεκαριά μέρες και όταν αποφάσισα να το πάρω την Παρασκευή το πρωί, είδα ότι υπήρχε το αστεράκι. Τώρα δεν ξέρω πότε το έβαλαν, γι'αυτό φοβήθηκα μήπως μου κάνουν νούμερα, αλλά ευτυχώς μου την έδωσαν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε κάποιο update για το κινητό;

Μου έβγαλε ένα περίεργο μήνυμα να το συνδέσω με το PC Suite. Eν τω μεταξύ εγώ δεν έχω κανένα πρόγραμμα που να το λένε PC Suite αλλά έβαλα να κατεβαίνει ένα που είναι 145 ΜΒ από το LG Mobile Support tool....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα εχτές το βράδυ όταν πρωτομπήκα στο market μου είπε κάτι για update αλλά από κεκτημένη ταχύτητα δεν πρόλαβα να το διαβάσω και χάθηκε..... :)
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα εχτές το βράδυ όταν πρωτομπήκα στο market μου είπε κάτι για update αλλά από κεκτημένη ταχύτητα δεν πρόλαβα να το διαβάσω και χάθηκε..... :)

Εμένα μου έδωσε την αίσθηση κακομεταφρασμένου κειμένου και θα ήθελα να το δω στα Αγγλικά αλλά βαριέμαι να αλλάζω τη γλώσσα και να περιμένω αν θα μου το ξαναβγάλει...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά!Εδώ και 2 μέρες είμαι και γω κάτοχος του Optimous (ή transformers) όπως το λέω εγώ!!Κατάφερα και έκανα συγχρονισμό με το lg suite ωστόσο παρατήρησα ότι ενώ τις επαφές τις βγάζει κανονικά όταν δέχομαι μια κλήση δεν εμφανίζει το όνομα της επαφής παρά μόνο τον αριθμό.Έχουμε καμία ιδέα γιατί γίνεται αυτό?και πως μπορώ να το φτιάξω?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...