Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia 7 (I8700)


rebelion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Λοιπόν, επειδή το έχω εγώ να σου πω ότι η συσκευή είναι μια χαρά για τα δεδομένα της κατηγορίας της και για Windows Phone συσκευή. Ωστόσο σιγουρέψου για το εάν τα windows phone σε καλύπτουν σαν λειτουργικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

WindowBreak Project.

The interop unlock χωρις Chevron Labs, AppHub, η custom ROM.

 

Επειδη μολις το ειδα στο ιντερνετ ...

Νεος τροπος για interop unlock αμεσα για ολες τις συσκευες της Sami με WP7

Δειτε σε αυτο το σαιτ http://windowsphonehacker.com/articles/the_windowbreak_project-12-23-11

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα ειμαι νεο μελος και θα θελα να παραθεσω το προβλημα μου.εχω το samsung omnia 7 και εδω και αρκετο καιρο μολις παω να μπω σε μια εφαρμογη που εχω κατεβασει απ το μαρκετ με πεταει παλι εξω και μου βγαζει το εξης μηνυμα error code 800706ba,το ιδιο μου κανει και οταν παω να κατεβασω οποιαδηποτε εφαρμογη απ το μαρκετ,εκανα ρεσετ το κινητο μου και ξανασυμβαινει το ιδιο,επισης δεν συνδεεται ουτε στο zune.μολις το συνδεω απλα το κινητο σβηνει και αναβει ξανα μονο του και δεν συνδεεται στο zune καθολου.οποιος ξερει ας βοηθισει,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

μολις το συνδεω στον υπολογιστη ανοιγει το zune αλλα δειχνει οτι το κινητο δεν ειναι συνδεδεμενο δεν μπορω ουτε να το συγχρονισω ουτε τιποτα,το κινητο εκεινη την στιγμη απλα κλεινει μονο τ ανοιγει μου ζηταει το πιν και ανοιγει κανονικα και δεν κανει τιποτα.ειναι λες και δεν το χω συνδεδεμενο με το zune.εχω την εκδοση 7,5 μανγκο

 

μιας που δεν ελυσα το προβλημα μου αποφασισα να το γυρισω σε 7004 οπως εχει προαναφερθει και να τα κανω ολα απ την αρχη μηπως φτιαξει γιατι ετσι μου ειναι αχρηστο δεν μπορω να ανοιξω καμια εφαρμοφη ουτε να κατεβασω,κλεινω το κινητο οπως λεει το βημα 1 κραταω το volume down αλλα το κινητο δεν κανει τιποτα.ξερει κανεις γιατι;;;;

Edited by athanaso77
Επαναλαμβανόμενα / συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχει βγει mango με ελληνικα για αυτο το κινητο?

 

Ναι κανονικά. Από mango μέχρι tango!

nokia 6600 -> nokia n70 -> nokia n95 -> htc touch pro2 -> motorola milestone -> palm pre2 -> samsung omnia7 -> iphone 4S -> iphone 5 -> nexus5 -> iphone 5C
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
χαίρεται παιδιά γνωρίζει κανείς αν το 2 in 1 της cosmote δουλεύει σε samsung omnia 7 ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά για σας.

Επειδή το κινητό είναι σε καλή τιμή αυτή τη στιγμή ήθελα να σας ρωτησω κάποια πράγματα.

Προφανως αυτό που θα μου δωσουνε δεν θα είναι από ελληνική αντιπροσωπεια αλλά εισαγωγης και επειδη είδα κάποιες σελίδες απο τις συζητησεις σας ήθελα να ρωτησω τα παρακάτω.

1. Τελικά υπάρχει τρόπος απλά να βάλω μία αναβαθμιση(δηλαδη usb->pc->push the button και όλα ok) που να έχω ελληνικό πληκτρολόγιο και ακόμα καλύτερα ελληνικό λειτουργικό?

2. Γενικά έχει πρόβλημα το κινητό (δηλαδή με τις αναβαθμίσεις κολλάει ή κάτι άλλο)?

3. Έχει ανακοινωθεί τίποτα ότι θα πάρει Tango ή 7.8?

4. Ισχύει αυτό που είχα διαβάσει ότι αν δεν έχεις 7.5 δεν μπορείς να μπεις στο marketplace?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας.

Επειδή το κινητό είναι σε καλή τιμή αυτή τη στιγμή ήθελα να σας ρωτησω κάποια πράγματα.

Προφανως αυτό που θα μου δωσουνε δεν θα είναι από ελληνική αντιπροσωπεια αλλά εισαγωγης και επειδη είδα κάποιες σελίδες απο τις συζητησεις σας ήθελα να ρωτησω τα παρακάτω.

1. Τελικά υπάρχει τρόπος απλά να βάλω μία αναβαθμιση(δηλαδη usb->pc->push the button και όλα ok) που να έχω ελληνικό πληκτρολόγιο και ακόμα καλύτερα ελληνικό λειτουργικό?

2. Γενικά έχει πρόβλημα το κινητό (δηλαδή με τις αναβαθμίσεις κολλάει ή κάτι άλλο)?

3. Έχει ανακοινωθεί τίποτα ότι θα πάρει Tango ή 7.8?

4. Ισχύει αυτό που είχα διαβάσει ότι αν δεν έχεις 7.5 δεν μπορείς να μπεις στο marketplace?

Ευχαριστω

να το παρεις ειναι πολυ καλο και σαν κατασκευη και σαν αποδοση κινητο

1. ελληνικο πληκτρολογιο εχει το λειτουργικο ενσωματωμενο..ελληνικα μενου αν εννοεις αυτο θελει δουλιτσα μαλλον ..δεν γνωριζω

2. κανενα προβλημα εχω βαλει μεχρι την τελευταια

3. θα παρει και τις 2

4. ισχυει , δεν ισχυει πρεπει να αναβαθμισεις...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας.

Επειδή το κινητό είναι σε καλή τιμή αυτή τη στιγμή ήθελα να σας ρωτησω κάποια πράγματα.

 

δεν γνωρίζω τι τιμή το βρήκες αλλά αν είναι κοντά στα 200ε θα σου έλεγα να δεις και το ομνια w

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
αύριο θα ποστάρω πληροφορίες για το leak του windows 7.8 που μπορούμε να περάσουμε στο κινητό μας απο τώρα ! όποιος θέλει μπορει να μπει στο xda και να κατεβάσει τη ρομ !
Link to comment
Share on other sites

Edit: θα συνιστούσα λίγο υπομονή μέχρι να βγει η έκδοση official, έχω παρατηρήσει μικροπροβληματάκια, πράγμα που δεν με έχει συνηθίσει το windows phone μέχρι τώρα

ένας μίνι οδηγός εγκατάστασης της windows phone 7.8, αφορά όσους έχουν omnia 7 με windows phone 7.5 και μόνο

Μικρές σημειώσεις για αρχή, η έκδοση δεν είναι τελική και ίσως υπάρχουν μικρά bugs, γενικά δεν κολάει καθόλου και τρέχει πολύ ομαλά, για μένα η μεγαλύτερη έλλειψη είναι ότι δεν έχει Τ9. Η γλώσσες που υποστηρίζει σαν σύστημα είναι μόνο η αγγλική και τα locale - πληκτρολόγια απο άλλες χώρες υπάρχουν κανονικά. Όταν τελείωση η εγκατάσταση το κινητό θα είναι nokia lumia και θα έχει όλα τα καλά που έχει φτιάξει η νοκια για τα κινητά της. Η έκδοση αυτή είναι μια μικρή γεύση της έκδοσης 7.8 που θα βγει τους επόμενους μήνες και είναι πιθανό κάποιες εφαρμογές να μην τρέχουν σωστά, χρησιμοποιείστε με δική σας ευθύνη. Ο οδηγός αυτός απευθύνετε εντελώς σε αρχάριους που προσπαθούν έστω και για πρώτη φορά από εργοστασιακή έκδοση χωρίς ξεκλειδώματα, προσωπικά ούτε και γώ το είχα δοκιμάσει πριν!

 

Συνεχίστε με δική σας ευθύνη :p

 

πρώτα απ όλα τα αρχεία που θα χρειαστούν

1) MAGLDR

2) SAMSUNG USB Driver for Mobile Phones

3) Microsoft Windows Mobile Device Center for Windows Vista (32-bit)

4)[OMNIA 7] 7.8 ROM Build 7.10.8835.35

 

1) Κάνουμε εγκατάσταση το 2)SAMSUNG USB Driver for Mobile Phones και το 3)Microsoft Windows Mobile Device Center for Windows Vista (32-bit) και κάνουμε επανεκκίνηση τον υπολογιστή

 

2) Τρέχουμε το αρχείο DFT_WPI_SAM1.exe από το 1) MAGLDR, εδώ για να γίνει η εγκατάσταση πρέπει να βάλουμε το κινητό σε Download Mode, αυτό γίνεται κλείνοντας το κινητό και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το usb, πατώντας ταυτόχρονα το Volume UP - Power ON - Camera Botton.

Κρατώντας παρατεταμένα αυτά τα κουμπιά θα εμφανιστεί το download mode και θα υπάρχει ένα τρίγωνο κίτρινο σηματάκι στη μέση της οθόνης με θαυμαστικό και απο κάτω θα γράφει download mode.

Μετά απο αυτό συνδέουμε το κινητό σε μια usb θύρα του υπολογιστή, καλά είναι να συνδέσουμε στις κύριες θύρες του υπολογιστή και όχι στο extension του κουτιου, και συνεχίζουμε απο το DFT_WPI_SAM1.exe το οποίο θα ανιχνεύσει το κινητό και θα σας βγάλει να επιλέξετε το κινητό ανάμεσα απο το focus και το Omnia 7. ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ επιλέγουμε το omnia 7 . Τα υπόλοιπα τα κάνει απο μόνο του.

 

3) Εγκατάσταση της [OMNIA 7] 7.8 ROM Build 7.10.8835.35

Σβήνουμε το κινητό και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το usb πατάμε Volume DOWN - Power ON - Camera Botton εδώ θα εμφανιστεί ένα μενού που θα λέει format και cancel, δεν επιλέγουμε τίποτα απο αυτά τα δύο, πατάμε το κουμπί της συσκευής BACK.

Μετά απο αυτό το κινητό θα μπει σε κατάσταση αναμονής για την εγκατάσταση της rom μέσα απο το αρχείο [OMNIA 7] 7.8 ROM Build 7.10.8835.35 τρέχουμε το DFT_WPI_SAM1.exe (έχει ίδια ονομασία με το 2)) συνδέουμε τη usb στο κινητό και προχωράμε αφού κάνει μια μικρή εγκατάσταση usb driver ξεκινάει η εγκατάσταση.

 

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση το κινητό είναι έτοιμο!

Προς mods αν η δημοσίευση αυτή κρίνεται παράνομη... κουμπί delete :D και το πολύ πολύ όποιος θέλει info θα το στέλνω με pm ευχαριστώ !

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

Edit: θα συνιστούσα λίγο υπομονή μέχρι να βγει η έκδοση official, έχω παρατηρήσει μικροπροβληματάκια, πράγμα που δεν με έχει συνηθίσει το windows phone μέχρι τώρα

!

καλησπερα τι σου εμφανισε?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

δεν λειτουργεί το check in για κάποιο λόγο. Μου πετούσε μήνυμα ότι δεν μπορεί να βρει το location μου, το τ9 δεν υπάρχει και δεν ζω χωρίς αυτό :P το viber δεν μπορούσε να βρει τις επαφές μου, η γραμματοσειρά ήταν λίγο "φαγωμένη", μου γεννήθηκε η εντύπωση ότι η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα.

 

Τα θετικά βέβαια είναι ακόμη πιο πολλά, αλλά όταν μου καρφώνεται κάτι στο μυαλό δεν βγαίνει..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Edit: Προσθήκη νέας ρομ η οποία δείχνει να λύνει παρα πολλά προβλήματα της πρώτης! γραμματοσειρές - εικονίδια και πάρα πολλά αλλά το viber λειτουργεί κανονικά! με κλήσεις, η μπαταρία φαίνεται εντάξει, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα

 

ένας μίνι οδηγός εγκατάστασης της windows phone 7.8, αφορά όσους έχουν omnia 7 με windows phone 7.5 και μόνο

Μικρές σημειώσεις για αρχή, η έκδοση δεν είναι τελική και ίσως υπάρχουν μικρά bugs, γενικά δεν κολάει καθόλου και τρέχει πολύ ομαλά, για μένα η μεγαλύτερη έλλειψη είναι ότι δεν έχει Τ9. Η γλώσσες που υποστηρίζει σαν σύστημα είναι μόνο η αγγλική και τα locale - πληκτρολόγια απο άλλες χώρες υπάρχουν κανονικά. Όταν τελείωση η εγκατάσταση το κινητό θα είναι nokia lumia και θα έχει όλα τα καλά που έχει φτιάξει η νοκια για τα κινητά της. Η έκδοση αυτή είναι μια μικρή γεύση της έκδοσης 7.8 που θα βγει τους επόμενους μήνες και είναι πιθανό κάποιες εφαρμογές να μην τρέχουν σωστά, χρησιμοποιείστε με δική σας ευθύνη. Ο οδηγός αυτός απευθύνετε εντελώς σε αρχάριους που προσπαθούν έστω και για πρώτη φορά από εργοστασιακή έκδοση χωρίς ξεκλειδώματα, προσωπικά ούτε και γώ το είχα δοκιμάσει πριν!

 

Συνεχίστε με δική σας ευθύνη :p

 

πρώτα απ όλα τα αρχεία που θα χρειαστούν

1) MAGLDR

2) SAMSUNG USB Driver for Mobile Phones

3) Microsoft Windows Mobile Device Center for Windows Vista (32-bit)

4) 1.Νέα ρομ [OMNIA7] ROM 8835 WP7.8 V5.6 pass: xuantunt

 

2. παλαιότερη [OMNIA 7] 7.8 ROM Build 7.10.8835.35

 

1) Κάνουμε εγκατάσταση το 2)SAMSUNG USB Driver for Mobile Phones και το 3)Microsoft Windows Mobile Device Center for Windows Vista (32-bit) και κάνουμε επανεκκίνηση τον υπολογιστή

 

2) Τρέχουμε το αρχείο DFT_WPI_SAM1.exe από το 1) MAGLDR, εδώ για να γίνει η εγκατάσταση πρέπει να βάλουμε το κινητό σε Download Mode, αυτό γίνεται κλείνοντας το κινητό και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το usb, πατώντας ταυτόχρονα το Volume UP - Power ON - Camera Botton.

Κρατώντας παρατεταμένα αυτά τα κουμπιά θα εμφανιστεί το download mode και θα υπάρχει ένα τρίγωνο κίτρινο σηματάκι στη μέση της οθόνης με θαυμαστικό και απο κάτω θα γράφει download mode.

Μετά απο αυτό συνδέουμε το κινητό σε μια usb θύρα του υπολογιστή, καλά είναι να συνδέσουμε στις κύριες θύρες του υπολογιστή και όχι στο extension του κουτιου, και συνεχίζουμε απο το DFT_WPI_SAM1.exe το οποίο θα ανιχνεύσει το κινητό και θα σας βγάλει να επιλέξετε το κινητό ανάμεσα απο το focus και το Omnia 7. ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ επιλέγουμε το omnia 7 . Τα υπόλοιπα τα κάνει απο μόνο του.

 

3) Εγκατάσταση της [OMNIA7] ROM 8835 WP7.8 V5.6 pass: xuantunt Σβήνουμε το κινητό και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το usb πατάμε Volume DOWN - Power ON - Camera Botton εδώ θα εμφανιστεί ένα μενού που θα λέει format και cancel, δεν επιλέγουμε τίποτα απο αυτά τα δύο, πατάμε το κουμπί της συσκευής BACK.

Μετά απο αυτό το κινητό θα μπει σε κατάσταση αναμονής για την εγκατάσταση της rom μέσα απο το αρχείο [OMNIA7] ROM 8835 WP7.8 V5.6 pass: xuantunt τρέχουμε το DFT_WPI_SAM1.exe (έχει ίδια ονομασία με το 2)) συνδέουμε τη usb στο κινητό και προχωράμε αφού κάνει μια μικρή εγκατάσταση usb driver ξεκινάει η εγκατάσταση.

 

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση το κινητό είναι έτοιμο!

Προς mods αν η δημοσίευση αυτή κρίνεται παράνομη... κουμπί delete :D και το πολύ πολύ όποιος θέλει info θα το στέλνω με pm ευχαριστώ !

 

Edit: Προσθήκη νέας ρομ

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά ήρθε η ώρα να σας χαιρετίσω, πάει το κινητό το έδωσα σε ένα μέλος του φόρουμ :cry: εγώ θα προχωρήσω σε android μάλλον μιας και έχω πάθει πλάκα με το nexus 4 εκτός απροόπτου υπάρχει σκέψη και για htc 8s. Τα λέμε καλή συνέχεια :D
Link to comment
Share on other sites

και εγω την κοπανησα παιδια για S3 γεια σας...ωραιο το 8S αλλα 4GB μνημη απαραδεκτο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
έτσι απο απορία αναβάθμισε κανείς εδώ σε official windows phone 7.8 ? άκουσα ότι έχει βγει και για το δικό μας, εγώ δυστυχώς δεν έχω πλέον την συσκευή, πρέπει να ρωτήσω αυτόν που του την πούλησα τεσπα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...