Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia 7 (I8700)


rebelion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα πριν μια εδομαδα αγορασα το samsung omnia gt-i8700 16gb απο καποιο φιλο ,εξερευνω οσο μπορω το κινητο εχω βαλει και μερικες εφαρμογες απο marketplace και μου αρεσει ολο και περισσοτερο,εχει περασμενη mango πανω,δεν σκαμπαζω καθολου πως ,αφου για αρκετο χρονο ειχα να κανω με symbian , βλεπε χm5800.το ομνια παει σφαιρα,στα specs του λεει windows 7.5 η αναβαθμιση του zune στο update λεει οτι ειναι ενημερωμενο,και σχετικα με το ξεκλειδωμα ποια η γνωμη σας?το εχει ξεκλειδωσει κανεις?ποια τα υπερ και τα κατα?χρειαζεται να κανω κατι αλλο στο κινητο?και παρακαλω πεστε μου οταν με το καλο βγει το mango πρεπει να βγει το beta?ειναι ευκολο?υπαρχει καποιος οδηγος στο site?η utube? Edited by LICHNENSTAIN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
καλημερα πριν μια εδομαδα αγορασα το samsung omnia gt-i8700 16gb απο καποιο φιλο ,εξερευνω οσο μπορω το κντ εχω βαλει κ μερικες εφαρμογες απο marketplace κ μου αρεσει ολο κ περισσοτερο,εχει περασμενη mango πανω,δεν σκαμπαζω καθολου πως ,αφου για αρκετο χρονο ειχα να κανω με symbian , βλεπε χm5800.το ομνια παει σφαιρα,στα specs του λεει windows 7.5 η αναβαθμιση του zune στο update λεει οτι ειναι ενημερωμενο,κ σχετικα με το ξεκλειδωμα ποια η γνωμη σας?το εχει ξεκλειδωσει κανεις?ποια τα υπερ κ τα κατα?χρειαζεται να κανω κατι αλλο στο κντ?και παρακαλω πεστε μου οταν με το καλο βγει το mango πρεπει να βγει το beta?ειναι ευκολο?υπαρχει καποιος οδηγος στο site?η utube?

 

Σε πρώτη φάση θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή τύπου sms, απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς του forum.

 

Σχετικά με το θέμα σου τώρα... αν έχεις τη συσκευή Mango updated και κλειδωμένη δεν μπορείς να την ξεκλειδώσεις μιας και τα υπάρχοντα εργαλεία δεν λειτουργούν εδώ.

 

Η λύση είναι να επαναφέρεις τη συσκευή σε παλαιότερη (7004 ή 7008) rom η οποία ξεκλειδώνεται και από εκεί μόνο μπορείς να την κρατήσεις ξεκλείδωτη για τις επόμενες αναβαθμίσεις.

 

Έχεις λοιπόν δύο επιλογές... ή φλασάρεις παλιά rom μιας και δεν έχεις backup από τη στιγμή που πήρες τη συσκευή ήδη με Mango, ή μένεις όπως είσαι.

 

Αν φλασάρεις τη συσκευή θα πρέπει να βρεις και την κατάλληλη rom. Από που είναι; Τι προέλευσης; Όταν ανοίγει σου βγάζει μια άσπρη οθόνη με ένα κόκκινο "Τ"; Γενικώς αν μπούμε στη διαδικασία του πειράγματος αναλαμβάνεις εξ'ολοκλήρου ότι μπορεί να πάθει η συσκευή. Αν βάλεις την αρχική rom μετά υπάρχουν οι οδηγοί για ξεκλείδωμα κτλ εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτό έχω με το Τ είναι αγορασμένο από γερμανία, τουλάχιστον το δικό μου..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ενταξει με τη βοηθεια ενος φιλου εβαλα την 7720 και ολα καλα

 

Έβαλες την 7720 και την ξεκλείδωσες; Αν θες πες και εδώ τη διαδικασία για τους ενδιαφερόμενους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οχι μονο την 7720 αν την ξεκλειδωσω θα γραψω πως!

 

Σε ποιες οδηγίες βασιστήκατε για να γίνει το update;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια, κάνεις το update σε Nodo από το zune χωρίς απολύτως καμία παραμετροποίηση το κάνεις εντελώς αυτόματα και μετά ακολουθείς τη διαδικασία για να βάλεις το beta mango χωρίς να κάνεις τίποτα από αυτά που λέει ο οδηγός για το ξεκλείδωμα και στο τέλος κάνεις και την mango original :p

 

δηλαδή σύμφωνα και με το WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM

κάνεις το

Γ. Εγκατάσταση Mango beta 7712 και μετά RTM 7720

 

με το εργαλείο provision

 

και μετά το

 

Δ. Επόμενο βήμα είναι το update σε RTM Mango (7720).

 

κρατώντας μόνο το backup από όλη την υπόθεση, εγώ έτσι το έκανα..

(εγώ είχα ακολουθήσει 2 οδηγούς από xda ο ένας ήταν για την beta mango me to provision.exe και ο άλλος ήταν με το τελικό του mango με το ISVTo7720.bat)

αλλά στο τέλος έχεις μια κλειδωμένη mango... εμένα για την ώρα αυτό δεν με πειράζει καθόλου...

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί βρε παιδιά τώρα που αποφάσισα να το πάρω εξαφανίζεται απο τα eshop ανα την Ελλάδα και Ευρώπη?

Expansys μέχρι χθες υπήρχε αλλά τώρα τίποτα, απο Ελλάδα τίποτα, ήταν καλή τιμή ρε ****τω. Το σταματάει η Samsung ενόψει Mango update?

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φίλε athanasso απ´ ότι είδα σε άλλο forum εσυ καβατζοσες ένα ε? καλο?
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε athanasso απ´ ότι είδα σε άλλο forum εσυ καβατζοσες ένα ε? καλο?

 

Όπως έχω πει και αλλού... τα WP είναι απόλαυση σε SAmoled οθόνη. Έχουν περάσει και άλλες WP συσκευές από τα χέρια μου και η διαφορά είναι παραπάνω από αισθητή!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας βγάζει την αναβάθμιση ? εμένα που είναι στο mango rtm 7720.68 δεν βγάζει κάτι ακόμη... αν ξέρει κανείς τίποτα ας μας δώσει τα φώτα του :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Εγω αγορασα το συγκεκριμενο κινητο εδω και 2 μηνες. Ειναι οντως απιστευτο κινητο αλλα μας τα χαλαει το οτι δεν εχει Ελληνικο μενου και δεν μπορω να συνδεθω στο market place της zune!!! Μαλιστα, εδω και 3-4 μερες δεν μπαινει καθολου στο zune!!! Μου βγαζει συνεχεια ΣΦΑΛΜΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ... μου εχει σπασει τα νευρα, εως πριν κατι μερες εμπαινε τουλαχιστον κανονικα και ας μην μπορουσα να κατεβασω apps απο το market place...εκανα ομως ολα τα υπολοιπα, τωρα ΤΙΠΟΤΑ. Μηπως μπορει καποιος να δωσει ενα χερι βοηθειας??? Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά έχει εγκαταστήσει κανεις το mango update με τους τελευταίους drivers της samsung ? προσπαθώ το κολπάκι με την αποσύνδεση δικτύου αλλά δεν πιάνει, είμαι στην leaked mango rtm του Αυγούστου, το κινητό είναι tmobile γερμανίας, στο μεταξύ διάβασα ότι με τους καινούριους drivers της samsung λειτουργεί καλύτερα το μικρόφωνο στο bing music, λειτουργεί καλύτερα ο sensor φωτεινότητας, ο αισθητήρας περιστροφής κλπ

 

Εμένα πάντως το bing music δεν αναγνωρίζει κανένα τραγούδι που του δίνω :( ίσως αν βάλω τους καινούριους drivers γίνει κάτι...

Έχει καταφέρει κανείς να περάσει τους τελευταίους drivers? και πως? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το ότι έγινε επανεμφάνιση του omnia 7 σε πολλά eshop ξανά σημαίνει κάτι ως προς την κυκλοφορια των αλλων wmp της samsung? omnia w και focus?
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έγινε επανεμφάνιση του omnia 7 σε πολλά eshop ξανά σημαίνει κάτι ως προς την κυκλοφορια των αλλων wmp της samsung? omnia w και focus?

 

που βλέπεις την εμφάνιση ? γιατί εγώ βλέπω την τιμή του στα 300 ευρώ και σε 2 καταστήματα με άγνωστη διαθεσιμότητα ?? το καλοκαίρι είχε 260 ευρώ σε 8 καταστήματα.. και στο ebay τα ίδια μικρή διαθεσιμότητα... τα τελευταία κομμάτια όπως το βλέπω είναι...

Link to comment
Share on other sites

expansys σε 2 μέρες και handtech διαθέσιμο, γι' αυτο ρωτάω αν σημαίνει κάτι αυτό αφου είναι νέα κομμάτια απο το εργοστάσιο και υποτίθεται ειχε σταματήσει η διαθεσιμότητα του.

 

αυτή τι στιγμή το expansys κατόπιν παραγγελίας και το handtec διαθέσιμο.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ, ας πω τον πονο μου αν και λυση δε νομιζω να βρισκω. προσπαθουσα να κανω update την εκδοση mango εδω και ποσο καιρο χωρις να μπορω να τα καταφερω. συνηθως κολλαγε στο 8/10 βημα restarting your phone.

 

το κινητο μου γενικα χωρις να το εχω πειραξει εκανε μερικα boot loop στο ασχετο και εφτιαχνε μονο του μετα απο ωρα. αφου δοκιμασα λοιπον τα microsoft fix it, support tool, samsung support tool eipa na φλασαρω μια rom για την οποια στο xda forum ελεγαν τα καλυτερα..την XENJK1..τεσπα την φλασαρα μεσω WP7 downloader 7.03 χωρις βεβαια να εξαλειφθουν τα boot loop kai οταν πηγα να κανω update μεσω zune h διαδικασια κολλησε παλι στο restarting your phone. εκτοτε το κινητο ειναι σε συνεχες boot loop, μονο σε download mode μπορω να το βαλω και πραγματικα θα προσπαθησω να ακολουθησω αυτον τον οδηγο χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος ποια rom πρεπει να φλασαρω, μαλλον την jj6 (εχω t-mobile).

 

ο Θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε την stock unbranded uk rom και αν τα bootloop εξακολουθούν να υφίστανται ίσως μιλάμε για hardware πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ηθελα να ρωτησω τους κατοχους αν αξιζει να αγορασω το κινητο απο αμαζον...βγαινει περιπου στα 250 ευρω(Αφου εκανα τη βλακεια και δεν το πηρα στα 200 ευρω :( ). Ψαχνω κατι στις 4 ιντσες ποιοτικο μεχρι 250 ευρω.Να το παρω η να κοιταξω τιποτα αλλο λετε?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ηθελα να ρωτησω τους κατοχους αν αξιζει να αγορασω το κινητο απο αμαζον...βγαινει περιπου στα 250 ευρω(Αφου εκανα τη βλακεια και δεν το πηρα στα 200 ευρω :( ). Ψαχνω κατι στις 4 ιντσες ποιοτικο μεχρι 250 ευρω.Να το παρω η να κοιταξω τιποτα αλλο λετε?

 

Για τέτοιες συζητήσεις απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

Σε γενικές γραμμές κοίτα αν σε καλύπτουν τα Windows Phone 7 και μετά αν αξίζει η συγκεκριμένη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...