Jump to content

Δημόσια Ημερολόγια Google


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον public τα εχω τα εικονιδια. Σε εμενα τα εμφανιζει κανονικα. Και εκανα και αποσυνδεση απο το λογαριασμο μου για να δω αν τα εμφανιζει ετσι. Τι εννοεις απο τον browser? Πως αλλιως δηλαδη το βλεπεις το ημερολογιο? Sorry αν κανω χαζες ερωτησεις αλλα με το google calendar πρωτη φορα ασχολουμαι.

Τωρα που το εχω ηδη φτιαξει ομως για να περασω την ωρα οπως το λες πρεπει να τα ξαναπερασω απο την αρχη. Ετσι δεν ειναι? Πρεπει να ξαναμετατρεψω τα .ics και να τα ξαναπερασω στο ημερολογιο?

 

τωρά μου τα εμφανίζει απλά μου έβγαλε μύνημα ο IE για μη secure υλικό και γω πάτησα να μην το εμφανίσει.

μην κάθεσαι να ανεβάζεις ξανά ics αρχεία. πιο εύκολο είναι να κάνεις edit το γεγονός μέσα από τη σελίδα του ημερολογίου. από κει και πέρα δικό σου είναι το ημερολόγιο και εσύ επιλέγεις πως θα είναι....

Link to comment
Share on other sites

τωρά μου τα εμφανίζει απλά μου έβγαλε μύνημα ο IE για μη secure υλικό και γω πάτησα να μην το εμφανίσει.

μην κάθεσαι να ανεβάζεις ξανά ics αρχεία. πιο εύκολο είναι να κάνεις edit το γεγονός μέσα από τη σελίδα του ημερολογίου. από κει και πέρα δικό σου είναι το ημερολόγιο και εσύ επιλέγεις πως θα είναι....

 

Σ'ευχαριστω ξανα.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά χρησιμοποιήστε το έτοιμο του google που υπάρχει για κάθε ομάδα. αυτό είναι του γαύρου

http://www.google.com/calendar/htmlembed?src=gree_6449_%254flympiakos%23sports%40group.v.calendar.google.com&ctz=Europe/Athens

 

αυτό όμως έχει την μορφή φιλοξενούμενος@γηπεδούχος και με λατινικούς χαρακτήρες. το καλό του είναι ότι ενημερώνει και με το σκορ μετά τον αγώνα, αλλά εμένα δεν με βολεύει, γι αυτό έφτιαξα το δικό μου.

 

Προσέθεσα το ημερολόγιο της ομάδας μου από το google, φαίνεται κανονικά στο calendar, αλλά δε μου το δείχνει στο κινητό. Δοκίμασα και με άλλες ομάδες και τα ίδια. Πήγα "calendar>menu>more>calendars, έκανα συγχρονισμό αλλά τίποτα. Γνωρίζει κανείς το λόγο?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Προσέθεσα το ημερολόγιο της ομάδας μου από το google, φαίνεται κανονικά στο calendar, αλλά δε μου το δείχνει στο κινητό. Δοκίμασα και με άλλες ομάδες και τα ίδια. Πήγα "calendar>menu>more>calendars, έκανα συγχρονισμό αλλά τίποτα. Γνωρίζει κανείς το λόγο?

λογικά θα πρέπει να πας και από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής του ημερολογίου στο κινητό και να το επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα πρέπει να πας και από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής του ημερολογίου στο κινητό και να το επιλέξεις.

 

Μα ακριβως αυτο ειναι το προβλημα μου. Δεν το βρισκει στις ρυθμισεις για να το επιλεξω...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να επεξεργαστούμε δημόσιο ημερολόγιο που έχουμε προσθέσει στο λογαριασμό μας Gmail?

 

όπως σου απάντησα και στο θέμα των γενικών εφαρμογών, δεν γίνεται να επεξεργαστείς δημόσιο ημερολόγιο εκτός και αν ο δημιουργός του έχει δώσει αντίστοιχα δικαιώματα στους υπόλοιπους χρήστες, γιατί πολύ απλά αν έκανες εσύ αλλαγή τότε θα την έβλεπαν όλοι οι χρήστες του ημερολογίου.

έχεις όμως τις εξής επιλογές:

1) μπαίνεις σε κάθε μια από τις εγγραφές ξεχωριστά και τις κάνεις αντιγραφή στο βασικό σου ή οποιοδήποτε άλλο ημερολόγιο και φυσικά μετά έχεις την δυνατότητα να τις επεξεργαστείς όπως θέλεις εσύ.

2) μπαίνεις στις ρυθμίσεις του δημόσιου ημερολογίου το κατεβάζεις σε αρχείο ics πατώντας το αντίστοιχο πλήκτρο και στη συνέχεια το ανεβάζεις πάλι σε ένα από τα ημερολόγια σου και ξεκινάς την επεξεργασία.

καταλαβαίνεις βέβαια ότι πλέον δεν έχεις δημόσιο ημερολόγιο αλλά προσωπικό και δεν θα έχεις τυχόν updates, διορθώσεις, προσθήκες που θα κάνει ο δημιουργός του, εκτός κι αν ανά τακτά χρονικά διαστήματα επιλέγεις να εμφανίζεται και το δημόσιο για να τσεκάρεις τις αλλαγές που έχουν γίνε και να τις μεταφέρεις στο δικό σου.

επειδή μιλάς συγκεκριμένα για το εορτολόγιο, μπορείς πχ μια φορά το μήνα να τσεκάρεις αν υπάρχει κάποια διόρθωση στο δημόσιο και να την μεταφέρεις στο προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δημόσιο αλλα μπορειτε να συνδεσετε τα events απο το facebook σας με το google calendar

 

http://www.insidefacebook.com/2009/02/15/how-to-sync-facebook-events-with-google-calendar/

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Προσέθεσα το ημερολόγιο της ομάδας μου από το google, φαίνεται κανονικά στο calendar, αλλά δε μου το δείχνει στο κινητό. Δοκίμασα και με άλλες ομάδες και τα ίδια. Πήγα "calendar>menu>more>calendars, έκανα συγχρονισμό αλλά τίποτα. Γνωρίζει κανείς το λόγο?

 

Βρέθηκε καμιά λύση? Και εγώ το ίδιο, προσθέτω τα ημερολόγιο αλλά στο κινητό εμφανίζει τα γεγονότα του κεντρικού ημερολογίου

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μάλλον είναι κάποιο πρόβλημα-περιορισμός του android 1.6. έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση στο google και υπάρχει πολύ συζήτηση αλλά δεν είδα λύση
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μάλλον είναι κάποιο πρόβλημα-περιορισμός του android 1.6. έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση στο google και υπάρχει πολύ συζήτηση αλλά δεν είδα λύση

 

Εγω εχω froyo. Ακομη παντως δεν βρηκα λυση. Εσενα σου τα δειχνει κανονικα?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω froyo. Ακομη παντως δεν βρηκα λυση. Εσενα σου τα δειχνει κανονικα?

 

κανονικά!! έχω τέσσερα δικά μου(συμπεριλαμβανομενου του default) και άλλα τέσσερα δημόσια και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. τα βλέπω όλα στο μαμά ημερολόγιο της htc αλλά και στο smooth calendar που χρησιμοποιώ ως widget!!

Link to comment
Share on other sites

στο δημόσιο ημερολόγιο ''εορτολόγιο'', βγάζει και σε σας ''no title'' στις 5 και 10 Νοεμβρίου? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο post 9 αναφέρω τις ίδιες ημερομηνίες ότι μου έβγαζε την ένδειξη απασχολημένος. Τώρα μου βγάζει και μένα no title...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι για 5/10. Πιθανόν αυτός που έφτιαχνε το ημερολόγιο έβαλε κατά λάθος τις ημερομηνίες αυτές :)
Link to comment
Share on other sites

κανονικά!! έχω τέσσερα δικά μου(συμπεριλαμβανομενου του default) και άλλα τέσσερα δημόσια και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. τα βλέπω όλα στο μαμά ημερολόγιο της htc αλλά και στο smooth calendar που χρησιμοποιώ ως widget!!

 

Και εγω βλεπω ολα τα υπολοιπα ημερολογια. Και τα δικα μου και τα δημοσια. Τα μονα που δεν βλεπω ειναι αυτα με το προγραμμα των ομαδων. Δοκιμασα διαφορες ελληνικες ομαδες και κυπελο και πρωταθλημα και ενω μου τα βγαζει κανονικα στο pc δε μου τα βγαζει στο κινητο. Επισης ακομη και απο τον browser του κινητου να μπω στο google calendar παλι δε φαινονται. Ολα τα υπολοιπα δημοσια ή οχι, ακομη και αλλα αθληματα οπως formula 1 φαινονται κανονικα.

Edited by Boss82
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Και εγω βλεπω ολα τα υπολοιπα ημερολογια. Και τα δικα μου και τα δημοσια. Τα μονα που δεν βλεπω ειναι αυτα με το προγραμμα των ομαδων. Δοκιμασα διαφορες ελληνικες ομαδες και κυπελο και πρωταθλημα και ενω μου τα βγαζει κανονικα στο pc δε μου τα βγαζει στο κινητο. Επισης ακομη και απο τον browser του κινητου να μπω στο google calendar παλι δε φαινονται. Ολα τα υπολοιπα δημοσια ή οχι, ακομη και αλλα αθληματα οπως formula 1 φαινονται κανονικα.

 

συγνώμη δεν κατάλαβα ότι μιλάς αποκλειστικά για τα ημερολόγια των ομάδων.

 

δες τι λέει κάποιος στο support site της google

" I discovered you can't sync Calendars that are not in an XML format (eg most or all of the 'interesting calendars'). I got this from another site..

 

The Google limitation is that if the Google Calendar does not have an .XML format, then the Android phone won't show it at all apparently. There's lots postings on the Google support site about this .XML calendar thing and the best work around is to import the Yahoo or other calendars that support it.

 

and a workaround:

 

You need a yahoo account; log in, go to Yahoo Sports, to the league of your choice, to the team of your choice, to Score & Schedules (the one *under* the team banner, not the one closer to the top of the page), to Add to Calendar, to Synch with Google and then follow the clear instructions. You will be taken to Google Calendar; hit Refresh and then look on your phone."

 

εγώ δεν χρησιμοποιώ κανένα από αυτά και δεν το είχα παρατηρήσει, αλλά όντως αν μπεις στις ρυθμίσεις των συγκεκριμένων ημερολογίων θα δεις ότι δεν υπάρχει xml κουμπί, γι΄αυτό και δεν εμφανίζονται στο android.

 

τώρα την λύση που λέει παρακάτω με το yahoo δεν την δοκίμασα. αν κάνει κάποιος τον κόπο ας μας ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

στο δημόσιο ημερολόγιο ''εορτολόγιο'', βγάζει και σε σας ''no title'' στις 5 και 10 Νοεμβρίου? :worry:

επισης ειχε και τα γενεθλια της Μαργαριτας πριν λιγες μερες :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι και προς στιγμήν όταν το είδα, άρχισα να αναρωτιέμαι ποια είναι η Μαργαρίτα :-)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

F1 Calendar 2011

 

Περιλαμβάνει δοκιμαστικά του Σαββάτου και τον αγώνα της Κυριακής

 

Τυχόν λάθη και αλλαγές θα διορθωθούν στην πορεία. (πχ δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ώρα για το grand prix της Ινδίας)

 

enjoy!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον αλλά αφού τα φτιάχνω για μένα δεν χάνω τίποτα να τα ποστάρω και εδώ.

 

Moto GP Calendar 2011

 

Περιλαμβάνει τις κατατακτήριες δοκιμές και τον αγώνα μόνο για την μεγάλη κατηγορία. Προς το παρόν φτάνω μέχρι το τέλος Ιουνίου, αλλά ελπίζω σε λίγες μέρες να το τελειώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δεν βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον αλλά αφού τα φτιάχνω για μένα δεν χάνω τίποτα να τα ποστάρω και εδώ.

 

Moto GP Calendar 2011

 

Περιλαμβάνει τις κατατακτήριες δοκιμές και τον αγώνα μόνο για την μεγάλη κατηγορία. Προς το παρόν φτάνω μέχρι το τέλος Ιουνίου, αλλά ελπίζω σε λίγες μέρες να το τελειώσω...

 

 

Thanks για τον κοπο, τωρα διαβασα το τοπικ, και θα ρωτουσα αν το ειχε κανενας, μεχρι που εφτασα στο pοst σου.

 

 

Τωρα προσθεσα 5-6 ημερολογια ενεργα, και στο κινητο, στο touch calendar εχω επιλεξει να εμφανιζονται ολα, αλλα δεν εχουν εμφανιστει ακομα. Ισως επειδη ειναι πολλα. Χρειαζεται να κανω συνεχεια refresh στην εφαρμογη ή απλα περιμενω με το data ανοιχτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν κανείς συγχρονισμό με Google δυστυχώς θα πρεπει να περιμένεις καθώς υπάρχει μεγάλο πρόβλημα εδώ και δύο εβδομάδες. Οι υπεύθυνοι λένε ότι μετά αυτό το σαββατοκυριακο θα δώσουν κάποια λύση. Εγώ δε μπορώ να συγχρονισω κανένα ημερολόγιό μου.

 

Sent from my X10i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
αποφάσισα να συνεχίσω το ημερολόγιο του παναθηναϊκού για το ελληνικό πρωτάθλημα αν και τώρα στην αρχή με τις γελοιότητες που γίνονται μπορεί να είναι λίγο μπέρδεμα. δεν άλλαξα τίποτα, οπότε το link που βρίσκεται στο πρώτο post ισχύει κανονικά!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...