Jump to content

Δημόσια Ημερολόγια Google


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2011

F1 Calendar 2011

 

Περιλαμβάνει δοκιμαστικά του Σαββάτου και τον αγώνα της Κυριακής

 

Τυχόν λάθη και αλλαγές θα διορθωθούν στην πορεία. (πχ δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ώρα για το grand prix της Ινδίας)

 

enjoy!!!

 

Δεν βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον αλλά αφού τα φτιάχνω για μένα δεν χάνω τίποτα να τα ποστάρω και εδώ.

 

Moto GP Calendar 2011

 

Περιλαμβάνει τις κατατακτήριες δοκιμές και τον αγώνα μόνο για την μεγάλη κατηγορία. Προς το παρόν φτάνω μέχρι το τέλος Ιουνίου, αλλά ελπίζω σε λίγες μέρες να το τελειώσω...

 

Τροποποίηση από ομάδα διαχείρησης myphone.gr

 

2010

Σίγουρα το παρόν δεν αφορά μόνο χρήστες android, αλλά επειδή οι χρήστες android έχουν έρθει πιο κοντά με το ημερολόγιο google είπα να το βάλω εδώ.

σκέφτηκα λοιπόν να μοιραζόμαστε σε αυτό το θέμα τα δικά μας δημόσια ημερολόγια ή άλλα δημόσια ημερολόγια που βρίσκουμε και νομίζουμε ότι μπορεί να ενδιαφέρουν πολλούς από εμάς.

κάνω την αρχή λοιπόν με δυο ημερολόγια που έφτιαξα για την ομάδα μου τον Παναθηναϊκό, επειδή το έτοιμο που υπάρχει ήδη στο google δεν με καλύπτει και έχει και πολλά λάθη.

το πρώτο αφορά τους αγώνες του Παναθηναϊκού στην superleague, και περιέχει πληροφορίες για την ημερομηνία, την ώρα, τον τόπο και το κανάλι που δείχνει τον αγώνα. επίσης στην περιγραφή θα βρείτε και τους αγώνες όλης της αγωνιστικής ανεξάρτητα όμως αν αυτοί γίνονται Σάββατο ή Κυριακή.

την στιγμή που γράφω είναι ενημερωμένο μέχρι την 15η αγωνιστική όπως μέχρι εκεί είναι και το site της supeleague. φυσικά θα συνεχίσω να το ενημερώνω μέχρι τέλους.

Το δεύτερο και πιο σύντομο έχεις τους αγώνες του Παναθηναϊκού στην πρώτη φάση των ομίλων του champions league(ελπίζω να πάει και παραπέρα:p)

calendarsample.png

 

κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους για να δείτε και να προσθέσετε τα ημερολόγια αυτά στον δικό σας λογαριασμό.

 

Greek Super League - Παναθηναϊκός

 

Champions League - Παναθηναϊκός

 

Εορτολόγιο για Goolge Calendar

 

Superleague, Europa League, Εσακε και Eurocup Basketball για τον Άρη. (by kooky)

 

Ημερολόγιο για Formula 1 2010 (by karaLRS)

 

Ημερολόγιο για τον ΠΑΟΚ (by kooky)

 

Εορτολόγιο - Κινητές εορτές (by sotiris_rez)

 

Παγκόσμιες ημέρες (by sotiris_rez)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία αλλά και για τη συνεισφορά ;-)

 

Αντε να δούμε κι άλλα!

 

tapas, mapas, tapatalk

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλά απλά κορυφαίο!!άμα έδειχνε και το περσινό σκόρ για να θυμόμαστε προϊστορία θα ήταν ακόμα πιο τέλειο!αλλά και πάλι τέλειο είναι!!thanksssssssss
Link to comment
Share on other sites

καλά απλά κορυφαίο!!άμα έδειχνε και το περσινό σκόρ για να θυμόμαστε προϊστορία θα ήταν ακόμα πιο τέλειο!αλλά και πάλι τέλειο είναι!!thanksssssssss

 

 

 

ωραίο θέμα.

αν γίνεται φιλε psybill να ανανεώνεις το Πρώτο Post με τα ημερολόγια για να είναι μαζεμένα.

 

εγω βάζω ένα για την formula 1

 

http://www.google.com/calendar/embed?src=OW5nb21wdTM0YWpvMzNpOTZpc2hzNGJ2ZTBAZ3JvdXAuY2FsZW5kYXIuZ29vZ2xlLmNvbQ

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα.

αν γίνεται φιλε psybill να ανανεώνεις το Πρώτο Post με τα ημερολόγια για να είναι μαζεμένα.

 

εγω βάζω ένα για την formula 1

 

http://www.google.com/calendar/embed?src=OW5nb21wdTM0YWpvMzNpOTZpc2hzNGJ2ZTBAZ3JvdXAuY2FsZW5kYXIuZ29vZ2xlLmNvbQ

 

έγινε φίλε μου. ενημερώθηκε το πρώτο post.

είχα και γω ημερολόγιο για F1 και moto GP αλλά ήταν φτιαγμένο στο outlook στο προσωπικό ημερολόγιο και επειδή τελειώνει η σεζόν δεν μπήκα στον κόπο να το μεταφέρω σε ξεχωριστό

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε λίγο καιρό δεν θα βλέπεις το κουμπάκι της τροποποίησης όταν θα θες να κάνεις ενημέρωση του πρώτου post μπορείς να μου στέλνεις πμ και θα το κάνω εγώ. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε λίγο καιρό δεν θα βλέπεις το κουμπάκι της τροποποίησης όταν θα θες να κάνεις ενημέρωση του πρώτου post μπορείς να μου στέλνεις πμ και θα το κάνω εγώ. :)

 

ναι το φοβόμουν ότι θα συμβεί αυτό. ήδη έχει χαθεί η τροποποίηση από το πρώτο post.

 

μπορείς λοιπόν να ξεκινήσεις δουλειά άμεσα με το Εορτολόγιο για Goolge Calendar. δεν ξέρω αν έχει φτιαχτεί από μέλος του forum. απλά το έχει ο prophet στην υπογραφή του.

 

επίσης αν κάποιος χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο ημερολόγιο, έχετε παρατηρήσει ότι σε ορισμένες ημερομηνίες εμφανίζει την ένδειξη "απασχολημένος" μπορεί και περισσότερες από μια φορά. (πχ 05/11 και 10/11/2010). είναι δικό μου πρόβλημα ή του δημιουργού του ημερολογίου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Επειδη ετοιμαζω κι εγω ενα ημερολογιο google για την ομαδα μου μπορει καποιος να μου πει πως μπορω ακριβως να το ποσταρω εδω? Εχει κατι ρυθμισεις και τα λοιπα αλλα για να μην κανω κατι λαθος και να γινει σωστα το post θα ηθελα αν μπορει καποιος να με ¨καθοδηγησει". Θα ειναι ετοιμο σχεδον με τα τωρινα δεδομενα στις επομενες μερες... Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Επειδη ετοιμαζω κι εγω ενα ημερολογιο google για την ομαδα μου μπορει καποιος να μου πει πως μπορω ακριβως να το ποσταρω εδω? Εχει κατι ρυθμισεις και τα λοιπα αλλα για να μην κανω κατι λαθος και να γινει σωστα το post θα ηθελα αν μπορει καποιος να με ¨καθοδηγησει". Θα ειναι ετοιμο σχεδον με τα τωρινα δεδομενα στις επομενες μερες...

 

δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο για να ποστάρεις το ημερολόγιο σου. ένα link χρειαζόμαστε μόνο.

ενώ βρίσκεσαι στην κεντρική σελίδα του λογαριασμού σου θα επιλέξεις ρυθμίσεις-ρυθμίσεις ημερολόγιο. εκεί θα δεις τις επιλογές: Γενικά, Ημερολόγια, ρύθμιση κινητών συσκευών και Labs. έπελεξε ημερολόγια και θα δεις την λίστα με όλα σου τα ημερολόγια. κάνε κλικ στο ημερολόγιο που σε ενδιαφέρει. επίσης θα δεις τρεις επιλογές: Λεπτομέρειες, κοινή χρήση, ειδοποιήσεις. πήγαινε πρώτα στην κοινή χρήση, επέλεξε το Box "Μετατροπή του ημερολογίου σε δημόσιο και πάτα αποθήκευση. τώρα μπες στις λεπτομέρειες και στο κάτω μέρος θα δεις "διεύθυνση ημερολογίου" και δίπλα ένα κουμπάκι που λέει "HTML". πάτα πάνω του και το link που δίνει κάνε copy-paste εδώ...

Link to comment
Share on other sites

για ολυμπιακο υπαρχει ημερολογιο??

ετσι ετσι...για το γαυρο υπαρχει τιποτα;:whistle:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

για ολυμπιακο υπαρχει ημερολογιο??

 

ετσι ετσι...για το γαυρο υπαρχει τιποτα;:whistle:

 

παιδιά χρησιμοποιήστε το έτοιμο του google που υπάρχει για κάθε ομάδα. αυτό είναι του γαύρου

http://www.google.com/calendar/htmlembed?src=gree_6449_%254flympiakos%23sports%40group.v.calendar.google.com&ctz=Europe/Athens

 

αυτό όμως έχει την μορφή φιλοξενούμενος@γηπεδούχος και με λατινικούς χαρακτήρες. το καλό του είναι ότι ενημερώνει και με το σκορ μετά τον αγώνα, αλλά εμένα δεν με βολεύει, γι αυτό έφτιαξα το δικό μου.

δεν είναι και τίποτα δύσκολα να φτιάξετε ένα και σεις και να το προσφέρετε στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω εχω φτιαξει ενα ημερολογιο που να ικανοποιει τις δικες μου αναγκες με τις πολυτως απαραιτητες πληροφοριες και μονο οτι αφορα στον ΑΡΗ.

Εχω φτιαξει το προγραμμα για τα δυο μεγαλυτερα τμηματα του συλλογου, το μπασκετ και το ποδοσφαιρο με ολες τις πληροφοριες που μεχρι στιγμης ειναι διαθεσιμες παιρνοντας δεδομενα απο τα sites των Superleague, Europa League, Εσακε και Eurocup Basketball.

Οι ωρες και οι τηλεοπτικες μεταδοσεις θα ανανεωνονται σε τακτα χρονικα διαστηματα οταν ειναι διαθεσιμα.

Φυσικα οι εξελιξεις τρεχουν και εχει ηδη ανακοινωθει η απεργια των παικτων της Α1μπασκετ και κατ'επεκταση το προγραμμα ενδεχεται να διαφοροποιηθει.

Αυτα για οποιον ενδιαφερεται .

Ελπιζω καποιος να το βρει χρησιμο.

 

http://www.google.com/calendar/embed?src=a9sj98hu0dgeioqe98tia797jk%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Athens

 

Και δυο ερωτησεις.

1. Πως μπορει καποιος να κανει προσθηκη ολο το ημερολογιο στο Google και οχι απλα το καθε συμβαν χωριστα?

2. Πως γινεται στον τροπο που εμφανιζεται το συμβαν να προσθεσεις μια εικονα όπως π.χ. το τρυφιλλακι που εμφανιζεται στο ημερολογιο του φιλου του παναθηναικου? Εχω δοκιμασει copy paste με μικρης αναλυσης φωτο αλλα δε γινεται. Καμια βοηθεια?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

 

Και μια ερωτηση. Πως μπορει καποιος να κανει προσθηκη ολο το ημερολογιο στο Google και οχι απλα το καθε συμβαν χωριστα?

εννοείς για σένα που φτιάχνεις το ημερολόγιο να τα ανεβάσεις όλα μαζί ή πχ για μας να προσθέσουμε όλο το ημερολόγιο σου στο λογαριασμό μας? αν είναι το δεύτερο πολύ απλά από το Link που μας έδωσες στην κάτω δεξιά έχει ένα κουμπάκι που λέει +google ημερολόγιο. το πατάμε και κάνουμε προσθήκη όλου του ημερολογίου στο λογαριασμό μας.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς για σένα που φτιάχνεις το ημερολόγιο να τα ανεβάσεις όλα μαζί ή πχ για μας να προσθέσουμε όλο το ημερολόγιο σου στο λογαριασμό μας? αν είναι το δεύτερο πολύ απλά από το Link που μας έδωσες στην κάτω δεξιά έχει ένα κουμπάκι που λέει +google ημερολόγιο. το πατάμε και κάνουμε προσθήκη όλου του ημερολογίου στο λογαριασμό μας.

 

Εγω τα ανεβασα ολα μαζι και το ειδα αυτο για την προσθηκη. Αλλα γινεται προσθηκη σαν ξεχωριστο ημερολογιο ή τα συμβαντα μπαινουν σε καποιο υπαρχον ημερολογιο που εχουμε. Δηλαδη αν εγω προσθεσω το ημερολογιο του πρωτου post για τον παναθηναικο θα ειναι ξεχωριστο ημερολογιο ή θα προστεθει στο ημερολογιο που εχω ηδη?

 

Για προσθηκη εικονας ξερεις κατι ή δεν ειναι εφικτο αυτο?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ανεβασα ολα μαζι και το ειδα αυτο για την προσθηκη. Αλλα γινεται προσθηκη σαν ξεχωριστο ημερολογιο ή τα συμβαντα μπαινουν σε καποιο υπαρχον ημερολογιο που εχουμε. Δηλαδη αν εγω προσθεσω το ημερολογιο του πρωτου post για τον παναθηναικο θα ειναι ξεχωριστο ημερολογιο ή θα προστεθει στο ημερολογιο που εχω ηδη?

 

Για προσθηκη εικονας ξερεις κατι ή δεν ειναι εφικτο αυτο?

 

με τη διαδικασία αυτή θα προστεθεί ως διαφορετικό ημερολόγιο και δεν θα επηρεάσει καθόλου το βασικό ή άλλο ημερολόγιο που είναι ήδη στο λογαριασμό σου. φυσικά μπορείς να το αφαιρέσεις όποτε θέλεις.

για το εικονίδιο δίπλα από το γεγονός φυσικά και γίνεται, όπως βλέπεις άλλωστε και στο πρώτο post. με ταλαιπώρησε και μένα αρκετά γιατί στην αρχή νόμιζα ότι γίνεται μόνο με προγραμματισμό και τη βοήθεια του google calendar api. μετά δοκίμασα με goodle gadget αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα. και τέλος την απλή λύση δημιουργώντας ένα αρχείο σε icalendar format και μετά ανέβασμα στο ημερολόγιο.

εδώ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.

πιο απλά

άνοιξε ένα επεξεργαστή κειμένου που να σου επιτρέπει όμως να αποθηκεύσεις με κωδικοποίηση utf-8 αλλιώς τα ελληνικά γράμματα δεν θα αναγνωριστούν σωστά. (πχ notepad plus).

και αντέγραψε αυτό το κείμενο και απλά άλλαξε τις παραμέτρους.

 

BEGIN:VCALENDAR
CALSCALE:GREGORIAN
METHOD:PUBLISH
VERSION:2.0
BEGIN:VEVENT
DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20101120T173000Z
DTEND;VALUE=DATE-TIME:20101120T193000Z
LOCATION:Ολυμπιακό Στάδιο - Nova
SUMMARY:Παναθηναϊκός - Ηρακλής
DESCRIPTION:11η Αγωνιστική
X-GOOGLE-CALENDAR-CONTENT-ICON:https://xxxxxxx/pao.ico
X-GOOGLE-CALENDAR-CONTENT-DISPLAY:CHIP
END:VEVENT
END:VCALENDAR

 

και μερικές επεξηγήσεις:

1) DTSTART;VALUE= αν βάλουμε μόνο date τότε θα είναι ολοήμερο event. με date-time ορίζουμε ώρα και ημερομηνία. η μορφή της ημερομηνίας είναι έτος-μήνας-ημέρα-T-ώρα σε εξαφήφια μορφή. το Ζ μέτα την ώρα υποδηλώνει ότι είναι σε κεντρική ώρα. δηλαδή το 173000Ζ είναι ώρα Ελλάδος 193000.

2) X-GOOGLE-CALENDAR-CONTENT-ICO: από δω τραβάει το εικονίδιο που θέλουμε (ico, gif κτλ). αρκεί φυσικά να το έχουμε ανεβάσει κάπου στο internet. εγώ το έχω ανεβάσει στο public folder του dropbox μου.

3)X-GOOGLE-CALENDAR-CONTENT-DISPLAY:CHIP αυτό με ταλαιπώρησε πολύ γιατί δεν το έβρισκα με τίποτα. βάζοντας το όπως είναι το εικονίδιο μπαίνει δίπλα με το event. αν απουσιάζει η συγκεκριμένη εντολή βγάζει το εικονίδιο στην κορυφή της κάθε ημέρας στο ημερολόγιο σου.

 

αφού το φτιάξεις όπως θέλεις το σώζεις σε μορφή xxx.ics και το ανεβάζεις στο ημερολόγιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Εχω κατεβασει το notepad ++ αλλα αποθηκευση σε μορφη .ics δε βρισκω πουθενα. Εχει χιλιες δυο καταληξεις αλλα αυτην δεν τη βρισκω. Ειναι καποιο αλλο προγραμμα αυτο?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Εχω κατεβασει το notepad ++ αλλα αποθηκευση σε μορφη .ics δε βρισκω πουθενα. Εχει χιλιες δυο καταληξεις αλλα αυτην δεν τη βρισκω. Ειναι καποιο αλλο προγραμμα αυτο?

 

εσύ θα την βάλεις την κατάληξη. και στο αποθήκευση ως βάλε all types

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τα καταφερα να τα προσθεσω αλλα μου τα βγαζει κινεζικα και δε μου εμφανιζει ουτε το εικονιδιο...:mad:

 

Μονο τους αγγλικους χαρακτηρες παιρνει σωστα.

 

Σ'ευχαριστω παρ'αυτα.

Θα δω τι μπορω να κανω.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τα καταφερα να τα προσθεσω αλλα μου τα βγαζει κινεζικα και δε μου εμφανιζει ουτε το εικονιδιο...:mad:

 

Μονο τους αγγλικους χαρακτηρες παιρνει σωστα.

 

Σ'ευχαριστω παρ'αυτα.

Θα δω τι μπορω να κανω.

 

άλλαξες την κωδικοποίηση στο Notepad σε utf-8? αν και μικρό το κακό, μπορείς να κάνεις edit όταν το ανεβάσεις στο google.

με το εικονίδιο τι κάνεις? που το ανεβάζεις? βάλε εδώ ένα παράδειγμα που φτιάχνεις να δούμε που είναι το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξες την κωδικοποίηση στο Notepad σε utf-8? αν και μικρό το κακό, μπορείς να κάνεις edit όταν το ανεβάσεις στο google.

με το εικονίδιο τι κάνεις? που το ανεβάζεις? βάλε εδώ ένα παράδειγμα που φτιάχνεις να δούμε που είναι το λάθος.

 

Αυτο γραφω.

 

BEGIN:VCALENDAR

CALSCALE:GREGORIAN

METHOD:PUBLISH

VERSION:2.0

BEGIN:VEVENT

DTSTART;VALUE=DATE:20101017

DTEND;VALUE=DATE:20101017

SUMMARY:ΑΡΗΣ - ΑΕΚ Nova 20:30 (f)

X-GOOGLE-CALENDAR-CONTENT-ICON:http:/xxx/Uefa.bmp

X-GOOGLE-CALENDAR-CONTENT-DISPLAY:CHIP

END:VEVENT

END:VCALENDAR

 

Σε παιδεψα πολυ σημερα.

Μαλλον τη βρηκα τη λυση με το εικονιδιο. Μονο με την κωδικοποιηση υπηρχε προβλημα. Λυθηκε και αυτο....

 

Το εικονιδιο ηθελα να δω αν εμφανιζεται στο κινητο. Εγω χρησιμοποιω το Pure Calendar και δεν εμφανιζεται.

Καποιο android calendar Που να εμφανιζει το εικονιδιο στην οθονη υπαρχει?

 

Σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

 

Αν θελετε μπορειτε να το προσθεσετε κι αυτο στο αρχικο post...

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γραφω.

 

BEGIN:VCALENDAR

CALSCALE:GREGORIAN

METHOD:PUBLISH

VERSION:2.0

BEGIN:VEVENT

DTSTART;VALUE=DATE:20101017

DTEND;VALUE=DATE:20101017

SUMMARY:ΑΡΗΣ - ΑΕΚ Nova 20:30 (f)

X-GOOGLE-CALENDAR-CONTENT-ICON:http:/xxx/Uefa.bmp

X-GOOGLE-CALENDAR-CONTENT-DISPLAY:CHIP

END:VEVENT

END:VCALENDAR

 

Σε παιδεψα πολυ σημερα.

Μαλλον τη βρηκα τη λυση με το εικονιδιο. Μονο με την κωδικοποιηση υπηρχε προβλημα. Λυθηκε και αυτο....

 

Το εικονιδιο ηθελα να δω αν εμφανιζεται στο κινητο. Εγω χρησιμοποιω το Pure Calendar και δεν εμφανιζεται.

Καποιο android calendar Που να εμφανιζει το εικονιδιο στην οθονη υπαρχει?

 

Σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

 

Αν θελετε μπορειτε να το προσθεσετε κι αυτο στο αρχικο post...

 

το εικονίδιο στο κινητό δεν γίνεται να εμφανιστεί.

το θέμα είναι ότι όυτε στο ημερολόγιο εμφανίζεται γιατί προφανώς είναι σε κάποιο φάκελο με περιορισμούς και όχι στον public του dropbox. έπρεπε να ανοιξώ πρώτα από τον Browser το αρχείο και μετά το είδε και το ημερολόγιο.

επίσης γιατί να βάζεις την ώρα του αγώνα στο sumary και όχι στο dtstart και dtend. έτσι φαίνεται ως ολοήμερο γεγονός.

πιο σωστά θα ήταν

 

DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20101017T203000

DTEND;VALUE=DATE:20101017T223000

 

και ακόμα καλύτερα για να έχει την σωστή ώρα κάποιος που θα προσθέσει το ημερολόγιο σου και δεν έχει επιλέξει ζώνη ώρας της ελλάδας να χρησιμοποιήεις το Ζ

DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20101017T183000Z

DTEND;VALUE=DATE:20101017T203000Z

Link to comment
Share on other sites

το εικονίδιο στο κινητό δεν γίνεται να εμφανιστεί.

το θέμα είναι ότι όυτε στο ημερολόγιο εμφανίζεται γιατί προφανώς είναι σε κάποιο φάκελο με περιορισμούς και όχι στον public του dropbox. έπρεπε να ανοιξώ πρώτα από τον Browser το αρχείο και μετά το είδε και το ημερολόγιο.

επίσης γιατί να βάζεις την ώρα του αγώνα στο sumary και όχι στο dtstart και dtend. έτσι φαίνεται ως ολοήμερο γεγονός.

πιο σωστά θα ήταν

 

DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20101017T203000

DTEND;VALUE=DATE:20101017T223000

 

και ακόμα καλύτερα για να έχει την σωστή ώρα κάποιος που θα προσθέσει το ημερολόγιο σου και δεν έχει επιλέξει ζώνη ώρας της ελλάδας να χρησιμοποιήεις το Ζ

DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20101017T183000Z

DTEND;VALUE=DATE:20101017T203000Z

 

Στον public τα εχω τα εικονιδια. Σε εμενα τα εμφανιζει κανονικα. Και εκανα και αποσυνδεση απο το λογαριασμο μου για να δω αν τα εμφανιζει ετσι. Τι εννοεις απο τον browser? Πως αλλιως δηλαδη το βλεπεις το ημερολογιο? Sorry αν κανω χαζες ερωτησεις αλλα με το google calendar πρωτη φορα ασχολουμαι.

Τωρα που το εχω ηδη φτιαξει ομως για να περασω την ωρα οπως το λες πρεπει να τα ξαναπερασω απο την αρχη. Ετσι δεν ειναι? Πρεπει να ξαναμετατρεψω τα .ics και να τα ξαναπερασω στο ημερολογιο?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...