Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave II (S8530)


haigoeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ζηταω αμεση βοηθεια. εχω παραγγειλει τα wave 2 απο εδω : http://www.cityshop.gr/index.php?tar...oduct_id=32490

ο πωλητης μου ειπε οτι αυτα ερχονται σφραγισμένα απο Γερμανια και στην αρχη (οταν πρωτο ανοιξουμε το κινητο)επιλεγουμε σαν γλωσσα τα Ελληνικα , συνοδευονται απο Πανευρωπαική Εγγυηση και Ελληνικές οδηγίες και αποδειξη αγορας φυσικά και δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα με τα update .

Στην επίσημη SAMSUNG μου είπαν οτι απο την στιγμή που υπάρχει πανευρωπαική εγγυηση δεν υπαρχει κανενα θεμα απο αυτους ΑΛΛΑ δεν ηξεραν τι θα γινει με τα update μεσω KIES , μιας και το κινητο ερχεται απο Γερμανία οπότε δεν ξέρουν αν το ΚΙΕΣ ξαναπεράσει Ελληνικά ή άλλη γλωσσα μετα το update ή αν θα δωσει για το κινητό αναβάθμιση το ΚΙΕΣ καν .

Απο το Samobile βλεπω οτι η τελευταια ολοκληρωμενη ειναι η S8530XΧJL2 (http://www.sammobile.com/showthread.php?t=46) και μάλον δεν εχει το ελληνικό cscσωστα ?? Βρηκα και κατεβαζω την S8530XXJK9 Full Firmware Official η οποια εχει multi csc's και εχει και το OXC [KOR, FOP, TPH] S8530OXCJK9 (που ειναι τα ελληνικα ?)

θα ειμαι εντα ξει με αυτην και δεν θα εχω πρόβλημα με το κιεσ ????

 

εχω ρωτησει και στο topic για το wave 1 αλλά ρωταω και εδω μηπως που εχει ασχοληθει αποκλειστικά με το wave 2 εχει μεγαλυτερη εμπειρια.

 

Aν το wave ακολουθεί (όπως υποθέτω ότι κάνει) την γενική τακτική αναβάθμισης της Samsung, δεν πρόκειται να δεις τα ελληνικά updates, αλλά μόνο τα γερμανικά. Αν έχει ελληνικά πάντως δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα. Ο μόνος τρόπος να το κάνεις "ελληνικό" είναι να περάσεις ένα ελληνικό firmware.

Αυτή που κατεβάζεις πάντως είναι ισπανο-πορτογαλλική.

 

ΕΓω το εχω αγορασει απο wind και εχει κομπλε ελληνικα και συνδεομαι κανονικα στο kies ..οταν παταω *#1234# με βγαζει S8530XXJKΑ - S8530OXCJK9 αρα εκει εισαι(προσοχη στο υπογραμισμενο,αν και δεν ξερω αν παιζει προβλημα)..:)

 

Στο Kies αν κοιτάξεις για αναβάθμιση στο firmware, τι σου λέει; Ότι δε γίνεται, ή ότι έχεις την τελευταία έκδοση;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειχα καιρο να μπω κιες και με εβγαλε να κανω την αναβαθμιση 2.1.0.11095_121 οπου και εγινε κανονικα..αλλά με κανει μλκιες ,οπως δεν μπορω να δω φωτο μεσω κιες και τα τραγουδια..στο απ-στορ μπηκε κομπλε...μηπως πρεπει να μπει μπαντα 2 στο κιν για να συνδεθει με κιες πλεον? αν και δεν παιζει...
Link to comment
Share on other sites

Aν το wave ακολουθεί (όπως υποθέτω ότι κάνει) την γενική τακτική αναβάθμισης της Samsung, δεν πρόκειται να δεις τα ελληνικά updates, αλλά μόνο τα γερμανικά. Αν έχει ελληνικά πάντως δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα. Ο μόνος τρόπος να το κάνεις "ελληνικό" είναι να περάσεις ένα ελληνικό firmware.

Αυτή που κατεβάζεις πάντως είναι ισπανο-πορτογαλλική.

 

 

 

Στο Kies αν κοιτάξεις για αναβάθμιση στο firmware, τι σου λέει; Ότι δε γίνεται, ή ότι έχεις την τελευταία έκδοση;

 

Η εκδοση που κατεβασα ειναι multi csc . εχει μεσα σε ενα ξεχωριστό αρχειο ΟΛΑ τα csc της Ευρωπης . εχει και το ισπανο-πορτογαλικο- ελληνικο csc (S8530OXCJK9) οπότε κανει σιγουρα.

Το ΚΙΕΣ μου εβγαλε οτι ΔΕΝ γινετε αναβαθμιση στην συγκεκριμενη συσκευη ..... πήρα το μαγαζι που το πήρα και αμεσως με πήρε ο εισαγωγεας ο οποιος αφου του εξηγησα μου ειπε οτι σιγουρα κατι εγινε κατα την εισαγωγη της ελληνικης γλωσσας απο την ιδια την Samsung , του το εστειλα πίσω χωρις χρεωση και το τηλ ειναι τωρα στο Κεντρικο service της samsung όπου ή θα το ξαναφλασαρουν επισημα στην τελευταια εκδοση ή θα μου στειλουν άλλο τηλεφωνο εντος της εβδομαδας . Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι η samsung (όπως μου ειπε ο εισαγωγεας)ειχε περασει στο firm S8530XXJL2 το csc S8530OXCJK9 κάτι που μαλον δεν συμβαδιζει μιας και το OXCJK9 ταιριαζει με τo firm XXJK9 οπότε μάλον για αυτο και το KIES δεν το αναγνωριζει για αναβαθμιση. οπως και να χει μεσα στην εβδομαδα θα το εχω το τηλ απο την επισημη samsung και δεν θα εχει κανενα προβλημα με τα updates λογικά !!!!!!! .

 

παιδια σημερα ήρθε το wave 2 απο το service και ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!! εχει το φιρμ S8530XXJKA και csc S8530OXCJK9 και preconf code KOR . Το ΚΙΕΣ το αναγνωριζει κανονικοτατα και μου λεει οτι αυτο ειναι το πιο προσφατο λογισμικο .οποτε περιμενω το BADA 2 .... ετσι δεν πρεπει να λεει για να ειναι ολα καλα????????

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα ήρθε το wave 2 απο το service και ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!! εχει το φιρμ S8530XXJKA και csc S8530OXCJK9 και preconf code KOR . Το ΚΙΕΣ το αναγνωριζει κανονικοτατα και μου λεει οτι αυτο ειναι το πιο προσφατο λογισμικο .οποτε περιμενω το BADA 2 .... ετσι δεν πρεπει να λεει για να ειναι ολα καλα????????

 

 

Nαι είσαι οκ τώρα :) (αν και θα έπρεπε να λέει EUR, και όχι KOR). Όπως είδες πάντως δε συμβαδίζει το csc με το άλλο, είναι κοινό αυτό σε όλα τα Samsung. Απλά το προηγούμενο csc δεν ήταν αυτό που ήθελε για να είναι επίσημο.

 

Φυσικά θα μπορούσες να την κάνεις μόνος σου την αναβάθμιση, αλλά αφού σου γύρισε χωρίς καθυστέρηση τέλος καλό όλα καλά.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

φιλος που το πηραμε μαζι το άλλαξε απο KOR se EUR και ΔΕΝ του το αναγνωριζει το ΚΙΕΣ σαν αναβαθμισιμη συσκευη !!!!!!!!!!!! . κουφο αλλα εγινε και αυτο (ευτυχως το φλασαρε και ηρθε στα ισια του) αρα αφου του ΚΙΕΣ του αρεσει ετσι το αφηνω σε ΚΟΡ σωστα ??? . Όμως να ρωτησω ... δεν επρεπε να μου βγαλει το ΚΙΕΣ οτι υπαρχει ενημερωση στην εκδοση S8530XΧJL2 που ειναι πιο νεα ?????

 

και κατι κουφο που παρατηρησα τωρα.... ενω στο τηλ το preconf ειναι ΚΟΡ στο ΚΙΕΣ δειχνει οτι ειναι EUR !!!!!!!!!!! . Τι μπορει να φταει ????? παιζει καμια σημασια ?????????

Edited by tolis29
Link to comment
Share on other sites

φιλος που το πηραμε μαζι το άλλαξε απο KOR se EUR και ΔΕΝ του το αναγνωριζει το ΚΙΕΣ σαν αναβαθμισιμη συσκευη !!!!!!!!!!!! . κουφο αλλα εγινε και αυτο (ευτυχως το φλασαρε και ηρθε στα ισια του) αρα αφου του ΚΙΕΣ του αρεσει ετσι το αφηνω σε ΚΟΡ σωστα ??? . Όμως να ρωτησω ... δεν επρεπε να μου βγαλει το ΚΙΕΣ οτι υπαρχει ενημερωση στην εκδοση S8530XΧJL2 που ειναι πιο νεα ?????

 

και κατι κουφο που παρατηρησα τωρα.... ενω στο τηλ το preconf ειναι ΚΟΡ στο ΚΙΕΣ δειχνει οτι ειναι EUR !!!!!!!!!!! . Τι μπορει να φταει ????? παιζει καμια σημασια ?????????

 

Στο kies λέει το product code, όχι το csc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σύμφωνα με αυτό το site σύντομα οι κάτοχοι το wave 2 θα μπορούν να φορτώσουν android

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήθελα να ρωτήσω πάνω στο samsung wate ii GT-S8530 έχει το λειτουργικό BADA 1.2 το έχει αγοράσει από μαγαζί της wind …

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αναβαθμίσουμε το κινητό αυτό ..

Μέσο kies δεν υπάρχει κάτι..

υπάρχει η δυνατότητα να το φλασαρουμε ..????

Edited by fanispan
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν και είναι νεκρό το φόρουμ για το wave 2 . θέλω να γράψω κάτι που έγινε χτες στη συσκευή μου.

Ενώ κατέβαινα τα σκαλιά της πολυκατοικίας μου, από τον 2ο όροφο μου γλίστρησε το κιν από το χέρι καθώς το έβγαζα από την τσέπη, σε πρώτη φάση σκάει πάνω στα σκαλιά, αφαιρείτε καπάκι και μπαταριά , στη συνέχεια η συσκευή πέφτει(ελεύθερη πτώση) σε ένα κενό ενδιάμεσα από τα σκαλιά από ύψος 2 μιση ορόφων που οδηγεί στο λεβητοστάσιο - υπόγειο της πολυκατοικίας !!! πηγαίνοντας κάτω φρικαρισμένος είδα οτι η συσκευή ειχε μόνο μια γρατσουνιά πανω απο το volume button !!! έβαλα μπαταρια και άνοιξε σα να μη συναιβει τπτ! δεν ξερω τι να πω ,απλα.. απορώ πιο μερος του κινητού πρωτο-χτύπησε κατω και με εκανε να μην βαλω το χερι στην τσέπη για αλλαγή οθόνης ή νεας συσκευής! :yahoo::up::dance:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω bada 1.2, πηγαίνω Ενημέρωση λογισμικού -> Έλεγχος για ενημέρωση -> ΟΚ γίνεται "Σύνδεση με το διακομιστή" και λέει "Αποτυχία λήψης". Τί θα γίνει επιτέλους για να κάνουμε καμια αναβάθμιση;

 

Τελικά έκανα επαναφορά και τώρα λέει "Καμία διαθέσιμη ενημέρωση". Αυτό σημαίνει οτι δε γίνεται τίποτα;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...