Jump to content

Samsung Bada OS FAQ - Διαβάστε ΕΔΩ πριν ρωτήσετε !!!


mariosx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ; πέτυχε;

 

κι εγώ αυτό είχα κάνει, (και επιλέγεις και contacts στις επιλογές του sync) , αλλά εγώ ήθελα να κάνω το αντίθετο. Να μεταφέρω τις επαφές του wave στο gmail.

 

Μου έχει μεταφέρει νέες επαφές από το wave στο gmail με Exchange ActiveSync :)

 

Και κάτι σχετικό με μεταφορά επαφών από gmail:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3422882#post3422882

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks Studentmail :up:

 

Άψογος οδηγός για την αλλαγή του product code

που δουλεύει απροβλημάτιστα και με windows XP pro :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά ελληνικά στο κινητό πως μπορούμε να περάσουμε;

Πέρασα την unoficial 1.2,γίνεται να βάλω ελληνικά;

Γιατί τώρα δεν έχει καν ελληνικό πληκτρολόγιο...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ελληνικά στο κινητό πως μπορούμε να περάσουμε;

Πέρασα την unoficial 1.2,γίνεται να βάλω ελληνικά;

Γιατί τώρα δεν έχει καν ελληνικό πληκτρολόγιο...

 

Και γιατι δεν κανεις κανονικα αναβαθμηση απο kies που εχει και ελληνικα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου έβγαζε το μύνημα οτί αυτή η συσκευή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί...χωρίς το κινητό μου να είναι branded...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου έβγαζε το μύνημα οτί αυτή η συσκευή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί...χωρίς το κινητό μου να είναι branded...

 

Λογικο αν το εχεις φλασαρει...........

Απλως αλλαξε το μητρωο με kies 1.5.1 ακολουθοντας τον οδηγο για unbranding που εχει στην πρωτη σελιδα του faq.

Θα δεις πως μετα θα σου κανει κανονικα αναβαθμηση.....

Φταιει το οτι μετα το φλασαρισμα δεν συμβαδιζουν το product code με την εκδοση firmware και για αυτο βγαζει οτι δεν αναβαθμιζεται

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά χτες το φλάσαρα το κινητό...άπειρες φορές μέχρι να περαστεί σωστά η έκδοση αλλά αυτό είναι άλλοο θέμα...Τώρα δηλαδή αν κάνω το κόλπο με το kies 1.5.1 θα περάσω την 1.2 με ελληνικά; ενώ έχω ήδη την 1.2 αλλά με αγγλικά..

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά χτες το φλάσαρα το κινητό...άπειρες φορές μέχρι να περαστεί σωστά η έκδοση αλλά αυτό είναι άλλοο θέμα...Τώρα δηλαδή αν κάνω το κόλπο με το kies 1.5.1 θα περάσω την 1.2 με ελληνικά; ενώ έχω ήδη την 1.2 αλλά με αγγλικά..

 

Κανοντας το κολπο αυτο "κοροιδευεις" το kies και νομιζει πως εχεις παλια εκδοση ..... ετσι λογικα θα σου βγαλει αναβαθμηση.

Δοκιμασε το ..... να χασεις δεν εχεις τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Α καλό αυτό...ευχαρηστώ...

 

@Studentmail...πολύ καλός ο οδηγός σου πιστεύω...αλλά έχω ένα θέμα,το ίδιο θέμα που είχε και ο ptmax13...σε αυτό το βήμα το πρόγραμμα κρασάρει,έχω επαναλάβει την διαδικασία αρκετές φορές αλλά τίποτα...έχω επανεγκαταστήσει το psas και πάλι τα ίδια...

Έχω windows 7 32 bit...τι να κάνω;

Edited by Gdrdasky

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για την αλλαγή του product code στο Wave GT-S8500.

 

Σημείωση: Ο παρακάτω οδηγός έχει σκοπό να αναφέρει τα βήματα που ακολούθησα ώστε να αλλάξω το product code του δικού μου Vodafone (bebranded μέσω registry και Kies 1.5.1 trick) μόνιμα σε GT-S8500BAAEUR από GT-S8500BAAVGR που ήταν προηγουμένως. Το κινητό φέρει την έκδοση JH3 και το λειτουργικό μου σύστημα είναι Windows 7 32bit. Ως εκ τούτου, δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι τα βήματα που περιγράφω θα δουλέψουν σε κάθε περίπτωση ή για κάθε λειτουργικό σύστημα. Εκτελείτε τα βήματα του οδηγού με δική σας ευθύνη.

 

Βήμα 1ο: Κατεβάζετε τα ακόλουθα:

-Qualcomm CDMA MSM drivers

-Phone System Analysis Software (PSAS 1.15 Free Edition)

 

Βήμα 2ο: Στο Wave πηγαίνετε στην εφαρμογή "Πληκτρολόγιο" και εισάγετε την ακολουθία *#197328640#.

Στο μενού που εμφανίζεται πιέζετε τον αριθμό 8 για να μεταβείτε στην επιλογή "Common".

Στο νέο μενού που εμφανίζεται πιέζετε τον αριθμό 7 για να μεταβείτε στην επιλογή "SERVICE Configuration".

Στο νέο μενού που εμφανίζεται πιέζετε τον αριθμό 2 για να μεταβείτε στην επιλογή "DIAG Service Config".

Στη λίστα επιλογών που εμφανίζεται πιέζετε τον αριθμό 2 για να επιλέξετε "USB DM/CP".

Μόλις γίνει η επιλογή πιέζετε το πλήκτρο απόρριψης κλήσης για να επιστρέψετε στην οθόνη αναμονής.

 

Βήμα 3ο: Συνδέετε το Wave με τον υπολογιστή όπως θα κάνατε για σύνδεση με το Kies.

Ο υπολογιστής θα προσπαθήσει να εγκαταστήσει τους Qualcomm οδηγούς και θα αποτύχει οπότε πηγαίνουμε να τους εγκαταστήσουμε χειροκίνητα:

Δεξί κλικ στο "Computer" στην επιφάνεια εργασίας και επιλογή "Properties/Ιδιότητες".

Κλικ στην επιλογή "Device Manager/Διαχείριση Συσκευών" στο αριστερό μενού.

Στη λίστα που εμφανίζεται θα βρείτε το Qualcomm MSM driver με ερωτηματικό οπότε κάνετε δεξί κλικ πάνω του και επιλέγετε "Update driver" και επιλέγετε να γίνει χειροκίνητα καθορίζοντας εσείς το path όπου βρίσκεται ο οδηγός.

Αποσυμπιέζετε το αρχείο "qualcomm cdma technologies msm.rar" που κατεβάσατε στην αρχή όπου επιθυμείτε και ορίζετε αυτόν τον φάκελο ως το path που σας ζητείται.

Επιβεβαιώνετε την εγκατάσταση των οδηγών και η διαδικασία ολοκληρώνεται.

 

Βήμα 4ο: Εγκαθιστάτε το PSAS από το αρχείου setup που βρίσκεται μέσω στο ομώνυμο zip αρχείο.

Τρέχετε το PSAS που μόλις εγκαταστήσατε.

Στο παράθυρο που εμφανίζεται επιλέγετε από το μενού "Hardware Forensics" το στοιχείο "Use Mobile Ports".

Στο νέο παράθυρο που εμφανίζεται επιλέγετε από το tab "SETUP" και τη λίστα "Serial COM Port:" το στοιχείο που αναφέρεται στους Qualcomm drivers που εγκαταστήσαμε προηγουμένως.

Έχοντας κάνει την επιλογή μας μεταβαίνουμε στο tab "DIAG" και στο πλαίσιο "Diag Functions (values to be entered have to be in hex)".

Εκεί επιλέγουμε από τη drop-down λίστα το στοιχείο "Display NVItem".

Στο διπλανό πεδίο "Item" εισάγουμε τον αριθμό 2757 και πιέζουμε το πλήκτρο "Lets go".

Αμέσως εμφανίζεται από κάτω ο hex κωδικός στον οποίο αντιστοιχεί το product code που έχουμε (στη δική μου περίπτωση ήταν ο 47 54 2d 53 38 35 30 30 42 41 41 56 47 52) ακολουθούμενος από μηδενικά και την κανονική μορφή του.

Μόλις επαληθεύσουμε ότι σε αυτό το πεδίο εμφανίζεται το product code επιλέγουμε από τη drop-down λίστα το στοιχείο "Write NVItem (DANGEROUS)".

Εισάγουμε και πάλι στο πεδίο "Item" τον αριθμό 2757 και αυτή τη φορά εισάγουμε και στο πεδίο "Index" τον hex κωδικό που αντιστοιχεί στο επιθυμητό product code (για αυτή τη δουλειά είναι πολύ βολικός αυτός ο converter). Στη δική μας περίπτωση ο κωδικός που αντιστοιχεί είναι ο "47 54 2d 53 38 35 30 30 42 41 41 45 55 52".

Εισάγουμε τον hex κωδικό μας στο πεδίο "Index" λοιπόν και πιέζουμε το πλήκτρο "Lets go".

Το product code μας έχει αλλάξει!

/

Βήμα 5ο: Κλείνουμε το PSAS.

Αφαιρούμε το καλώδιο του Wave από το PC.

Εγώ προσωπικά θεώρησα δόκιμο να επαναφέρω την αρχική επιλογή στο μενού *#197328640# οπότε πλοηγήθηκα πάλι στο [8]-->[7]-->[2]-->[3]. Ίσως και να μην είναι απαραίτητο.

Έκανα restart το Wave και στη συνέχεια όταν εμφανίστηκε η οθόνη αναμονής το συνέδεσα ξανά με το pc και συνδέθηκα με το Kies.

Μόλις αναγνώρισε τη συσκευή μου ανέφερε ότι υπάρχει διαθέσιμο update στην έκδοση JI5.

 

Ελπίζω να βοηθήσει αυτός ο οδηγός όλους εσάς που σαν κι εμένα εύχονταν εξ'αρχής να είχαν ένα "καθαρό" κινητό απαλλαγμένο από κάθε είδους παρεμβάσεις το οποίο να μην εξαρτάται από τη Vodafone για αναβαθμίσεις.

 

Καλή τύχη σε όλους!

 

εγω δεν μπορεσα με τπτ να ολοκληρωσω το βημα 3, δεν αναγνωριζεται το κινητο με τιποτα τις τελευταιες ημερες σε συνδεση με τον υπολογιστη !!! ουτε σε συσκευη αποθηκευσης, ουτε με kies , τπτ :( σκεφτομαι να καταφυγω σε hard reset. χανονται τα παντα απο την συσκευη με hard reset ??? επαφες μηνυματα αρχεια κτλ ??? θελω οπωσδηποτε να το αναβαθμισω σε 1,2

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας το κολπο αυτο "κοροιδευεις" το kies και νομιζει πως εχεις παλια εκδοση ..... ετσι λογικα θα σου βγαλει αναβαθμηση.

Δοκιμασε το ..... να χασεις δεν εχεις τπτ..

 

Λοιπόν εκανα το κόλπο με την προσωρινή αλλαγή μέσο του registry και αναβάθμισα από την JID στην XXJL2 (την τελευταία 1.2 δηλαδή) αλλά δυστηχώς τα ελληνικά δεν περάστηκαν με την αναβάθμιση...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκανα το κόλπο με την προσωρινή αλλαγή μέσο του registry και αναβάθμισα από την JID στην XXJL2 (την τελευταία 1.2 δηλαδή) αλλά δυστηχώς τα ελληνικά δεν περάστηκαν με την αναβάθμιση...

 

Για δοκίμασε να μπεις στα admin settings να κάνεις pre-configuration πατώντας

πρώτα *#5239870*# μετά *#27236*# και επιλογή EUR για εισαγωγή ελληνικών.

 

Δεν θυμάμαι όμως αν αυτό σου κάνει και hard reset. Νομίζω πως ναι :confused:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαρηστώ πολύ!Δούλεψε!

Ναι έκανε hard reset αλλά το ξανασέταρα γρήγορα το κινητό...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έβαλα την έκδοση JID και τώρα θέλω να περάσω την official 1.2 μέσω kies εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα. Τι να κάνω?
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την έκδοση JID και τώρα θέλω να περάσω την official 1.2 μέσω kies εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα. Τι να κάνω?

ακολουθεις τον οδηγο για debranding στην πρωτη σελιδα.

Στην ουσια με αυτον τον τροπο κανεις το kies να νομιζει πως εχεις παλια εκδοση και στο αναβαθμιζει.

Αν εχεις διαφορετικο csc απο EUR θα πρεπει να το αλλαξεις μολις κανεις την αναβαθμηση.

*χρεισημοποιησε kies 1.5.1

Link to comment
Share on other sites

Τον ακολούθησα αλλά τίποτα μου λέει πως δεν μπορεί να αναβαθμιστεί και εχω το csc απο EUR της OXCJF3
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι φαινεται η Samsung μας πειρε χαμπαρι και πλεον το kies 1.5.1 ειναι αχρηστο............ οχι μονο δεν μπορεις να κανεις debranding πλεον αλλα ουτε και το unbranded κινητα μπορουν να αναβαθμηστουν με το 1.5.1 ...

Απ οτι φαινεται οποιος προλαβε προλαβε.

Οι υπολοιποι μονο με multiloader :(:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή το κινητό ουσιαστικά είναι άχρηστο
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου ..... ψαξτο λιγο σε αλλα forum μπας και εχει βρει κανενας κανα αλλο κολπο για να ξεγελιετε το 2.0 η τιποτα αλλο

:(

Edited by garrythesnail
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δηλαδή καμία περίπτωση να βάλω official firmware ξανά? Που το διάβασες αυτό?
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δηλαδή καμία περίπτωση να βάλω official firmware ξανά? Που το διάβασες αυτό?

 

δεν το διαβασα απλως το δοκιμασα και επαληθευτικαν οι υποψιες μου.

Και ενας αλλος φιλος πριν απο λιγες μερες ειχε προβλημμα και δεν του γινοταν το κολπο με το 1.5.1 αλλα δεν το ειχα κοιταξει τοτε.

 

Πριν λιγο εβαλα το κινητο στο pc με το 1.5.1 και ενω ειναι unbranded και ολα μια χαρα (στο kies 2.0 μου βγαζει οτι εχω την τελευταια εκδοση) το 1.5.1 λεει πως η εκδοση δεν αναβαθμιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το κινητό μου φαίνεται πολύ άδειο τώρα. Αυτό το έκανα για να παίζω τα paid apps αλλά πίστευα πως θα μπορούσα να επαναφέρω το κινητό όπως ήταν και πρίν
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Απλά το κινητό μου φαίνεται πολύ άδειο τώρα. Αυτό το έκανα για να παίζω τα paid apps αλλά πίστευα πως θα μπορούσα να επαναφέρω το κινητό όπως ήταν και πρίν

 

ισως αν βαλεις με multiloader παλια εκδοση που να αντιστοιχει σε product code EUR? Τοτε μπορει να στο αναβαθμισει το kies.

ισως την JL5 ή παλαιοτερη? αν βρεις

Edited by garrythesnail
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μπορώ να την βρω και έβαλα jf7 και πάλι τίποτα

 

Βασικά επιτέλους τα κατάφερα και έκανα αναβάθμιση μέσω kies 2

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων; Χρησιμοποιούμε το κουμπί "Τροποποίηση" για να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχει και κάποιος άλλος πρόβλημα με την υποστηριξη των ελληνικών με τον ιντερνετ browser του s8500 στο σαϊτ του E-shop!.. μου τα βγάζει κινέζικα.... Edited by jvasliadis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...