Jump to content

Samsung Bada OS FAQ - Διαβάστε ΕΔΩ πριν ρωτήσετε !!!


mariosx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια αν θελω να βαλω οποιαδηποτε αγγλικη rom πως "κρατω" τα Ελληνικα?

πως επανερχομαι στην αρχικη?

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν θελω να βαλω οποιαδηποτε αγγλικη rom πως "κρατω" τα Ελληνικα?

πως επανερχομαι στην αρχικη?

thanks

 

Για το αν έχει ελληνικά παίζει ρόλο το .csc αρχείο. Για να βάλεις την JL2 απλώς την κατεβάζεις και την flashαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το αν έχει ελληνικά παίζει ρόλο το .csc αρχείο. Για να βάλεις την JL2 απλώς την κατεβάζεις και την flashαρεις.

thanks././.τι εννοεις? μπορω να το βρω στην υποψηφια rom αν υπαρχει?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ετοιμαζομαι να παρω το samsung wave 3 απο γνωστο καταστημα με το bada 2 αυτη ειναι η τελευταια εκδοση?επισης εχει απο την μανα του ελληνικα.Εσεις εχετε καποιο θεμα με το bada ειναι καλο και αξιολογο?Αν θελετε βοηθηστε στις αποριες μου πριν προβω σε αγορα.:):)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζομαι να παρω το samsung wave 3 απο γνωστο καταστημα με το bada 2 αυτη ειναι η τελευταια εκδοση?επισης εχει απο την μανα του ελληνικα.Εσεις εχετε καποιο θεμα με το bada ειναι καλο και αξιολογο?Αν θελετε βοηθηστε στις αποριες μου πριν προβω σε αγορα.:):)

 

η εκδοση 2.0 ειναι η τελευταια και η πολυαναμενομενη στα παλια waves. το bada δεν εχει χαος εφαρμογων αλλα μπορεις να βρεις αρκετεσ αξιολογες για να σε βολεψουν. ελλειψη βασικη θεωρειται το οτι δεν υπαρχει skype, αλλα στο μελλον ισως υπαρξει. γενικα ειναι αξιολογο λειτουργικο, σταθερο, καλη μπαταρια, εγω ως μετριος χρηστης απο το wave 1 ειμαι πολυ ευχαριστημενος. custom roms επισης κυκλοφορουν και θα σε βολεψει αρκετα αν εισαι μεσος χρηστης και δε ζητας τα παντα απο ενα κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζομαι να παρω το samsung wave 3 απο γνωστο καταστημα με το bada 2 αυτη ειναι η τελευταια εκδοση?επισης εχει απο την μανα του ελληνικα.Εσεις εχετε καποιο θεμα με το bada ειναι καλο και αξιολογο?Αν θελετε βοηθηστε στις αποριες μου πριν προβω σε αγορα.:):)

 

Εγώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με το κινητό, να το αναβαθμίζεις και να ψάχνεσαι γενικά, ΜΗΝ πάρεις κινητό με Bada OS. Η Samsung έχει δείξει ότι το έχει γραμμένο εκεί που δεν φέγγει ο ήλιος. Καλύτερα να προτιμήσεις μια από τις εναλλακτικές (Android, Symbian Belle, Windows Phone 7.5). Αν σκοπεύεις να το πάρεις, να βάλεις 5-10 εφαρμογές και μετά κομπλέ, τότε να το προτιμήσεις γιατί είναι σταθερό, όμορφο και καλύπτει όλες τις βασικές ανάγκες. Απλά μην ποντάρεις στο τι ΘΑ βγει, όπως κάναμε οι περισσότεροι που έχουμε Wave 1/2. Δες τι υπάρχει τώρα και κρίνε με βάση αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα του προτεινα, για οποιοδηποτε σκοπο κι αν το θελει ενα κινητο, να προτιμησει κατι αλλο εκτος bada. ακομα κι αυτες οι 5-10 εφαρμογες ειναι αμφιβολο αν θα υποστηριζονται πια...
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, σήμερα έκανα αναβάθμιση σε ένα wave 723 από την τελευταία official έκδοση 1.1 στην "όχι και τόσο official 2.0" με multiloader 5.64

 

Η αναβάθμιση έγινε χωρίς προβλήματα το κινητό πήρε μπρος κατευθείαν και μέχρι στιγμής σχεδόν όλα δείχνουν να δουλεύον καλά...και λέω σχεδόν όλα, γιατί έχω κάποια θεματάκια. Πρώτον πως μπορώ να σετάρω τις ρυθμίσεις για να έχω internet μέσω 3G, πάλεψα με το site της vodafone και τις ρυθμίσεις που στέλνει μέσω sms, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Επίσης, δεν έχω ελληνικό πληκτολόγιο. Από το ψάξιμο που έκανα, είδα ότι έχει να κάνει με το csc αρχείο. Έβαλα ένα με όνομα: "CSC_S7230E_Open_Europe_Common_OXA" το οποίο υποτείθεται ότι έκανε δουλειά. Αλλά τίποτα, δεν μπορώ να διαλέξω ελληνικά. Επίσης όταν πάω να κάνω proconfiguration, δεν μου βγάζει την επιλογή "EUR" φταίει το firmware;

 

Είναι η πρώτη μου ενασχόληση με κινητό και δεν έχω καμία επαφή :O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εδω και 2 βδομάδες περίπου Exchange email account για τον hotmail λογαριασμό μου, έπαψε να συγχρονίζεται ενώ το gmail λειτουργεί κανονικά.:(

Είχα τις παρακάτω ρυθμίζεις:

 

 

Ρύθμιση (δυνατότητα Push) - Μπορεί να γίνει για Hotmail - Gmail. (εκτός αν σας παρέχουν από τη δουλειά email που να υποστηρίζει exchange)

 

-Τι είναι το push email?

-Push email στο κινητό, είναι ο τρόπος με τον οποίο, λαμβάνεις στο κινητό σου ένα email που στέλνεται στον λογαριασμό σου, άμεσα. Την ώρα δηλαδή που αποστέλνεται, "σπρώχνεται" στο κινητό σου, και δεν χρειάζεται να ελέγχει κάποιος κάθε Χ λεπτά αν έχει email.

 

Σημειώσεις:

 

* Για να γίνει αυτό, πρέπει να υπάρχει φυσικά ενεργή σύνδεση δεδομένων.

* Η ενεργοποίηση της λειτουργίας Push θα καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

 

Πως ρυθμίζεται:

 

- Για Hotmail:

 

1- Πηγαίνουμε στο Accounts, Add Account

2- Επιλέγουμε Exchange ActiveSync account

3- Βάζουμε για email και username το email μας (μαζί με το @hotmail.com) και τον κωδικό μας. Το domain το αφήνουμε κενό

 

 

4- Πατάμε next και περιμένουμε

 

 

 

 

5- Εμφανίζεται μια άλλη οθόνη και βάζουμε

 

server url: m.hotmail.com

use SSL: YES

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 βδομάδες περίπου Exchange email account για τον hotmail λογαριασμό μου, έπαψε να συγχρονίζεται ενώ το gmail λειτουργεί κανονικά.:(

Είχα τις παρακάτω ρυθμίζεις:

 

Δοκίμασε να βάλεις m.outlook.com αντί m.hotmail.com , αν και δεν είμαι σίγουρος..

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις m.outlook.com αντί m.hotmail.com , αν και δεν είμαι σίγουρος..

 

Μπα... τζίφος :( .

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Μπα... τζίφος :( .

 

Λες να άλλαξε τίποτα στις ρυθμίσεις; μπορώ να δοκιμάσω να το σετάρω όταν πάω σπίτι (γιατί δεν χρησιμοποιώ το κινητό πλέον) και να σου πω αποτελέσματα!

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λες να άλλαξε τίποτα στις ρυθμίσεις; μπορώ να δοκιμάσω να το σετάρω όταν πάω σπίτι (γιατί δεν χρησιμοποιώ το κινητό πλέον) και να σου πω αποτελέσματα!

Το κοίταξες τελικά?

Πάντως αν άλλαξε o server url δεν θα επηρέαζε όλα τα λειτουργικά και όχι μόνο τα bada.? :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξες τελικά?

Πάντως αν άλλαξε o server url δεν θα επηρέαζε όλα τα λειτουργικά και όχι μόνο τα bada.? :confused:

 

Το δοκίμασα μόλις τώρα. Μου βγάζει Network not available, ενώ το wifi είναι ανοικτό και σε σελίδες μπαίνει κανονικά... χμ.... Εσένα γράφει κάτι; 'Η απλά δεν έρχονται τα email ?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα μόλις τώρα. Μου βγάζει Network not available, ενώ το wifi είναι ανοικτό και σε σελίδες μπαίνει κανονικά... χμ.... Εσένα γράφει κάτι; 'Η απλά δεν έρχονται τα email ?

Ακριβώς το ίδο και σε 'μένα "δίκτυο μη διαθέσιμο".

Στο άλλο σου κινητό το έχεις δοκιμάσει?

 

Δοκίμασα και με το s.outlook.com και μου βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα. :mad:

 

Με το EAS, μπορείτε να λαμβάνετε τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας αμέσως, καθώς και να βλέπετε όλους τους φακέλους, τα ημερολόγια και τις επαφές σας σε ένα σημείο. Αν η εφαρμογή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας υποστηρίζει το Exchange ActiveSync και πρέπει να ρυθμίσετε τις παραμέτρους της μη αυτόματα, χρησιμοποιήστε τις παρακάτω ρυθμίσεις.

 

Server address (διεύθυνση διακομιστή): s.outlook.com

 

Domain (τομέας): <αφήστε το κενό>

 

User name (όνομα χρήστη): η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας

 

Password (κωδικός πρόσβασης): ο κωδικός πρόσβασής σας

 

TLS/SSL encryption required (απαιτείται κρυπτογράφηση TLS/SSL): Yes (Ναι)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδο και σε 'μένα "δίκτυο μη διαθέσιμο".

Στο άλλο σου κινητό το έχεις δοκιμάσει?

 

Για δοκίμασε dub-m.hotmail.com στον server μπας και ...

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε dub-m.hotmail.com στον server μπας και ...

Τίποτα. Βγαζει το ίδιο μήνυμα με αυτό όταν βάζω το m.outlook.com

"Δεν είναι δυνατή η επαλήθευση του λογαριασμού. Ελέγξτε τη διεύθυνση email και τον κωδικό πρόσβασης "

Δεν με αφήνει καν να φτιάξω τον λογαριασμό. :blink:

 

Ενώ όταν βάζω "m.hotmail.com" "s.outlook.com", δημιουργείται ο λογαριασμός αλλά δεν μπορεί να συγχρονιστεί βγάζοντας το μήνυμα: "Μη διαθέσιμο δίκτυο" .

 

Μήπως στο "όνομα χρήστη" πρέπει να βάλω κάτι άλλο, από την διεύθυνση του email μου?

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Βγαζει το ίδιο μήνυμα με αυτό όταν βάζω το m.outlook.com

"Δεν είναι δυνατή η επαλήθευση του λογαριασμού. Ελέγξτε τη διεύθυνση email και τον κωδικό πρόσβασης "

Δεν με αφήνει καν να φτιάξω τον λογαριασμό. :blink:

 

Ενώ όταν βάζω "m.hotmail.com" "s.outlook.com", δημιουργείται ο λογαριασμός αλλά δεν μπορεί να συγχρονιστεί βγάζοντας το μήνυμα: "Μη διαθέσιμο δίκτυο" .

 

Μήπως στο "όνομα χρήστη" πρέπει να βάλω κάτι άλλο, από την διεύθυνση του email μου?

 

Τι να σου πω.. απ' όσα ξέρω, το email είναι.. :/

 

Μπορείς να σετάρεις το hotmail με τον άλλο τρόπο πάντως. Που δεν έχει push μεν, αλλά μικρό το κακό..

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. απ' όσα ξέρω, το email είναι.. :/

 

Μπορείς να σετάρεις το hotmail με τον άλλο τρόπο πάντως. Που δεν έχει push μεν, αλλά μικρό το κακό..

 

Έχω και τον άλλο λογαριασμό, αλλά πρέπει να το ελέγχω συνέχεια και έχω καλομάθει με αυτό. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τον άλλο λογαριασμό, αλλά πρέπει να το ελέγχω συνέχεια και έχω καλομάθει με αυτό. :p

 

Μπορείς να το βάλεις να ελέγχει μόνο του κάθε 15 λεπτά. ΟΚ δεν είναι τραγικό. Νομίζω στο μυαλό μας είναι όλα :P

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βάλεις να ελέγχει μόνο του κάθε 15 λεπτά. ΟΚ δεν είναι τραγικό. Νομίζω στο μυαλό μας είναι όλα :P

Μα... το είχα να το ελέγχει κάθε μια ώρα στις ωρες αιχμής / κάθε4 ωρες, την νυχτα ,ούτε καν 15 λεπτά. Το θέμα είναι οτι δεν ενημερώνεται. Δεν συγχρονίζεται μετά τα 15 λεπτα ή την μια ωρα που είχα και βγάζει το μήνυμα: Μη διαθέσιμο δικτυο.

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Μα... το είχα να το ελέγχει κάθε μια ώρα στις ωρες αιχμής / κάθε4 ωρες, την νυχτα ,ούτε καν 15 λεπτά. Το θέμα είναι οτι δεν ενημερώνεται. Δεν συγχρονίζεται μετά τα 15 λεπτα ή την μια ωρα που είχα και βγάζει το μήνυμα: Μη διαθέσιμο δικτυο.

 

Σβήσε αυτό που έχεις (exchange) και απ' το πρώτο ποστ δες το 4.Α. βήμα , και επέλεξε windows live account.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε αυτό που έχεις (exchange) και απ' το πρώτο ποστ δες το 4.Α. βήμα , και επέλεξε windows live account.

 

Στην αρχή εκανα αυτό, αλλά όταν συγχρονιζόταν μου κατέβαζε όλα τα emails :lost: και όχι μόνο το τελευταίο, κι έτσι πήγα στο exchange που δεν παρουσίαζε αυτό το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα στην παρέα!

Το κινητό μου wave 723 μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα όπως αυτό στο βίντεο παρακάτω

Τσέκαρα την μπαταρία και είναι εντάξει,επίσης το άνοιξα για να δω εάν φταίει κάποια καλωδιοταινία αλλά τίποτα και εκεί,άλλαξα λειτουργικό από bada 1.1 σε 2,0 αλλά πάλι τα ίδια...

Παρακαλώ βοηθήστε με.

Edited by kafrillion
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...