Jump to content

Samsung Bada OS FAQ - Διαβάστε ΕΔΩ πριν ρωτήσετε !!!


mariosx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αφορμή τις συνεχόμενες επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις στο threat του Samsung Wave, σκέφτηκα να δημιουργηθεί αυτό το threat, για πληροφορίες που ισχύουν για το Bada OS, έτσι ώστε να μην γεμίζουν τζάμπα εκατοντάδες σελίδες με τις ίδιες πληροφορίες, και να μπορεί να βρει κάποιος αυτά που θέλει σχετικά εύκολα.

 

Αν θέλετε απαντάτε με ερωτήσεις και απαντήσεις που πιστεύετε πως είναι χρήσιμες, και θα κάνω edit το παρόν.

 

1) Q: Μπορώ να περάσω προγράμματα πλοήγησης GPS στο Bada, όπως Destinator, nDrive, garmin κτλ;

 

A: Όχι ! Δεν μπορούν να περαστούν τα δημοφιλή προγράμματα πλοήγησης. Αυτή τη στιγμή οι επιλογές πλοήγησης για Ελλάδα, είναι το ενσωματωμένο ήδη στα τηλέφωνα Route66, το οποίο προσφέρει 1 μήνα δωρεάν πλοήγηση, και το Google Maps, που δεν προσφέρει φωνητικές οδηγίες πλοήγησης.

 

Αναμένοντε για Ελλάδα το nDrive και το Sygic mobile.

 

 

2) Q: Υπάρχει πρόγραμμα για IM ? (MSN, GoogleTalk, Facebook chat κτλ)

 

A: Στο τηλέφωνο υπάρχει εγκατεστημένο application με το εικονίδιο IM, και όταν το ανοίξεις, ανοίγει μία έκδοση του προγράμματος "Parlingo". Το πρόβλημα είναι πως αυτή η έκδοση, είναι περιορισμένη στο θέμα λογαριασμών που μπορείς να χρησιμοποιήσεις (δεν έχει MSN).

 

Για να έχεις MSN και τα υπόλοιπα γνωστά chat, πρέπει να ακολουθήσεις τα παρακάτω βήματα:

 

1-Κατεβαστε το stune.

http://www.mediafire.com/?9vqe4gtgt29cnnf

 

2-Κατεβαστε και καντε install το Parlingo beta 2.1.7 οσοι δεν το εχετε. http://resources.palringo.com/beta/java/2.1.7/ Καντε install την εκδοση που λεει Lismore. Πρέπει στο τηλέφωνο να κατέβει και το Jad και το Jar αρχείο. Τα βάζουμε στον ίδιο φάκελο, και για να το εγκαταστήσουμε, ανοίγουμε μόνο το jad αρχείο.

Το εγκαθιστούμε.

 

** σημείωση1: Υπάρχει και η 2.2.2 έκδοση εδώ. Την έχω δοκιμάσει, αλλά μου παρουσίασε προβλήματα. Αν θέλετε την δοκιμάζεται. Τα βήματα είναι ακριβώς τα ίδια

 

** σημείωση2: Όταν πήγα να κάνω install το JAD αρχείο, δεν ήξερα ποιο είναι το JAD και ποιο το JAR γιατί δεν φαινόντουσαν τα extensions λόγω του μεγάλου ονόματος του αρχείου. Κάντε rename τα αρχεία σε κάτι πιο μικρό π.χ. palr.jar palr.jad, και έτσι φαίνεται πιο είναι το JAD.

 

3-Συνδεστε το wave με επιλογη αναφορα σφαλμάτων (Debugging)

 

4-Ανοιξτε το Stune και πατηστε autoconnect. (αυτό μπορεί να πάρει αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ανιχνεύσει το τηλέφωνο)

 

5-Πηγαινετε στο browser εκει στο AppEx -> User -> Java -> Hidden -> Palringo -> appdb βρειτε το settings.bin και δεξι κλικ και delete.

 

Τώρα, όπως και πριν, για να τρέξουμε το Parlingo, ανοίγουμε το IM από το κεντρικό μενού.

 

Αυτο ηταν, τρεξτε το Parlingo και θα τρεχει στο background και θα σας ειδοποιει στην Home screen οπως ακριβως με τα απλα sms.

 

Για να τρέχει στο Background φυσικά, πατάμε το κεντρικό κουμπί για να φύγουμε από την εφαρμογή. Όχι το end key.

 

***credits στον haigoeo αφού από αυτόν πήρα τις οδηγίες από εδώ και έκανα πολύ μικρές αλλαγές.

 

 

3) Q: Το bada OS δέχεται Java εφαρμογές; Δουλεύουν όλα κανονικά; Έκανα εγκατάσταση κάποιες αλλά δεν τις βρίσκω (κτλ)

 

 

A: Ναι ! Υποστηρίζεται πλήρως η J2ME (Java mobile edition) στο Bada OS.

 

-> Οτιδήποτε γίνεται install και είναι Java, το βρίσκουμε στο "Games and more" ("Παιχνίδια και άλλα").

 

-> Εάν ΔΕΝ θέλουμε να εμφανίζεται το ενσωματωμένο στην Java πληκτρολόγιο, και το μενού με τα βελάκια, και να φαίνεται η εφαρμογή μας FULLSCREEN, τότε πάμε: Menu->games and more-> 3 τελειίτσες (κάτω κάτω) -> use virtual keypad ("Χρήση εικονικού πληκτρολογίου"), και ΔΕΝ επιλέγουμε την εφαρμογή.

 

-> Εάν θέλουμε να προσαρμόζεται η εφαρμογή κατάλληλα για το τηλέφωνο μας, πάμε: Menu->games and more-> 3 τελειίτσες (κάτω κάτω) -> fit to screen ("προσαρμογή στην οθόνη(?)"), και επιλέγουμε την εφαρμογή.

 

 

4) Q: Λογαριασμό email πως ρυθμίζω; Τι είναι το push email; Πιθανά προβλήματα Hotmail και συγχρονισμού Gmail

 

 

A: Πρώτα τα απλά:

 

Ρύθμιση email (Hotmail/Gmail/Yahoo): Τα βήματα είναι πολύ απλά.

 

1- Πηγαίνουμε από το μενού στο "Accounts" (Λογαριασμοί)

http://farm5.static.flickr.com/4083/5058975613_caa9e40e70_m.jpg

 

 

2- Επιλέγουμε "Add Account" (προσθήκη λογαριασμού)

http://farm5.static.flickr.com/4152/5058975753_fca78f3f32_m.jpg

 

 

3- Επιλέγουμε τον τύπο λογαριασμού (για το παράδειγμα Gmail)

 

 

4- Βάζουμε το email μας, και για username βάζουμε πάλι το email μας, και τον κωδικό. Πατάμε Next (επόμενο)

http://farm5.static.flickr.com/4109/5058975873_7896a12acb_m.jpg

 

 

5- Αφήνουμε τις ρυθμίσεις όπως είναι. Θα πρέπει να είναι:

 

smtp server: smtp.gmail.com

smtp port: 465

Secure connection: ssl

incoming server type: imap4

imap4 server: imap.gmail.com

imap4 port: 993

secure connection: ssl

 

http://farm5.static.flickr.com/4131/5059589482_e8eaa2c6e7_m.jpg

 

 

 

6- Πατάμε "Set"

 

 

7- Είμαστε έτοιμοι !

 

Τα ίδια βήματα χρησιμοποιούμε και για ρύθμιση hotmail / yahoo mail. Αφήνουμε τις ρυθμίσεις όπως είναι στο βήμα 5 και για αυτούς.

 

Ρύθμιση Exchange email account (δυνατότητα Push) - Μπορεί να γίνει για Hotmail - Gmail. (εκτός αν σας παρέχουν από τη δουλειά email που να υποστηρίζει exchange)

 

-Τι είναι το push email?

-Push email στο κινητό, είναι ο τρόπος με τον οποίο, λαμβάνεις στο κινητό σου ένα email που στέλνεται στον λογαριασμό σου, άμεσα. Την ώρα δηλαδή που αποστέλνεται, "σπρώχνεται" στο κινητό σου, και δεν χρειάζεται να ελέγχει κάποιος κάθε Χ λεπτά αν έχει email.

 

Σημειώσεις:

 

* Για να γίνει αυτό, πρέπει να υπάρχει φυσικά ενεργή σύνδεση δεδομένων.

* Η ενεργοποίηση της λειτουργίας Push θα καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

 

Πως ρυθμίζεται:

 

- Για Hotmail:

 

1- Πηγαίνουμε στο Accounts, Add Account

2- Επιλέγουμε Exchange ActiveSync account

3- Βάζουμε για email και username το email μας (μαζί με το @hotmail.com) και τον κωδικό μας. Το domain το αφήνουμε κενό

 

http://farm5.static.flickr.com/4154/5059589650_0947b538dc_m.jpg

 

4- Πατάμε next και περιμένουμε

 

http://farm5.static.flickr.com/4110/5058976195_8d25c1dd52_m.jpg

 

 

5- Εμφανίζεται μια άλλη οθόνη και βάζουμε

 

server url: m.hotmail.com

use SSL: YES

 

(αν κάνουμε Gmail αντί Hotmail βάζουμε m.google.com)

 

http://farm5.static.flickr.com/4152/5058976275_e461df624f_m.jpg

 

6- Πατάμε SET, και τελειώσαμε !

 

αργότερα μπορεί να γίνει ρύθμιση με το γρανάζι όταν ανοίξουμε τον εκάστοτε λογαριασμό, για το πόσο συχνά θα ελέγχει για email, ή αν θέλουμε να είναι ενεργοποιημένο το push.

 

Τα ίδια βήματα ακολουθούμε για να κάνουμε setup Gmail λογαριασμό, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, με την διαφορά πως θα βάλουμε "m.google.com" αντί "m.hotmail.com" όταν μας ζητήσει Server URL.

 

 

Ο λογαριασμός Hotmail που έχω, κάθε φορά, κατεβάζει πολλά μηνύματα, και μου τα εμφανίζει σαν μη-διαβασμένα, ενώ δεν είναι. Το Gmail / Yahoo δεν μου το κάνει αυτό. Γιατί; Έκανα κάτι λάθος;

 

Όχι. Απλά ο τρόπος που γίνεται το fetching των email για Hotmail είναι διαφορετικός, και αυτό είναι ένα πρόβλημα που δεν μπορούμε να αποφύγουμε όσο αφορά το windows live account.

 

Για να μην έχουμε αυτό το πρόβλημα, μπορούμε αντί windows live account, να δημιουργήσουμε τον Exchange ActiveSync λογαριασμό για το hotmail μας, και αυτό το πρόβλημα δεν θα υπάρχει.

 

 

Ο λογαριασμός του Gmail μου σταμάτησε να συγχρονίζει χωρίς να αλλάξω κάτι! Ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα;

 

Όπως αναφέρει ο haigoeo στο post αυτό

 

Επειδη μου ετυχε 2η φορα να σταματησει και σε μενα ο συγχρονισμος, εψαξα λιγο και η λυση ειναι η εξης :

Πρεπει να πας εδω https://www.google.com/accounts/UnlockCaptcha

και αφου βαλεις τα στοιχεια σου να πατησεις το ξεκλειδωσε.

 

Αυτο γιατι απο οτι καταλαβα, οταν μπαινεις απο διαφορετικες IP το google μπλοκαρει μονο του νομιζοντας οτι δεχεσαι επιθεση. Με αυτον τον τροπο μου δουλεψε ξανα ο συγχρονισμος.

**ευχαριστίες για την πληροφορία στον haigoeo

 

 

5) Q: Πως κάνουμε Hard Reset στο κινητό; (Ολική επαναφορά)

 

 

A: Hard Reset κάνουμε πηγαίνοντας στο Dialer, και πληκτρολογώντας τον κωδικό: *2767*3855#

 

Πρέπει να ξέρετε ότι: -> ΠΡΕΠΕΙ η κάρτα sim να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ στο τηλέφωνο όταν κάνετε hard reset

 

-> Όλα (ΟΛΑ) τα στοιχεία που είναι στο τηλέφωνο, θα διαγραφούν. Τηλέφωνα, μηνύματα, εικόνες, ρυθμίσεις κτλ. Οπότε πρέπει πρώτα να τα κάνετε backup από το Kies. Αυτά που είναι στην κάρτα μνήμης, δεν θα επηρεαστούν.

 

 

6) Q: Αγόρασα το Samsung Wave s8500 από Vodafone, και έχει το λογότυπο, αλλαγμένο firmware, και δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό;

 

 

A: Παρόλο που αυτό είναι FAQ για bada και όχι για το Wave, αφού προς το παρών το wave είναι ο κύριος "παίχτης" του Bada, θα απαντήσουμε:

 

ΝΑΙ ! Με τη βοήθεια των παιδιών του forum υπάρχει μία διαδικασία για να φύγει το firmware της Vodafone, Και να έχετε κανονικά της Samsung, και να έχετε ακόμη και Ελληνικά στο τηλέφωνο σας.

 

** Ότι κάνετε είναι ΔΙΚΗ σας ευθύνη και ΜΟΝΟΝ δική σας.

 

Παραθέτω τις οδηγίες όπως αναφέρθηκαν στις σελίδες του forum από τον bada_bing, και τον Le_los :

 

Φιλε μου στο ποστ παραθετω ενα λινκ με οδηγους σε pdf στα ελληνικα που ειχαν ανεβει στο myphone παλαιοτερα και ειναι πολλοι καλοι.

1. Κατεβασε τον καινουργιο KIES

2. Ακουλουθησε τον οδηγο αναβαθμισης μεσω KIES οπως ειναι στo pdf

3. Ακολουθησε μονο το βημα 16 απο τον Οδηγο αναβαθμισης για multiloader οπως ειναι στο pdf

4. Κανε το παρακατω βημα αφου ολοκληρωσεις ολα τα παραπανω, για να ξαναδει σωστα ο ΚIES το κινητο σου:

 

- ανοιξε τον Kies

- στα Windows, πηγαινε [start] εκκίνησή > [Run] εκτελεση και γραψε “regedit” πατα enter

- στο Windows Register, ψαξε για τον παρακατω φακελο:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- διεγραψε ολους τους υποφακελους ΚΑΤΩ απο το [DeviceDB] – ειναι συνηθως αριθμοι απο το 1 μεχρι το X.

- στον φακελο [DeviceDB], κανε κλικ στην παραμετρο [MaxID] και αλλαξε τον αριθμο απο X σε 0.

- κλεισε το Register, κλεισε τον Samsung Kies και ανοιξε τον ξανα, αφου εχεις συνδεσει το κινητο.

 

ελπιζω να βοηθησα,

 

 

-> Όλα (ΟΛΑ) τα στοιχεία που είναι στο τηλέφωνο, θα διαγραφούν. Τηλέφωνα, μηνύματα, εικόνες, ρυθμίσεις κτλ. Οπότε πρέπει πρώτα να τα κάνετε backup από το Kies.

 

 

 

7) Q: Μετά από αναβάθμιση ή hard reset, εμφανίζονται αρκετά μηνύματα ή αναφορές παράδοσης, σαν αδιάβαστα, και παρόλο που τα σβήνω, όταν κλείνω το τηλέφωνο και το ανοίγω, εμφανίζονται και πάλι. Τι μπορώ να κάνω;

 

 

 

A: Το πρόβλημα εμφανίστηκε σε κάποιους και η λύση είναι απλή.

Συνδέουμε το τηλέφωνο με το Kies, μπαίνουμε στα μηνύματα από την εφαρμογή μηνυμάτων του Kies, και σβήνουμε τα μηνύματα που εμφανίζονται σαν αδιάβαστα / νέα από εκεί.

 

(η λύση δεν έχει δοκιμαστεί από μένα, αλλά από συνφορουμίτες, και αναφέρουν πως δουλεύει!)

ευχαριστίες στον Studentmail[/member] που έδωσε σε post του την πληροφορία.

 

__________________________________

 

 

 

Ανανεωμένα links:

  1. Αναλυτικός οδηγός αναβάθμισης του Samsung Wave μέσω του Kies για να έχετε ελληνικά χωρίς να πειράξετε το λογισμικό του τηλεφώνου

  2. Αναλυτικός Οδηγός για αναβάθμιση του Samsung Wave με MultiLoader
  3. Και τα δύο μαζί!

Ότι λάθος βρείτε στους οδηγούς το περιμένω με PM για να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις...

Edited by mirrorofsorrow
Ενημέρωση του FAQ
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το msn βάλε, πως πρέπει να βάλουν τη beta του palringo και το trick που υπάρχει για να σου βγαίνουν τα μηνύματα του palringo ως ειδοποιήσεις στη πάνω μπάρα.
Link to comment
Share on other sites

Για το msn βάλε, πως πρέπει να βάλουν τη beta του palringo και το trick που υπάρχει για να σου βγαίνουν τα μηνύματα του palringo ως ειδοποιήσεις στη πάνω μπάρα.

 

done :) keep them comming

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην βάλεις την καινούργια έκδοση 2.2.2? Δεν λειτουργεί εκεί. Όχι τίποτε, απλά διάβασα ότι υποστηρίζει landscape mode, ενώ οι παλαιότερες όχι.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην βάλεις την καινούργια έκδοση 2.2.2? Δεν λειτουργεί εκεί. Όχι τίποτε, απλά διάβασα ότι υποστηρίζει landscape mode, ενώ οι παλαιότερες όχι.

 

θα την δοκιμάσω τώρα και θα πράξω αναλόγως ;) ευχαριστώ !

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην βάλεις την καινούργια έκδοση 2.2.2? Δεν λειτουργεί εκεί. Όχι τίποτε, απλά διάβασα ότι υποστηρίζει landscape mode, ενώ οι παλαιότερες όχι.

 

θα την δοκιμάσω τώρα και θα πράξω αναλόγως ;) ευχαριστώ !

 

Πολυ καλο θεμα, το χρειαζομασταν :)

Δουλευει και η εκδοση 2.2.2 του Parlingo με τον τροπο αυτο που εγραψε ο mariosx!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεμα, το χρειαζομασταν :)

Δουλευει και η εκδοση 2.2.2 του Parlingo με τον τροπο αυτο που εγραψε ο mariosx!

 

Καλά που σε βρήκα. Λοιπόν, όταν έκανα install την 2.2.2, και το τρέχω, μου εμφανίζει τα πλήκτρα της JAVA με τους δείκτες και τις επιλογές. Δεν είναι fullscreen δηλαδή.

 

έλεγα μήπως ήταν της έκδοσης (2.2.2), αλλά τελικά δεν ήταν... Γιατί όταν έβαλα ξανά την 2.1.7 , πάλι το ίδιο πρόβλημα.

 

Μήπως δουλεύει μόνο την πρώτη φορά που το κάνουμε, και μετά όταν αλλάξουμε έκδοση δεν μπορούμε να το έχουμε σαν fullscreen ?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλά που σε βρήκα. Λοιπόν, όταν έκανα install την 2.2.2, και το τρέχω, μου εμφανίζει τα πλήκτρα της JAVA με τους δείκτες και τις επιλογές. Δεν είναι fullscreen δηλαδή.

 

έλεγα μήπως ήταν της έκδοσης (2.2.2), αλλά τελικά δεν ήταν... Γιατί όταν έβαλα ξανά την 2.1.7 , πάλι το ίδιο πρόβλημα.

 

Μήπως δουλεύει μόνο την πρώτη φορά που το κάνουμε, και μετά όταν αλλάξουμε έκδοση δεν μπορούμε να το έχουμε σαν fullscreen ?

 

Εκανες σιγουρα το .jad αρχειο install; Γιατι οταν βαζεις το jar σου τα βγαζει αυτα.

Για σιγουρεψου οτι βαζεις το .jad και πες μου αν εφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες σιγουρα το .jad αρχειο install; Γιατι οταν βαζεις το jar σου τα βγαζει αυτα.

Για σιγουρεψου οτι βαζεις το .jad και πες μου αν εφτιαξε.

Αυτό το πρόβλημα είχα και εγώ και εγκαθιστώντας το .jad λειτουργούσε σε fullscreen. Μήπως χρειάζεται σε όλες τις java εφαρμογές να εγκαθιστούμε το jad ώστε να το έχουμε το (εκάστοτε) πρόγραμμα σε πλήρη οθόνη;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα είχα και εγώ και εγκαθιστώντας το .jad λειτουργούσε σε fullscreen. Μήπως χρειάζεται σε όλες τις java εφαρμογές να εγκαθιστούμε το jad ώστε να το έχουμε το (εκάστοτε) πρόγραμμα σε πλήρη οθόνη;

 

Οχι γιατι μερικες γινονται εγκατασταση μονο με το jar, εξαρταται την εφαρμογη. Για να σου τρεχουν οι java σε full screen θα πας στο Παιχνιδια και Αλλα και θα πατησεις τις 3 τελειες κατω κατω και θα επιλεξεις το εικονικο πληκτρολογιο και θα το ξε-τικαρεις.

@mariosx αν θες βαλε και αυτο στο 1ο ποστ πχ πως να τρεχεις τις java εφαρμογες σε full screen!

Link to comment
Share on other sites

Εκανες σιγουρα το .jad αρχειο install; Γιατι οταν βαζεις το jar σου τα βγαζει αυτα.

Για σιγουρεψου οτι βαζεις το .jad και πες μου αν εφτιαξε.

 

Το θέμα ήταν πως δεν μου έκανε install το JAD. Έκανα ένα hard reset, και το δοκιμάζω τώρα πάλι... θα ενημερώσω ;)

 

edit: ΟΚ έφτιαξε... Το θέμα είναι όμως, πως με την 2.2.2, μου παρουσίασε πρόβλημα στο MSN. Δεν έβλεπα όλες τις επαφές μου, δεν μπορούσα να μιλήσω με ένα συγκεκριμένο άτομο κτλ.

 

Μόλις έβαλα την 2.1.7 όλα ΟΚ.

 

οπότε δεν ξέρω τι παίζει ....

Edited by mariosx
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι μερικες γινονται εγκατασταση μονο με το jar, εξαρταται την εφαρμογη. Για να σου τρεχουν οι java σε full screen θα πας στο Παιχνιδια και Αλλα και θα πατησεις τις 3 τελειες κατω κατω και θα επιλεξεις το εικονικο πληκτρολογιο και θα το ξε-τικαρεις.

Ναι, το ξέρω πώς να ρυθμίσω για να μην εμφανίζονται τα πλήκτρα στην οθόνη, απλά εννοώ όταν υπάρχουν και τα δύο αρχεία (jar και jad), αν πρέπει να εγκαθιστούμε το jad για να παίζει σε πλήρη οθόνη.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω πώς να ρυθμίσω για να μην εμφανίζονται τα πλήκτρα στην οθόνη, απλά εννοώ όταν υπάρχουν και τα δύο αρχεία (jar και jad), αν πρέπει να εγκαθιστούμε το jad για να παίζει σε πλήρη οθόνη.

 

όταν μπορείς να εγκαταστήσεις το JAD το κάνεις. Όταν δεν μπορείς, εγκαθιστάς το JAR και επιλέγεις αυτό με το εικονικό πληκτρολόγιο, να μην υπάρχει ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

όταν μπορείς να εγκαταστήσεις το JAD το κάνεις. Όταν δεν μπορείς, εγκαθιστάς το JAR και επιλέγεις αυτό με το εικονικό πληκτρολόγιο, να μην υπάρχει ;)

Εκεί κατέληξα και εγώ. Ευχαριστώ πολύ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την 2.1.7. Έκανα το trick που αναφέραμε. Μετά έβαλα την 2.2.2. Πρώτα install το jar και μετά και το jad. Ξαναέκανα το trick, έτρεξα την εφαρμογή όλα καλά. Όλες οι επαφές στο msn κλπ. Και όταν πάω να κάνω minimize με ρωτάει αν το θέλω να τρέχει στο backround ή να το κάνω pause. Τι να σου πω mariosx, δεν έχω ιδέα γιατί δεν σου δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την 2.1.7. Έκανα το trick που αναφέραμε. Μετά έβαλα την 2.2.2. Πρώτα install το jar και μετά και το jad. Ξαναέκανα το trick, έτρεξα την εφαρμογή όλα καλά. Όλες οι επαφές στο msn κλπ. Και όταν πάω να κάνω minimize με ρωτάει αν το θέλω να τρέχει στο backround ή να το κάνω pause. Τι να σου πω mariosx, δεν έχω ιδέα γιατί δεν σου δουλεύει.

 

ίσως ήτανε κάτι που έκανα λάθος. Δεν ξέρω. Γι' αυτό έβαλα και την άλλη έκδοση για να δοκιμάσει όποιος θέλει ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

εμενα που δν με αφηνει ρε παιδια να μπω στο chat του fb καμμια εκδοση του parlingo!!!!???

κ να ρωτησω κ αν γινετε οι ειδοποιησεις του fb να ερχονται οπωσ του email η των μηνυματων???

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

εμενα που δν με αφηνει ρε παιδια να μπω στο chat του fb καμμια εκδοση του parlingo!!!!???

κ να ρωτησω κ αν γινετε οι ειδοποιησεις του fb να ερχονται οπωσ του email η των μηνυματων???

 

Δυστυχώς δεν έχω FB για να δοκιμάσω και να σου πω αν παίζει κάτι.... Δοκίμασες με την έκδοση για PC του Palringo και πάλι δεν γίνεται; μήπως έχει πρόβλημα το account σου;

 

Η ειδοποίηση όταν γίνουν τα βήματα που περιγράψαμε, γίνεται κανονικά σαν SMS όταν είσαι έξω από την εφαρμογή.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω FB για να δοκιμάσω και να σου πω αν παίζει κάτι.... Δοκίμασες με την έκδοση για PC του Palringo και πάλι δεν γίνεται; μήπως έχει πρόβλημα το account σου;

 

Η ειδοποίηση όταν γίνουν τα βήματα που περιγράψαμε, γίνεται κανονικά σαν SMS όταν είσαι έξω από την εφαρμογή.

 

δοκιμασα κ απο το pc αλλα ουτε απο εκει μπορω!μου μπλοκαρει κ τον λογαριασμο οταν παω να μπω στο fb απο το pc!μαλλον κατι εχει γινει απο μερια fb...

Η ειδοποιηση ισχυει μονο αν μπει μεσω του parlingo εννοεις?

σ ευχαριστω...:D:)

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα κ απο το pc αλλα ουτε απο εκει μπορω!μου μπλοκαρει κ τον λογαριασμο οταν παω να μπω στο fb απο το pc!μαλλον κατι εχει γινει απο μερια fb...

Η ειδοποιηση ισχυει μονο αν μπει μεσω του parlingo εννοεις?

σ ευχαριστω...:D:)

 

οπότε απ' ότι βλέπεις δεν είναι πρόβλημα του Palringo ;)

 

Η ειδοποίηση ισχύει, αν κάνεις εγκατάσταση όπως είπαμε, κι αν σβήσεις το αρχείο όπως είπαμε με τον τρόπο που είπαμε ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σπέρα...στο κύμα πρόλαβα και πέρασα την έκδοση 1.0.2 του bada μέσο kies κανονικά....

Πήγα σήμερα στο ota να δω μήπως βγήκε κανα update και 1-2 λεπτά μετά την αναμονή για σύνδεση του διακομιστή μου λέει να συνδεθώ στον λογαργιασμό samsung για να κατεβάσω τα αρχεία της αναβάθμισης....τι θέλει να πει με αυτό ο ποιητής;

Λογαργιασμό bada έχω ήδη...τι άλλο πρέπει να κάνω δηλαδή;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Σπέρα...στο κύμα πρόλαβα και πέρασα την έκδοση 1.0.2 του bada μέσο kies κανονικά....

Πήγα σήμερα στο ota να δω μήπως βγήκε κανα update και 1-2 λεπτά μετά την αναμονή για σύνδεση του διακομιστή μου λέει να συνδεθώ στον λογαργιασμό samsung για να κατεβάσω τα αρχεία της αναβάθμισης....τι θέλει να πει με αυτό ο ποιητής;

Λογαργιασμό bada έχω ήδη...τι άλλο πρέπει να κάνω δηλαδή;

 

hello!! πρέπει να δημιουργήσεις λογαριασμό Samsung. και να συνδεθείς πριν πας για να ελέγξεις αν υπάρχει αναβάθμιση. για να δημιουργήσεις λογαριασμό Samsung πας ατο μενού στο "λογαριασμοί" και εκεί τον δημιουργείς αν δεν έχεις ήδη.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

hello!! πρέπει να δημιουργήσεις λογαριασμό Samsung. και να συνδεθείς πριν πας για να ελέγξεις αν υπάρχει αναβάθμιση. για να δημιουργήσεις λογαριασμό Samsung πας ατο μενού στο "λογαριασμοί" και εκεί τον δημιουργείς αν δεν έχεις ήδη.

Και εγώ που έχω λογαριασμό, το ίδιο μου βγάζει και εννοείται είμαι συνδεδεμένος όταν ελέγχω για αναβαθμίσεις.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

hello!! πρέπει να δημιουργήσεις λογαριασμό Samsung. και να συνδεθείς πριν πας για να ελέγξεις αν υπάρχει αναβάθμιση. για να δημιουργήσεις λογαριασμό Samsung πας ατο μενού στο "λογαριασμοί" και εκεί τον δημιουργείς αν δεν έχεις ήδη.
Hello!! για να ελένχω για αναβαθμίσεις πάει να πει οτί έχω ήδη λογαργιασμό samsung...το θέμα είναι οτί δεν έχω καταλάβει πως συνδέομαι..

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έχω λογαριασμό, το ίδιο μου βγάζει και εννοείται είμαι συνδεδεμένος όταν ελέγχω για αναβαθμίσεις.

 

Hello!! για να ελένχω για αναβαθμίσεις πάει να πει οτί έχω ήδη λογαργιασμό samsung...το θέμα είναι οτί δεν έχω καταλάβει πως συνδέομαι..

 

Προφανώς παρεξηγήθηκα... Είπα Hello, όπως θα έλεγα χαίρετε... μην έχετε το κακό στο μυαλό σας πάντα.

 

Σχετικά με το θέμα.

 

Συνδέεσαι με το να πας στο My accounts, και στο Samsung (είναι το πρώτο πάνω). Αν έχεις ήδη λογαριασμό και είναι συνδεδεμένος, όταν το πατήσεις, σου βγάζει το email με το οποίο έκανες εγγραφή, και την ημερομηνία γέννησης. Αλλιώς σε παραπέμπει για να δημιουργήσεις λογαριασμό.

 

Εγώ όταν είμαι ενωμένος με wi-fi και πάω, μου βγάζει "no updates availabe". Δεν ξέρω αν έχει να κάνει πως είμαι Κύπρο τώρα.

 

Έχω το 1.0.2, με 1008191645LISS8500XXJH3

 

Δεν ξέρω αν έχετε κάτι διαφορετικό..

 

κάπου θυμάμαι να διάβασα στο κυρίως threat του wave, για παρόμοιο πρόβλημα. Δεν θυμάμαι αν προτάθηκε κάποια λύση όμως.

Edited by mariosx
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...