Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία βρέθηκε η λύση για τον φίλο.

 

Να δούμε τι θα γίνει τώρα με όλους εμάς που το kies μας δίνει μήνυμα ότι δεν μπορει να γίνει αναβάθμιση.

 

Δοκίμασα να αλλάξω τα στοιχεία στην registry του kies στο κομπιούτερ αλλα μόλις το συνδεω ξαναεπανερχονται οι ρυθμίσεις που είχε η registry πριν τις αλλάξω.

 

Έχω κουραστεί και αρχίζω να συχαινομαι την samsung και τις mala....kies της.

 

Αντώνη θα σου έλεγα να προετοιμαζεσαι. Ο οδηγός του alex δεν συμορφωνει το kies. Πιθανώς για να κάνει δουλειά θα πρέπει η συσκευή σου να είχε απο την αρχή μια απο τις JM2 η JM5

 

την reg αλλαζεις οταν το τηλ ειναι συνδεδεμενο και πας κατευθειαν στο update σορρυ εαν καταλαβα κατι αλλο απο αυτο που εννοουσες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για να κανεις το χακ στο κιες πρεπει να χεις συνδεδεμενη η συσκευη σου πανω και ανοικτο το κιες και μετα κανε τις αλλαγες στην registry

απλα θα μπεις 2 φορες στο μενου της αναβαθμισης

 

Λέω να ασχοληθώ τώρα που έχω λίγο χρόνο..δώστε ρε παιδιά κάνα λινκ γιατί δεν βρίσκω πως γίνεται το registry, στο xda

 

 

Sent from my Galaxy S

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λέω να ασχοληθώ τώρα που έχω λίγο χρόνο..δώστε ρε παιδιά κάνα λινκ γιατί δεν βρίσκω πως γίνεται το registry, στο xda

 

 

Sent from my Galaxy S

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=766589

 

νομιζω μπορει να σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

COS διάλεξε, ναι. Το γενικό ελληνικό, αν θες, είναι το EUR. Περιέχει APN της Wind, Vodafone και Cosmote. Το CYO είναι Κυπριακό, και περιέχει APN της CytaVoda και κάποιας άλλης κυπριακής που δε θυμάμαι.

 

thanks again φιλε.

τελικα οσο περιπλοκο φαινεται οταν διαβαζεις ολοκληρα κατεβατα για να το κανεις,

μονο οταν το κανεις καταλαβαινεις ποσο απλη ειναι η διαδικασια :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω αν ήταν να το κράτηση δεν εσκαγα.

Θα περνάτε το froyo με Odin.

Απλά δεν θέλω να παιδευτει ο φίλος που το αγόρασε.

 

Έτσι κι αλλιώς όταν έχεις γνήσια ρομ περασμένη με Odin, δεν καταλαβαίνουν τίποτα στο service αν χρειαστείς κάτι.

 

Και εκτός αυτού είναι η τελευταία φορά που θα χρησιμοποιήσουμε το kies.

Μην περιμένετε άλλη αναβάθμιση

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω αν ήταν να το κράτηση δεν εσκαγα.

Θα περνάτε το froyo με Odin.

Απλά δεν θέλω να παιδευτει ο φίλος που το αγόρασε.

 

Έτσι κι αλλιώς όταν έχεις γνήσια ρομ περασμένη με Odin, δεν καταλαβαίνουν τίποτα στο service αν χρειαστείς κάτι.

 

Και εκτός αυτού είναι η τελευταία φορά που θα χρησιμοποιήσουμε το kies.

Μην περιμένετε άλλη αναβάθμιση

 

Το θέμα Κώστα όμως είναι ότι αν μπορούσαμε να το κάνουμε το ρημάδι το kies να κάνει την αναβάθμιση δεν χάνουμε τις εφαρμογές και τα settings όπως είδα στο xda...είναι μπελάς μόνο και που το σκέφτομαι να τις ξαναπεράσω...

Edit

Ευχαριστώ τους φίλους για το λινκ

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρέθηκε η λύση για τον φίλο.

 

Να δούμε τι θα γίνει τώρα με όλους εμάς που το kies μας δίνει μήνυμα ότι δεν μπορει να γίνει αναβάθμιση.

 

Δοκίμασα να αλλάξω τα στοιχεία στην registry του kies στο κομπιούτερ αλλα μόλις το συνδεω ξαναεπανερχονται οι ρυθμίσεις που είχε η registry πριν τις αλλάξω.

 

Έχω κουραστεί και αρχίζω να συχαινομαι την samsung και τις mala....kies της.

 

Αντώνη θα σου έλεγα να προετοιμαζεσαι. Ο οδηγός του alex δεν συμορφωνει το kies. Πιθανώς για να κάνει δουλειά θα πρέπει η συσκευή σου να είχε απο την αρχή μια απο τις JM2 η JM5

Γιατί ρε παιδιά τέτοια απογοήτευση ;

Όταν λέτε "Να δούμε τι θα γίνει τώρα με όλους εμάς που το kies μας δίνει μήνυμα ότι δεν μπορει να γίνει αναβάθμιση."

τι ακριβώς εννοείται ;

Από τη στιγμή που δεν έχει ακόμη βγεί η επίσημη Ελληνική

ενημέρωση για τις συσκευές μας, λογικό δεν είναι το kies να

βγάζει το γνωστό πλέον σε όλους μήνυμα "This device version can't be updated" ;

Σε όλα τα παιδιά, ακόμη και σε όσους από εμάς δεν έχουμε βάλει ποτέ

unofficial ή beta ROM, το ίδιο μήνυμα βγάζει το Kies !!!

Δεν έχω δει κάποιον να πάρει διαφορετική ένδειξη ...

Μου διαφεύγει κάτι ;

Γιατί σύμφωνα με τα γραφώμμενα σας, σα να καταλαβαίνω

ότι εννοείται πως οποίος "βλέπει" μέχρι στιγμής το γνωστό μήνυμα,

άσχετα με το αν έχει περάσει beta/unofficial ROM ή όχι, δεν θα μπορέσει

να περάσει την επίσημη αναβάθμιση μέσω Kies.

Αν όντως αυτή είναι η αποψή σας, τι θα έπρεπε να βγάζει το

Kies σε όσους δεν έχουν περάσει ποτέ unofficial/beta ROM,

σε αυτή τη φάση που ακόμη δεν είναι διαθέσιμη η official 2.2 ;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα 3 κουμπιά ήμουν στα λεωφορεία και δεν κατάφερα να γράψω ακόμα. Υπάρχει τρόπος, αλλά έχει ρίσκο. Θα τον ανεβάσω σε λίγο με λεπτομέρειες.

Το πρόβλημα αυτό τελικά παραμένει σε όσους δεν δουλεύει ο συνδυασμός των τριών πλήκτρων?

Θα έχουμε μάλλον νέα προβλήματα.Μακάρι να μπορέσεις και εδώ να δώσεις τα φώτα σου.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά τέτοια απογοήτευση ;

Όταν λέτε "Να δούμε τι θα γίνει τώρα με όλους εμάς που το kies μας δίνει μήνυμα ότι δεν μπορει να γίνει αναβάθμιση."

τι ακριβώς εννοείται ;

Από τη στιγμή που δεν έχει ακόμη βγεί η επίσημη Ελληνική

ενημέρωση για τις συσκευές μας, λογικό δεν είναι το kies να

βγάζει το γνωστό πλέον σε όλους μήνυμα "This device version can't be updated" ;

Σε όλα τα παιδιά, ακόμη και σε όσους από εμάς δεν έχουμε βάλει ποτέ

unofficial ή beta ROM, το ίδιο μήνυμα βγάζει το Kies !!!

Δεν έχω δει κάποιον να πάρει διαφορετική ένδειξη ...

Μου διαφεύγει κάτι ;

Γιατί σύμφωνα με τα γραφώμμενα σας, σα να καταλαβαίνω

ότι εννοείται πως οποίος "βλέπει" μέχρι στιγμής το γνωστό μήνυμα,

άσχετα με το αν έχει περάσει beta/unofficial ROM ή όχι, δεν θα μπορέσει

να περάσει την επίσημη αναβάθμιση μέσω Kies.

Αν όντως αυτή είναι η αποψή σας, τι θα έπρεπε να βγάζει το

Kies σε όσους δεν έχουν περάσει ποτέ unofficial/beta ROM,

σε αυτή τη φάση που ακόμη δεν είναι διαθέσιμη η official 2.2 ;

 

Το πρόβλημα νομίζω είναι ότι το kies βγάζει δύο μηνύματα και όχι ένα κοινό σε όλους..το ένα λέει ότι αυτό που γράφεις και το άλλο ότι δεν υπάρχει update για την συγκεκριμένη έκδοση...ή κάτι τέτοιο..τώρα τελευταία βέβαια βλέπω πολλούς να περιγράφουν ότι βλέπουν αυτό ακριβώς που λες χωρίς να έχουν πειράξει το κινητό..δεν ξέρω...

Edit

Τώρα βέβαια βλέποντας και το προηγούμενο ποστ σκέφτομαι μήπως τελικά την samsung δεν την νοιάζει για το κλείδωμα του recovery mode γιατί έτσι και αλλιώς ΔΕΝ θα χρειαστεί; Αφού το kies θα δουλέψει πασπαρτού για όλα τα firmwares; Τι αισιόδοξη σκέψη μακάρι να ήταν αληθινή...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Edit

Τώρα βέβαια βλέποντας και το προηγούμενο ποστ σκέφτομαι μήπως τελικά την samsung δεν την νοιάζει για το κλείδωμα του recovery mode γιατί έτσι και αλλιώς ΔΕΝ θα χρειαστεί; Αφού το kies θα δουλέψει πασπαρτού για όλα τα firmwares; Τι αισιόδοξη σκέψη μακάρι να ήταν αληθινή...

 

Sent from my Galaxy S

Μακάρι φίλε να ήταν έτσι αλλα μάλλον είναι όνειρο θερινής νυκτός.:(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά τέτοια απογοήτευση ;

Όταν λέτε "Να δούμε τι θα γίνει τώρα με όλους εμάς που το kies μας δίνει μήνυμα ότι δεν μπορει να γίνει αναβάθμιση."

τι ακριβώς εννοείται ;

Από τη στιγμή που δεν έχει ακόμη βγεί η επίσημη Ελληνική

ενημέρωση για τις συσκευές μας, λογικό δεν είναι το kies να

βγάζει το γνωστό πλέον σε όλους μήνυμα "This device version can't be updated" ;

Σε όλα τα παιδιά, ακόμη και σε όσους από εμάς δεν έχουμε βάλει ποτέ

unofficial ή beta ROM, το ίδιο μήνυμα βγάζει το Kies !!!

Δεν έχω δει κάποιον να πάρει διαφορετική ένδειξη ...

Μου διαφεύγει κάτι ;

Γιατί σύμφωνα με τα γραφώμμενα σας, σα να καταλαβαίνω

ότι εννοείται πως οποίος "βλέπει" μέχρι στιγμής το γνωστό μήνυμα,

άσχετα με το αν έχει περάσει beta/unofficial ROM ή όχι, δεν θα μπορέσει

να περάσει την επίσημη αναβάθμιση μέσω Kies.

Αν όντως αυτή είναι η αποψή σας, τι θα έπρεπε να βγάζει το

Kies σε όσους δεν έχουν περάσει ποτέ unofficial/beta ROM,

σε αυτή τη φάση που ακόμη δεν είναι διαθέσιμη η official 2.2 ;

 

υποτιθεται επρεπε να λεει οτι στο kies οταν πας να του κανεις ενημερωση

 

εχετε τη νεωτερη εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι αισιόδοξο...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=772672...θυμάστε το Noled; Την είχα δοκιμάσει αλλά δεν μου έκατσε καλά γιατί έκαιγε μπαταρία..η εφαρμογή του παραπάνω λινκ όμως δουλεύει με τα κάτω αριστερά και δεξιά πλήκτρα του κινητού...χρειάζεται και μία ακόμα εφαρμογή..βάλτε την easy reminder τζάμπα από μάρκετ και είστε έτοιμοι...δουλεύει τέλεια...θέλει όμως recovery mode

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά, δηλαδή ας πούμε εγώ η οποιοσδήποτε άλλος που δεν έχει καν πειράξει ποτέ το κινητό του, επειδή βλέπει μέχρι τώρα αυτό το μήνυμα δεν θα μπορέσει να περάσει αναβάθμιση μέσω του kies ;

Τι αιτιολογία/λογική έχει αυτό;

Εγώ ας πούμε από τότε που για πρώτη φορά συνέδεσα το κινητό μου στο kies μέχρι και σήμερα εξακολουθώ να βλέπω το ίδιο μήνυμα και δεν έχω ποτέ κάνει κανενός είδους update ακόμη, ούτε καν root ...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά, δηλαδή ας πούμε εγώ η οποιοσδήποτε άλλος που δεν έχει καν πειράξει ποτέ το κινητό του, επειδή βλέπει μέχρι τώρα αυτό το μήνυμα δεν θα μπορέσει να περάσει αναβάθμιση μέσω του kies ;

Τι αιτιολογία/λογική έχει αυτό;

Εγώ ας πούμε από τότε που για πρώτη φορά συνέδεσα το κινητό μου στο kies μέχρι και σήμερα εξακολουθώ να βλέπω το ίδιο μήνυμα και δεν έχω ποτέ κάνει κανενός είδους update ακόμη, ούτε καν root ...

 

Μόνο η samsung γνωρίζει.:lol:

 

Για πολλούς απο εμάς που ασχολούμαστε χρόνια με WM η αναβάθμιση μέσω kies δεν έχει κανένα νόημα.

 

Είναι αποδεδειγμένο ότι περνοντας ένα official firmware μέσω Odin, δεν υπάρχει περίπτωση στο service να δουν καμία διάφορα.

Δηλαδή αύριο που θα έχουν copy του Νορβιγικου froyo στο samfirmware, αν κάποιος απ αυτήν την περιοχή την περάσει μέσω Odin και παι την συσκευη του στο service, δεν θα καταλάβουν τίποτα γιατί δεν αλλάζει τίποτα.

 

Το Odin χρησιμεύει για να περάσει το firmware στο τηλέφωνο μας και δεν αφήνει ίχνη.

Πρόβλημα υπάρχει μόνο αν περάσουμε κάποιο beta firmware.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται επρεπε να λεει οτι στο kies οταν πας να του κανεις ενημερωση

 

εχετε τη νεωτερη εκδοση

 

Αν κάνετέ αναβάθμιση στο Kies αυτό θα λέει.

 

Η παλιά έκδοση έλεγε ότι δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά, δηλαδή ας πούμε εγώ η οποιοσδήποτε άλλος που δεν έχει καν πειράξει ποτέ το κινητό του, επειδή βλέπει μέχρι τώρα αυτό το μήνυμα δεν θα μπορέσει να περάσει αναβάθμιση μέσω του kies ;

Τι αιτιολογία/λογική έχει αυτό;

Εγώ ας πούμε από τότε που για πρώτη φορά συνέδεσα το κινητό μου στο kies μέχρι και σήμερα εξακολουθώ να βλέπω το ίδιο μήνυμα και δεν έχω ποτέ κάνει κανενός είδους update ακόμη, ούτε καν root ...

 

Αυτό λέω και εγώ ότι είναι το περίεργο...ποια έκδοση του kies έχεις; Επίσης το κινητό το έχεις καιρό; Μήπως στις τελευταίες εκδόσεις του kies όλοι πλέον βλέπουμε το ίδιο; Δεν ξέρω...πάντως τα μηνύματα παλαιότερα σε αυτούς που είχαν official rom ήταν σαν αυτό που περιγράφει οι φίλος πιο πάνω...αυτό που βλέπεις εσύ το βλέπω εγώ εδώ και 3 μήνες με unofficial rom..αλλά πάλι νομίζω ότι εσύ λογικά θα περάσεις το froyo κανονικά

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνετέ αναβάθμιση στο Kies αυτό θα λέει.

 

Η παλιά έκδοση έλεγε ότι δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση.

 

Σε ποια έκδοση αναφέρεσαι; Την προηγούμενη βδομάδα την άλλαξα και βλέπω το ίδιο απαισιόδοξο μήνυμα που έβλεπα πάντα...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το κινητό το έχω 2 βδομάδες, απο τη στιγμή που το άνοιξα

"φοράει"

PDA I9000 XWJM5

Phone I9000 XXJM1

CSC I9000 OXXJM1

και δεν το έχω πειράξει ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Kies έχω 1.5.3.10093_81 και δεν νομίζω να υπάρχει πιο καινούργια,

δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα (πλήν του γνωστού μηνύματος, αν αυτό θεωρείται πρόβλημα), απλά όταν πάω στο firmware update και τελικά κάνω "cancel" επειδή δεν υπάρχει/γίνεται αναβάθμιση κρασάρει το firmware update, αλλά το kies συνεχίζει να βλέπει και να διαχειρίζεται κανονικότατα το τηλέφωνο.

 

Ακούω απόψεις, αν υπάρχουν βέβαια :lol:

 

Edit:

Όλα αυτά σε Win 7 64bit Ultimate

Edited by dbekia
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγες μέρες συνδεόμουν με το kies τώρα όμως με τίποτε.

Εχω την 1,5,3,10093-82

Εχω κάνει απο χτές hard reset το τηλέφωνο και εχω σβήσει ενα σωρο φακέλους.

Τώρα ουτε ο υπολογιστής δεν το βλέπει΄.

by the way αν δεν υπήρχε αυτό το forum το samsung η θα το είχα χαρίσει η θα το είχα πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγες μέρες συνδεόμουν με το kies τώρα όμως με τίποτε.

Εχω την 1,5,3,10093-82

Εχω κάνει απο χτές hard reset το τηλέφωνο και εχω σβήσει ενα σωρο φακέλους.

Τώρα ουτε ο υπολογιστής δεν το βλέπει΄.

by the way αν δεν υπήρχε αυτό το forum το samsung η θα το είχα χαρίσει η θα το είχα πουλήσει.

 

αν το χαρησεις να με θυμηθεις ε?θελω ενα σπαστηρι για το ps3 χαχαχαχα

 

το προβλημα ειναι το κιες και το after sales οχι η συσκευη μας

 

επι ευκαιρια απο προσωπικη πειρα αν χρειαστητε ποτε εγγυηση απλα περαστε την εκδοση που ειχατε οταν το πηρατε

δε κοιτανε κατι αλλο χρειαστηκε να το παω και ενω ειχα φλασαρει τις απιστευτες εκδοσεις μολις το πηρα εφοσον περασα αυτη που ειχε αρχικα κανεις δεν μου πε τπτ απλα με καλυψαν απευθειας στο λαθος της κατασκευης(εκανε συντονισμο το ακουστικο με την οθονη και ετριζε και για αυτο την αλλαξαν)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αποδεδειγμένο ότι περνοντας ένα official firmware μέσω Odin, δεν υπάρχει περίπτωση στο service να δουν καμία διάφορα.

Δηλαδή αύριο που θα έχουν copy του Νορβιγικου froyo στο samfirmware, αν κάποιος απ αυτήν την περιοχή την περάσει μέσω Odin και παι την συσκευη του στο service, δεν θα καταλάβουν τίποτα γιατί δεν αλλάζει τίποτα.

 

Το Odin χρησιμεύει για να περάσει το firmware στο τηλέφωνο μας και δεν αφήνει ίχνη.

Πρόβλημα υπάρχει μόνο αν περάσουμε κάποιο beta firmware.

- Κωστα τι περιμενεις το Kies .... αφου καλα το πας .... πετα την νορβιγικη με 512.pit ,κανε και full wipe data+cache format sdcard και θα εχεις official με product code xxxxxXEE. Οταν με το καλο βγει και με ελληνικο swype ,θα μπορεις να την περασεις ειτε μεσω kies ,ειτε παλι μεσω odin.

 

- Δες και δω την λυση που βρηκε καποιος μεσω kies στους xda's

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα update σε 2.2 μέσω kies. Έκανα wipe data γιατί από την βιασύνη μου δεν είχα βγάλει το lag fix πρώτα και επίσης το είχα υπερ-φορτωμένο το τηλέφωνο. Όλα καλά, ταχύτατο, η πρώτη εντύπωση είναι άψογη (αν και πολύ νωρίς ακόμα). Μια ερώτηση όμως...πως κάνουμε root σε 2.2?? Οι γνωστοί τρόποι δεν δουλεύουν. Κατέβασα και από το xda το one click root που δουλευε στις beta 2.2 αλλά δεν...

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγες μέρες συνδεόμουν με το kies τώρα όμως με τίποτε.

Εχω την 1,5,3,10093-82

Εχω κάνει απο χτές hard reset το τηλέφωνο και εχω σβήσει ενα σωρο φακέλους.

Τώρα ουτε ο υπολογιστής δεν το βλέπει΄.

by the way αν δεν υπήρχε αυτό το forum το samsung η θα το είχα χαρίσει η θα το είχα πουλήσει.

 

Μήπως κατά τύχη έχεις Windows7 x64? (Η XP x64)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...