Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tί να πω. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σύνδεσης, εκτός από το γνωστό θέμα με τα αρχεία με μεγάλα extensions. Παρ'όλα αυτά το Kies είναι ένα τραγικό και άχρηστο πρόγραμμα ως έχει, και αν δεν ήμασταν στο περίμενε για το επίσημο froyo θα το είχα πετάξει προ πολλού.

Και σίγουρα, επειδή γράφω εγώ ότι δεν έχω πρόβλημα δεν το διορθώνουν... :p

 

και πως βρισκουμε αν εχουμε μεγαλα extensions ???

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και πως βρισκουμε αν εχουμε μεγαλα extensions ???

ευχαριστω.

 

Yπάρχουν διάφοροι τρόποι... ίσως ο πιο εύκολος είναι να το συνδέσεις σε mass storage mode στον υπολογιστή, και όταν βλέπεις τα περιεχόμενα στο my computer να κάνεις ένα search για *.* και να ταξινομήσεις συμφωνα με το Τype. Θα δεις αν υπάρχουν κάποια με type ας πούμε 'terastioextensionparadigma', σβήστα και θα συνδεθεί το Kies.

Συνήθεις ύποπτοι είναι το DolphinHD (tunnybrowser), παλιότερες εκδόσεις του Soundhound, το iSilo, και κάποια αρχεία φωτογραφίας...

 

Aν έχεις το .net εγκατεστημένο στο PC σου, μπορείς να τρέξεις αυτό το προγραμματάκι που έγραψε ένα παιδί με το ψευδώνυμο PhoenixFX από το androidforums. Και πάλι πρέπει να συνδέσεις το τηλέφωνο σε mass storage mode, και μετά μέσω του προγράμματος να διαλέξεις το drive που αντιστοιχεί στο κινητό (εσωτερική ΚΑΙ εξωτερική sd αν υπάρχει), και θα σου βρει τα αρχεία... μπορείς μετά να τα σβήσεις, και όταν ξανασυνδέσεις το τηλέφωνο σε Kies mode θα συνδεθεί (εκτός αν έχεις κι άλλο πρόβλημα, π.χ. χρησιμοποιείς κάποιον launcher)

 

EDIT: Oops με πρόλαβε ο locojames από κάτω :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

και πως βρισκουμε αν εχουμε μεγαλα extensions ???

ευχαριστω.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το πρόγραμμα:

 

http://www.mediafire.com/file/td6vwgv2a9ym267/FileSearcherforKiesFix.zip

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική έχουν πρόσβαση στα online banking μας / και γενικότερα οτιδήποτε online account χρησιμοποιούμε.. ;) και προσωπικά θα με πείραζε πολύ περισσότερο να μου κλέψουν το Paypal πχ παρά τις επαφές. Αλλά φαντάζεσαι να βγεί στη φόρα κανένα τέτοιο σκάνδαλο? Λες να ρισκάρουν τέτοια δυσφήμηση? Δεν νομίζω.. :cool:

 

Edit. Ναι από την αρχή έτσι συγχρονίζω και παίζει άψογα! Πιστεύω μόλις δεις την ευκολία που σου προσφέρει θα σου φύγουν οι αναστολές :devil:

 

Λοιπον μολις ξεμπερδεψα κ το εκανα... απλα ΜΕΤΡΑΕΙ!!! οντως βολικο. Ολα σε ενα νοικοκυρεμενα!!!:D

Βεβαια παλι εχω ενα θεματακι...:chair:

Τις κανω export τις επαφες απο το Gmail ειτε σε vcf ειτε σε csv (outlook/google format) και προφανως λογω λαθος encoding της ελληνικης γλώσσας εχω ερωτηματικα (?) αφου τις κανω import στο outlook.

Τα ανοιξα κ με τον ΙΕ αλλαζοντας encoding σε greek αλλα τιποτα...

Θα μου πεις τι τις θες σε vcf/csv? Μονο ετσι μπορω να συγχρονιζω τις επαφες μου κ με αλλα κινητα.. Τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Είχε γράψει ο Τυχεράκιας μερικές σελίδες πριν, τον τρόπο. Πηγαίνεις στα Applications (Εφαρμογές) και πατάς το κουμπάκι menu (το αριστερό από τα 3 στο κάτω μέρος της συσκευής). Από εκεί επιλέγεις Edit (Επεξεργασία) και πλέον μπορείς να σύρεις οτιδήποτε κι οπουδήποτε.

 

 

 

Η πρώτη μας δουλειά, είναι να απενεργοποιήσουμε τις ειδοποιήσεις από την μαμά εφαρμογή του τηλεφώνου. Άρα μπαίνουμε στο Messaging κι από εκεί στα Settings. Κάτω κάτω στο μενού, έχει την επιλογή Notifications (Ειδοποιήσεις) την οποία πρέπει να ξε-τικάρουμε.

 

Κάτι άλλο που μας χρειάζεται από αυτό το μενού, είναι το Inut mode (μέθοδος εισαγωγής) που καλό είναι να το έχουμε στο Automatic (Αυτόματο) για να είμαστε σίγουροι ότι ο παραλήπτης του μηνύματος θα λάβει σωστή κωδικοποίηση του κειμένου μας.

 

Τέλος από εδώ.

 

Επόμενο μέλλημά μας, είναι να πάμε στο handcent και να ορίσουμε τα Notifications από εδώ. Ξανά στα Settings (του Handcent φυσικά) και διαλέγουμε Notification Settings (Ρυθμίσεις ειδοποίησης). Εκεί τικάρουμε το Notifications (Ειδοποιήσεις) Είναι η 3η επιλογή. 2 επιλογές παρακάτω είναι τα Sent Notifications (Ειδοποιήσεις αποστολών). Εκεί διαλέγουμε την 3η επιλογή, το Notify when message is received (needs carrier support), δηλαδή "Ειδοποίηση κατά την λήψη". Κάτω από τα Sent Notifications (Ειδοποιήσεις αποστολών) υπάρχει το Notification sound (ήχος ειδοποίησης) απ' όπου επιλέγουμε τον ήχο που θέλουμε (αν θέλουμε να έχει) για τις αναφορές παράδοσης.

 

Από αυτό το μενού των Ειδοποιήσεων δεν βρίσκω κάτι άλλο χρήσιμο. Προσωπικά έχω απενεργοποιήσει το Pop-up (την πρώτη επιλογή δηλαδή) για λόγους οικονομίας στην μπαταρία.

 

Πάλι πίσω στις κεντρικές ρυθμίσεις, πηγαίνουμε στα Receive Message Settings (Ρυθμίσεις Λήψης Μηνυμάτων) όπου επιλέγουμε τα 2 πρώτα Delivery Reports (Αναφορά Παράδοσης) και Handcent delivery report (Αναφορές Παράδοσης Handcent) και κάτω κάτω το Self-check (Αυτόματος Έλεγχος).

 

Στα Send Message Settings (Ρυθμίσεις αποστολής μηνυμάτων) χαμηλά, κάτω από τον τίτλο Locale Support (Υποστήριξη τοποθεσίας), έχει τις επιλογές για Greek SMS Mode (Μέθοδος Ελληνικων SMS), όπου καλό είναι να το έχουμε στο Disable (Ανενεργό) ούτως ώστε να εκμεταλλευόμαστε σίγουρα και τους 160 χαρακτήρες ενός sms.

 

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις από μόνες τους είναι ικανοποιητικές. Μπορείτε αν θέλετε να αλλάξετε στο Custom Style (Προσωπικό στυλ) τον τρόπο που εμφανίζονται οι "συζητήσεις" σας, αλλά αυτά είναι εντελώς προσωπικές επιλογές. Η πιο χρήσιμη από αυτές, είναι η ρύθμιση Theme (θέμα), όπου αν το βάλετε στο Black (Μαύρο :p ) εξοικονομείτε ενέργεια στην μπαταρία σας, λόγω της λειτουργίας της οθόνης Super AMOLED που έχει το Galaxy S.

 

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις του Handcent αφορούν λεπτομέρειες (όπως το κατά πόσο θέλουμε να δονείται το τηλέφωνο την ώρα που έρχεται μήνυμα κ.α).

 

Είμαστε έτοιμοι να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή μας.

 

Πολύ καλός οδηγός!

Μια απορία: πως γίνεται κατά την λήψη εισερχομένου μηνύματος, να μη φαίνεται το περιεχόμενό του στη μπάρα ειδοποιήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Tί να πω. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σύνδεσης, εκτός από το γνωστό θέμα με τα αρχεία με μεγάλα extensions. Παρ'όλα αυτά το Kies είναι ένα τραγικό και άχρηστο πρόγραμμα ως έχει, και αν δεν ήμασταν στο περίμενε για το επίσημο froyo θα το είχα πετάξει προ πολλού.

Και σίγουρα, επειδή γράφω εγώ ότι δεν έχω πρόβλημα δεν το διορθώνουν... :p

Να πω και εγω, οτι ο Αλεξ δεν ειναι ο μόνος! Και εγώ από την αρχή δεν είχα κανένα πρόβλημα να συνδεθώ με το kies ούτε με το laptop που τρέχει vista ούτε από το pc που τρέχει xp. Μέχρι και αναβάθμιση έκανα χωρίς να χάσω τίποτα! Συμφωνώ βέβαια ότι είναι ένα άθλιο πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η ακρη βρεθηκε!!:)

Οπως προειπα το gmail για την διαχειρηση επαφων και ημερολογιού μετραει πολυ ασχημα!! Δυστυχως τα ελληνικα δεν τα υποστηριζει στο exported αρχειο και δεν μπορεσα να βρω ακρη για αυτο. Βρηκα ομως αλλον τροπο καλυτερο!!

Για να μπορεσουμε να τα περναμε ολα και σε αλλα κινητα (ασχετα με android) που μπορουν να κανουν sync με το outlook αρκει να κανουμε sync το outlook με το gmail μας..

Οπότε θέλουμε το gcontactsynch (Google Contacts Outlook Synchronizer) και το Google Calendar Sync. Free εφαρμογες για windows (καντε ενα google-search;)) Πολυ απλα στην χρηση και κανουν ακριβως αυτο που θελουμε: παντρεμα android "φακελωματος"(Gmail!) με outlook, συνεπως και με τις αλλες μας συσκευες!

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει το εξής κουλό.Έβαλα την κάρτα μνήμης από το άλλο μου τηλ. σ αυτό.Αρχικά το κινητό δεν εμφάνιζε πουθενά ούτε τις φωτογραφίες ούτε τα τραγούδια που είχα στην κάρτα.Επειδή τα mp3 μου τα είχα σε διάφορους φακέλους τα έβαλα ολα σε ένα φάκελο με την ονομασια sounds και μετά το κινητό τα έβλεπε αλλα και πάλι όχι όλα.Τις φωτογραφίες δεν έχω καταφέρει ακόμα να τις δω(μόνο μέσω του astro file explorer)Μήπως το έχει προσπαθήσει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει το εξής κουλό.Έβαλα την κάρτα μνήμης από το άλλο μου τηλ. σ αυτό.Αρχικά το κινητό δεν εμφάνιζε πουθενά ούτε τις φωτογραφίες ούτε τα τραγούδια που είχα στην κάρτα.Επειδή τα mp3 μου τα είχα σε διάφορους φακέλους τα έβαλα ολα σε ένα φάκελο με την ονομασια sounds και μετά το κινητό τα έβλεπε αλλα και πάλι όχι όλα.Τις φωτογραφίες δεν έχω καταφέρει ακόμα να τις δω(μόνο μέσω του astro file explorer)Μήπως το έχει προσπαθήσει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει?

 

Mήπως έχεις κανένα .nomedia αρχείο μέσα στο φάκελο με τις φωτογραφίες; Eπίσης, δοκίμασες να κάνεις ένα reboot?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για να κλεισω το θεμα για επαφες κτλ μεσα απ τη σελιδα του gmail μας εαν διαλεξουμε γλωσσα εμφανισης ελληνικα προφανως αλλαζει το encoding..

Επειτα κανουμε εξαγωγη επαφων σε csv(outlook). Μετονομαζουμε το csv σε txt και το ανοιγουμε με IE, αλλαζουμε encoding σε greek και save as.. με encoding greek. Το ξαναλεμε *.csv και κανουμε import στο outlook κανονικα (Εισαγωγη απο αλλο προγραμμα>Τιμες διαχωρισμένες με κομμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες και απο μένα. Σήμερα ήρθε στο κατάστημα που δουλεύω (Γερμανός) ο επιθεωρητής πωλήσεων της Samsung και μετά απο μια "επίπονη" συζητηση μου είπε ότι το froyo θα έρθει επίσημα και πλήρως λειτουργικό τέλη νοέμβρη γιατι είχαν κάτι επιπλοκές ώστε να το κουμπώσουν άψογα (βλ.desire) πάνω στον γαλαξία.

 

Να σας πω και εγω το παράξενό μου. εδώ και τρεις μέρες έχει κολήσει το μαρκετ στις λήψεις και μου δίχνει ότι κάνω εγκατάσταση 2 συγκεκριμένες εφαρμογές. το ROM manager kai to aquarium lite theme. τις εχω κανει απεγκατάσταση και παρόλα αυτα εκει κολλημένο στην λιστα των λήψεων. Δεν με αφήνει ούτε να τις βγάλω όυτε να τις ξανα εγκαταστήψω. Τι clea cashe έχω κάνει, τι προγραμματα για clean apps και cashe εχω βάλει. τιποτα εκει εμπλοκη με τα δυο apps. όλες οι άλλες λειτουργίες του market δουλευουν καλά.. Ελαφρως κολλήματα μόνο κατά την εγκατάσταση εφαρμογών... Καμιά ιδέα..????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες και απο μένα. Σήμερα ήρθε στο κατάστημα που δουλεύω (Γερμανός) ο επιθεωρητής πωλήσεων της Samsung και μετά απο μια "επίπονη" συζητηση μου είπε ότι το froyo θα έρθει επίσημα και πλήρως λειτουργικό τέλη νοέμβρη γιατι είχαν κάτι επιπλοκές ώστε να το κουμπώσουν άψογα (βλ.desire) πάνω στον γαλαξία.

 

Α τωρα εγινε τέλη Νοεμβρη ? :( . Για την 3.0 να φανταστώ δεν αναφέρθηκε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Α τωρα εγινε τέλη Νοεμβρη ? :( . Για την 3.0 να φανταστώ δεν αναφέρθηκε τίποτα?

 

Εγώ πάντως το έχω ξαναπεί ότι 3.0 δε βλέπω... η Samsung έχει μια φήμη να κρατήσει στην απαράδεκτη υποστήριξη, σιγά μη δώσουν και 3.0. Ίσως και με χίλια ζόρια το καλοκαίρι...αλλά πολύ χλωμό.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχεις κανένα .nomedia αρχείο μέσα στο φάκελο με τις φωτογραφίες; Eπίσης, δοκίμασες να κάνεις ένα reboot?

 

Αυτο για το nomedia αρχειο θα το κοιταξω.Εσβησα πολλες φορες το κινητο για να κανει σαρωση πολυμεσων αλλα τιποτα.Επισης καποια mp3 τα οποια εσβησα με το astro file explorer μετα μου τα εμφανιζε κανονικα στη λιστα του mp3player.Απλα πιστευω επειδη ειχα την καρτα σε αλλο κινητο εχουν διαμορφωθει ετσι οι φακελοι ωστε τωρα να μην μπορει να τους δει αυτο το κινητο και πρεπει να κανω μετονομασια.π.χ τα mp3 ηταν αποθηκευμενα σε ενα φακελο που ελεγε digital sounds και το κινητο δεν τα εβλεπε ενω οταν τα μετεφερα σε αλλον φακελο που ελεγε sounds τα εβλεπε αλλα και παλι οχι ολλα.:blink:Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έχω ξαναπεί ότι 3.0 δε βλέπω... η Samsung έχει μια φήμη να κρατήσει στην απαράδεκτη υποστήριξη, σιγά μη δώσουν και 3.0. Ίσως και με χίλια ζόρια το καλοκαίρι...αλλά πολύ χλωμό.

 

για μενα πλεον δεν ειναι φημη, ειναι γεγονος. και μονο το 3button fix που κυκλοφορησε επισημα μονο για καναδα..το φαγαφνε το χ απο μενα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος κανει συνδεση μιας εφαρμογηςσ το τηλεφωνο με ενα λογαριασμο στο facebook προστιθενται αυτοματακαι τα εξτρα στοιχεια στο gmail?
Link to comment
Share on other sites

Successful Froyo testing on samsung galaxy s

 

- Μεταφραση στα ελληνικα απο το Κορεατικο σαιτ

Υπάρχουν φήμες ότι το Android 2.2 θα αναβαθμιστούν στις αρχές Αυγούστου του Galaxy S, έχουν επανειλημμένως αναβληθεί για το τέλος του Οκτωβρίου, και πρόσφατα τις ειδήσεις έσπασε, αλλά αυτό δεν είναι Twitter ή φήμες, η πηγή είναι η επίσημη της Samsung ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που αποστέλλονται, αν το περιεχόμενο είναι σε Κορεάτη, αλλά έχει μετάφραση και οι οποίες αφορούν κυρίως την έκδοση κειμένου του Galaxy S Κορέα έχει ολοκληρώσει τις τελικές δοκιμές, αναμένεται το σπίτι στη Νότια Κορέα στις αρχές αυτής της εβδομάδας ξεκίνησε το Android 2.2 ενημέρωση Froyo δεν ανέφερε άλλες χώρες και περιοχές, φαίνεται ότι ακόμη και χωρίς μια περίοδο αναμονής, ελπίζοντας περιοχές όπως το Χονγκ Κονγκ και την Ταϊβάν, πριν από το μήνυμα μπορεί να ξεκινήσει εγκαίρως για το τέλος της τρέχουσας

 

- ..... λετε να δουμε φως;; .... !!!!! :cool: :ninja: :worry:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Successful Froyo testing on samsung galaxy s

 

- Μεταφραση στα ελληνικα απο το Κορεατικο σαιτ

 

 

- ..... λετε να δουμε φως;; .... !!!!! :cool: :ninja: :worry:

 

Η γαϊδουριά της Samsung είναι ότι κοντά 5 εκατομμύρια άνθρωποι περιμένουν την αναβάθμιση εδώ και καιρό και αυτή κυκλοφορεί στην Κορέα το Galaxy K με το froyo...

 

Samsung launches Android 2.2 powered Galaxy K in Korea

 

Samsung launched Galaxy K in Korea with KT today. This smartphone launch coincides with Microsoft’s Windows Phone 7 announcement today.

 

Samsung Galaxy K comes with a Android 2.2, 3.7” AMOLED screen, a 1GHz CPU, Adobe Flash, Wi-Fi, 3G Tethering, T-DMB TV, 512MB of RAM, a 5Mpix Camera module, A-GPS, FM Radio, MicroSDHC and 8GB of internal memory.

 

Galaxy K will be available in the market starting today in Black and White colours for 800,000 Won (510€ or $710 USD).

http://androidos.in/2010/10/samsung-launches-android-2-2-powered-galaxy-k-in-korea/

 

Όπως καταλαβαίνετε πιο πολύ την καίει να πουλήσει συσκευές και να μαζέψει ζεστό χρήμα στα ταμεία της, παρά να κάνει αυτό που θα έπρεπε! :mad:

Edited by QTiVoCo
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνετε πιο πολύ την καίει να πουλήσει συσκευές και να μαζέψει ζεστό χρήμα στα ταμεία της, παρά να κάνει αυτό που θα έπρεπε! :mad:

 

Λογικό είναι αυτό :) . Καθε εταιρεία θα το σκεφτόταν αλλα αυτό εμένα μου λεει οτι θα κυκλοφορήσει γρήγορα το Froyo και σε εμας , αφού είναι ιδια συσκευή ;).

 

EDIT: δεν είχα δει οτι είναι αλλη συσκευη (galaxy K) , ΟΝΤΩΣ μεγάλη γαιδουρια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός οδηγός!

Μια απορία: πως γίνεται κατά την λήψη εισερχομένου μηνύματος, να μη φαίνεται το περιεχόμενό του στη μπάρα ειδοποιήσεων?

 

 

Στο μενού Notification Settings (ρυθμίσεις ειδοποίησης) θα πας στο Notification settings (λωλ, είναι η 4η επιλογή από πάνω) και εκεί θα ξε-τικάρεις το privacy mode (5η επιλογή από πάνω. Ρυθμίσεις ιδιωτικού απορρήτου).

 

Είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μεταφέρω απο τον browser του υπολογιστή μου bookmarks στον browser του Galaxy s? Όσο κι αν εψαξα στο forum δεν βρήκα μια ξεκάθαρη απάντηση που να μην χρειάζεται περίπλοκες εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Ρυθμίζω την ζώνη ώρας αλλά μόλις το κλείσω και το ανοίξω πάλι η ώρα έχει αλλάξει κι έχει πάει 3 ώρες πίσω, που οφείλεται αυτό?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Ρυθμίζω την ζώνη ώρας αλλά μόλις το κλείσω και το ανοίξω πάλι η ώρα έχει αλλάξει κι έχει πάει 3 ώρες πίσω, που οφείλεται αυτό?

Φίλε υπολογίζω ότι κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει στο κάνει αυτό. Μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή πλοήγησης ίσως?

Στα windows mobile είχαμε τέτοια θέματα όταν ανοίγαμε destinator, γι' αυτό στο λέω.

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...