Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την ώρα φαίνεται ότι μόνο αυτοί με πάροχο που το υποστηρίζει μπορούμε να το χρησιμοποιούμε... το Nimbuzz τελικά που λένε, δεν κάνει δουλειά;

 

Alex εσυ χρησιμοποιεις το skype κανονικα δηλαδη?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εμενα το skype δεν με αφηνει να κανω login

Διαβάστε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=800012

 

Στη 2.1 έκδοση για την ώρα δεν δουλεύει... όσοι έχουν τη 2.2 λένε ότι δουλεύει. Οπότε όποιος έχει την 2.2 ας το δοκιμάσει να μας πει ;)

Link to comment
Share on other sites

δουλεψα την συσκευη μετα απο reboot χωρις να μπω καθολου στο minfree και ειδα οτι η μνημη κατεβαινε στα 40-45mb. μολις εβαλα strict ηρθε στα κανονικα μετα απο λιγη ωρα. γι'αυτο και το ανεφερα !!!!

 

 

ενταξει μην τρελενεσαι. αν δεν το ξερεις σε ενημερωνω οτι το Iphone δεν στελνει sms με 160 χαρακτηρες αλλα το σπαει σε δυο μηνυματα και σε χρεωνει διπλα.

οποτε μην ακουω για 2010 και τετοια, γιατι το iphone κοστιζει και πολυ παραπανω απο το galaxy και ολοι λενε οτι ειναι σουπερ ντουπερ !!!!

 

και για να ξερετε, η γυναικα μου τις τελευταιες μερες μου εχει αναφερει 3-4 φορες οτι το iphone 3gs της κανει κολληματα και lagarei.

φανταστειτε η γυναικα μου που δεν εχει καθολου ιδεα απο κινητα και smartphones.

και μετα παραπονιομαστε εμεις για lag :lol::lol::lol::lol:

 

Εχεις δικιο...Χρησιμοποιοντας το ConnectBot και κανοντας cat το minfree αρχειο,ειδα οτι ουτε εμενα κραταει τις τιμες μετα απο reboot...οποτε αναγκαστικα το επιλεγουμε μετα απο καθε boot :D

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=800012

 

Στη 2.1 έκδοση για την ώρα δεν δουλεύει... όσοι έχουν τη 2.2 λένε ότι δουλεύει. Οπότε όποιος έχει την 2.2 ας το δοκιμάσει να μας πει ;)

 

Το μεσημέρι που το εγκατεστησα έκανε login μπήκα κανονικά.

Τώρα δεν μ αφήνει με τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αρα λοιπον εκτος απο τις 4 επιλογες που εχει το minfree, θεωρητικα μπορουμε να βαλουμε εμεις τα ορια που μας βολευουν μεσω γραμμης εντολων, σωστα ?

 

χμμμμμ εχω μπει σε σκεψεις να αρχισω να κανω τα πειραματα μου.

 

βασικα θα ηθελα να υπαρχει μια εφαρμογη η οποια να εχει 2 λιστες, μια whitelist Και μια blacklist, και τις whitelist εφαρμογες να μην τις κλεινει ποτε παρα μονο αν υπαρχει μεγαλο προβλημα στην μνημη.

και τις εφαρμογες της blacklist να τις κλεινει αμεσως μολις μπουν σε background.

 

σκεφτομαι να φτιαξω μια δικια μου εφαρμογη που να το κανει αυτο αλλα δεν ξερω αν τα καταφερω :).

 

Edit :

μηπως ο autokiller κανει αυτο που λεω παραπανω ?

 

Δε νομίζω να τα καταφέρεις, το minfree είναι γενικά για όλο το σύστημα, δε μπορεις να ορίσεις συγκεκριμένες εφαρμογές... βαδίζεις προς τους task killers έτσι.

 

Υπάρχει firmware για το Ι9000 το οποίο να είναι debranded με Ελληνικά?

 

Ναι, όλα τα leaked firmwares στο Samfirmware.com έχουν Ελληνικά (εκτός από τα τελευταία froyo (όσα δηλαδή είναι XW έχουν Ελληνικά).

 

Alex εσυ χρησιμοποιεις το skype κανονικα δηλαδη?

 

Εγώ χρησιμοποιώ Skype κανονικά απ'το καλοκαίρι... γιατί ο provider μου έχει συμφωνία με τη Skype και το δίνει τζάμπα μέσω 3G.

 

Εχεις δικιο...Χρησιμοποιοντας το ConnectBot και κανοντας cat το minfree αρχειο,ειδα οτι ουτε εμενα κραταει τις τιμες μετα απο reboot...οποτε αναγκαστικα το επιλεγουμε μετα απο καθε boot :D

 

Ή απλά βάζεις το autokiller που το κάνει για σένα αυτό...

(και μπορείς μέσω του autokiller να αλλάξεις και τις preset τιμές που ρωτάς Aντώνη).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μιας και εγκατεστησα το autokiller, μπηκα στην σελιδα και διαβασα ολη την θεωρια που εχει εκει.

μιας και η εφαρμογη εχει επιλογη στις ρυθμισεις να μοιραζεται τις τιμες, ειδα στους πινακες που εχει στην σελιδα οτι ο μεσος των χρηστων χρησιμοποιουν στο galaxy χαμηλα ορια, δηλαδη 40,50,60.

 

Alex και οποιος αλλος χρησιμοποιει το autokiller, τι τιμες εχετε βαλει ?

εγω διαβαζωντας λιγο αποφασισα να βαλω τις τιμες που εχει το strict αλλα ανεβαζωντας λιγο το οριο στις empty διεργασιες, και το εβαλα στο 100.

δηλαδη εχω 60,70,100.

θα το τεσταρω να δω πως παει.

 

εσεις τι τιμες εχετε ?

 

* βλεπωντας το autokiller εχω την εντυπωση οτι και το lagfix αλλα και το Minfree ισως να ειναι περιττα.

τι λετε πανω σ'αυτο ? θελω να ακουσω την γνωμη σας.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

μιας και εγκατεστησα το autokiller, μπηκα στην σελιδα και διαβασα ολη την θεωρια που εχει εκει.

μιας και η εφαρμογη εχει επιλογη στις ρυθμισεις να μοιραζεται τις τιμες, ειδα στους πινακες που εχει στην σελιδα οτι ο μεσος των χρηστων χρησιμοποιουν στο galaxy χαμηλα ορια, δηλαδη 40,50,60.

 

Alex και οποιος αλλος χρησιμοποιει το autokiller, τι τιμες εχετε βαλει ?

εγω διαβαζωντας λιγο αποφασισα να βαλω τις τιμες που εχει το strict αλλα ανεβαζωντας λιγο το οριο στις empty διεργασιες, και το εβαλα στο 100.

δηλαδη εχω 60,70,100.

θα το τεσταρω να δω πως παει.

 

εσεις τι τιμες εχετε ?

 

* βλεπωντας το autokiller εχω την εντυπωση οτι και το lagfix αλλα και το Minfree ισως να ειναι περιττα.

τι λετε πανω σ'αυτο ? θελω να ακουσω την γνωμη σας.

 

Εγώ έχω βάλει τις strict και δεν έχω πρόβλημα. Ούτε και με τις aggressive όμως (98 empty) είχα πρόβλημα.. και το minfree του lagfix αυτό κάνει πάντως, οπότε αν έχεις το autokiller δεν το χρειάζεσαι, όντως.

 

Το lagfix δεν έχει σχέση με το minfree... διάβασε το post στην υπογραφή μου, δεν έχει καμία σχέση η διαχείριση μνήμης με την ταχύτητα εγγραφής/ανάγνωσης.. τα'χουμε πει αυτά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μιας και εγκατεστησα το autokiller, μπηκα στην σελιδα και διαβασα ολη την θεωρια που εχει εκει.

μιας και η εφαρμογη εχει επιλογη στις ρυθμισεις να μοιραζεται τις τιμες, ειδα στους πινακες που εχει στην σελιδα οτι ο μεσος των χρηστων χρησιμοποιουν στο galaxy χαμηλα ορια, δηλαδη 40,50,60.

 

Alex και οποιος αλλος χρησιμοποιει το autokiller, τι τιμες εχετε βαλει ?

εγω διαβαζωντας λιγο αποφασισα να βαλω τις τιμες που εχει το strict αλλα ανεβαζωντας λιγο το οριο στις empty διεργασιες, και το εβαλα στο 100.

δηλαδη εχω 60,70,100.

θα το τεσταρω να δω πως παει.

 

εσεις τι τιμες εχετε ?

 

* βλεπωντας το autokiller εχω την εντυπωση οτι και το lagfix αλλα και το Minfree ισως να ειναι περιττα.

τι λετε πανω σ'αυτο ? θελω να ακουσω την γνωμη σας.

 

 

Autokiller από την πρώτη μέρα σε strict (60,70,80). Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος δεν μπήκα καν στον κόπο να δοκιμάσω aggresive! Το lagfix κράτησε το είναι άσχετο με το autokiller .. απλά αν σε ξύνει ο ποπός σου για δοκιμές (όπως εμένα :cool:) αν θες δοκίμασε και το voodoo lagfix που είναι native ext4 και δεν επέρχεται corruption μετά από λίγο καιρό στο FS όπως γίνεται με το ext2 (OCLF). Τουλάχιστον όλα αυτά σύμφωνα με αναφορές στο XDA.

 

Αα και όπως είπε ο Τυχεράκιας, το autokiller κρατάει τα settings σου και μετά από reboot :)

Link to comment
Share on other sites

εδω και ωρα καθομαι και διαβαζω τους πινακες με τις τιμες στο autokiller Που επιλεγουν γενικα οι χρηστες για το galaxy στην σελιδα εδω

http://andrs.w3pla.net/autokiller/list/currentType/164

 

κατεληξα στο συμπερασμα και εβαλα 60,60,60 γιατι θελω ναι μεν τις τιμες του strict αλλα να μπορω να εχω λιγο περισσοτερες εφαρμογες ανοιχτες. θα δω πως παει και θα σας πω εντυπωσεις.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο One click lag fix τρεχουμε ολες τις εφαρμογες που ειναι με πρασινο ? ΔηλΑΔΗ alter minfree restore boot animation- change schedule- wifi timout- check free space εκτος απο undooneclicklagfix και un-root device ?
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

εδω και ωρα καθομαι και διαβαζω τους πινακες με τις τιμες στο autokiller Που επιλεγουν γενικα οι χρηστες για το galaxy στην σελιδα εδω

http://andrs.w3pla.net/autokiller/list/currentType/164

 

κατεληξα στο συμπερασμα και εβαλα 60,60,60 γιατι θελω ναι μεν τις τιμες του strict αλλα να μπορω να εχω λιγο περισσοτερες εφαρμογες ανοιχτες. θα δω πως παει και θα σας πω εντυπωσεις.

 

Αντώνη κοιτάς λάθος πίνακα... το Galaxy (I7500) δεν είναι το Galaxy S... (βασικά δεν έχει καμία σχέση :) ). Θες αυτόν:

http://andrs.w3pla.net/autokiller/list/currentType/190

 

Επίσης αν δεις έχει μέσο όρο των τιμών... και είναι μεταξύ strict και aggressive, όπως λέμε... :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια!

Εχω κι εγω ενα προβλημα! Δε μπορω να στειλω μηνυμα.

Το συντασσω κανονικα,

βαζω και τον παραληπτη, παταω αποστολη και τελικα δε παει πουθενα!

Μαλλον κατι εχω πειραξει αλλα τι?

υποψιν χρησιμοποιω το πληκτρολογιο της HTC και η λειτουργια εισαγωγης ειναι στο ΑΥΤΟΜΑΤΟ. αν το αλλαξω σε αλφαβητο GSM πανε μια χαρα

αλλα βγαινουν συμβολα στη συσκευη του παραληπτη!

 

edit: Τελικα Αλλαξα σε Unicode και το προβλημα διορθωθηκε!

Edited by Paterbill
edit:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω καταλήξει στο aggressive. Εκεί παίρνω την μέγιστη ταχύτητα στην λειτουργία της συσκευής και επειδή δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές δεν μου τις κλείνει.

 

Γενικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά στο froyo.

Για παράδειγμα βλέπω στο system panel, ότι οι ίδιες εφαρμογές κρατούν περισσότερα mb ram.

 

Ενώ οι ρυθμίσεις του συστήματος είναι ίδιες με της 2.1 για το ποτέ θα αρχίσει να σκοτώνει εφαρμογές για να απελευθερώσει μνήμη, το κάνει κάπως απότομα και περίεργα.

Εκεί που δουλεύεις αισθάνεσαι δυο απανωτές δονήσεις και μπαμ ελευθερωνει μνήμη.

Δεν μπορώ να τα εξηγήσω γιατί δεν είμαι τεχνικός αλλά μπορώ να διαβάσω την συμπεριφορά της συσκευής μου και το ποτέ δουλεύει καλύτερα

 

Φερειπειν με την JM1 είχα βρει το τέλειο. Όλα δούλευαν ρολόι.

Τώρα με το froyo κάνοντας άπειρες δοκιμές κατελειξα ότι χρειάζεται οπσδηποτε να το έχεις σε aggressive για να αισθάνεσαι την ταχύτητα της συσκευής.

 

Το lag fix δεν έχει καμία σχέση αλλά η βελτίωση της ταχύτητας του read and write έχει συνέπεια την ταχύτητερη λειτουργία της συσκευής.

 

Το minfree η το auto killer, εξασφαλίζουν περισσότερη διαθέσιμη ram, που κι αυτό βοηθά στο να έχουμε πολύ καλύτερες ταχύτητες λειτουργίας.

Με σκέτο minfree μπορείς να πετύχεις σχεδόν άψογη λειτουργία της συσκευής.

Με σκέτο lag fix δεν κανείς τιποτα:)

 

Αφού έχουμε βρει τις λύσεις δεν με προβληματίζει καθόλου. Η συσκευή έχει την δύναμη της αλλού. Δύσκολα θα μπορέσει κάποια άλλη να έχει τέτοια ποιότητα γραφικών, οθόνη, κάμερα όλα μαζί σε μια συσκευή.

 

Πιθανώς το desire HD να μην χρειάζεται όλα αυτά που κάνουμε εμείς για να διατηρισουμε την ταχύτητα της συσκευής, αλλά το κινητό δεν είμαι μόνο κυνήγι επιδόσεων.

Τόσα χρόνια με τα HTC ποτέ δεν είχα αυτά τα 3 πράγματα τόσο καλά όσο τα θέλω.

Κάθε νέα συσκευή που αγοραζα, είχε περισσότερα Mpx, μεγαλύτερη οθόνη αλλά πάντα είχα πρόβλημα με τις φωτό και την απόδοση των χρωμάτων.

 

Πήγαινε να τραβηξεις ένα βίντεο με το HD2 και οι στάνταρ ρυθμίσεις έδιναν υπερκορεσμενα χρώματα για να φανούν έντονα.

 

Αυτή την στιγμή μόνο το iPhone έχει καταφέρει να βρει μια ισοροπια σε όλα αυτά, αλλά μεμονομενα δεν είναι καλύτερο από το galaxy.

 

Πιστεύω λοιπόν όταν δωθει επίσημα το froyo και φτιαχθει το lag fix ειδικά γι αυτό, θα έχουμε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να δοκιμάσει κάποιος μπορείτε να κατεβάσετε κάτι από μάρκετ; Δοκιμάζω διάφορες εφαρμογές και δεν κατεβαίνει τίποτα!

Edit

Άκυρο δούλεψε!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μου θυμίσει κάποιος τον κωδικό που βλέπουμε το ΙΜΕ της συσκευής

Κάτι σαν #*4636*ώρα*# δεν θυμάμαι

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλα τα leaked firmwares στο Samfirmware.com έχουν Ελληνικά (εκτός από τα τελευταία froyo (όσα δηλαδή είναι XW έχουν Ελληνικά).

 

Έχει σημασία αν επιλέξω αρχείο με 512.pit ή 803.pit?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μου θυμίσει κάποιος τον κωδικό που βλέπουμε το ΙΜΕ της συσκευής

Κάτι σαν #*4636*ώρα*# δεν θυμάμαι

 

*#06# -> IMEI

 

ΥΓ : Χαιρετώ την παρέα σας

Link to comment
Share on other sites

*#06# -> IMEI

 

ΥΓ : Χαιρετώ την παρέα σας

Σορυ δεν το διατυπωσα σωστά. Τον κωδικό που βλέπουμε την χώρα για την οποία προορίζεται η συσκευή.

Ευχαριστώ πάντως

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σορυ δεν το διατυπωσα σωστά. Τον κωδικό που βλέπουμε την χώρα για την οποία προορίζεται η συσκευή.

Ευχαριστώ πάντως[/quote

 

χμμ οκ,

 

*#272*HHMM#

 

Παρακαλώ, και εγω ευχαριστω γιατι έχω ήδη μάθει πάρα πολλά διαβάζοντας τα ποστς σας :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα γραμματοσειρά και το μηχανάκι έγινε κούκλα! Ξέρει κανείς αν υπάρχουν άλλα fonts για να κατεβασω;

 

Άσχετο, αλλά σχετικά με τα firmwares η γνώμη μου είναι ότι θα πάρουμε μετά το froyo ΚΑΙ τζιντζερόψωμο μαζί με το ΤΑΒ (πανομοιότυπη συσκευή). Εκεί θα κλείσει και ο κύκλος ανάπτυξης των galaxy με 1Ghz, για να ακολουθήσει νέο hardware για χρήση με honeycomb. Χρονικός ορίζοντας:18 μήνες

Μην ξεχνάμε ότι η Sammy ετοιμάζει και το δικό της windows phone 7, που δε θα διαφοροποιείται από το hardware του δικού μας SGS, με (μικρές) πιθανότητες να δούμε κάποιο custom port σε αυτό (xda-dev[il]s ακούτε;;; )

Προσωπικές απόψεις, απλά να δώσω κάποιες αισιόδοξες προοπτικές σε αυτούς που μου στεναχωριούνται και βάζουν-βγάζουν προγράμματα επί 24ώρου βάσεως για να εκμηδενίσουν και το εκατοστό του δευτερολέπτου που "αργεί" ο γαλαξίας :)

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

μιας και εγκατεστησα το autokiller, μπηκα στην σελιδα και διαβασα ολη την θεωρια που εχει εκει.

μιας και η εφαρμογη εχει επιλογη στις ρυθμισεις να μοιραζεται τις τιμες, ειδα στους πινακες που εχει στην σελιδα οτι ο μεσος των χρηστων χρησιμοποιουν στο galaxy χαμηλα ορια, δηλαδη 40,50,60.

 

Alex και οποιος αλλος χρησιμοποιει το autokiller, τι τιμες εχετε βαλει ?

εγω διαβαζωντας λιγο αποφασισα να βαλω τις τιμες που εχει το strict αλλα ανεβαζωντας λιγο το οριο στις empty διεργασιες, και το εβαλα στο 100.

δηλαδη εχω 60,70,100.

θα το τεσταρω να δω πως παει.

 

εσεις τι τιμες εχετε ?

 

* βλεπωντας το autokiller εχω την εντυπωση οτι και το lagfix αλλα και το Minfree ισως να ειναι περιττα.

τι λετε πανω σ'αυτο ? θελω να ακουσω την γνωμη σας.

autokiller με strict ρυθμισεις και χωρις lagfix εχω κι εγω και το τηλεφωνο τα παει αρκετα καλα και ειναι πιο σταθερο απο οταν ειχα το lagfix.

 

Να ρωτησω και κατι, οταν ανοιγουμε τη "συλλογη" με τις φωτο και τα βιντεο για πρωτη φορα κανει αρκετο χρονο μεχρι να φορτωσουν τα thumbnails πολλες φορες 10 δευτερολεπτα η και παραπανω (και με lagfix και χωρις). Εχω και το ipad το οποιο ανοιγει πολυ μεγαλυτερη συλλογη φωτογραφιων αστραπιαια και χωρις κολλημα (πραγματικα πρεπει να το δει αυτο καποιος με τα ματια του για να καταλαβει τι εννοω) και λεω εγω τωρα να ειναι θεμα του android γενικα η αργοπορια να ειναι θεμα του software της εφαρμογης της samsung, να ειναι θεμα του filesystem (αλλα τοτε δε θα βελτιωνοταν με το lagfix?) η μηπως που ειναι και το χειροτερο ο internal αποθηκευτικος χωρος της συσκευης ειναι λιγο μαπα απο αποψη hardware και σ αυτο ισως οφειλεται σε καποιο βαθμο και το lag?(περα απο το filesystem της samsung βεβαια).

Αυτα μονο ο θεος και ο τυχερακιας μπορουν να τα ξερουν αντε και κανα δυο μηχανικοι στη samsung.

 

Edit: ο Τυχερακιας και ο θεος εννοουσα φυσικα, για να βαζουμε τα πραματα στη σωστη σειρα

Edited by koseft

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχουμε βρει τις λύσεις δεν με προβληματίζει καθόλου. Η συσκευή έχει την δύναμη της αλλού. Δύσκολα θα μπορέσει κάποια άλλη να έχει τέτοια ποιότητα γραφικών, οθόνη, κάμερα όλα μαζί σε μια συσκευή.

 

Πιθανώς το desire HD να μην χρειάζεται όλα αυτά που κάνουμε εμείς για να διατηρισουμε την ταχύτητα της συσκευής, αλλά το κινητό δεν είμαι μόνο κυνήγι επιδόσεων.

Τόσα χρόνια με τα HTC ποτέ δεν είχα αυτά τα 3 πράγματα τόσο καλά όσο τα θέλω.

Κάθε νέα συσκευή που αγοραζα, είχε περισσότερα Mpx, μεγαλύτερη οθόνη αλλά πάντα είχα πρόβλημα με τις φωτό και την απόδοση των χρωμάτων.

 

Πήγαινε να τραβηξεις ένα βίντεο με το HD2 και οι στάνταρ ρυθμίσεις έδιναν υπερκορεσμενα χρώματα για να φανούν έντονα.

 

Sorry αλλά λίγο περίεργα μας τα λες. Από την μια δεν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις και το (πιθανό) γεγονός ότι το Desire HD δεν θα θέλει κόλπα για να πετάει, αλλά από την άλλη έχεις περάσει ένα σεβαστό χρονικό διάστημα με το να ψάχνεσαι για το πώς θα κάνεις την συσκευή σου γρηγορότερη...

 

Και μετά πετάς το θέμα της κάμερας και του βίντεο στο τραπέζι των smartphones. Πράγμα αρκετά άκαιρο για εμένα, μιας και που υπάρχουν αρκετά κινητά που τραβάνε πολύ καλύτερες φωτογραφίες από το galaxy. Μάλιστα έχεις προκαταβάλει και την αποτυχία του Desire HD στον τομέα αυτό (δεν αμφιβάλω ότι η HTC δεν έχει και την καλύτερη ιστορία), αλλά λόγω της καινούργιας κάμερας εγώ θα περίμενα λίγο πριν καταλήξω σε συμπέρασμα...

 

Αν θέλεις να σου πω την γνώμη μου, πιστεύω ότι προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου για την υπεροχή του galaxy και να αντισταθεί στις σειρήνες (είτε i4, είτε Desire HD)...

 

 

Φιλικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανει με ολες τις φωτος φιλε το κινητο. Δεν εχω βρει τροπο να την βαζει ολοκληρη σαν φοντο. Μαλλον αυτο συμβαινει για να μπορει να δημιουργει το εφε του φοντου και να σου δειχνει τμηματα της φωτογραφιας σε καθε μια απο τις 7 αρχικες οθονες που βλεπεις μολις ανοιγεις το κινητο.

 

Το πλαίσιο που λες όμως ανοίγει αρκετά. Μόλις χθες πέρασα μια εικόνα και στην αρχή το πλαίσιο ήταν όντως κάπου στο κέντρο της εικόνας και νόμιζα πως θα την κάνει crop. Με pinch out όμως (σαν το zoom out, βάζεις δύο δάχτυλα στην οθόνη και τα τραβάς διαμετρικά σε αντίθετη κατεύθυνση) το πλαίσιο του crop άνοιξε και την πήρε ΣΧΕΔΟΝ ολόκληρη. Φυσικά, οι διαστάσεις της αρχικής εικόνας, παίζουν τον ρόλο τους. :)

Link to comment
Share on other sites

autokiller με strict ρυθμισεις και χωρις lagfix εχω κι εγω και το τηλεφωνο τα παει αρκετα καλα και ειναι πιο σταθερο απο οταν ειχα το lagfix.

 

Να ρωτησω και κατι, οταν ανοιγουμε τη "συλλογη" με τις φωτο και τα βιντεο για πρωτη φορα κανει αρκετο χρονο μεχρι να φορτωσουν τα thumbnails πολλες φορες 10 δευτερολεπτα η και παραπανω (και με lagfix και χωρις). Εχω και το ipad το οποιο ανοιγει πολυ μεγαλυτερη συλλογη φωτογραφιων αστραπιαια και χωρις κολλημα (πραγματικα πρεπει να το δει αυτο καποιος με τα ματια του για να καταλαβει τι εννοω) και λεω εγω τωρα να ειναι θεμα του android γενικα η αργοπορια να ειναι θεμα του software της εφαρμογης της samsung, να ειναι θεμα του filesystem (αλλα τοτε δε θα βελτιωνοταν με το lagfix?) η μηπως που ειναι και το χειροτερο ο internal αποθηκευτικος χωρος της συσκευης ειναι λιγο μαπα απο αποψη hardware και σ αυτο ισως οφειλεται σε καποιο βαθμο και το lag?(περα απο το filesystem της samsung βεβαια).

Αυτα μονο ο θεος και ο τυχερακιας μπορουν να τα ξερουν αντε και κανα δυο μηχανικοι στη samsung.

Τί έχεις βάλει μέσα; Εμένα με καμιά 100η full ανάλυση φωτογραφίες και 20 hd video (το ένα μεγέθους 1Gb) μου τα ανοίγει σε κανένα δευτερόλεπτο. Είμαι χωρίς κανένα tweak και με JM1 μαμίσια...

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...