Jump to content

Galaxy S : Οδηγοί για νέους χρήστες


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε φαίνεται από κάπου αλλού. Αν το κάνεις και βγεις κανονικά, πρέπει να έχει ξαναενεργοποιηθεί. Επίσης θα το καταλάβεις γιατί θα βλέπεις H πάνω-πάνω, εκτός από 3G.

 

Είμαι με την εντύπωση οτί αν επαναλάβουμε τα βήματα απλά το βάζουμε ξανά και ξανά στο off

Για να ενεργοποιηθεί ξανα το HSDPA/HSUPA κάνουμε τα ακόλουθα (παραλείπονται τα αρχικά βήματα, υπάρχουν στον οδηγό του stinger):

 

[2] CHANGE HSPA REVISION ----> [3] RELEASE 6(HSDPA/HSUPA),

βλέπουμε:

CHANGE_REL5

HSDPA ON, HSUPA ON

πατάμε menu ---> END

 

Αντίστοιχα, αν θέλουμε μόνο ΗSDPA ON και HSUPA OFF:

[2] CHANGE HSPA REVISION ----> [2] RELEASE 5(HSDPA ONLY),

λέπουμε:

CHANGE_REL5

HSDPA ON, HSUPA OFF

πατάμε menu ---> END

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι με την εντύπωση οτί αν επαναλάβουμε τα βήματα απλά το βάζουμε ξανά και ξανά στο off

Για να ενεργοποιηθεί ξανα το HSDPA/HSUPA κάνουμε τα ακόλουθα (παραλείπονται τα αρχικά βήματα, υπάρχουν στον οδηγό του stinger):

 

[2] CHANGE HSPA REVISION ----> [3] RELEASE 6(HSDPA/HSUPA),

βλέπουμε:

CHANGE_REL5

HSDPA ON, HSUPA ON

πατάμε menu ---> END

 

Αντίστοιχα, αν θέλουμε μόνο ΗSDPA ON και HSUPA OFF:

[2] CHANGE HSPA REVISION ----> [2] RELEASE 5(HSDPA ONLY),

λέπουμε:

CHANGE_REL5

HSDPA ON, HSUPA OFF

πατάμε menu ---> END

 

Απ'όσο έχω δοκιμάσει, σωστή είναι η εντύπωσή σου...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

δεν εχω το κινητο, αλλα ενας φιλος μου ειπε οτι στο dock του χαθηκαν τα εικονιδια και εχει μεινει μονο αυτο για τις εφαρμογες (εφυγαν τα επαφες, τηλεφωνο, μηνυματα κλπ.)

καμια ιδέα τι παίζει?

άλλαξε κάρτα μνήμης και μετέφερε εφαρμογές στην sd, αν αυτο βοηθαει

 

στοκ ρομ εχει, με ολες τις αναβαθμισεις

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω το κινητο, αλλα ενας φιλος μου ειπε οτι στο dock του χαθηκαν τα εικονιδια και εχει μεινει μονο αυτο για τις εφαρμογες (εφυγαν τα επαφες, τηλεφωνο, μηνυματα κλπ.)

καμια ιδέα τι παίζει?

άλλαξε κάρτα μνήμης και μετέφερε εφαρμογές στην sd, αν αυτο βοηθαει

 

στοκ ρομ εχει, με ολες τις αναβαθμισεις

Κανονικά το ερώτημα σου πάει εδώ :p

 

Θα μπει στο μενού εφαρμογών και πατώντας το αριστερό κουμπί αφής θα επιλέξει την επιλογή Επεξεργασία. Τότε μπορεί να πιάσει και να σύρει τα εικονίδια όπου θέλει (από το μενού προς την μπάρα)

Αλλά η απορία μου είναι η εξής: Γιατί μετέφερε εφαρμογές στην SD? :worry:

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν πάει εκεί, γιατί έχει το S 1, όχι το s3 :p

θα βρω το αντίστοιχο τόπικ να ρωτήσω, γιατι του ειπα αυτο και δεν λύθηκε.

του προώθησα το μήνυμα και μου απάντησε: "OXI OMΩΣ AYTA TA EIKONIΔIA ΓIATI EINAI TOY ΣYΣTHMATOΣ... TA BΓAZEI ΣTHN APXIKH AΛΛA OXI KATΩ KATΩ"

 

θα το δω και εγώ αύριο και θα επανέλθω (σε σωστό τοπικ :P )

Link to comment
Share on other sites

Εκει παει για το s ειναι απλα λεει μερος 3. Οχι S3 :p

Παντως αυτος ειναι ο τροπος. Πολλοι το εχουν παθει και ετσι το φτιαχνουν. Βρισκεις τα εικονίδια του συστήματος μεσα στις υπολοιπες εφαρμογες και τα σέρνεις κατω.

Link to comment
Share on other sites

οκ, όταν μάθω να διαβάζω θα ξαναμπώ στο φόρουμ να ξαναγράψω! :P

thx, όπως είπα και πριν θα επανέλθω αύριο αν δεν καταφέρω να το φτιάξω!

 

edit: όλα καλά, το έφτιαξα όπως είπε ο φίλος nikospot. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην κατηγορεια με οδηγιες για συνδεση με tv αναφερεται οτι αρκει ενα 3.5 to RCA stereo καλωδιο και εχει μια φωτογραφεια με καταληξη σε 3 RCA. Ξερετε αν αυτο μεταφερει και ηχο και εικονα, και αν μεταφερει μονο εικονα υπαρχει τροπος να μεταφερθει και ηχος ταυτοχρονα? Πισω στην tv μου εχει μια τριαδα RCA που λεει "video" και αλλη μια δυαδα που λεει "audio", οποτε ρωταω αν και τα τρια RCA της φωτο πανε στην τριαδα του video.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον..αρχισα να νευριαζω με την ασχετοσυνη μου....μπηκα στο titanium και ειπα να ''παγωσει'' το TSF Shell....απο τοτε δεν ανοιγει το κινητο μου...με παει δηλαδη ως το σημειο που τραβας το δαχτυλο για να ξεκλειδωσει η οθονη και μετα μαυριζει....προσπαθησα να το κανω restore αλλα τιποτα....τι κανω τωρα που ειμαι χωρις κινητο και το χρειαζομαι???..

 

SOS

 

Η Κανενας φιλος απο Θεσσαλονικη να το εβλεπε...

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις το κεντρικό κουμπί όταν μαυρίζει η οθόνη δεν σου δίνει επιλογή να διαλέξεις Launcher;

Φαντάζομαι ότι αυτό έγινε γιατί είχες ως προεπιλογή τον TSF Shell και τον "πάγωσες" χωρίς πρώτα να ορίσεις κάποιον άλλον Launcher.

Αν δεν μπαίνεις σε κανένα μενού όταν ανοίγει το κινητό τότε ίσως να μην αποφύγεις ένα Factory Reset.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαινει σε κανενα....μαυριζει η οθονη.....μονο το wallpaper φορτωνει,,,καμμια ιδεα??

 

 

 

 

Θα χασω τα παντα αν το κανω Factory Reset??

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαινει σε κανενα....μαυριζει η οθονη.....μονο το wallpaper φορτωνει,,,καμμια ιδεα??

 

Θα χασω τα παντα αν το κανω Factory Reset??

 

Aν απεγκαταστήσεις τον tsf υποθέτω θα ενεργοποιηθεί ο touchwiz αυτόματα. Δοκίμασε αυτό πριν κάνεις factory reset...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι καλησπερα και Καλη Χρονια.Ενας φιλος εχει την συγκεκριμενη συσκευη και θελει να το κανει root.

Διαβασα τα post για το πως πρεπει να γινει root αλλα καπου μπερδευτηκα γιατι μου εστειλε και το παρακατω screenshot και θεωρησα σωστο να ρωτησω για σιγουρια για τον τροπο του root.

Ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ αν γραφω σε λαθος topic.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις Root με τον Semaphore αφού διαβάσεις καλά τον οδηγό και τις συχνές ερωτήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις Root με τον Semaphore αφού διαβάσεις καλά τον οδηγό και τις συχνές ερωτήσεις.

 

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση.Απλως αν προσεξεις στο screenshot με μπερδεψε εκει που λεει στην εκδοση Kernel"root"

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση αυτό με το Root που θες να κάνεις.

Προχώρα όπως σου είπα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση αυτό με το Root που θες να κάνεις.

Προχώρα όπως σου είπα.

 

Καλησπερα σε ολους,ξαναεπανερχομαι Superuser για να σιγουρευτω και να μη δημιουργησω προβλημα στην συσκευη του φιλου μου!!

1.Θελω να του το κανω root...Tο κανω με το semaphore, με ποια εκδοση?

2.Οταν γινει root θα αλλαξει και η CWM η πρεπει να κανω κατι αλλο?Θελω να αλλαξει για να του περασω μετα μαγειρεμενη rom

Σορρυ Superuser σε ταλαιπωρω το ξερω αλλα μπερδευτηκα στις εκδοσεις και φοβαμαι μη το κανω καμμια ζημια!!

Αν και σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη που ειχα κανει τα ειχα καταφερει,αλλο ομως να ειναι δικο σου το κινητο!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, κάνε το με τον Semaphore. Βάλε όποια έκδοση θες από την 2.4.0 και κάτω.

2. Ναι, θα μπει το CWM Recovery και θα μπορείς να περάσεις Custom ROM.

 

Είναι δεν είναι δικό σου το τηλέφωνο πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να πάει κάτι στραβά ακόμα και αν ακολουθήσουμε σωστά την διαδικασία.

Βέβαια οι πιθανότητες να γίνει κάτι τέτοιο είναι πολύ μικρές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδια εχω ενα htc one s,που μου το εδωσε ενας θειος μου απο την γερμανια,και τωρα που βαζω την δικια μου καρτα μου λεει πως δεν την βρισκει και στα δεδομενα λεει "αποσυνδεθηκε επειδη η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη".

Τι να κανω;Διαβασα εναν οδηγο αλλα ειναι παλιος και δεν μπορω να τον καταφερω σε αυτο το κινητο,πειτε μου ειναι αναγκη,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα είναι καλύτερο να ρωτήσεις στο θέμα του HTC One S.

Εδώ είναι ενότητα για το Galaxy S.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να λαμβανω e mail κ γενικως να λαμμβανω πληρως τα παντα οσο βρισκομαι

συνδεμενος σε δικτυο κ οχι σε WIFI.

Ποια ειναι αυτη η ρυθμιση η οποια επιτρεπει τη πληρη λειτουργια ληψεων σε συνδεση δικτυο?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στο παλιο κινητο samsung (που εχασα) ειχα αποθηκευσει τις επαφες μου (τηλεφωνα κλπ) σε μορφη ταδε.VCF αλλα και σε λιστα επαφων σε μορφη ταδε.ecsv.bak με το προγραμμα KIES

Τωρα που πηρα νεο κινητο samsung μου λεει οτι δενμπορει να χρησιμοποιησει το αναβαθισμενο KIES και μου προτεινε το Smart Switch.

Το εγκατεστησα αλλα

τιποτα και με τα δυο.

 

Εχω 600 επαφες....δεν γινεται να τις περασω με το χερι!!!!

Πως μπορω τα αρχεια επαφων να τα περασω στο νε κινητοι μου :blink:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Στο παλιο κινητο samsung (που εχασα) ειχα αποθηκευσει τις επαφες μου (τηλεφωνα κλπ) σε μορφη ταδε.VCF αλλα και σε λιστα επαφων σε μορφη ταδε.ecsv.bak με το προγραμμα KIES

Τωρα που πηρα νεο κινητο samsung μου λεει οτι δενμπορει να χρησιμοποιησει το αναβαθισμενο KIES και μου προτεινε το Smart Switch.

Το εγκατεστησα αλλα

τιποτα και με τα δυο.

 

Εχω 600 επαφες....δεν γινεται να τις περασω με το χερι!!!!

Πως μπορω τα αρχεια επαφων να τα περασω στο νε κινητοι μου :blink:

Φιλε μου,τα περνας με συγχρονισμο στο gmail και στο νεο τηλεφωνο περνας το gmail και συγχρονιζεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιο κινητο samsung (που εχασα) ειχα αποθηκευσει τις επαφες μου (τηλεφωνα κλπ) σε μορφη ταδε.VCF αλλα και σε λιστα επαφων σε μορφη ταδε.ecsv.bak με το προγραμμα KIES

Τωρα που πηρα νεο κινητο samsung μου λεει οτι δενμπορει να χρησιμοποιησει το αναβαθισμενο KIES και μου προτεινε το Smart Switch.

Το εγκατεστησα αλλα

τιποτα και με τα δυο.

 

Εχω 600 επαφες....δεν γινεται να τις περασω με το χερι!!!!

Πως μπορω τα αρχεια επαφων να τα περασω στο νε κινητοι μου :blink:

 

άλλος τρόπος:

αν έχεις airdroid περασμένο στο καινούργιο samsung

ανοίγεις το airdroid και drag and drop το .vcf με τις επαφές από desktop του PC (αν το έχεις σωσμένο εκεί) στην καινούργια συσκευή

μετά επαφές > μενού > import vcf > έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...