Jump to content

Απόψεις: Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;  

485 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;

    • Θετική
      125
    • Ουδέτερη
      201
    • Αρνητική
      153
    • Δεν Ξέρω / Δεν Απαντώ
      6


Recommended Posts

To κακό είναι με τις μικρότερες ηλικίες, προεφηβική - εφηβική ηλικία.

Πολλές φορές η απρόσωπη επικοινωνία μέσω αυτών των δικτύων, παρασέρνει τα νέα παιδιά σε έναν εικονικό κόσμο και χωρίς να το καταλάβουν, ενεργούν και σκέφτονται ρομποτικά, με άχρωμο και ξύλινο γραπτό λόγο.

Οι γονείς οφείλουν να τα προστατέψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εγιναν τροπος ζωης και χαμενος χρονος αλλα πιστευω θα φυγει και αυτο απο την καθημερινοτητα μας.
Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει από τη καθημερινοτητα μας θα πρέπει να καταργηθεί η έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου για επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων. Επειδή γίνεται ηλεκτρονικά και απο απόσταση δεν το βρισκω ως κατι κακό, διαφορετικά να καταργησουμε και τα forums που δεν πηραν τυχαία το ονομα τους απο την λατινική ονομασία των αρχαιοελληνικών αγορών. Βλεπετε δηλαδή πως η αναγκη αυτή μετουσιώνεται σε κατι διαφορετικό, δεν παύει.

 

Η άποψη μου είναι άκρως θετική για τα μεσα κοινωνικής δικτύωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ουδέτερη.

Ο καθένας επιλέγει την χρήση που θα κάνει, ανάλογα με τις ανάγκες του.

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά είναι τελικά,ανάλογα με ποιους θα μιλάς και γιατί. Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα όπως ειπώθηκε είναι η χρήση τους. Πχ περνώ αρκετή ώρα στο facebook καθώς οι "φίλοι" μου ανεβάζουν συνεχώς διάφορα links που όλο και κάτι θα βρω ενδιαφέρον. Επίσης βοηθάει σε διάφορες εκδηλώσεις. Κάνω accept σε ότι μου στέλνουν και αυτόματα συγχρονίζουν με το ημερολόγιο μου. Οπότε με μια ματιά βλέπω τι παίζει στην περιοχή μου από διασκέδαση.

 

Από την άλλη στο twitter γίνεται χαμός. Δεν προλαβαίνεις τίποτα. Δευτερόλεπτο και post. Μέχρι να διαβάσεις ένα έχουν έρθει 15.

 

Προσωπικά πάντως τα συμπαθώ καθώς μια φορά με δικαίωσαν. Κάποιος προσπάθησε να μου κάνει κακό και το chat στο Facebook αποδείχθηκε σωτήριο. Τον εξέθεσα και το βρήκε μπροστά του. Έγινε ξεφτίλα και ησύχασε μια για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 years later...

Εφ'όσον γίνεται με μέτρο, μπορεί να είναι θετική.
Ωστόσο, συχνά δεν χρησιμοποιείται με μέτρο.

Εξαιρετικό ανάγνωσμα αποτελεί το "digital minimalism" του Cal Newport.
Με βοήθησε σημαντικά στο να βάλω σωστά και λειτουργικά όρια

Link to comment
Share on other sites

Η χειρότερη.
Αν και δυστυχώς χρησιμοποιώ,αναπολώ τις παλαιότερες εποχές πού όλα αυτά τα social δεν υπήρχαν στις ζωές μας.

Sending from my beast Gt2 Pro

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αλλιως ξεκινησαν και αλλιως κατεληξαν.Οταν πρωτοεφτιαξα facebook το 2009,ειχα σχετικα θετικη γνωμη.Εμπαινες απ'το pc ισα-ισα να χαλαρωσεις για καμια δυο ωρες την ημερα,  για να χαζεψεις καμια ωραια φωτογραφια(οχι σελφι),να ανεβασεις κανενα τραγουδι στον τοιχο σου,να ποτισεις τις διαδικτυακες σου φραουλες στο farmville και μετα συνεχιζες την ζωη σου.Απο τοτε που βγηκαν τα smartphones και μπορουν ολοι να εχουν προσβαση 24/7 δυστυχως χαθηκε το μετρο σε βαθμο που η επιρροη τους εχει αρνητικο αντικτυπο σε ολοκληρη την κοινωνια.Πραγματικα θλιβομαι και αναπολω προηγουμενες δεκαετιες οταν βλεπω νεους να πανε διακοπες και να ειναι ολη μερα με το κινητο στο χερι και να ανεβαζουν stories για το ποσο "ευλογημενοι" νιωθουν αντι να χαρουν πραγματικα το ταξιδι τους,να βγαινουν για καφε και να μην λενε κουβεντα γιατι δεν παιρνουν τα ματια τους απ΄το κινητο,να πανε σε συναυλιες και να καταληγουν να βλεπουν ολη την συναυλια απ την οθονη του κινητου τους γιατι ειναι πιο σημαντικο να κανουν live στο fb/instagram για να δουν ολοι τους οι "φιλοι" ποσο "ουαου" περνανε παρα να απολαυσουν την συναυλια.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...