Jump to content

Απόψεις: Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;  

485 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;

    • Θετική
      125
    • Ουδέτερη
      201
    • Αρνητική
      153
    • Δεν Ξέρω / Δεν Απαντώ
      6


Recommended Posts

Έχει περάσει ένα επαρκές χρονικό διάστημα από τότε που τα sites κοινωνικής δικτύωσης μπήκαν στην ζωή μας. Ιστοσελίδες όπως το Facebook, το MySpace, το Twitter, το Windows Live κ.α. προσελκύουν καθημερινά εκατομμύρια ανθρώπους από όλο τον κόσμο οι οποίοι έχουν την δυνατότητα να μπορούν να επικοινωνούν καθημερινά με τους φίλους τους ανεξαρτήτως απόστασης και συνθηκών, να ξαναβρίσκουν άτομα με τα οποία είχαν χάσει επαφή, να κάνουν νέες γνωριμίες αλλά και να απολαμβάνουν και άλλες υπηρεσίες όπως παιχνίδια, προβολή και διάθεση περιεχομένου κτλ.

 

Παράλληλα όμως, τα sites κοινωνικής δικτύωσης έχουν κατηγορηθεί και για ανεξέλεγκτη πρόσβαση κυρίως από ανήλικους, για ακούσια παροχή προσωπικών δεδομένων, ακόμα και για την μείωση της παραγωγικότητας πολλών ενηλίκων οι οποίοι αφιερώνουν υπερβολικό χρόνο κατά την διάρκεια της εργασίας τους.

 

Σε κάθε περίπτωση,, ο κατάλογος με τα συν και τα πλην των ιστοσελίδων αυτών μπορεί να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο, όπως άλλωστε γίνεται με όλα τα θέματα, κάτι που εξαρτάται από την εμπειρία και την οπτική γωνία του καθενός μας.

 

Έτσι, τα μέλη του myphone.gr καλούνται να καταθέσουν τις απόψεις τους, να μοιραστούν τις εμπειρίες τους και να διατυπώσουν λύσεις σε πιθανά προβλήματα και κινδύνους ή και προτάσεις για την βελτίωση των υπηρεσιών που παρέχονται.

 

Ο λόγος σε εσάς.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο αυτα που χρησημοποιω..Facebook και Windows Live Messenger...Δεν χανω επαφη με τους φιλους μου και τους συγγενης μου ουτε μια στιγμη..πιστευω οτι εχει βοηθησει παρα πολυ τον κοσμο αυτα τα χρονια γιατι αν δεν εχεις την δυνατοτητα να μιλησεις και να το δεις απο κοντα υπαρχουν αυτα τα sites που μπορουν να στο προσφερουν αυτο..:);)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ψηνεις "δουλειες" και online πλεον! χαχα!!

+1

 

Και όσο αναφορά το facebook και το δε χάνεις την επαφη με τους φιλους/συγγενείς/παππούδες/σκυλιά/γατιά .. εγώ τα βρίσκω αερολογίες...

Τι να το κανω να μιλήσω με κάποιον με τον οποίο δε θα συναντηθώ ποτέ? Θα πουμε ενα γεια κτλ .. εικονικές και επιφανειακές σχέσεις δηλαδή..

Εχει ο άλλος 1000 εικονικούς φιλους και στην πραγματική ζωή μπορεί να μην έχει ούτε 2-3 πραγματικούς φιλους.

Εν ολίγοις εγώ τα χρησιμοποιώ μόνο ως εργαλεία.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετοι «κινδυνοι», αλλα ειναι οντως εργαλειο επικοινωνιας και κυριως free...

δεν πρεπει βεβαια να υποκαθιστουν τις διαπροσωπικες σχεσεις και να αποτελουν πηγη γνωριμιων...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετοι «κινδυνοι», αλλα ειναι οντως εργαλειο επικοινωνιας και κυριως free...

δεν πρεπει βεβαια να υποκαθιστουν τις διαπροσωπικες σχεσεις και να αποτελουν πηγη γνωριμιων...

Ότι δεν πρέπει να υποκαθιστούν τις ανθρώπινες σχέσεις σίγουρα. Το κακό στις νέες γνωριμίες προσωπικά δεν το βλέπω κάπου. Σε κάθε περίπτωση πάντως θέλει προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα φιλίας μέσω Facebook μιας γνωστής μου:

 

Τη μέρα που γιόρταζε το πρωϊ κάποιες φίλες της μέσω του Facebook της έστειλαν χρόνια πολλά, πολλές θερμές ευχές, κτλ κτλ... Το ίδιο απόγευμα που συναντηθήκανε τυχαία με αυτές τις φίλες ΔΕΝ της είπανε τίποτα παρά ένα ξερό "γεια"... η μια απο αυτές, οι άλλες έκαναν σαν να ήταν άγνωστη!!!!!!!!:blink:

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που τα χρησιμοποιω ειναι για να γινεται το blog μου ευρυτερα γνωστο,για κανενα αλλο λογο.
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα "θετική" και παρακάτω εξηγώ τον λόγο.

 

Στο profile μου έχω 55 "φίλους" απο τους οποίους γνωρίζω προσωπικά τους 54. Ο 55ος είναι συντάκτης ενός Metal site, δεν έχουμε μιλήσει ποτέ και απλά μαθαίνω για συναυλίες απο τα posts του!!!

 

Το θεωρώ χρήσιμο. Έχω μια παιδική φίλη που μένει εδώ και 12 χρόνια στην Florida. Επιπλέον, λόγο κυπριακής καταγωγής, έχω "φίλους" ξαδέρφια και φίλους απο την Κύπρο. Μαθαίνουμε νέα και μιλάμε αρκετά συχνά.

 

Δεν θα το έλεγα αηδία όπως ο spireto, ούτε είμαι στην άλλη άκρη ν' ανεβάσω φωτογραφίες και να δηλώνω στο Facebook το τι κάνω ανα πάσα στιγμή. Αλλά ναι σε κάποια πράγματα το χρειάζομαι.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

+1

 

Και όσο αναφορά το facebook και το δε χάνεις την επαφη με τους φιλους/συγγενείς/παππούδες/σκυλιά/γατιά .. εγώ τα βρίσκω αερολογίες...

Τι να το κανω να μιλήσω με κάποιον με τον οποίο δε θα συναντηθώ ποτέ? Θα πουμε ενα γεια κτλ .. εικονικές και επιφανειακές σχέσεις δηλαδή..

Εχει ο άλλος 1000 εικονικούς φιλους και στην πραγματική ζωή μπορεί να μην έχει ούτε 2-3 πραγματικούς φιλους.

Εν ολίγοις εγώ τα χρησιμοποιώ μόνο ως εργαλεία.

 

Ακριβώς. Πολύ μπούγιο για το τίποτα.

Άπειροι "φίλοι" και στην ουσία κανένας.

Όταν θέλω να μιλήσω με κάποιο φίλω/συγγενή/γκόμενα/κτλ παίρνω τηλ, πάω για καφέ, πάω για μπύρα, πάω στα μπουζούκια.

Όλα τα άλλα είναι περιττά.

 

Ούτε έχω ούτε θα αποκτήσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα "θετική"

 

πιστεύω όλα αυτά τα site sites κοινωνικής δικτύωσης καλά είναι να υπάρχουν γιατί μας βολεύουν και βοηθούν σε πολλά πράγματα αλλα με μέτρο όχι να καθόμαστε 10 ώρες πάνω στο pc να έχουμε και επικοινωνία με το έξω περιβάλλον,όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω έχω δει και εγώ άτομα που έχουν 1000 φίλους και τι με αυτό μιλάει με όλους τους γνωρίζει όλους, αυτοι ειναι οι (καμμενοι) που έχουν να βγούν από το σπίτι μηνα και βάλε :P διορθώστε με αν σε όλα αυτά που λέω κάνω λάθος.

Edited by ExSoldier90
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξα αρνητικη παρολο που χρησιμοποιω και φεισμπουκ και μεσεντζερ αν και δεν πρεπει να περιλαμβανεται το μεσεντζερ γιατι δεν ειναι σελιδα οπως λεει ο τιτλος.

 

Το 2ο το χρησιμοποιω καθημερινα και οσο να ναι μπορω και ετσι να επικοινωνησω με φιλους που βρισκονται μακρια.Οι προσθετες επιλογες ειναι που με εκνευριζουν οπως ο ορισμος καταστασης, πχ Δεν βρισκομαι στον υπολογιστη, απασχολημενος...Αν δεν εισαι ,τι το ανοιγεις?

 

Οσο για το φειςμπουκ το ανοιγω μονο και μονο επειδη ασχολουμαι ακομα με το car madness :).

Με ενοχλει εξωφρενικα παντως η τοσο απλή διαδικασια που κανει καποιος φιλους.Εγω προσωπικα δεχομενος προσκλησεις απο ατομα που δεν γνωριζω τις απορριπτω ,αντιθετα απο την πολιτικη που πιστευω ακολουθουν οι 9 στους 10.Πχ ο αδερφος μου εχει 200+ ατομα και τα 180 ειναι κοριτσακια των 15-20 με "σεξι" φωτογραφιες προφιλ.Κανει ο καθενας προσκληση και η αποδοχη ειναι μονοδρομος.Επισης με εκνευριζει που και η κουτση μαρια μπορει να κανει "ομαδα"...Ελληνες που βριζουν τουρκους .τουρκοι που κανουν το αναποδο, ολυμπιακοι παναθηναικοι και οτι αλλο θελετε...

 

Μονο δικτυωση πλεον δεν προσφερουν αυτες οι υπηρεσιες αλλα αποξενωση.Λεω ενα γεια με φιλους μου 15χρονια και εχουμε να βγουμε μαζι πανω απο χρονο.Ολοι περιστεριωτες κιολας....ουτε αποσταση εχουμε.

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Μένω στο εξωτερικό, οπότε κρατάω επικοινωνία με Ελλάδα και με φίλους από άλλες χωρές. Εννοείται είναι ενοχλητικό να βλέπω status που αλλάζουν σαν ημερολόγιο. Άνοιξα λογαριασμό όταν δεν ήξερα κανέναν φίλο με facebook (με έκαναν invite φίλοι από εξωτερικό) δηλαδή πολύ καιρό και το album του profile μου έχει μόνο 8 φωτογραφίες. Όταν αλλάζουν κάθε βδομάδα ειναι πολύ ενοχλητικό πάλι. Όσον αφορά τις φωτογραφίες γενικά, μου είναι πολύ πιο εύκολο να τις βρίσκω από εκεί παρά απο το χαοτικό μου δίσκο :).

Επίσης έχω δοκιμάσει και το diaspora για τους ευνόητους λόγους αλλά δεν ολοκληρώθηκε το install σε εναν server παρά μόνο στο laptop μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα social networking sites γενικώς τα θεωρώ μία χαζομάρα όπου ο κόσμος μοιράζει προσωπικά δεδομένα χωρίς να του το ζητήσουν και που δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο να σου προσφέρει εκτός από παιχνιδάκια... Πραγματικά όπως λέει και ο Leolipop από πάνω, περισσότερο σε αποξενώνει, παρά σε φέρνει πιο κοντά (αναλόγως και πως το χρησιμοποιείς, ασφαλώς). Εκτός αυτού, όμως, σε αποβλακώνει... Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως γίνεται να μη βαριέται κάποιος να κάθεται με τις ώρες μπροστά στο FB για να σχολιάζει φωτό, να ποστάρει βίντεο, να γράφει σε τοίχους και να παίζει παιχνίδια με τις ώρες!

 

Αν τα SN χρησιμοποιούνταν με ένα μέτρο ώστε απλώς να έχει κάποιος τους φίλους του και να μοιράζεται φωτό κλπ. θα ήταν πολύ ωραίο. Με τον τρόπο που σήμερα έχει γίνει αναπόσπαστο μέρος της ζωής ενός ανθρώπου και του τρώει 3-4+ ώρες τη μέρα (και μιλάμε για ανθρώπους που πριν δε θα καθόντουσαν πάνω από 1-2 ώρες στο PC) το θεωρώ ένα πρόβλημα της εποχής. Από τη στιγμή, μάλιστα, που δεν έχουμε και την κατάλληλη ηλεκτρονική παιδεία να προστατεύσουμε τα προσωπικά μας δεδομένα μόνοι μας και τα αραδιάζουμε χωρίς 2η σκέψη σε τέτοια sites, νομίζω ότι πλέον δε δικαιούται να μιλάει κανένας για Big Brother κλπ. (αν και ποτέ δεν ήμουν ούτε τεχνοφοβικός, ούτε υπερβολικά κολλημένος με τα προσωπικά δεδομένα).

 

Το MSN είναι μία τελείως άλλη ιστορία... Με τον παλιό κλασικό τρόπο λειτουργίας (κλασικό IM με φίλους και τίποτα άλλο, όχι αυτές οι καινούργιες Live χαζομάρες) είναι και εργαλείο, αλλά και πολύ χρήσιμο μέσο για να διατηρείς επαφή με κόσμο που συνήθως βλέπεις πολύ πιο σπάνια! Εγώ με αυτόν τον τρόπο έχω κρατήσει περισσότερες παρέες που παλιότερα έβλεπα μόνο το καλοκαίρι, πχ.! Θα μου πει κανείς: αν περίμενες το MSN για να κάνεις κάτι τέτοιο, τότε έκανες λάθος πριν... Ενδεχομένως, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι κάτι που βοηθάει την επικοινωνία και που δυνητικά σε φέρνει πιο κοντά με κάποιον (αρκετές φορές θα δεις κάποιον στο MSN και θα πεις "δεν τον παίρνω να πάμε για ένα καφέ;")... Άσε που μέσω MSN βρίσκεις και πιο εύκολα παίκτες για μπάλα, όταν ψάχνεις την τελευταία στιγμή! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το facebook Είναι ο μεγαλύτερος ρουφιάνος.

Ότι θες να μάθεις για ένα άτομο απλώς μπαίνεις εκεί.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Και όσο αναφορά το facebook και το δε χάνεις την επαφη με τους φιλους/συγγενείς/παππούδες/σκυλιά/γατιά .. εγώ τα βρίσκω αερολογίες...

Τι να το κανω να μιλήσω με κάποιον με τον οποίο δε θα συναντηθώ ποτέ? Θα πουμε ενα γεια κτλ .. εικονικές και επιφανειακές σχέσεις δηλαδή..

Εχει ο άλλος 1000 εικονικούς φιλους και στην πραγματική ζωή μπορεί να μην έχει ούτε 2-3 πραγματικούς φιλους.

Εν ολίγοις εγώ τα χρησιμοποιώ μόνο ως εργαλεία.

Έρχονται κάτι αιτήσεις φιλίας και δεν έχω ιδέα ποιο είναι …

 

 

Εγώ που έχω πολλούς φίλους εκτός Αθηνών, το facebook και το MSN με έχουν σώσει κυριολεκτικά.

Αυτό ναι εχει μεγάλη βάση… όταν ο ενας η άλλος δεν ξέρουν από skype kai msn

 

Αηδια και μονο.

+1:)

Fb και χαζομάρες.. με το μέτρο είναι κάλο..

 

Εγώ βάζω κάνα κάλο video μερικές αναρτήσεις για χοντρά θέματα ΠΑΟΚ Φ1 τέτοια πράγματα ε και Φώτο που δεν είμαι fun του είδους .

Το σοβαρό θέμα σε αυτό είναι ότι πάρα πολλά πεδία έχουν εθισμό ! ένας στην τάξη άμα δεν μπει fb δεν μπορεί να ησυχάσει και εγώ που είμαι κάτοχος smartphone έχω κουραστεί να Λέο όχι στο fb γιατί ο καθένας έχει γίνει τζαμπατζής για αυτή τη πα@@@

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Θετική ...

 

Είναι καλό να υπάρχουν, κατά ένα τρόπο διευκολύνουν την επικοινωνία μας ή/και δίνουν έναν τελείως διαφορετικό αέρα στη λέξη χαβαλέ, με όσους διατηρούμε φυσικά υγειή επικοινωνία ...

 

Ή μάλλον, όσους θέλουν να έχουν επικοινωνία ... Επειδή ο άλλος πιο πάνω δεν γουστάρει να βλέπει την μάπα κανενός ή έστω να πετάει ένα ξερό "γεια", δεν του φταίει καμία τέτοια σελίδα ....

 

Η γνώμη των περισσότερων φίλων μου συμπεριλαμβανομένου και εμού :

Είναι κάτι παραπάνω από ωραίο, να μπορείς να μπαίνεις στην σελίδα του άλλου, να βλέπεις την κατάσταση του, όχι μόνο από αυτά που γράφει, περισσότερες φορές από άλλα πράγματα .... Να μοιράζεστε φωτογραφίες και αναμνήσεις ....

 

 

 

Υ.Γ. Το FaceBook ξεκίνησε στην Αμερική με άτομα που ψάχνουν θέση στην αγορά εργασίας, όχι με καθυστερημένα 15χρονα που βγάζαν φωτό στην τουαλλέτα με τα μαγιό τους και τα βρακιά τους ...

Και τα M.M.O.s έχουν αργόστροφα παιδάκια που κάθονται όλη την ώρα μπροστά από ένα PC να "ΧΡάρουν" δεν φταίνε οι εταιρίες ανάπτυξης, ούτε τα παιχνίδια, τα καθυστερημένα τα παιδάκια φταίνε για την κατάχρηση ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Το FaceBook ξεκίνησε στην Αμερική με άτομα που ψάχνουν θέση στην αγορά εργασίας, όχι με καθυστερημένα 15χρονα που βγάζαν φωτό στην τουαλλέτα με τα μαγιό τους και τα βρακιά τους ....

 

To ΦάτσαΒιβλίο ξεκίνησε στο Harvard σαν εσωτερικό δίκτυο επικοινωνίας μεταξύ των φοιτητών:)

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι ουδέτερος για την ώρα... προσωπικά χρησιμοποιώ fb, msn, twitter και αραιά και που πλέον irc (αν μπορεί να θεωρηθεί κάτι ανάλογο και να συγκριθεί με τα υπόλοιπα). Εφόσον γίνεται συνετή χρήση όλα είναι οκ... μεγαλύτερη χρήση κάνω στο msn και το twitter ενώ το fb το έχω πιο πολύ για πλάκα και για να βλέπω τα νέα γνωστών (in a non-gossip way πάντως). μακάρι πάντως το twitter να ήταν πιο διαδεδομένο στην ελλάδα γιατί νομίζω είναι πιο εξυπηρετικό από το προσωποβιβλίο Edited by Akuma83
edit

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

To ΦάτσαΒιβλίο ξεκίνησε στο Harvard σαν εσωτερικό δίκτυο επικοινωνίας μεταξύ των φοιτητών:)

 

Ναι έχεις δίκαιο, παρεξηγήθηκα, τοτε όντως ξεκίνησε το δίκτυο, και αφού εξαπλώθηκε σε άλλες σχολές παγκοσμίως, και αποτέλεσε κοινό εργαλείο για όλους τους φοιτητές παγκοσμίως, στην εύρεση δηλαδή εργασίας ... Για αυτό και η δομή των πληροφοριών του καθενός στο Facebook είναι με μορφή βιογραφικού ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

καλα κανουν και υπαρχουν, καλα θα ηταν αν δεν υπηρχαν. οπως καταλαβαινετε κραταω ουδετερη σταση.

χρησιμοποιω ομως fb, skype, msn, κλπ γιατι δεν εχω καλη σχεση με τα τηλεφωνα γενικως. συγκεκριμενα την ομιλια. προτιμω γραπτο λογο (+sms)

Link to comment
Share on other sites

καλα κανουν και υπαρχουν, καλα θα ηταν αν δεν υπηρχαν. οπως καταλαβαινετε κραταω ουδετερη σταση.

χρησιμοποιω ομως fb, skype, msn, κλπ γιατι δεν εχω καλη σχεση με τα τηλεφωνα γενικως. συγκεκριμενα την ομιλια. προτιμω γραπτο λογο (+sms)

εγω τα απογευματα μιλαω με τους φιλους μου αλλα και καποιες φορες στο τηλεφωνο..παντως και μενα τα μυνηματα με βολευουν...εχω πανω απο 2000 στο κινητο μου στειλει..εγω λεω και παλι..πιστευω οτι βοηθαει σε καποια πραγματα..περισσοτερο τους νεους ανθρωπους

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...