Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Z / T-Mobile G2


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω μια (τρελη) ιδεα. Το G2 που αγόρασες λειτουργει σε 1700/2100 συχνοτητα σωστα; Η cosmote εχει λειτουργια στις μπαντες 900/1800 GSM και σε 3G στις 2100. Αν εισαι σε περιοχη που πιανει μονο GSM τοτε γι αυτο σου βγαζει αναζητηση δικτυου μιας και η μπαντα σηματος της cosmote ειναι 900/1800 ενω το chip δεν εχει τέτοια δυνατότητα.

 

Μην βαρατε μονο αν κανω λαθος :)

 

Edit: ειπα βλακεια, εχει υποστηριξη GSM 900/1800. Γραψε ακυρο :O

Edited by narta

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λες αν την ξαναφλασάρω να επανέλθει και το κλείδωμα δικτύου????

 

Με τα sim locked desire της Orange αυτο γινοταν οταν φλασαραν την αρχικη rom μεσω RUU

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με τα sim locked desire της Orange αυτο γινοταν οταν φλασαραν την αρχικη rom μεσω RUU

 

Μακάρι. Έχει κανείς link για την original rom

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ παιδιά... Στις 2 γυρνάω σπίτι και θα την βάλω (εκτός αν εγκαθίσταται και από την κάρτα???)

Για δώστε οδηγίες αν ξέρετε γιατί δεν έχω φλασάρει ξανά shipped rom σε unrooted συσκευή!!!

 

Το έκανα μετονομασία σε update.zip μπήκα σε recovery αλλά μου βγάζει signature verification failed....

 

Το μετονόμασα σε pc10img.zip και προχωράει.νεώτερα σε λιγο

 

 

Τελείωσε αλλά κωδικό δε ζήτησε για ξεκλείδωμα και δεν έφτιαξε κίολας!!!!

Edited by gpou
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελείωσε αλλά κωδικό δε ζήτησε για ξεκλείδωμα και δεν έφτιαξε κίολας!!!!

 

Επικοινώνησε με το site που πήρες το unlock code, με την Τ-Mobile αλλά και με τον πωλητή. Κάτι πρέπει να κάνεις. Είναι κρίμα να μείνει η συσκευή έτσι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έκανα reset. Hard reset φαντάζομαι εννοείς από το HBOOT μενού. Δεν μπορώ να βάλω ξανά κωδικό. Αυτό που γίνετε είναι ότι βάζω το PIN κανονικά, ξεκλειδώνει, αλλά μου έχει πάνω στη γραμμή κατάστασης τον εικονίδιο της sim με θαυμαστικό. Όταν πάω αναζήτηση γράφει error while searching for networks

Δοκίμασα και αναζήτηση σε gsm only αλλά τζίφος.

Διάβασε εδώ, η ιστορία του (για το Desire όμως) είναι παρόμοια με την δικιά σου.

 

--

Όσον αφορά το "error while searching for networks" ρίξε μια ματιά και εδώ μήπως πάρεις κάποια ιδέα και το θέμα αφορά το "network type" σου.

 

Ειλικρινά, καλή τύχη!!

 

Υ.Γ.

Δεν διαθέτω Android συσκευή.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

προβληματιστηκα...οχι τιποτ'αλλο αλλα μεθαυριο περιμενω το δικο μου.:worry:

Ελπιζω να εχει αισιο τελος η περιπετεια του φιλου...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τουλάχιστον αν είναι κλειδωμένο... να προτιμήσεις διαφορετικό site για το sim unlock. Προσωπικά πάντα στο ebay απευθύνομαι για αυτά τα πράγματα. Με USPS το περιμένεις; Πως ξέρεις ότι μεθαύριο θα είναι εδώ;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον αν είναι κλειδωμένο... να προτιμήσεις διαφορετικό site για το sim unlock. Προσωπικά πάντα στο ebay απευθύνομαι για αυτά τα πράγματα. Με USPS το περιμένεις; Πως ξέρεις ότι μεθαύριο θα είναι εδώ;

 

το μεθαυριο ειναι μια προσεγγιση που εκανα εγω μιας και οτι εχω παραγγειλει απο αμερικη κανει 8-10 μερες να ερθει(ενα vibrant εκανε 6!). Δεν εχω διεθνες tracking αλλα εφυγε απο αμερικη στις 6/10.

 

Κι εγω κωδικους απο ebay ψωνιζω και δεν ειχα ποτε προβλημα. Ο φιλος απο που τον πηρε? Παντως μου φαινεται κουλο να φταιει ο κωδικος αφου ή ειναι σωστος και ξεκλειδωνει, ή ειναι λαθος και δεν ξεκλειδωνει. Εκτος πια κι αν η T-mobile θεωρει τοσο μεγαλο εγκλημα το ξεκλειδωμα κι εχει κανει καμια π@@στια...

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

το μεθαυριο ειναι μια προσεγγιση που εκανα εγω μιας και οτι εχω παραγγειλει απο αμερικη κανει 8-10 μερες να ερθει(ενα vibrant εκανε 6!). Δεν εχω διεθνες tracking αλλα εφυγε απο αμερικη στις 6/10.

 

Κι εγω κωδικους απο ebay ψωνιζω και δεν ειχα ποτε προβλημα. Ο φιλος απο που τον πηρε? Παντως μου φαινεται κουλο να φταιει ο κωδικος αφου ή ειναι σωστος και ξεκλειδωνει, ή ειναι λαθος και δεν ξεκλειδωνει. Εκτος πια κι αν η T-mobile θεωρει τοσο μεγαλο εγκλημα το ξεκλειδωμα κι εχει κανει καμια π@@στια...

 

εγώ πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να μην δούλεψε σωστά ο κωδικός δηλαδή να ξεκλείδωσε την κάρτα όχι όμως το δίκτυο. θυμάμαι παλαιά όταν προσπάθησα να ξεκλειδώσω ένα LG με ρώτησε εάν θέλω να ξεκλειδώσω την κάρτα ή και το δίκτυο, υπήρχαν δηλαδή διαφορετικά options.

 

ίσως ο φίλος εάν δοκιμάσει με κάποιο τρόπο να αναζητήσει στην συσκευή ξεκλείδωμα δικτύου και όχι κάρτας πιθανόν κάτι να γίνει, γιαυτό καλά θα κάνει να ζητήσει πρώτα την βοήθεια του site από το οποίο πήρε τον κωδικό

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εκτος πια κι αν η T-mobile θεωρει τοσο μεγαλο εγκλημα το ξεκλειδωμα κι εχει κανει καμια π@@στια...

 

Δεν είναι παράνομο το ξεκλείδωμα, το παρέχει και το επιτρέπει και η ίδια η εταιρία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.htccode.com

Από εδώ πήρα κωδικό. Μόλις τον έβαλα πήρα το μήνυμα

Sim unlocked, immediately rebooting...

 

δεν θελω να στενοχωρισω το φιλο αλλα ο chrome μου εβγαλε το παρακατω παραθυρο οταν πηγα να μπω στην παραπανω σελιδα....

 

 

 

 

[ATTACH]17302[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν λέει κάτι αυτό. Με άλλους browser μπαίνει κανονικά. Είναι θέμα προληπτικών security policies, τίποτε άλλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κάτι αυτό. Με άλλους browser μπαίνει κανονικά. Είναι θέμα προληπτικών security policies, τίποτε άλλο.

 

Ακριβώς. Μάλλον είναι θέμα ξεκλειδώματος π δεν πήγε καλά. Ήδη στο xda εμφανίστηκε και δεύτερο κρούσμα. Περιμένω απάντηση από HTC.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Μάλλον είναι θέμα ξεκλειδώματος π δεν πήγε καλά. Ήδη στο xda εμφανίστηκε και δεύτερο κρούσμα. Περιμένω απάντηση από HTC.

 

μάλλον κάτι δεν πήγε καλά.

δοκίμασες να κάνεις root την συσκευή με κάποιο τρόπο?

κυκλοφορεί στο net μια εφαρμογή που ονομάζεται androot universal και κάνει root με 1-2 κλικ σχεδόν όλες τις συσκευές ακόμα και με 2.2.

Το λέω αυτό γιατί εάν καταφέρεις και κάνεις root την συσκευή και περάσεις κάποιο recovery image θα μπορέσεις να φλασάρεις την official desire z rom που είδη κυκλοφορεί στο διαδίκτυο. με αυτήν ίσως κάτι να γίνει. με κάθε επιφύλαξη φυσικά

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάτι δεν πήγε καλά.

δοκίμασες να κάνεις root την συσκευή με κάποιο τρόπο?

κυκλοφορεί στο net μια εφαρμογή που ονομάζεται androot universal και κάνει root με 1-2 κλικ σχεδόν όλες τις συσκευές ακόμα και με 2.2.

Το λέω αυτό γιατί εάν καταφέρεις και κάνεις root την συσκευή και περάσεις κάποιο recovery image θα μπορέσεις να φλασάρεις την official desire z rom που είδη κυκλοφορεί στο διαδίκτυο. με αυτήν ίσως κάτι να γίνει. με κάθε επιφύλαξη φυσικά

Δεν έχει βγεί ακόμα custom recovery. Όσο για root το έκανα temp root και έριξα μια ματιά στα logs και βασικά είδα ότι μετά το PIN απλά επιστρέφει λάθος η διαδικασία που διαβάζει τις πληροφορίες της SIM. Τώρα τι φταίει δε ξέρω αλλά ένα κατάλαβα. Πλέον το κινητό με sim ή χωρίς συμπεριφέρεται το ίδιο. Δηλαδή χωρίς sim αν κάνεις αναζήτηση δικτύων βγάζει το ίδιο μήνυμα λάθους που βγάζει και όταν έχω μέσα SIM.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ενασ φιλοσ μου σκεφτεται να το αγορασει οταν ερθει και θελω να ρωτησω κανα 2 πραγματα για εκεινον η οθονη του ειναι καλυτερη απο τισ amoled που εχει το desire ? επισησ με τον επεξεργαστη τι παιζει?για ποιο λογο δεν βαλανε 1000αρη? και τελοσ τι τοσο τρομερο εχει που δεν εχει το desire εκτοσ απο το πληκτρλογιο? ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ενασ φιλοσ μου σκεφτεται να το αγορασει οταν ερθει και θελω να ρωτησω κανα 2 πραγματα για εκεινον η οθονη του ειναι καλυτερη απο τισ amoled που εχει το desire ? επισησ με τον επεξεργαστη τι παιζει?για ποιο λογο δεν βαλανε 1000αρη? και τελοσ τι τοσο τρομερο εχει που δεν εχει το desire εκτοσ απο το πληκτρλογιο? ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα

 

πες του να περιμενει. εχουμε σοβαρα προβληματα εδω να λυσουμε πρωτα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα παιδια ενασ φιλοσ μου σκεφτεται να το αγορασει οταν ερθει και θελω να ρωτησω κανα 2 πραγματα για εκεινον η οθονη του ειναι καλυτερη απο τισ amoled που εχει το desire ? επισησ με τον επεξεργαστη τι παιζει?για ποιο λογο δεν βαλανε 1000αρη? και τελοσ τι τοσο τρομερο εχει που δεν εχει το desire εκτοσ απο το πληκτρλογιο? ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα

 

Αν κάνεις μια απλή σύγκριση μεταξύ των δύο συσκευών θα λύσεις τις περισσότερες από τις απορίες σου. Τώρα όσον αφορά τον επεξεργαστή, δε νομίζω να έχει αναφερθεί κάπου επίσημα η αιτία μη χρήσης του 1000άρι επεξεργαστή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά εχει γινει για λόγους κατανάλωσης. πάντως στα benchmark βγαίνει πανω και απο το nexus συνολικά. Χώρια του οτι εχει σίγουρα την δυνατότητά ovelclocking
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια απλή σύγκριση μεταξύ των δύο συσκευών θα λύσεις τις περισσότερες από τις απορίες σου. Τώρα όσον αφορά τον επεξεργαστή, δε νομίζω να έχει αναφερθεί κάπου επίσημα η αιτία μη χρήσης του 1000άρι επεξεργαστή.

 

υποθετικα ενα νεο μοντελο θα ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο απλα καποιες φορες αυτο δεν συμβαινει και επειδη ξερω οτι εδω υπαρχουν πολυ ψαγμενα ατομα οπως εσυ η γνωμες σας μετρανε πολυ εγω πριν ρωτησω εδω εκανα την συγκριση στα χαρτια και το ζ εχει οθονη S-LCD που δεν ξερω αν ειναι καλυτερη απο τις AMOLED μεγαλυτερη rom αλλο επεξεργαστη στα 800 MHz και για αυτο ρωτησα για τον επεξεργαστη μηπως εχει καποια αλλη τεχνολογια με την οποια ειναι το ιδιο αποδοτικος με ενα 1000αρι εγω αυτα προσεξα αλλα επειδη δεν ειμαι ειδικος ρωταω τα καταλληλα ατομα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Κοίτα, ο 800άρης που υιοθετεί ο Ζ είναι νέας τεχνολογίας και σίγουρα είναι μικρές οι διαφορές στην πράξη (αν υπάρχουν) από αυτόν του HD. Αυτό το αποδεικνύουν και τα διάφορα benchmark tests που έχουν κυκλοφορήσει στο net και σε σύγκριση με υπάρχουσες συσκευές με 1000άρη επεξεργαστή.

 

Όσον αφορά στην επιλογή στην οθόνη έχει γίνει με γνώμονα κυρίως την διαθεσιμότητα από τον κατασκευαστή και όχι με κάποια άλλη σκοπιμότητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά εχει γινει για λόγους κατανάλωσης. πάντως στα benchmark βγαίνει πανω και απο το nexus συνολικά. Χώρια του οτι εχει σίγουρα την δυνατότητά ovelclocking

 

Μπορεί να μη μου δουλεύει το κινητό σαν κινητό αλλά σαν PDA που το έχω δει πάει γρήγορα, και επίσης να ξέρετε ότι ο επεξεργαστής δεν δουλεύει στα 800 σταθερά αλλά η συχνότητα ανεβοκατεβαίνει (κάτι σαν τα UV Kernels στο xda όπου με το setcpu ρύθμιζες συχνότητα και αυτή άλλαζε αναλόγως το CPU LOAD)

Λογικά αυτό θα έχει καλή επίδραση στη ζωή της μπαταρίας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...