Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά είμαι αρχάριος στο θέμα ANDROID αλλά ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ και ΕΚΤΙΜΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ όλων των παιδιών εδώ μέσα...

Έχουμε και λέμε :

Η διαδικασία του flashing με ODIN ακολουθεί μία πολύ απλή λογική που είναι η ίδια ανεξαρτήτως ECLAIR, FROYO, GINGER.

Ο Tyxarakias αναλύει στον οδηγό των νέων χρηστών του πώς γίνεται τυπικά μία αναβάθμιση εδώ

Εν συντομία (για λεπτομέρειες στους οδηγούς του Tyxarakias) : Κατεβάζουμε το ODIN, κατεβάζουμε το αρχείο της ROM από το samfirmware.com. Κανετε repartition με download mode (συνδυασμός 3 κουμπιών) επιλέγοντας το αρχείο pit που αντιστοιχεί στο firmware που θα κατεβάσετε (συνήθως το 512). Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία βγάζετε μπαταρία, αφήνετε 30 δευτερόλεπτα, ξαναβάζετε μπαταρία, βάζετε το κινητό πάλι σε download mode, πατάτε reset στο ODIN και επιλέγετε τα αντίστοιχα αρχεία (που έχουν και την αντίστοιχη ονομασία) στα πεδία του ODIN pda, phone, csc.

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία και κάνει reboot το τηλέφωνο κάνετε και ένα hard reset / wipe data devlink cache και είστε έτοιμοι!

Πριν λίγα μόλις μηνύματα ο Tyxerakias λέει ότι η Βέλγικη Ginger που βγήκε σήμερα έχει και csc που υποστηρίζει Ελληνικά πληκτρολόγια (SAMSUNG KEYBOARD + SWYPE) με το μόνο πρόβλημα ότι η τελευταία έκδοση του SWYPE που περιέχει έχει ένα πρόβλημα με το Ελληνικό "ς".

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σημερα πηρα το κινητο απτο service,λογο του προβληματος που ειχα με το flickering της οθονης λογο του wifi.

Δεν αλλαξανε κατι απο οτι καταλαβα(δεν φαινεται και κατι τετοιο απο οτι ειδα) απλα εγραφαν κατι για αναβαθμιση λογισμικου απο οτι μου ειπε ο τυπος στο oteshop.

 

Λογικα αυτοι μου ξαναπερασαν froyo αλλα με τους bootloaders της 2.2(εγω ειχα της 2.1).

 

Σημασια εχει οτι ολα καλα...Εκτος απτο power button που απο οτι παρατηρω,ενω πατιεται εχει γινει λιγο πιο σκληρο(μεχρι να με αφησει χρονους :p )

 

Τελικα διορθωθηκε το προβλημα σου? Εντος εγγυησης κανονικα χωρις χρεωση? Για το power button που λες, αν θελεις να το ανακουφισεις λιγο και να μην το πατας καθε 3 και λιγο για να κλειδωσεις το κινητο, χρησιμοποιησε την εφαρμογη screen off απο το market. Παντως, εκει στο service (οπως και σε ολα τα πραγματα στη χωρα μας) πρεπει να ειναι λιγο της αρπα κολλας. Εμενα μου στραβωσαν το πλαστικο περιβλημα της οθονης.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διορθωθηκε το προβλημα σου? Εντος εγγυησης κανονικα χωρις χρεωση? Για το power button που λες, αν θελεις να το ανακουφισεις λιγο και να μην το πατας καθε 3 και λιγο για να κλειδωσεις το κινητο, χρησιμοποιησε την εφαρμογη screen off απο το market. Παντως, εκει στο service (οπως και σε ολα τα πραγματα στη χωρα μας) πρεπει να ειναι λιγο της αρπα κολλας. Εμενα μου στραβωσαν το πλαστικο περιβλημα της οθονης.

 

Το προβλημα διορθωθηκε.Εντος εγγυησης κανονικα παρολο που ειχα EUR και οχι COS.Και πανω απο ολα τσαμπα και γρηγορα.Τεταρτη τους το πηγα και μετα απο μια βδομαδα το πηρα.

 

Οσο αφορα το κουμπι δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να εκαναν,διοτι απο οτι φαινεται δεν ανοιχτηκε καν το κινητο...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω περάσει την jvo με τον speedmod kernel.

Αν θέλω να περάσω τον Kernel του supercurio, απλά το κάνω με odin έτσι όπως είναι τώρα το τηλέφωνο ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο πριν;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Τρεις ερώτηση παρακαλώ. Επειδή θέλω να βάλω τη Βέλγικη JPH,

1. μπορώ να χρησιμοποιήσω για root το CF-ROOT από τους οδηγούς στην αρχική σελίδα;

2. με τον Speedmod Kernel 13E μπορείς να γίνεις root;

3. μπορώ να αλλάξω το ελληνικό swype αυτής της rom με αυτό που έχετε παραθέσει εδώ και διορθώνει το τελικο ς;

Είμαι με JVK. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Τρεις ερώτηση παρακαλώ. Επειδή θέλω να βάλω τη Βέλγικη JPH,

1. μπορώ να χρησιμοποιήσω για root το CF-ROOT από τους οδηγούς στην αρχική σελίδα;

2. με τον Speedmod Kernel 13E μπορείς να γίνεις root;

3. μπορώ να αλλάξω το ελληνικό swype αυτής της rom με αυτό που έχετε παραθέσει εδώ και διορθώνει το τελικο ς;

Είμαι με JVK. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υποθέτω ότι εννοείς την βελγική JVH :).

Δεν καταλαβαίνω γιατί να περάσεις JVH, η οποία αποδεδειγμένα έχει θέμα με τη διαχείριση μνήμης, τουλάχιστον η προηγούμενη έκδοση, και να μην περάσεις την πολύ καλύτερη JVO. Αν το κάνεις για το ελληνικό swype δεν έχει νόημα γιατί πιθανότατα θα έχει θέμα και αυτό με το τελικό "ς". Δική σου απόφαση. Εν προκειμένω:

1. Εφόσον είναι για JVH δεν έχεις πρόβλημα.

2. Αφού θα γίνεις root με cf-root πoιό το νόημα να χρησιμοποιήσεις froyo kernel για να γίνεις root ξανά;

3. Το αρχείο που έχει ανεβεί για swype κάνει για όλες τις ginger μέχρι τώρα - και από προσωπική πείρα και σε froyo.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω περάσει την jvo με τον speedmod kernel.

Αν θέλω να περάσω τον Kernel του supercurio, απλά το κάνω με odin έτσι όπως είναι τώρα το τηλέφωνο ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο πριν;

 

 

αν έχεις ήδη κάνει wipe data/cashe ναι δεν χρειάζεται τίποτα άλλο το κάνεις όπως ειναι.

Αν όχι καλό θα είναι να του κάνεις wipe προτού περάσεις τον kernel απλά και μόνο για τυχόν μελλοντικά προβλήματα:)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Τρεις ερώτηση παρακαλώ. Επειδή θέλω να βάλω τη Βέλγικη JPH,

1. μπορώ να χρησιμοποιήσω για root το CF-ROOT από τους οδηγούς στην αρχική σελίδα;

2. με τον Speedmod Kernel 13E μπορείς να γίνεις root;

3. μπορώ να αλλάξω το ελληνικό swype αυτής της rom με αυτό που έχετε παραθέσει εδώ και διορθώνει το τελικο ς;

Είμαι με JVK. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Απο οτι βλεπω μεσα στο zip του kernel,οχι

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω μεσα στο zip του kernel,οχι

 

Στον 13G που έχω, γίνεσαι root μέσα από το CWM.

Δεν το κάνει ο kernel αυτόματα.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εβαλα την κρισκελο ν62.....

 

Όλα τα μηνύματα περί criskelo μεταφέρθηκαν στο θέμα της criskelo, προφανώς. Θα παρακαλέσω να προσέχετε πού γράφετε, για να συνεχίσει το θέμα να είναι καθαρό, ώστε να βρίσκουμε τις πληροφορίες μαζεμένες. Το subforum μας έδωσε την ευκαιρία να φτιάξουμε θέματα αφιερωμένα στις πιο δημοφιλείς ROM, είναι κρίμα να μην το χρησιμοποιούμε σωστά. Το ότι υπάρχουν mods που ασχολούνται δεν έχει σημασία, και θα παρακαλέσω για άλλη μια φορά τους παλιούς που ξέρουν, να παραπέμπουν τα νέα μέλη που κάνουν λάθος στις σωστές ενότητες, αντί να το συνεχίζουν. Ας μη φτάσουμε σε σημείο να βγαίνουν όλα off topic...

 

Ευχαριστώ, και καλή συνέχεια :)

 

νομιζω πρεπει να μπει και ενας οδηγος η να προστεθουν τα αρχεια ειτε της jvo ειτε της jvh στην πρωτη σελιδα hacks/roots

οδηγο για jvo δεν εχουμε ακομα ε;;;;που τη βρισκω για κατεβασμα;ελληννικο μενου και ελληνικο swype εχει ή πρεπει να τα περασω εξαρχης;

και ναι θα ρωτησω κα ιεγω ο ηλιθιος.......επειδη βαρεθηκα να περιμενω για official ginger ....η διαδικασια που ακολουθουμε ειναι ηδια με αυτη που γραφεται στον οδηγο στην αρχη για την froyo?....?? μπορει καποιος να δωσει ή να μπει στο στικυ η στοκ ρομς για ginger?

 

Λόγω αυξημένης ζήτησης, στο επισημασμένο θέμα προστέθηκαν και οι πιο καινούριες Gingerbread, η διαδικασία εγκατάστασης είναι στον οδηγό.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνω root την JVO; Απλό root, όχι με lagfix κτλ.
Πρεπει να περάσεις cf-root kernel απο odin.Δες τον οδηγο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306732

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περάσεις cf-root kernel απο odin.Δες τον οδηγο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306732

 

εαν θες αργοτερα να βαλεις τον stock kernel της jvo απλα τον φλασαρεις μεσω odin κατα το ιδιο τροπο ή πρεπει να φλασαρεις ολοκληρη τη ρομ...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

εαν θες αργοτερα να βαλεις τον stock kernel της jvo απλα τον φλασαρεις μεσω odin κατα το ιδιο τροπο ή πρεπει να φλασαρεις ολοκληρη τη ρομ...;

 

Αρκεί να φλασάρεις τον kernel με τον ίδιο τρόπο.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι εννοείς την βελγική JVH :).

Δεν καταλαβαίνω γιατί να περάσεις JVH, η οποία αποδεδειγμένα έχει θέμα με τη διαχείριση μνήμης, τουλάχιστον η προηγούμενη έκδοση, και να μην περάσεις την πολύ καλύτερη JVO. Αν το κάνεις για το ελληνικό swype δεν έχει νόημα γιατί πιθανότατα θα έχει θέμα και αυτό με το τελικό "ς". Δική σου απόφαση. Εν προκειμένω:

1. Εφόσον είναι για JVH δεν έχεις πρόβλημα.

2. Αφού θα γίνεις root με cf-root πoιό το νόημα να χρησιμοποιήσεις froyo kernel για να γίνεις root ξανά;

3. Το αρχείο που έχει ανεβεί για swype κάνει για όλες τις ginger μέχρι τώρα - και από προσωπική πείρα και σε froyo.

 

Φίλε Lakerda ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν γνώριζα ότι η JVH έχει πρόβλημα με τη διαχείρηση μνήμης, απλά ήθελα να βάλω μια νεώτερη rom και διάλεξα αυτή που έχει έτοιμα τα ελληνικά (λέω να αλλάξω το swype με αυτό που έχουμε εδώ). Από ότι γνωρίζω με το CF-root δεν μπορείς να βάλεις lagfix, ενώ με τον speedmod σίγουρα βάζεις lagfix και αν έχει τη δυνατότητα για root ακόμα καλύτερα.

Υ.Γ. Κοίταξα τη λέξη βελγικη σε λεξικό και την είχε με τόνο τόσο στη λήγουσα, όσο και στην προπαραλήγουσα (office 2007).:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lakerda ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν γνώριζα ότι η JVH έχει πρόβλημα με τη διαχείρηση μνήμης, απλά ήθελα να βάλω μια νεώτερη rom και διάλεξα αυτή που έχει έτοιμα τα ελληνικά (λέω να αλλάξω το swype με αυτό που έχουμε εδώ). Από ότι γνωρίζω με το CF-root δεν μπορείς να βάλεις lagfix, ενώ με τον speedmod σίγουρα βάζεις lagfix και αν έχει τη δυνατότητα για root ακόμα καλύτερα.

Υ.Γ. Κοίταξα τη λέξη βελγικη σε λεξικό και την είχε με τόνο τόσο στη λήγουσα, όσο και στην προπαραλήγουσα (office 2007).:)

 

και ο cf-root εχει δυνατοτητα για αλλαγη του fs σε ext4 αν και δεν προτεινεται τουλαχιστον στον συγκεκριμενο κερνελ

βαλε του supercurio

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lakerda ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν γνώριζα ότι η JVH έχει πρόβλημα με τη διαχείρηση μνήμης, απλά ήθελα να βάλω μια νεώτερη rom και διάλεξα αυτή που έχει έτοιμα τα ελληνικά (λέω να αλλάξω το swype με αυτό που έχουμε εδώ). Από ότι γνωρίζω με το CF-root δεν μπορείς να βάλεις lagfix, ενώ με τον speedmod σίγουρα βάζεις lagfix και αν έχει τη δυνατότητα για root ακόμα καλύτερα.

Υ.Γ. Κοίταξα τη λέξη βελγικη σε λεξικό και την είχε με τόνο τόσο στη λήγουσα, όσο και στην προπαραλήγουσα (office 2007).:)

 

Με τον cf-root μπορείς να κάνεις μετατροπή σε ext4 απλά δεν είναι τόσο αξιόπιστος σε αυτό το θέμα. ΑΝ σε ενδιαφέρει μόνο το root και το lagfix πέρνα τον kernel του supercurio, έχει πιο σταθερό lagfix.

 

Υ.Γ.: Δεν αναφερόμουν στον τονισμό της λέξης βελγικη αλλά στα αρχικά της rom :p.

 

Edit: Και ο ύποπτος σίφουνας χτυπάει ξανά:superman:.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

και ο cf-root εχει δυνατοτητα για αλλαγη του fs σε ext4 αν και δεν προτεινεται τουλαχιστον στον συγκεκριμενο κερνελ

βαλε του supercurio

 

Με τον cf-root μπορείς να κάνεις μετατροπή σε ext4 απλά δεν είναι τόσο αξιόπιστος σε αυτό το θέμα. ΑΝ σε ενδιαφέρει μόνο το root και το lagfix πέρνα τον kernel του supercurio, έχει πιο σταθερό lagfix.

 

Υ.Γ.: Δεν αναφερόμουν στον τονισμό της λέξης βελγικη αλλά στα αρχικά της rom :p.

 

Edit: Και ο ύποπτος σίφουνας χτυπάει ξανά:superman:.

 

Ευχαριστώ παιδιά είστε ΑΠΑΙΧΤΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικαράκια δεν γράφο συχνά αλά διαβάζω πολύ παρά πολύ και θέλω να μου απαντήσετε σε κάτι . Λοιπόν έχω περασμένη την JVO και CUSTOM ROM JUWE 4.3.1 πριν από λίγο το έκανα ext.4 και έτρεξα Quadrant standard και μου έβγαλε αποτέλεσμα 2378 πεζή κάτι τέτοιο να πω ότι το έτρεξα δύο φορές γιατί δεν το πίστευα πριν από το ext.4 μου έβγαζε 1200 με 1400 αααα ξέχασα να σας πω kernel GTO damian θα έχω πρόβλημα μήπως το Παρώ στο χέρι το κινητό
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικαράκια δεν γράφο συχνά αλά διαβάζω πολύ παρά πολύ και θέλω να μου απαντήσετε σε κάτι . Λοιπόν έχω περασμένη την JVO και CUSTOM ROM JUWE 4.3.1 πριν από λίγο το έκανα ext.4 και έτρεξα Quadrant standard και μου έβγαλε αποτέλεσμα 2378 πεζή κάτι τέτοιο να πω ότι το έτρεξα δύο φορές γιατί δεν το πίστευα πριν από το ext.4 μου έβγαζε 1200 με 1400 αααα ξέχασα να σας πω kernel GTO damian θα έχω πρόβλημα μήπως το Παρώ στο χέρι το κινητό

 

με simply 3.6 και gto rc2 στα 1200 με Stagefright εβγαλα 2500 και κατι ψιλα..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βάλω το κλασικό ελληνικό πληκτρολόγιο της Samsung στο κινητό μου; Κι αν ναι, πώς; Μη μου πείτε ότι το αναφέρει εδώ μέσα, εκείνο ισχύει για την JVK νομίζω. Έχω περάσει την JVO. Τώρα το έχω με το πληκτρολόγιο της HTC αλλά με βόλευε περισσότερο το κλασικό εργοστασιακό της Samsung. Δε με ενδιαφέρει το swype. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βάλω το κλασικό ελληνικό πληκτρολόγιο της Samsung στο κινητό μου; Κι αν ναι, πώς; Μη μου πείτε ότι το αναφέρει εδώ μέσα, εκείνο ισχύει για την JVK νομίζω. Έχω περάσει την JVO. Τώρα το έχω με το πληκτρολόγιο της HTC αλλά με βόλευε περισσότερο το κλασικό εργοστασιακό της Samsung. Δε με ενδιαφέρει το swype. Ευχαριστώ.

 

Δες αυτό http://www.multiupload.com/IF8B6BWSRF ,λογικά δουλεύει και στη jvo..Eννοείται ότι έχεις cwm και περνάς το αρχείο zip από εκεί

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βάλω το κλασικό ελληνικό πληκτρολόγιο της Samsung στο κινητό μου; Κι αν ναι, πώς; Μη μου πείτε ότι το αναφέρει εδώ μέσα, εκείνο ισχύει για την JVK νομίζω. Έχω περάσει την JVO. Τώρα το έχω με το πληκτρολόγιο της HTC αλλά με βόλευε περισσότερο το κλασικό εργοστασιακό της Samsung. Δε με ενδιαφέρει το swype. Ευχαριστώ.

 

Αυτο στους οδηγους κανει μια χαρα και για JVO αυτο δουλευω τωρα.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό http://www.multiupload.com/IF8B6BWSRF ,λογικά δουλεύει και στη jvo..Eννοείται ότι έχεις cwm και περνάς το αρχείο zip από εκεί

 

Να κάνω την μάλλον ανόητη για σένα ερώτηση τι εννοείς με το cwm; Μπορείς να μου πεις τη διαδικασία;

 

Ωραία, βρήκα το cwm στο τηλέφωνό μου, το άνοιξα, απέκτησε άδεια superuser (αν και δεν καταλαβαίνω τι κάνει ακριβώς η εφαρμογή αυτή) και λογικά πήγα εκεί που γράφει install APK. Αφού ξεζίπαρα τα αρχεία, πέρασα αυτό που μου προτείνατε να κατεβάσω και πάω να το κάνω εγκατάσταση αλλά μου λέει ότι δεν εγκαταστάθηκε. Μπορείτε να μου πείτε αναλυτικά την διαδικασία σας παρακαλώ;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω την μάλλον ανόητη για σένα ερώτηση τι εννοείς με το cwm; Μπορείς να μου πεις τη διαδικασία;

 

Για να περασεις αυτο το πληκτρολογιο στην gingerbread θα πρεπει να εχεις φλασαρει το clockwork mod recovery στο κινητο σου. Προφανως εσυ δεν το εχεις. Το cwm το περιεχουν πολλοι custom kernels πχ ο cf root.

 

edit - οκ ποσταραμε ταυτοχρονα. Λοιπον το αρχειο που κατεβασες το βαζεις ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ στην insternal sd card και μετα πηγαινεις στο cwm. Στο clockwork mod πας με τον κλασσικο τροπο οπως πας στο απλο recovery. Απο εκει επιλεγεις install zip from sd card και μετα επιλεγεις το αρχειο που εαλες μεσα στην sd card. Κανει τα δικα του και μολις τελειωσει η εγκατασταση κανεις reboot και εισαι ετοιμος.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...