Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@domigr Λεωνιδα ετσι, απο περιεργεια, στο samsung apps ποιες εφαρμογες σου βγαζει? Το πολυ καλο kies air το εχει πλεον?

 

κανονικα οποιες εφαρμογες ειχε και πριν...

kies air

task manager

asphalt

krazy kart racing

daily briefing

express news

automotive news

american heaalth journal

newsweek

afp mobile reader

news pro

build your trip

mmajunkie

golfweek

goal.com

tweetcaster

nos teletekst

rabo bankieren

star chart life

snap n go

accuweather clock

tv qwerty remote control

this day in history

vingo words to action

robert parker

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Stinger

ειδικα τωρα που μπηκα στην σελιδα sports24 η οποια θεωρειται βαρια σελιδα η διαφορα ειναι χαωδης σε σχεση με το πρωι που μπηκα...:)

επιτελους !!!!!!!!!!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω να μπώ καιρό (1 εβδομάδα) δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα πόστ:p. Θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να βγάλω την Αγγλική 2.2.1 και να βάλω την Τουλίπα 2.2.1. Έχω ένα πρόβλημα και το swype οπότε θα μου κάτσει καί αυτό καλά.
Link to comment
Share on other sites

παιδια με το kies air αν κανω αναβαθμιση στο κινητο πρεπει να κανω και στον υπολογιστη κατι μετα ?
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω να μπώ καιρό (1 εβδομάδα) δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα πόστ:p. Θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να βγάλω την Αγγλική 2.2.1 και να βάλω την Τουλίπα 2.2.1. Έχω ένα πρόβλημα και το swype οπότε θα μου κάτσει καί αυτό καλά.

 

Bάλε τουλίπα, είναι το ευρωπαϊκό και περιέχει Ελληνικά, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να βάλεις κάτι άλλο... α, και btw, φτιάξανε το Samsung keypad και τώρα κρατάει τις ρυθμίσεις! Θα το ανεβάσω σε λίγο.

 

tyxerakias @

6) Άνοιξε το Kies, σύνδεσε το τηλέφωνο και κάνε την αναβάθμιση κανονικά (θα δείς ότι η αναβάθμιση που δίνει είναι η JS3).

7) Όταν τελειώσει η αναβάθμιση, κλείσε πάλι τελείως το Κies, πήγαινε στο patcher πάλι, σβήσε τις τιμές και ξαναβάλε το Enable Spoof στο False (πρέπει να γίνει αυτή η κίνηση), και πάτα Write Registry.

 

Bαση των παραπανω οδγιων απο την πρωτη σελιδα θα θελα να ρωτησω τι κανουμε οταν τελειωσει η αναβαθμιση,ξεκουμπωνουμε το κινητο στο τελος του step 6 η το εχουμε κουμπωμενο μεχρι και το step 7?:blink:

Η το step 7 ειναι για να κανουμε κατι παλι στο kies να επανελθει στο προηγουμενο σταδιο χωρις το patcher?:worry:

 

ps:Ανησυχιες wannabe flasher.:p

 

Ναι όταν σου γράψει το Kies ότι τελείωσε η αναβάθμιση, δεν υπάρχει θέμα, βγάλτο αν θες, ή περίμενε μέχρι να ανοίξει για πρώτη φορά. Το step 7 όπως υπέθεσες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μια μικρη βοηθεια ρε παιδια, οταν κατεβαζουμε μια rom που εχει μονο ενα αρχειο και θελουμε να την κανουμε εγκατασταση μεσα απο το odin στα υπολοιπα που ζηταει π.χ. Modem,csc τα αφηνουμε κενα ? θα εχει καποιο προβλημα το τηλεφωνο ?
Link to comment
Share on other sites

Bάλε τουλίπα, είναι το ευρωπαϊκό και περιέχει Ελληνικά, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να βάλεις κάτι άλλο... α, και btw, φτιάξανε το Samsung keypad και τώρα κρατάει τις ρυθμίσεις! Θα το ανεβάσω σε λίγο.

 

Να σε ρωτήσω κι εγώ γιατί έχω την jpy και θέλω να το αλλάξω γι' αυτό το λόγο.

1. Όταν λες ότι κρατάει τις ρυθμίσεις το samsung keypad εννοείς ότι τις κρατάει και για το swype; Γιατί εγώ έχω περασμένο το swype το Ελληνικό (μετά την εγκατάσταση του jpy) και τις χάνει κάθε τόσο. Διορθώνεται κι αυτό με την jp3;

2. Για να περάσω την jp3 πάνω από την jpy χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο εκτός από την αλλαγή στο kies registry patcher ή γίνεται αυτόματα;

3. Έχει καμία βελτίωση στην μπαταρία; Γιατί με την jpy όλα καλά, αλλά την μπαταρία την φορτίζω 2 φορές την ημέρα...

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

μια μικρη βοηθεια ρε παιδια, οταν κατεβαζουμε μια rom που εχει μονο ενα αρχειο και θελουμε να την κανουμε εγκατασταση μεσα απο το odin στα υπολοιπα που ζηταει π.χ. Modem,csc τα αφηνουμε κενα ? θα εχει καποιο προβλημα το τηλεφωνο ?

 

το ιδιο πραγμα ρωτησα και εγω χθες αν και δεν πηρα απαντηση :p απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι βαζουμε το αρχειο στο pda και τα αλλα τα αφηνουμε κενα...επισης αμα η εκδοση που βαζουμε εχει το ιδιο pit με αυτη που ηδη εχουμε δεν βαζουμε ουτε pit ουτε repartition...γιατι δεν το κανεις ομως με kies patcher??

Link to comment
Share on other sites

Stinger Ευχαριστουμε...ειδα διακριτη διαφορα σε σχεση με πριν..!!!!

 

επισης κατι αλλο...

εχω περασμενη ROM Kitchen XXJPY v8.1.1 WIPE και με το που εβαλα τις ρυθμισεις απο το ποστ σχετικα με το SetCpu..... οταν σβηνει η οθονη σβηνει και το κινητο..!!!! επισης προσεξα οτι πλεον στο SetCpu η ρυθμιση μπορει να φτασει εως 1280....αναγκαστηκα και εσβησα τις ρυθμισεις..ισως θελει καποια αλλη παραμετρος να αλλαξει στο Condition: Screen off ?????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κι εγώ γιατί έχω την jpy και θέλω να το αλλάξω γι' αυτό το λόγο.

1. Όταν λες ότι κρατάει τις ρυθμίσεις το samsung keypad εννοείς ότι τις κρατάει και για το swype; Γιατί εγώ έχω περασμένο το swype το Ελληνικό (μετά την εγκατάσταση του jpy) και τις χάνει κάθε τόσο. Διορθώνεται κι αυτό με την jp3;

2. Για να περάσω την jp3 πάνω από την jpy χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο εκτός από την αλλαγή στο kies registry patcher ή γίνεται αυτόματα;

3. Έχει καμία βελτίωση στην μπαταρία; Γιατί με την jpy όλα καλά, αλλά την μπαταρία την φορτίζω 2 φορές την ημέρα...

 

1.ναι αυτο εννοει :p

2.οχι δεν χρειαζεται κατι αλλο

3.δεν ειχα jpy παντως μεχρι στιγμης η μπαταρια ειναι σε καλα σταδια

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το fixακι για τον browser, και η διαφορα ηταν μικρη αλλα αισθητη

Παρατηρησα ομως οτι μετα δεν μου εκανε αυτοματη προσαρμογη το κειμενο οταν το μεγεθυνα...

Μετα απο λιγο μου εκανε και ενα fc τον browser, τον ξανα ανοιξα και ειχε ερθει στην προηγουμενη μορφη, δηλαδη δεν υπαρχουν οι επιπλεον ρυθμισεις...

 

Εχω την jpu

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πραγμα ρωτησα και εγω χθες αν και δεν πηρα απαντηση :p απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι βαζουμε το αρχειο στο pda και τα αλλα τα αφηνουμε κενα...επισης αμα η εκδοση που βαζουμε εχει το ιδιο pit με αυτη που ηδη εχουμε δεν βαζουμε ουτε pit ουτε repartition...γιατι δεν το κανεις ομως με kies patcher??

εχω την 2.2.1 και θελω να περασω την νεα που βγηκε μπορω μεσα απο το kies

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κι εγώ γιατί έχω την jpy και θέλω να το αλλάξω γι' αυτό το λόγο.

1. Όταν λες ότι κρατάει τις ρυθμίσεις το samsung keypad εννοείς ότι τις κρατάει και για το swype; Γιατί εγώ έχω περασμένο το swype το Ελληνικό (μετά την εγκατάσταση του jpy) και τις χάνει κάθε τόσο. Διορθώνεται κι αυτό με την jp3;

2. Για να περάσω την jp3 πάνω από την jpy χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο εκτός από την αλλαγή στο kies registry patcher ή γίνεται αυτόματα;

3. Έχει καμία βελτίωση στην μπαταρία; Γιατί με την jpy όλα καλά, αλλά την μπαταρία την φορτίζω 2 φορές την ημέρα...

 

Δεν ξέρω τί πρόβλημα έχεις με το Swype, εγώ δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Βάλε το swype lite που έφτιαξα, και κάντο και install, θα δεις ότι δε θα έχεις πρόβλημα...

Mικρή επισήμανση, είναι JS3, και όχι JP3

Όχι δε γίνεται αυτόματα, γιατί δεν είναι αγγλική η JS3.

Όσο για τη μπαταρία, κάποιο πρόγραμμα στην τρώει μάλλον..εμένα κρατάει άνετα 2 μέρες. Δεν ξέρω για την JS3, αλλά απ'ότι είδα δε νομίζω να έχει και μεγάλη διαφορά.

 

Το Swype τελικά είναι το ίδιο, απλά κόψανε 2-3 γλώσσες όπως έκανα κι εγώ, για να χωράει στο /system. Στην JPY πάλι είναι 2-3 MB μεγαλύτερο και δε χωράει μαζί με το keypad. Δεν ξέρω γιατί το στριμώχνουν έτσι, αλλά οκ.

 

εχω την 2.2.1 και θελω να περασω την νεα που βγηκε μπορω μεσα απο το kies

Και ποιός σε εμποδίζει; Τον οδηγό στην πρώτη σελίδα τον διάβασες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το fixακι για τον browser, και η διαφορα ηταν μικρη αλλα αισθητη

Παρατηρησα ομως οτι μετα δεν μου εκανε αυτοματη προσαρμογη το κειμενο οταν το μεγεθυνα...

Μετα απο λιγο μου εκανε και ενα fc τον browser, τον ξανα ανοιξα και ειχε ερθει στην προηγουμενη μορφη, δηλαδη δεν υπαρχουν οι επιπλεον ρυθμισεις...

 

Εχω την jpu

δεν νομιζω να ειναι προβλημα αυτο...αν δεν κανω λαθος την πρωτη φορα σου εμφανιζει τις επιπλεον ρυθμισεις :O

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω την 8.1 του Darky πως μπορω να περασω τον default dialer
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν JPY ή κάποια μη ελληνική Froyo, oρίστε το Samsung keypad 2.2.1 από την ολλανδική JS3, που περιέχει Ελληνικά: (οδηγίες εντός)

http://www.multiupload.com/G3WBJ411MB

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Stinger Ευχαριστουμε...ειδα διακριτη διαφορα σε σχεση με πριν..!!!!

 

επισης κατι αλλο...

εχω περασμενη ROM Kitchen XXJPY v8.1.1 WIPE και με το που εβαλα τις ρυθμισεις απο το ποστ σχετικα με το SetCpu..... οταν σβηνει η οθονη σβηνει και το κινητο..!!!! επισης προσεξα οτι πλεον στο SetCpu η ρυθμιση μπορει να φτασει εως 1280....αναγκαστηκα και εσβησα τις ρυθμισεις..ισως θελει καποια αλλη παραμετρος να αλλαξει στο Condition: Screen off ?????

 

Απ΄όσο καταλαβαίνω αναλόγως το site κάνει μικρή ή μεγάλη διαφορά! Τώρα για το SetCPU είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει ο trasig kernel που φοράς.

 

δεν νομιζω να ειναι προβλημα αυτο...αν δεν κανω λαθος την πρωτη φορα σου εμφανιζει τις επιπλεον ρυθμισεις :O

 

Σωστός :)

Link to comment
Share on other sites

ετσι λετε ε; :lol::lol:

δεν ξερω οαντως τωρα δουλευει κανονικα οποτε ολα κομπλε φανταζομαι...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ετσι λετε ε; :lol::lol:

δεν ξερω οαντως τωρα δουλευει κανονικα οποτε ολα κομπλε φανταζομαι...

 

Αν θες κάνε την διαδικασία πάλι για να σου ανοίξει το menu και δεν εάν έχει κρατήσει ρυθμίσεις (μήπως τις έχασε λόγο FC)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάνε την διαδικασία πάλι για να σου ανοίξει το menu και δεν εάν έχει κρατήσει ρυθμίσεις (μήπως τις έχασε λόγο FC)

 

οντως οι ρυθμισεις δεν χαθηκαν...

το ξαναεκανα (δεν το σκεφτηκα προηγουμενως, λες και ειναι μεγαλη διαδικασια:lol:) και ηταν οπως τα ειχα βαλει

το περιεργο ειναι οτι αμα πατησω την εντολη για να μου βγαλει τις ρυθμισεις μετα δεν μου κανει προσαρμογη το κειμενο

αλλα αμα επανεκκινησω τον browser λειτουργει κανονικα :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί πρόβλημα έχεις με το Swype, εγώ δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Βάλε το swype lite που έφτιαξα, και κάντο και install, θα δεις ότι δε θα έχεις πρόβλημα...

Mικρή επισήμανση, είναι JS3, και όχι JP3

Όχι δε γίνεται αυτόματα, γιατί δεν είναι αγγλική η JS3.

Όσο για τη μπαταρία, κάποιο πρόγραμμα στην τρώει μάλλον..εμένα κρατάει άνετα 2 μέρες. Δεν ξέρω για την JS3, αλλά απ'ότι είδα δε νομίζω να έχει και μεγάλη διαφορά.

 

Το Swype τελικά είναι το ίδιο, απλά κόψανε 2-3 γλώσσες όπως έκανα κι εγώ, για να χωράει στο /system. Στην JPY πάλι είναι 2-3 MB μεγαλύτερο και δε χωράει μαζί με το keypad. Δεν ξέρω γιατί το στριμώχνουν έτσι, αλλά οκ.

 

Με το swype κάθε 2-3 μέρες χάνει τη ρύθμιση για την αυτόματη χρήση του swype με την απλή πληκτρολόγηση και, μαζί μ' αυτό, χάνει και τη μνήμη για τις λέξεις που έχω βάλει εγώ. Δεν το κάνει μόνο σ' εμένα, έχει το ίδιο πρόβλημα και ένας φίλος που έχει βάλει jpy και ελληνικό swype από πάνω. Θα δοκιμάσω με το δικό σου αρχειάκι μήπως διορθωθεί.

 

Για την μπαταρία δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Δυστυχώς στην ένδειξη της εφαρμογής για την χρήση της μπαταρίας μου δείχνει συνέχεια ότι το 85% της κατανάλωσης είναι από την προβολή, ενώ έχω βάλει να κλείνει στα 30" και έχω βγάλει μέχρι και το live walpaper για να σωθώ. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τί μου τρώει την μπαταρία είμαι όλος αυτιά

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Δυστυχώς στην ένδειξη της εφαρμογής για την χρήση της μπαταρίας μου δείχνει συνέχεια ότι το 85% της κατανάλωσης είναι από την προβολή, ενώ έχω βάλει να κλείνει στα 30" και έχω βγάλει μέχρι και το live walpaper για να σωθώ. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τί μου τρώει την μπαταρία είμαι όλος αυτιά

 

Τους οδηγούς τους διάβασες; Ρωτάω εγώ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

οντως οι ρυθμισεις δεν χαθηκαν...

το ξαναεκανα (δεν το σκεφτηκα προηγουμενως, λες και ειναι μεγαλη διαδικασια:lol:) και ηταν οπως τα ειχα βαλει

το περιεργο ειναι οτι αμα πατησω την εντολη για να μου βγαλει τις ρυθμισεις μετα δεν μου κανει προσαρμογη το κειμενο

αλλα αμα επανεκκινησω τον browser λειτουργει κανονικα :D

 

Όμορφα, πρόσθεσα στο αρχικό ποστ πως χρειάζεται και ένα restart ο browser:D

Link to comment
Share on other sites

@domigr Λεωνιδα και για οποιον αλλον δεν θελει περασμα της τουλιπας JS3 μεσω του kies patcher αλλα μεσω odin

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10679034&postcount=38

 

Επισης λεωνιδα βγαζει περισσοτερες εφαρμογες τωρα στο samsung apps σε σχεση με την JPY.

 

@Stinger-κυβοχιας Βασιλη thanks για το fixακι ειδα κι εγω μια καποια διαφορα.:)

 

Τελος για οσους ακομα κλαιγονται για την μπαταρια (και προφανως δεν εχουν κανει τον κοπο να πανε μια βολτα απο τους οδηγους) θα ποσταρω καποια αποτελεσματα μετα την εφαρμογη του οδηγου του stinger το απογευματακι ομως ;)

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...