Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως προεβλεψα χθες, εχουμε νεο speedmod K12N με διορθωμενο το θεμα της φωτεινοτητας.:p

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=822756

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μόλις έκανα την αναβάθμιση σε 2.2.1 και μόλις διαπίστωσα και το πρώτο σκάλωμα, μάλλον λάθος μου...

 

δέν μπορώ να rootάρω - ξεroot άρω με το superoneclick 1.5...δηλαδή υπάρχει εικονίδιο superuser μετά απο hard reset !!! (δεν το πιστεύω) !!! και δεν μπορώ να δώσω permissions στο titanium backup για να επαναφέρω εφαρμογές και ρυθμίσεις...γιατί γίνονται όλα αυτά ; θα καταφέρω τίποτα ; ή τουλάχιστον να καταφέρω να σβήσω το root και να δοκιμάσω να ξαναrootάρω με άλλον τρόπο..

 

σ.σ το superuser δεν γίνεται uninstall !

 

παρακαλώ παιδιά οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη !

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έκανα την αναβάθμιση σε 2.2.1 και μόλις διαπίστωσα και το πρώτο σκάλωμα, μάλλον λάθος μου...

 

δέν μπορώ να rootάρω - ξεroot άρω με το superoneclick 1.5...δηλαδή υπάρχει εικονίδιο superuser μετά απο hard reset !!! (δεν το πιστεύω) !!! και δεν μπορώ να δώσω permissions στο titanium backup για να επαναφέρω εφαρμογές και ρυθμίσεις...γιατί γίνονται όλα αυτά ; θα καταφέρω τίποτα ; ή τουλάχιστον να καταφέρω να σβήσω το root και να δοκιμάσω να ξαναrootάρω με άλλον τρόπο..

 

σ.σ το superuser δεν γίνεται uninstall !

 

παρακαλώ παιδιά οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη !

 

Δεν δινεις και πολλες λεπτομερειες δηλαδη τι προσπαθησες να κανεις, πως εγινε η στραβη κλπ. Δεν γινεται ετσι δουλεια. Το unroot απο οσο ξερω γινεται παλι μεσω του προγραμματος. Uninstall φυσικα δεν μπορεις να το κανεις δεν ειναι εφαρμογη. Γιατι δεν κοιτας εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, διότι εγώ παρατηρώ το frame loss στο angry birds στην επιλογή on demand, ενώ στην επιλογή conservative (η και χωρίς καθόλου set cpu) έτσι τελείως smooth. Σύμφωνα με το quote αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

 

Έχεις δίκιο έτσι φαίνεται, άλλα ίσως αυτό που λέει ότι αλλάζει το cpu rate γρήγορα με το on demand, να δημιουργεί το σκάλωμα. Δεν ξέρεις πώς είναι κωδικοποιημένο το angry birds, μπορεί με την ξαφνικά διαφορετική συχνότητα να τρώει κόλλημα.

 

Παιδιά μόλις έκανα την αναβάθμιση σε 2.2.1 και μόλις διαπίστωσα και το πρώτο σκάλωμα, μάλλον λάθος μου...

 

δέν μπορώ να rootάρω - ξεroot άρω με το superoneclick 1.5...δηλαδή υπάρχει εικονίδιο superuser μετά απο hard reset !!! (δεν το πιστεύω) !!! και δεν μπορώ να δώσω permissions στο titanium backup για να επαναφέρω εφαρμογές και ρυθμίσεις...γιατί γίνονται όλα αυτά ; θα καταφέρω τίποτα ; ή τουλάχιστον να καταφέρω να σβήσω το root και να δοκιμάσω να ξαναrootάρω με άλλον τρόπο..

 

σ.σ το superuser δεν γίνεται uninstall !

 

παρακαλώ παιδιά οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη !

 

Γιατί θες να ξερουτάρεις; Μάλλον έχεις ξερουτάρει, απλά δεν έβγαλες το superuser app πριν το κάνεις. Γιατί θες να το κάνεις όμως; Τέλος πάντων ο μόνος τρόπος είναι να ξαναrootάρεις, να βγάλεις το superuser.apk από το /system/app και μετά να ξαναξερουτάρεις. Το superoneclick εκεί βάζει το superuser, και όχι στο /data/app που μπαίνει με τη μέθοδο που προτείνω, απ'όπου βγαίνει σαν οποιαδήποτε εφαρμογή.

 

Γι'αυτόν και για πολλούς άλλους λόγους δεν προτείνω το superoneclick σα μέθοδο ρουταρίσματος... αλλά όποιος δε θέλει να γράψει 5 σειρές εντολών για να πατήσει ένα κουμπί χωρίς να ξέρει τί κάνει, μετά βασανίζεται έτσι. Σόρρυ...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν δινεις και πολλες λεπτομερειες δηλαδη τι προσπαθησες να κανεις, πως εγινε η στραβη κλπ. Δεν γινεται ετσι δουλεια. Το unroot απο οσο ξερω γινεται παλι μεσω του προγραμματος. Uninstall φυσικα δεν μπορεις να το κανεις δεν ειναι εφαρμογη. Γιατι δεν κοιτας εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

 

Αυτό το thread στο XDA διαβάζω τώρα αν και δεν βρήκα κάπου το ίδιο πρόβλημα.επίσης δεν λέει ο προγραμματιστής στις πληροφορίες ποιά αρχεία περνάει το superoneclick.βασικά απ'οτι κατάλαβα δεν έγινε μάλον σωστά το root με το superoneclick 1.5.5 διότι μόλις το titanium ζητάει permission δεν μπορεί να πάρει και έτσι δεν μπορώ να κάνω restore τις εφαρμογές.

 

Δοκίμασα πολλές φορές το unroot button του προγράμματος αλλα κολάει το τηλέφωνο και χρειάζεται επανεκκίνηση.

 

Απ'ότι λέει ο tyxerakias στον οδηγό δεν γίνεται πάντα root με την πρώτη με το superoneclick λόγο του ότι χρησιμοποιήται το rageagainstthecage που είναι διαφορετική τεχνική για root.

 

δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό που χρειάζεται είναι το busybox ή κάποιο άλλο αρχείο το οποίο λείπει και δεν πετυχαίνει το root ή αν γενικά η 2.2.1 δυσκολεύει το rootάρισμα...

 

έχω μείνει με ολοκαίνουργιο android αλλά άδεια συσκευή μετά το hard reset :confused:

 

Έχεις δίκιο έτσι φαίνεται, άλλα ίσως αυτό που λέει ότι αλλάζει το cpu rate γρήγορα με το on demand, να δημιουργεί το σκάλωμα. Δεν ξέρεις πώς είναι κωδικοποιημένο το angry birds, μπορεί με την ξαφνικά διαφορετική συχνότητα να τρώει κόλλημα.

 

 

 

Γιατί θες να ξερουτάρεις; Μάλλον έχεις ξερουτάρει, απλά δεν έβγαλες το superuser app πριν το κάνεις. Γιατί θες να το κάνεις όμως; Τέλος πάντων ο μόνος τρόπος είναι να ξαναrootάρεις, να βγάλεις το superuser.apk από το /system/app και μετά να ξαναξερουτάρεις. Το superoneclick εκεί βάζει το superuser, και όχι στο /data/app που μπαίνει με τη μέθοδο που προτείνω, απ'όπου βγαίνει σαν οποιαδήποτε εφαρμογή.

 

Γι'αυτόν και για πολλούς άλλους λόγους δεν προτείνω το superoneclick σα μέθοδο ρουταρίσματος... αλλά όποιος δε θέλει να γράψει 5 σειρές εντολών για να πατήσει ένα κουμπί χωρίς να ξέρει τί κάνει, μετά βασανίζεται έτσι. Σόρρυ...

 

βασικά να rootάρω θέλω αλλά ενώ όλα δίχνουν οτι έχει γίνει root (υπάρχει το superuser εικονίδιο και αν ξαναπατήσω root στο superoneclick μου λέει your phone is rooted) το titanium δεν μπορεί να πάρει permission για να λειτουργήσει...

 

αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στην 2.2.1 ή γενικότερα στο 2.2 φρογιο...

 

αν το να διαβάσω λίγο και να το κάνω χειροκίνητα λύνει το πρόβλημα τότε θα το κάνω :)

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω πάρει εδώ και λίγο καιρό το Galaxy και σιγά σιγά ψάχνομαι διαβάζοντας τους πολύ καλούς οδηγούς που έχουν γραφτεί στο forum. Αυτό πουθέλω να ρωτήσω είναι ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις full backup του συστήματος (έχω γίνει root) προκειμένου να γίνει πλήρης επαναφορά σε περίπτωση που βάλεις κάποια Rom που δε σου κάνει

 

ROM Manager, full nandroid backup.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

βασικά να rootάρω θέλω αλλά ενώ όλα δίχνουν οτι έχει γίνει root (υπάρχει το superuser εικονίδιο και αν ξαναπατήσω root στο superoneclick μου λέει your phone is rooted) το titanium δεν μπορεί να πάρει permission για να λειτουργήσει...

 

αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στην 2.2.1 ή γενικότερα στο 2.2 φρογιο...

 

αν το να διαβάσω λίγο και να το κάνω χειροκίνητα λύνει το πρόβλημα τότε θα το κάνω :)

 

Βάλε ένα terminal emulator από το μαρκετ, και γράψε su, δες αν είσαι όντως root (το $ θα γίνει #). Aν είσαι, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, απλά δεν έχει περαστεί σωστά το busybox, που όπως έχουμε δει τις τελευταίες μέρες δεν περνιέται σωστά από το superoneclick. Παρ'όλα αυτά το τιτάνιουμ έχει τη δυνατότητα να βάλει busybox για τον εαυτό του, πάτα το Problems? κουμπί, και θα το κατεβάσει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα terminal emulator από το μαρκετ, και γράψε su, δες αν είσαι όντως root (το $ θα γίνει #). Aν είσαι, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, απλά δεν έχει περαστεί σωστά το busybox, που όπως έχουμε δει τις τελευταίες μέρες δεν περνιέται σωστά από το superoneclick. Παρ'όλα αυτά το τιτάνιουμ έχει τη δυνατότητα να βάλει busybox για τον εαυτό του, πάτα το Problems? κουμπί, και θα το κατεβάσει.

 

Χίλια ευχαριστώ Tyxerakia !!!το titanium κατέβασε το busybox και άνοιξε !!...θα προχωρήσω σε restore τώρα.

 

τελικά το root γινότανε...αλλά όχι ολόκληρο.

 

και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ξαφνικα προβλημα με το μαρκετ. Ενω ανοιγει κανονικα και δειχνει οτι κατεβαζει οταν παει να κανει την εγκατασταση μου βγαζει error. "H εφαρμογη Market (σε εξελιξη com.android.vending) τερματιστηκε απροσδοκητα." Και στην nοtification bar μου δειχνει σα να εκανε εγκατασταση.

Εχεις κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να εγινε? ή πως μπορει να λυθει?

Ειμαι με τη ρομ του doc με speedmode kernel k12i.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την 8.1 του Darky πως μπορω να περασω το τελευταιο clockworkmod recovery νομιζω ειναι το 3.0.0.7? κατι διαβασα οτι με την τελευται εκδοση μπορεις να πρεεις backup αλλα δεν μπορεις να κανεις restore ισχυει?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ο darky εβγαλε νεα ρομ παω να την φλασαρω τωρα , την εβαλε κανεις να πει εντυπωσεις ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

O darkyy κανει τα καλά της apple (στο σήμα) :lol:Δείτε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=915528. Καλά κάνω κι είμαι fun του DOC.:rolleyes:
Iphone 3gs white 32gb->Samsung Galaxy S GT-I9000->Iphone 4s white 32gb->NOKIA Lumia925->SONY XPERIA Z->NOTE 3->LG G4
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ποτε δεν ειχα προβλημα με την δαρκυ αν και με τρωει το χερακι μ να ψαξτω με την κουζινα ισως το αλλο Σ/Κ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

O darkyy κανει τα καλά της apple (στο σήμα) :lol:Δείτε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=915528. Καλά κάνω κι είμαι fun του DOC.:rolleyes:

 

επειδη δεν πρεπει να ανοιξουμε και εδω πολεμο :D ας ευχαριστουμε ολους οτι μας προσφερουν με τα καλα τους και τα ασχημα... αλλιως θα ημασταν ακομη με eclair :X χρησιμη παντως η επισυμανση σου...!!!!!!:)

LG G4
Link to comment
Share on other sites

παλαιοτερα ειχα αναφερει ενα θεμα με το gallery οτι δηλαδη οταν επελεγα κατι για φοντο το πλαισο που εβγαινε για ορισεις περιοχη ηταν οριζοντιο και οχι καθετο που επρεπε να ειναι κανονικα θα πρεπει να εγκαταστησoυμε το gallery.apk απο την 7.7 του darky. το οποιο μπορειτε να το κατεβασετε απο εδω http://rapidshare.com/files/442840789/gallery_3d.rar πρεπει να ειμαστε root και θα χρειαστουμε το root explorer οι οδηγιες ειναι απο τον Darky * Navigate to your app you want to add

* Longpress it and choose Copy.

* Navigate to /system/app

* You need to Mount R/W now, else you can't modify this directory

* Delete the .apk file you're going to replace

* Paste the app

* Scroll to the app and longpress it, then choose Permissions

* Set the permissions to 644 (set it like in the screenshots)

* That's it, you may need to restart your launcher / reboot your phone to see your app.http://www.mobil-talk.de/members/dirk-m-nnigmann-albums-faq-pulsar-helix-picture541-2.jpg

Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

O darkyy κανει τα καλά της apple (στο σήμα) :lol:Δείτε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=915528. Καλά κάνω κι είμαι fun του DOC.:rolleyes:
Aφου εχει και iphone 4 απο εκει θα το κολλησε....ασε με τον βλ@κ# με ειχε πορωσει στην αρχη αλλα καθε εκδοση που εβγαζε και προσθετε νεα πραγματα ολο bugs...μονο το theme του αξιζει για να το βαλεις στην κουζινα αν και θα το γυρισω σε Gingermix μαλλον.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει δοκιμασει κανενας την Ultimate - v5.5 XXJPY ?εχω την darky 8.1 και σκεφτομαι να δοκιμασω την Ultimate - v5.5 XXJPY
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ξαφνικα προβλημα με το μαρκετ. Ενω ανοιγει κανονικα και δειχνει οτι κατεβαζει οταν παει να κανει την εγκατασταση μου βγαζει error. "H εφαρμογη Market (σε εξελιξη com.android.vending) τερματιστηκε απροσδοκητα." Και στην nοtification bar μου δειχνει σα να εκανε εγκατασταση.

Εχεις κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να εγινε? ή πως μπορει να λυθει?

Ειμαι με τη ρομ του doc με speedmode kernel k12i.

 

Το ιδιο ειχα και εγω πριν κατι μερες με τον ιδιο συνδυασμο. Εβαλα το blue market καθαρα για να το δοκιμασω και το προβλημα λυθηκε. Οποτε σου προτεινω να βαλεις ενα νεο Market ανεξαρτητως χρωματος.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ξαφνικα προβλημα με το μαρκετ. Ενω ανοιγει κανονικα και δειχνει οτι κατεβαζει οταν παει να κανει την εγκατασταση μου βγαζει error. "H εφαρμογη Market (σε εξελιξη com.android.vending) τερματιστηκε απροσδοκητα." Και στην nοtification bar μου δειχνει σα να εκανε εγκατασταση.

Εχεις κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να εγινε? ή πως μπορει να λυθει?

Ειμαι με τη ρομ του doc με speedmode kernel k12i.

Πηγαινε manage applications-All και εκει βρες και κανε uninstall το market updater και στο market κανε clear data....μετα δοκιμασε να ξαναμπεις.
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΑΝ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ NOLED ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΗΧΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Oχι δεν εχει. Τα κεφαλαια απαγορευονται.:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις καποια αντιστοιχη εφαρμογη ?

 

Δηλαδη θελεις να μην ενεργοποιειται η οθονη του κινητου αλλα να ακουγεται μονο ηχος στο κινητο στα sms?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

θελω ηχο και οθονη

 

Αν θες να ενεργοποιειται η οθονη τοτε τι να το κανεις το noled? Και το handcent και η default εφαρμογη νομιζω ενεργοποιουν αν θελεις την οθονη στα sms. Αν θες απλα κατι σαν το noled με ηχο δεν ξερω αν υπαρχει.

 

Eιμαστε και full off topic βασικα οποτε πρεπει να ρωτησεις στο θεμα για τις εφαρμογες android αν ξερει κανεις.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...