Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥ ΤΩΝ 3 ΠΛΗΚΤΡΩΝ ΓΙΑ RECOVERY ΚΑΙ DOWNLOAD MODE ΣΤΟ SAMSUNG GT I9000 GALAXY S ΜΕ FIX APPLY

 

 

Λοιπόν επειδή είδα ότι το ζήτησαν αρκετά άτομα από εδώ μέσα, είπα να γράψω έναν οδηγό για την επαναφορά του μαγικού συνδυασμού των 3 πλήκτρων σύμφωνα με το φοβερό fix του RazvanG απο το xda. Ουσιαστικα προκειται για μια μεταφραση ενος μερους του οδηγου στα ελληνικα και τιποτα παραπανω, επομενως ολο το credit πηγαινει σε αυτον.

 

Ελεγχος συμβατοτητας συσκευης με το συγκεκριμενο fix

 

Προαπαιτουμενο ειναι φυσικα να ειναι η συσκευη σας rooted. Για το πως γινεται αυτο ανατρεχουμε στον οδηγο του Tyxerakia στο θεμα Hacks/Root/Βελτιώσεις για το Galaxy S

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

 

Βημα 1 - Κατεβαζουμε τον XVI32 Hex Editor απο εδω

http://www.chmaas.handshake.de/delphi/freeware/xvi32/xvi32.htm

 

Βημα 2 - Πρεπει να "τραβηξουμε" το αρχειο bml1.dump απο το κινητο στον υπολογιστη μας για να διαβασουμε την πληροφορια που θα μας δειξει αν το τηλεφωνο ειναι συμβατο με το fix. Μπορουμε να το κανουμε απευθειας απο το κινητο η απο τα Windows.

 

Android - Κατεβαζουμε και εγκαθιστουμε την εφαρμογη Terminal Emulator απο το Market. Τρεχουμε την εφαρμογη και γραφουμε:

 

su (θα εμφανιστει στην οθονη του κινητου το γνωστο superuser request οπου παταμε "accept/επετρεψε") και μετα γραφουμε

dd if=/dev/block/bml1 of=/sdcard/bml1.dump

Το αρχειο εχει πλεον αντιγραφει στο root της internal sdcard

 

Windows - Ανοιγουμε απο την εναρξη-->βοηθηματα μια γραμμη εντολων (το γνωστο μαυρο παραθυρο οπου δινουμε εντολες). Πρεπει να εχουμε εγκαταστησει το adb στον υπολογιστη μας και να εχουμε μια βασικη ιδεα του πως λειτουργει. Περισσοτερα στον οδηγο του Tyxerakia στο θεμα Οδηγοί για νέους χρήστες του Galaxy S το οποιο βρισκεται εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

 

Βαζουμε το τηλεφωνο σε debugging mode για να δουλεψει με το adb. Αυτο γινεται πηγαινοντας ρυθμισεις - εφαρμογες - αναπτυξη - εντοπισμος σφαλματων (τικαρουμε εκει). Μολις συνδεσουμε το τηλ με το usb θα εμφανιστει επανω αριστερα ενα κοκκινο τριγωνακι.

 

Αφου βρισκομαστε ηδη στη γραμμη εντολων στο directory του adb γραφουμε τα εξης:

adb shell

su (θα εμφανιστει στην οθονη του κινητου το γνωστο superuser request οπου παταμε "accept/επετρεψε").

dd if=/dev/block/bml1 of=/sdcard/bml1.dump

Το αρχειο εχει πλεον αντιγραφει στο root της internal sdcard

 

Στο σημειο αυτο παραθετω ενα ενδιαμεσο βημα που δεν το γραφει στον οδηγο και το δανειστηκα απο τον οδηγο του Tyxerakia. Γραφουμε exit 2 φορές, ώστε να βγουμε παλι στα windows. (στο C:\...>) . Eκεί γραφουμε

adb pull /sdcard/bml1.dump, και θα αντιγραφεί στο φάκελο του adb στον υπολογιστή μας το αρχειο bml1.dump. Ξεσυνδεουμε το τηλέφωνο.

 

Βημα 3 - Πηγαινουμε στον Hex Editor (XVI32) που κατεβασαμε στο Βημα 1, και τον κανουμε unzip σε ένα φάκελο. Στη συνεχεια εκτελουμε το xvi32.exe, πηγαινουμε File και μετα Open, βρισκουμε το bml1.dump που μόλις εχουμε σωσει στο φάκελο του adb. Παταμε Search, Find, διαλεγουμε το "Text string", και γραφουμε OFNI, και τελος παταμε OK. Στο δεξί παράθυρο τώρα, εκεί που βρήκε το OFNI, κοιταμε αμέσως μετα τι γραφει. Για να ειναι συμβατη η συσκευη μας με το fix πρεπει να γραφει "!@" ακριβως οπως φαινεται στην εικονα που επισυναπτεται

http://img840.imageshack.us/i/20101219173838.jpg/

 

Εαν ΔΕΝ γραφει !@ και αντι αυτου γραφει "x0" ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΑΜΕΣΑ γιατι θα ΜΠΡΙΚΑΡΟΥΜΕ το τηλεφωνο μας και θα τρεχουμε για service!!!!!

 

Aν το τηλεφωνο μας ειναι συμβατο συνεχιζουμε παρακατω:

 

Βημα 4 - Κατεβαζουμε το fix του RazvanG απο εδω http://www.multiupload.com/6EJ3OV0YIJ

 

Βημα 5 - Μετονομαζουμε το αρχειακι που μολις κατεβασαμε σε Update.zip και το τοποθετουμε στο root της εσωτερικης sdcard του τηλεφωνου μας.

 

Βημα 6 - Βαζουμε το τηλεφωνο σε debugging mode (αν και πρεπει ηδη να ειναι εκει απο τα προηγουμενα βηματα) και το συνδεουμε στον υπολογιστη μας.

 

Βημα 7 - Κατεβαζουμε το adbRecovery.zip απο εδω http://www.multiupload.com/8SQL77YL3N και αφου το κανουμε unzip σε ενα φακελο τρεχουμε το Recovery.bat

Το κινητο θα bootαρει σε recovery mode.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ Για να συνεχισουμε θα πρεπει το κινητο μας να μπαινει στο recovery mode 2e (Android 2.1). Εαν ειμαστε σε froyo το κινητο λογικα θα εχει το recovery mode 3e στο οποιο το fix ΔΕΝ λειτουργει. Αν θελουμε να επαναφερουμε το recovery 2e ακολουθουμε τον οδηγο του Tyxerakia απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

 

Βημα 8 - Αφου το κινητο βρισκεται στο recovery mode 2e πηγαινουμε προς τα κατω με το volume down στην επιλογη apply sdcard; update.zip και παταμε το home button για επιβεβαιωση.

 

Αυτο ηταν! Το κινητο θα κανει τα δικα του, θα δειτε και μια μπαρα απο κατω που θα γεμιζει και μετα θα κανει reboot. Πλεον η λειτουργια των 3 πληκτρων εχει επανελθει και μπορειτε να μπειτε με τα 3 κουμπια στα recovery και download mode.

 

Πρεπει να γραψετε τις εντολες σωστα για να γινουν ολα οπως πρεπει. Τις εντολες τις μετεφερα με copy/paste για να ειμαι σιγουρος οτι τις μετεφερα ακριβως οπως ειναι γραμμενες στους οδηγους.

 

Η διαδικασια συμφωνα με τον RazvanG ειναι 110% ασφαλης, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει κατι να παει στραβα απο δικο μας λαθος. Αν καθως διαβαζετε διαπιστωσετε πως δεν κατανοειτε κατι η σας φαινονται βουνο ολα αυτα, αφηστε το στην ακρη και χαρειτε το κινητο σας οπως ειναι!!

 

Ο οδηγος αυτος ειναι απλα μια μεταφραση ενος τμηματος του οδηγου του RazvanG απο το xda ο οποιος βρισκεται εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=821698 μαζι με πολλες αλλες πληροφοριες. Αν γνωριζετε καλα αγγλικα σας παραπεμπω εκει. Επισης εχω προσθεσει κομματια απο οδηγο του συμφορουμιτη Tyxerakia για να γινει καλυτερα κατανοητος ο οδηγος (εγω τουλαχιστον αυτη τη διαδικασια ακολουθησα). Αρα ολα τα credits πηγαινουν σε RazvanG και Tyxerakia.

 

Εννοειται πως για οτιδηποτε παει στραβα δεν φερω καμια ευθυνη καθως τα πειραγματα στο κινητο ειναι μια καθαρα προσωπικη υποθεση του καθενος. Οτι κανετε το κανετε με δικη σας ευθυνη!! Εγω απλα μετεφρασα απο τον αυθεντικο οδηγο!!!

 

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος στο 5 βημα που λεει να μετονομασουμε το αρχειακη τι εννοει?ποιο αρχειακη ? ειναι σε winar zip αυτο? η καποιο που ειναι μεσα του?και οταν το βαζουμε στο root τισ sdcard πως γινεται?τι εννοει?/ ευχαριστω πολυυυυυυυ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος στο 5 βημα που λεει να μετονομασουμε το αρχειακη τι εννοει?ποιο αρχειακη ? ειναι σε winar zip αυτο? η καποιο που ειναι μεσα του?και οταν το βαζουμε στο root τισ sdcard πως γινεται?τι εννοει?/ ευχαριστω πολυυυυυυυ

 

Το αρχειακι του βηματος 4.

Το βαζεις στην SDcard χυμα και οχι σε καποιον υποφακελο.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=846913 την JPX (φλάσσαρα με odin από JPU) το rootara με cf και πέρασα με cwm το CircleMod_Stock_JPU_C. Με τρώει ο ποπός μου να δοκιμάσω κάνα theme. Γίνεται? ή μήπως πρέπει να έχω καμιά custom rom στυλ darky για να μπορώ να περάσω θέματα. H rom που πέρασα λέγεται DOC? Κάνα link με theme από XDA θα το εκτιμούσα. Ελπίζω να μην κούρασα ευχαριστώ.
Iphone 3gs white 32gb->Samsung Galaxy S GT-I9000->Iphone 4s white 32gb->NOKIA Lumia925->SONY XPERIA Z->NOTE 3->LG G4
Link to comment
Share on other sites

Το αρχειακι του βηματος 4.

Το βαζεις στην SDcard χυμα και οχι σε καποιον υποφακελο.

 

φιλε μου εχει 2 αρχεια το ενα λειι ΜΕΤΑ-ΙΝF ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ system

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=846913 την JPX (φλάσσαρα με odin από JPU) το rootara με cf και πέρασα με cwm το CircleMod_Stock_JPU_C. Με τρώει ο ποπός μου να δοκιμάσω κάνα theme. Γίνεται? ή μήπως πρέπει να έχω καμιά custom rom στυλ darky για να μπορώ να περάσω θέματα. H rom που πέρασα λέγεται DOC? Κάνα link με theme από XDA θα το εκτιμούσα. Ελπίζω να μην κούρασα ευχαριστώ.

 

Aπ'οσο ξερω δεν γινεται να βαλεις theme γιατι θελει deodexed rom και οι stock δεν ειναι τετοιες.

Η ρομ δεν λεγεται Doc. Αυτη λεγεται Doc. ΤΟΥ Doc για την ακριβεια :lol::lol:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=817703

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχει 2 αρχεια το ενα λειι ΜΕΤΑ-ΙΝF ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ system

 

Μην το αποσυμπιεσεις, απλως μετονομασε το.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μην το αποσυμπιεσεις, απλως μετονομασε το.

 

φιλε μου αυτο εκανα μπηκα σε recovery mode επελεξα apply sdcard; update.zip αλλα μου βγαζει καποιο σφαλμα.τι να φταιει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο εκανα μπηκα σε recovery mode επελεξα apply sdcard; update.zip αλλα μου βγαζει καποιο σφαλμα.τι να φταιει?

 

Δεν εχω κανει την διαδικασια, αλλα υποθετω πως 1) εχεις κανει ορθογραφικο

2) δεν εχεις βαλει στο σωστο μερος το update.zip

Aς πει καποιος που την εχει κανει αν ειχε τετοιο θεμα, αλλα μαλλον ειναι καποιο απο τα παραπανω.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει την διαδικασια, αλλα υποθετω πως 1) εχεις κανει ορθογραφικο

2) δεν εχεις βαλει στο σωστο μερος το update.zip

Aς πει καποιος που την εχει κανει αν ειχε τετοιο θεμα, αλλα μαλλον ειναι καποιο απο τα παραπανω.

 

ευχαριστω μαλλον πρεπει να επαναφέρω

το 2e recovery στο Froyo.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ΣΟΣ!! δεν μπορω με τιποτα να εμφανισω ελληνικα στην μπαρα δεξια, οτι και αν κανω...οποια εκδοση firmware/rom/dialers κ.τ.λ και αν βαλω!!!

καμια ιδεα?

μεχρι και format την sd εχω κανει αλλα δεν :(

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

Εχω αναβαθμιση μεσω kies patcher στην JPX τωρα που συνδεσα το κινητο με το kies χωρις patch μου ενφανισε οτι εχω τρεχουσα την JF3 και τελευταια για αναβαθμιση την JPX .....????? τι γινεται αραγε..??:(

 

oΠως εγραψα πιο πανω (δεν καταφερα να καταλαβω τι γινεται και δεν διακινδυνευω να εγκαταστησω χωρις patch την jpx........ θα δοκιμασω αυριο να εγκαταστησω παντα με το patch την jpy...?!??!?!?!?!?:wacko:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

παιδια ΣΟΣ!! δεν μπορω με τιποτα να εμφανισω ελληνικα στην μπαρα δεξια, οτι και αν κανω...οποια εκδοση firmware/rom/dialers κ.τ.λ και αν βαλω!!!

καμια ιδεα?

μεχρι και format την sd εχω κανει αλλα δεν :(

σου εχω κανει απαντηση και στο κυριο thread του galaxy s που ρωτησες,για ποια ρομ μιλας?

Link to comment
Share on other sites

δε μας βοηθας,μιλας για 2.1 ρομ (jm2,jm5 κλπ),για 2.2 η για 2.2.1?και για ποιες απο αυτες?

γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.:)

 

τις εβαλα ολες...

και 2.1 και 2.2 και 2.2.1 και τωρα πια οποια και να βαλω δεν εχω ελληνικα δεξια...

ουτε καν με την 2.1 και COS/ΧEU!

τι πρεπει να κανω??

(wipe data και format SD εχω ηδη κανει...)

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

σου εχω κανει απαντηση και στο κυριο thread του galaxy s που ρωτησες,για ποια ρομ μιλας?

 

για ολες.... :confused:

 

και 2.1 και 2.2 και 2.2.1 και τωρα πια οποια και να βαλω δεν εχω ελληνικα δεξια...

ουτε καν με την 2.1 και COS/ΧEU!

τι πρεπει να κανω??

(wipe data και format SD εχω ηδη κανει...)

Link to comment
Share on other sites

για ολες.... :confused:

 

και 2.1 και 2.2 και 2.2.1 και τωρα πια οποια και να βαλω δεν εχω ελληνικα δεξια...

ουτε καν με την 2.1 και COS/ΧEU!

τι πρεπει να κανω??

(wipe data και format SD εχω ηδη κανει...)

 

Αποκλειεται να μην εχεις αν εχεις βαλει JPU.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

τις εβαλα ολες...

και 2.1 και 2.2 και 2.2.1 και τωρα πια οποια και να βαλω δεν εχω ελληνικα δεξια...

ουτε καν με την 2.1 και COS/ΧEU!

τι πρεπει να κανω??

(wipe data και format SD εχω ηδη κανει...)

οι jpu και jpx εχουν στανταρ ελληνικα στη δεξια μπαρα οταν επιλεξεις την ελληνικη γλωσσα στο location και με αλλαγη του KOR σε XEU (δεν προσεξα αν υπηρχαν και πριν γυρισω το kor σε xeu),εβαλες καποια απο αυτες και δεν στα εβγαλε????

 

edit: εχει δικιο ο Πετρος,ποσταρε εδω για να μην γυριζουμε απο το ενα thread στο αλλο :dizzy:

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

ΕDIT:ολα καλα κι ωραια με τις νεες ρομ αλλα υπαρχει παντα ενα προβλημα που παραμενει απο την 2.1 και εννοω το σφαλμα που βγαινει στον outgoing server στις ρυμισεις pop3 λογαριασμων :worry:

 

Εμενα μια χαρα δουλευε και με 2.1 και με 2.2.1

 

Σαν λογαριασμιο εχω του οτε μιας και εχω conx.Μια χαρα παιρνω μυνηματα και στελνω.

 

 

Περασα και την jpx.Ιδια με την jpu ειναι.Εκανα και μια δοκιμη με το gps.Επιασε γρηγορα αυτη την φορα που ηταν και φορτισμενο ( αρα καποιο ρολο θα παιζει και η φορτιση ) και μου εβγαζε 16.3 ποδια accuracy στο gps test.Καλο ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

οι jpu και jpx εχουν στανταρ ελληνικα στη δεξια οταν επιλεξεις την ελληνικη γλωσσα στο location και με αλλαγη του KOR σε XEU (δεν προσεξα αν υπηρχαν και πριν γυρισω το kor σε xeu),εβαλες καποια απο αυτες και δεν στα εβγαλε?

 

ναι...αυτο προσπαθω να πω...τι κανουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ναι...αυτο προσπαθω να πω...τι κανουμε τωρα?

 

Πες μου πως η γλωσσα του τηλεφωνου ειναι στα ελληνικα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πες μου πως η γλωσσα του τηλεφωνου ειναι στα ελληνικα.

 

η γλωσσα ναι, ολα τα μενου ναι αλλα η μπαρα δεξια οχι!

 

εχω βαλει XWJM2, XWJM5, XWJPA, XXJPU ολα με COS + EUR + XEU

και σε ΟΛΑ εχω ακριβως το ιδιο προβλημα!!!

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

η γλωσσα ναι, ολα τα μενου ναι αλλα η μπαρα δεξια οχι!

 

εχω βαλει XWJM2, XWJM5, XWJPA, XXJPU ολα με COS + EUR + XEU

και σε ΟΛΑ εχω ακριβως το ιδιο προβλημα!!!

 

κατσε,οταν λες ολα με COS + EUR + XEU τι εννοεις?η jpu καταρχην δεν εχει cos και eur.για γραψε στον dialer *2767*4387264636# και πες μας τι σου βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι σχετικα με τη μπαρα..Εχω την JPB official πορτογαλλικη που εχει κανονικα τα ελλληνικα και το ελληνικο swype)

Οσοι εχουν froyo οποιαδηποτε εκδοση στη μπαρα στα ελληνικα και στα αγγλικα (εγω εχω default τα αγγλικα αλλα και στα ελληνικα οταν το βαζω το ιδιο κανει) σας δειχνει ολα τα γραμματα της αλφαβητου? καποια γραμματα λειπουν απο τη μπαρα και στις δυο γλωσσες -σε εσας συμβαινει αυτο?:confused:

Χρυσα

Edited by chryssa33
Link to comment
Share on other sites

Ειπα και εγώ να συμμετάσχω αν και παλιό αλλά όχι ενεργό μέλος στο φόρουμ με κανα δυο απορίες : Μετα το reghack στο kies εβαλα JPX . Πρωτη εντύπωση θετική αλλα καναδυο παράξενα όπως χάσιμο απο το μαρκετ των κατεβασμενων εφαρμογών, δεν ξεκινάει η εφαρμογή youtube {μηνυμα προβλημα με το δίκτυο (400)}, το sgs toolbox δεν δειχνει το product code λεγοντας nv_data.bin could not read .... έχουν λογική εξήγηση;
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...