Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις την insanity ρομ?

 

Βλεπω οτι υπαρχουν αρκετα καλα σχολια και ειναι απο τις "παλιες" ενεργες rom...

 

Για πειτε γνωμες...

 

Ε αυτή δε θα μου γλιτώσει....Διαβάζω στις τελευταίες σελίδες του thread ότι ο rixsta και ο SAEVARM3 που ήταν ορκισμένοι οπαδοί της darky's rom, λένε οτι αυτή είναι η μόνο γρηγορότερη. Θα το ψάξω και μπορεί σήμερα να τη περάσω.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδες,παιζει προβλημα με την επαναφορα 3 κουμπιων μεσω adb.Εκανα χθες πολλες φορες την διαδικασια που εχει στον οδηγο του RazvanG που εχει παραθεσει ο red herring αλλα δεν εκανε reboot στο τελος.Ακολουθησα ολη την διαδικασια μεσω odin 1.3,ξεζιπαρα ολα τα αρχεια που λεει ο οδηγος,χρησιμοποιησα το WinZip,αναγνωρισε το τηλ.το odin,ομως πατωντας start εβγαζε τις προτασεις με την εξελιξη της διαδικασιας στο τελος ομως εγραφε threads 0 succeed,failed 1.Μετα απο λεπτατο αποσυνδεα απο το καλωδιο δοκιμαζα αλλα τιποτα(μεσα γραφει πως σε 3 δευτερα κανει reboot,εγω ομως το αφηνα μερικα λεπτα για σιγουρια.Επισης πατωντας στο βημα 7 το download bat μου εβγαλε μαυρο παραθυρο οπως η γραμμη εντολων που εγραφε συνεχως σε 4-5 σειρες πως το adb δεν αναγνωριζεται ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη.Στις τελευταιες σειρες εγραφε Download mode on,απο κατω σειρα script complete,και απο κατω στο τελος πατηστε οποιοδηποτε πληκτρο για συνεχεια(οταν 1-2 φορες πατησα καποιο εσβηνε το παραθυρο).Δεν ειμαι γενικα πολυ εξοικειωμενος με κατεβασματα,ξεζιπαρισματα αρχειων,αντιγραφες κτλ.Ειναι η πρωτη φορα που κανω δοκιμη για επαναφορα,δεν ειμαι ρουτ,δεν εχω φλασαρει τιποτα ανεπισημο ακομα,(εχω ετοιμη να βαλω την js7 και δεν παιζει το 3κουμπο:wacko:)Τι κανω;Μηπως να χρησιμοποιησω αλλη μεθοδο;Ευτυχως δεν μπρικαρε το τηλ.μεχρι στιγμης απο τις δοκιμες,υπαρχει τετοια περιπτωση ομως στις επομενες ωρες εαν δεν το ξαναπειραξω;

 

Είχε μπει το τηλέφωνο σε download mode? Έβλεπες το ανθρωπάκι να σκάβει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Darkys Rom 9.2 Extreme Version. Οταν προσπαθώ να ενώσω με καλώδιο το κινητό με το ΚΙΕS μου λέει πως το KIES δεν αναγνωρίζει την συσκευή. Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Darkys Rom 9.2 Extreme Version. Οταν προσπαθώ να ενώσω με καλώδιο το κινητό με το ΚΙΕS μου λέει πως το KIES δεν αναγνωρίζει την συσκευή. Τι μπορώ να κάνω;

 

Πριν βάλεις τη rom που έχεις, το έβλεπε το Kies? Έχε υπ'όψη ότι το Kies δε δουλεύει με άλλους launchers εκτός από touchwiz, αν έχεις κάτι τέτοιο βγάλτο. Αν δε δούλευε ούτε πριν, διάβασε στους οδηγούς το αντίστοιχο κομμάτι.

 

Αν και όλο αυτό το βρίσκω άσκοπο, δεν υπάρχει χειρότερο πρόγραμμα από το Kies, και εφ'όσον δεν έχεις μαμα ρομ σου είναι τελείως άχρηστο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις τη rom που έχεις, το έβλεπε το Kies? Έχε υπ'όψη ότι το Kies δε δουλεύει με άλλους launchers εκτός από touchwiz, αν έχεις κάτι τέτοιο βγάλτο. Αν δε δούλευε ούτε πριν, διάβασε στους οδηγούς το αντίστοιχο κομμάτι.

 

Αν και όλο αυτό το βρίσκω άσκοπο, δεν υπάρχει χειρότερο πρόγραμμα από το Kies, και εφ'όσον δεν έχεις μαμα ρομ σου είναι τελείως άχρηστο.

 

Πριν βάλω τη rom δούλευε μια χαρά. Λες πως το ΚΙΕS είναι τελείως άχρηστο, ποιό άλλο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω για να μεταφέρω τις επαφές μου απο το Pc στο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλω τη rom δούλευε μια χαρά. Λες πως το ΚΙΕS είναι τελείως άχρηστο, ποιό άλλο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω για να μεταφέρω τις επαφές μου απο το Pc στο κινητό;

 

Σε τί μορφή είναι οι επαφές σου στο PC?

Ο πιο ανώδυνος τρόπος πάντως είναι να τις συγχρονίσεις με το Google, και δε θα ξαναχρειαστεί να το κάνεις αυτό.

 

Aν οι επαφές σου είναι τώρα στο Kies αν κατάλαβα καλά, μπορείς να τις σώσεις ως .vcf αρχεία στο σκληρό σου, να τις μεταφέρεις στο κινητό αφού το συνδέσεις ως συσκευή μαζικής αποθήκευσης, και να τις κάνεις import μέσα από το κινητό. Και αν θες, διάλεξε να γίνουν import ως google contacts, και δε θα σε ξανααπασχολήσει το Kies.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε τί μορφή είναι οι επαφές σου στο PC?

Ο πιο ανώδυνος τρόπος πάντως είναι να τις συγχρονίσεις με το Google, και δε θα ξαναχρειαστεί να το κάνεις αυτό.

 

Aν οι επαφές σου είναι τώρα στο Kies αν κατάλαβα καλά, μπορείς να τις σώσεις ως .vcf αρχεία στο σκληρό σου, να τις μεταφέρεις στο κινητό αφού το συνδέσεις ως συσκευή μαζικής αποθήκευσης, και να τις κάνεις import μέσα από το κινητό. Και αν θες, διάλεξε να γίνουν import ως google contacts, και δε θα σε ξανααπασχολήσει το Kies.

 

Οι επαφές μου είναι στην Outlook

Link to comment
Share on other sites

εγω πριν λιγο εβαλα την ultimate rom v.8 με default kernel του damianGTO και ειναι πολλη καλη μεχρι στιγμης!Σε μερικες μερες θα μπορω να πω με σιγουρια !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είχα περασμένη την Darky 9.3 και επειδή χρειάζεται να κάνω RMA θέλω να γυρίσω σε εργοστασιακή ROM για να μην έχω προβλήματα.

Ακολουθώντας τον οδηγό έκανα τα εξής:

Flashαρα την Eclair από Download mode (JM2+CSC με μετέπειτα ρύθμιση COS)

Στην συνέχεια μπήκα στο KIES 2 για να περάσω την εργοστασιακή Froyo, που επειδή την αναγνώριζε ως KOR άλλαξα με τον Registry Patcher 1.8 σε COS την registry.

Το KIES αναγνώρισε την αλλαγή, κατέβασε την επίσημη froyo αλλά όταν πήγε να την flashάρει στο κινητό σταμάτησε λέγοντας πως δεν είναι συμβατό.

Φαντάστηκα ότι μπορεί να φταίει ότι η ROM είναι στο κινητό KOR αντί για COS και για αυτό δεν προχωράει. Πέρασα την επίσημη JPH από odin (αφού ξαναπέρασα το 3-button unlock) και ξαναδοκίμασα από KIES μεσω του patcher με ψευδό-COS να κάνει "update" αλλά πάλι δεν με αφήνει και πιστεύω ότι φταίει ότι η "κανονική" CSC είναι generic και όχι ελληνική.

Η eclair που πέρασα με το repartition είναι αυτή που βρίσκεται στο 1ο ποστ, τουτέστιν η Ι9000ΧWJM2

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Αν πάει όπως είναι τώρα για RMA (με την ελληνική JPH αλλά με "λάθος" CSC) θα υπάρχει πρόβλημα; Μπορώ να βρω αλλού την ελληνική CSC;

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είχα περασμένη την Darky 9.3 και επειδή χρειάζεται να κάνω RMA θέλω να γυρίσω σε εργοστασιακή ROM για να μην έχω προβλήματα.

Ακολουθώντας τον οδηγό έκανα τα εξής:

Flashαρα την Eclair από Download mode (JM2+CSC με μετέπειτα ρύθμιση COS)

Στην συνέχεια μπήκα στο KIES 2 για να περάσω την εργοστασιακή Froyo, που επειδή την αναγνώριζε ως KOR άλλαξα με τον Registry Patcher 1.8 σε COS την registry.

Το KIES αναγνώρισε την αλλαγή, κατέβασε την επίσημη froyo αλλά όταν πήγε να την flashάρει στο κινητό σταμάτησε λέγοντας πως δεν είναι συμβατό.

Φαντάστηκα ότι μπορεί να φταίει ότι η ROM είναι στο κινητό KOR αντί για COS και για αυτό δεν προχωράει. Πέρασα την επίσημη JPH από odin (αφού ξαναπέρασα το 3-button unlock) και ξαναδοκίμασα από KIES μεσω του patcher με ψευδό-COS να κάνει "update" αλλά πάλι δεν με αφήνει και πιστεύω ότι φταίει ότι η "κανονική" CSC είναι generic και όχι ελληνική.

Η eclair που πέρασα με το repartition είναι αυτή που βρίσκεται στο 1ο ποστ, τουτέστιν η Ι9000ΧWJM2

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Αν πάει όπως είναι τώρα για RMA (με την ελληνική JPH αλλά με "λάθος" CSC) θα υπάρχει πρόβλημα; Μπορώ να βρω αλλού την ελληνική CSC;

 

Thx

 

Nα αλλάξεις το KOR σε COS στο τηλέφωνο με την JM2 πάνω, κάνοντας *#272*ΩΩΛΛ#, όπου ΩΩΛΛ η ώρα και τα λεπτά πάνω δεξιά στο τηλέφωνό σου την ώρα που το κάνεις... π.χ τώρα θα είναι *#272*1818# . (Όπως εξάλλου λένε και οι οδηγίες στο 1ο ποστ που το κατέβασες). Μετά κάνε update.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οι επαφές μου είναι στην Outlook

 

Δοκίμασες αυτά που γράφουν οι οδηγοί για να σου ξαναδουλέψει το Kies? To ίδιο πάντως με τα .vcf ισχύει και για το outlook, μπορεί να κάνει vcf export απ'όσο ξέρω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nα αλλάξεις το KOR σε COS στο τηλέφωνο με την JM2 πάνω, κάνοντας *#272*ΩΩΛΛ#, όπου ΩΩΛΛ η ώρα και τα λεπτά πάνω δεξιά στο τηλέφωνό σου την ώρα που το κάνεις... π.χ τώρα θα είναι *#272*1818# . (Όπως εξάλλου λένε και οι οδηγίες στο 1ο ποστ που το κατέβασες). Μετά κάνε update.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Η πρώτη κίνηση που έκανα αμέσως μετά το flash του eclair ήταν να την δηλώσω ως COS όπως είπα και ανωτέρω. Μετά έκανε restart και γύρισε στα ελληνικά (που δηλώνει ότι έγινε σωστά)

Στο pc παρόλα αυτά συνέχισε να φαίνεται σαν KOR (generic?). Για αυτό και χρησιμοποιήσα στην συνέχεια το registry patcher.

Πλέον που έχω περάσει την JPH δεν λειτουργεί βέβαια το *#272* αλλά είναι "περασμένο" από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Η πρώτη κίνηση που έκανα αμέσως μετά το flash του eclair ήταν να την δηλώσω ως COS όπως είπα και ανωτέρω. Μετά έκανε restart και γύρισε στα ελληνικά (που δηλώνει ότι έγινε σωστά)

Στο pc παρόλα αυτά συνέχισε να φαίνεται σαν KOR (generic?). Για αυτό και χρησιμοποιήσα στην συνέχεια το registry patcher.

Πλέον που έχω περάσει την JPH δεν λειτουργεί βέβαια το *#272* αλλά είναι "περασμένο" από πριν.

 

Λειτουργεί το *#272*IMEI# αντί για αυτό με το ρολόι...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

*#272*IMEI#

(διορθώνω από πάνω ότι είναι με * όχι με #)

Επιβεβαιώσα ότι είναι πράγματι COS και ξαναέκανα εγκατάσταση απλά για να είμαι σίγουρος και Ω εκ του θαύματος δούλεψε! Ήμαρτον, samsung works in mysterious ways...

Πάω για RMA...

Thanks Alex!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το wipe data/factory reset στο cwm κανει και wipe την dalvik cache ή πρεπει να την κανουμε wipe ξεχωριστα?

 

καθε φορα την κανω ξεχωριστα,για αυτο ρωταω...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτή δε θα μου γλιτώσει....Διαβάζω στις τελευταίες σελίδες του thread ότι ο rixsta και ο SAEVARM3 που ήταν ορκισμένοι οπαδοί της darky's rom, λένε οτι αυτή είναι η μόνο γρηγορότερη. Θα το ψάξω και μπορεί σήμερα να τη περάσω.

 

Δείτε και αυτήν:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=964672

 

Φρέσκια φρέσκια....

 

Οσο για την js7 του πρώτου post δεν εχει καμια η σχεση η αυτονομια της μπαταριας με την js5....πολυ καλυτερη η js7...

Κατα τα άλλα ίσως λιγο πιο γρηγορη...αλλα πολύ νωρις....παρα πολυ....ας περασουν λίγο οι μέρες:)

Aν και για να πω την αληθεια ουτως η αλλως ολοι μας δεν φορτιζουμε το κινητο καθε βραδυ για την επομενη μέρα;

Edited by pamarakos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δοκιμασα κατι σημερα και θα θελα να το μοιραστω μαζι σας βεβαια

δε ξερω αν εχει ειπωθει παλιοτερα αν εχει σορρυ

 

σε περιπτωση που αλλαξουμε τον κωδικο μας στo gmail για οποιονδηποτε λογο τι γινεται αραγε?απλα δε μπορουμε να κανουμε συγχρονισμο και μονο αυτο φτανει

οποτε

παταμε το gmail εικονιδιο στο κινητο μας και αυτο μονο του μας ζηταει μετα τον νεο κωδικο εφοσον δε μπορει να μπει να δει τα μειλς

 

ειναι πιο απλος και γρηγορος τροπος απο το hard reset που μου ζηταγε να κανω στη καρτελα λογαριασμοι της συσκευης

 

βεβαια αυτο δε το δοκιμασα και για το facebook εκει απλα εσβησα το λογαριασμο και τον ξανανοιξα

Link to comment
Share on other sites

ειχα ολες τισ darky μεχρι 9.3 με ολους τους kernel οπως και την insanity..εβαλα σημερα την simply...νομιζω θα μεινω για λιγο...;):)
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι οτι πλέον με τις πανίσχυρες custom/official και τα kernels που πραγματικά κάνουνε οτι να ναι από lagfix και sound μέχρι τα notifications στην amoled και στα κάτω κουμπάκια,

δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια βελτίωσης :ninja:

πρέπει να αρχίσει να βγαίνει η gingerbeard για να ξυπνήσουμε εδώ μέσα :lol::D

ελπίζω να έρθει γρήγορα για να σταματήσω να γράφω σε όλο το φόρουμ :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να αρχίσει να βγαίνει η gingerbeard για να ξυπνήσουμε εδώ μέσα :lol::D

ελπίζω να έρθει γρήγορα για να σταματήσω να γράφω σε όλο το φόρουμ :p

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! :lol::lol:

 

Αληθεια, εκεινη η 2.3.2 που βγηκε στο xda τελικα unofficial ηταν;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου κανει το εξης , οταν το ανοιγω εχει χαθει η επιφανεια εργασιας μου κ τα εικονιδια , την προηγουμενη φορα που το εκανε ξαναφλασαρα την jpy
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτεινετε καμια αλλη rom να περασω γιατι η 2.2.1 μου κανει αυτο το προβλημα συνεχεια . μετα απο λιγες μερες δεν ανοιγει τα προγραματα και βγαζει σφαλμα
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτεινετε καμια αλλη rom να περασω γιατι η 2.2.1 μου κανει αυτο το προβλημα συνεχεια . μετα απο λιγες μερες δεν ανοιγει τα προγραματα και βγαζει σφαλμα

 

δοκιμασες μετα που την εβαλες να κανεις hard reset...;

η 2.2.1 παντως ειναι οι κορυφαιες rom (για μενα) του γαλαξια ...

επισης ελεγξε μηπως φταιει καποια απο τις εφαρμογες που εχεις βαλει...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτεινετε καμια αλλη rom να περασω γιατι η 2.2.1 μου κανει αυτο το προβλημα συνεχεια . μετα απο λιγες μερες δεν ανοιγει τα προγραματα και βγαζει σφαλμα

είναι απλό... απεγκατέστησε όλες τις εφαρμογ΄πες σου που της είχες εγκαταστησει με άλλη έκδοση rom και επανεγκατέστησέ τες. το ίδιο έπαθα κι εγώ. Διαφορετικά κάνε reset...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...