Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως ακριβως το εκανες αυτο?Πηγαινω στις ρυθμισεις ασφαλειας αλλα δεν εχει να επιλεξω να μη ζηταει τον κωδικο.Εχει ηδη εναν κωδικο εκει κρυπτογραφημενο...

 

απλά έβαλα έναν οποποιοδήποτε κωδικό εκεί που σου ζητάει τον κωδικό αν τον επιλέξεις και μετά έκανα αλλαγή κωδικού με έναν άλλο κωδικό. Έκτοτε, δεν μου ξαναζήτησε κωδικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Προέκυψε ένα θεματάκι.

Ξαφνικά έπαψε να δουλεύει το smart dial και η αντιστοίχηση αριθμού με όνομα στην αναγνώριση κλήσης και στα μηνύματα. Δηλαδή όταν με καλούν ή μου στέλνουν μήνυμα εμφανίζεται μόνο ο αριθμός όχι το όνομα κι ας το έχω αποθηκευμένο στη μνήμη. Δοκίμασα να σβήσω και να ξαναπεράσω απο το suite τις επαφές αλλά δεν έφτιαξε...

 

Καμιά ιδέα πριν το hard reset;

 

Α, στις ρυθμίσεις των κλήσεων η "αναζήτηση επαφών" είναι ενεργοποιημένη. Belle λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προέκυψε ένα θεματάκι.

Ξαφνικά έπαψε να δουλεύει το smart dial και η αντιστοίχηση αριθμού με όνομα στην αναγνώριση κλήσης και στα μηνύματα. Δηλαδή όταν με καλούν ή μου στέλνουν μήνυμα εμφανίζεται μόνο ο αριθμός όχι το όνομα κι ας το έχω αποθηκευμένο στη μνήμη. Δοκίμασα να σβήσω και να ξαναπεράσω απο το suite τις επαφές αλλά δεν έφτιαξε...

 

Καμιά ιδέα πριν το hard reset;

 

Α, στις ρυθμίσεις των κλήσεων η "αναζήτηση επαφών" είναι ενεργοποιημένη. Belle λειτουργικό...

 

μηπως εχεις διπλοπερασμενες επαφες στιν καταλογο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ή διπλές επαφές στον κατάλογο ή τι να πω, πάντως το δικό μου μετά από 2-3 επανεκκινήσεις έφτιαξε...
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις διπλοπερασμενες επαφες στιν καταλογο;

 

Αυτό μου είχε τύχει παλιότερα με έναν συγχρονισμό από το ovi. Όχι, διπλές επαφές δεν υπάρχουν.

Έκανα αρκετές επανεκκινήσεις, χωρίς αποτέλεσμα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκάλωσε, τη μια μέρα δούλευε την άλλη όχι. Ούτε κάποια εφαρμογή εγκατέστησα, ουτε απεγκατέστησα. Ούτε καν στο internet δεν μπήκα εκείνη την περίοδο.

Κάποιος εκτός φόρουμ μου είπε για ιό, μα δε θα τον είχαν κι άλλοι;

 

...Και το βαριέμαι το hard reset (όχι τη διαδικασία αλλά το να περνάς μετα πάλι επαφές, μηνύματα, ημερολόγια κλπ κλπ)

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τσαντίστικα και του έριξα ένα refurbish με το φοίνικα για παραδειγματισμό. Μέχρι και το μεγάλο αρχείο με τα περιεχόμενα της mmc πέρασα!

 

Εντάξει, έκτοτε δουλεύει κανονικά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Πόση ώρα σου πήρε (η διαδικασία, όχι τα κατεβάσματα).
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω την αναβάθμιση μου σε bele και πρώτον γέμισε εφαρμογές που δεν μου χρειάζονται και δεν ξέρω πως να τις σβήσω δεύτερον δεν μπορώ να βρω πως να εμφανίζεται ενα μήνυμα οταν ανοίγω τα μηνύματα και οχι ολη η συνομιλία και τρίτον πως να μην περιστρέφεται η οθόνη .Κατα τα αλλα άπαιχτο
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Πόση ώρα σου πήρε (η διαδικασία, όχι τα κατεβάσματα).

 

Κοντά στο 40λεπτο για το φλασάρισμα (είπαμε, έβαλα ακόμα και τα αρχεία της mmc!). Ε, και βάλε και κανα δίωρο να ξαναπεράσω επαφές, μηνύματα, χάρτες, εφαρμογές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω την αναβάθμιση μου σε bele και πρώτον γέμισε εφαρμογές που δεν μου χρειάζονται και δεν ξέρω πως να τις σβήσω δεύτερον δεν μπορώ να βρω πως να εμφανίζεται ενα μήνυμα οταν ανοίγω τα μηνύματα και οχι ολη η συνομιλία και τρίτον πως να μην περιστρέφεται η οθόνη .Κατα τα αλλα άπαιχτο

μηπως ξερει κανενας πως τα φτειαχνουμε ??

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανενας πως τα φτειαχνουμε ??

1. Ό,τι μπορεί να σβηστεί, μπορεί από Ρυθμίσεις>Εγκατεστημ. στοιχεία>Ήδη εγκετεστημένες. Για ό,τι δε φαίνεται εκεί θα με ενδιέφερε κι εμένα κάποιος τρόπος..

2. Μηνύματα>"πάτημα κάτω δεξιά στις 3 γραμμούλες">Προβολή φακέλων>"πάτημα κάτω δεξιά στις 3 γραμμούλες">Προβολή μηνύματος>Εισερχόμενα

3. Ρυθμίσεις>Τηλέφωνο>Ρυθμίσεις αισθητήρα>Αυτόμ. περιστροφή οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε Belle στο C7 (Cosmote), ζήτησε το Nokia Suite και κάποιες επιπλέον αναβαθμίσεις (Microsoft Apps, Lync...). Αφού τις έβαλα και αυτές το εικονίδιο για τις ενημερώσεις δεν λέει να ξεκουμπιστεί, παρόλο που όταν το πατάω μου λέει ότι το κινητό είναι πλήρως ενημερωμένο...

Το έχει άλλος αντιμετωπίσει???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
με την αναβάθμιση σε Belle νομίζω ότι η μπαταρία του C7 τελειώνει λίγο ποιο γρήγορα.......( το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?)

 

τωρα τελευταια η μπαταρια κραταει αρκετα λιγοτερο. Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικη φθορα η αν συμβαινει κατι αλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και εγώ το παρατήρησα με τη μπαταρία, κρατάει λιγότερο
3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα και απο μενα.κατεβασα κ εγω το Βelle ολα δουλευουν τελεια.η μονη απορια μου ειναι οτι στο gallery βλεπω τωρα ΜΟΝΟ τισ φωτο που εχω τραβηξει με το κινητο κ ΟΧΙ ολες τις φωτο που εχω στο κινητο κ στην καρτα μνημης.μηπως υπαρχει καμμια ρυθμιση γιατι δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βλεπω ολες τις φωτο στπ gallery οπως πριν.SOS μου εχει σπασει τα νευρα!!!!

Ναι οντως η μπαταρια κραταει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

ἀγαπητοί φίλοι θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσον αφορά την επεξεργασία κειμένου σέ ένα νέο μήνυμα π.χ.

 

όταν έχω ενεργοποιημένο το λεξικό, τήν πρόβλεψη εισαγωγής κειμένου άν το λέω ορθά καί γράψω κάτι το οποίο είναι λάθος καί θέλω να το διορθώσω προκύπτει κάτι πού σέ προηγούμενα μοντέλα, δέν συνέβαινε.

 

Εξηγούμαι.

 

Γράφω: «Θά φάω στη δουλειά»

 

Αν θελήσω να διορθώσω τό «φάω» σέ «φάτε», πηγαίνω με τον δείκτη κίνησης τού κέρσορα (το βελάκι) αριστερά. Από ό,τι έχω καταλάβει καί διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν σού δίνει την δυνατότητα, να σβήσεις το ω και να το προσθέσεις το τε. Γίνεται μόνο αν απενεργοποιήσεις την πρόβλεψη εισαγωγής κειμένου.

 

Στο Ν70 της νόκια π.χ. όταν πήγαινα με το βελάκι πίσω προς το «φάω» γινόταν το εξής: Όταν το βελάκι προσέγγιζε, άγγιζε το «ω» ήθελε άλλο ένα κλίκ για να υπογραμμίσει το «φάω». Σε αυτήν τήν περίπτωση, τυχόν σβήσιμο τού «ω» καί πρόσθεση τού «τ» καί «έ» γινόταν στά πλαίσια τής πρόβλεψης εισαγωγής κειμένου.

 

Τώρα, στο C7, από ό,τι έχω καταλάβει , δεν γινεται να συμβεί. Νομίζω δηλαδή, εκτός αν έχετε βρεί τόν τρόπο κατά την επεξεργασία κάποιου σμς σας.

vangelakas.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί χαζό και λεπτομερές. Έχω περάσει τη Belle αλλα οι φωτογραφίες οταν γυρνάω την οθόνη γυρνάνε όπως παλιά, δλδ χωρίς να φαίνετε το εφέ οτι περιστρέφετε η φοτο, όπως στα i-phone δλδ. Επίσης στις αρχηκές οθόνες οταν παω απο τι μια στην άλλη η ταπετσαρίες αλλάζουν μονοκόματα. Τα ρωτάω γιατι είδα βιντεάκια στο youtube οπου η μια ταπετσαρια ενωνεται με την αλλη και χάνετε σιγα σιγα, επίσης έδειχνε και αυτο που αναφέρω πιο πάνω, στις φωτογραφίες να φαίνετε το εφε της περιστροφής.

Ευχαρηστώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί χαζό και λεπτομερές. Έχω περάσει τη Belle αλλα οι φωτογραφίες οταν γυρνάω την οθόνη γυρνάνε όπως παλιά, δλδ χωρίς να φαίνετε το εφέ οτι περιστρέφετε η φοτο, όπως στα i-phone δλδ. Επίσης στις αρχηκές οθόνες οταν παω απο τι μια στην άλλη η ταπετσαρίες αλλάζουν μονοκόματα. Τα ρωτάω γιατι είδα βιντεάκια στο youtube οπου η μια ταπετσαρια ενωνεται με την αλλη και χάνετε σιγα σιγα, επίσης έδειχνε και αυτο που αναφέρω πιο πάνω, στις φωτογραφίες να φαίνετε το εφε της περιστροφής.

Ευχαρηστώ...

 

εχεις ενεργοποιημενα τα εφε του θεματος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρήκα τελικά μετά. Δε το είχα σκεφτεί οτι μπορεί να ειναι τα εφέ του θέματος. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

Καλησπέρα!

Προέκυψε ένα θεματάκι.

Ξαφνικά έπαψε να δουλεύει το smart dial και η αντιστοίχηση αριθμού με όνομα στην αναγνώριση κλήσης και στα μηνύματα. Δηλαδή όταν με καλούν ή μου στέλνουν μήνυμα εμφανίζεται μόνο ο αριθμός όχι το όνομα κι ας το έχω αποθηκευμένο στη μνήμη. Δοκίμασα να σβήσω και να ξαναπεράσω απο το suite τις επαφές αλλά δεν έφτιαξε...

 

Καμιά ιδέα πριν το hard reset;

 

Α, στις ρυθμίσεις των κλήσεων η "αναζήτηση επαφών" είναι ενεργοποιημένη. Belle λειτουργικό...

 

Κανένας αλλος με παρομοιο πρόβλημα; Το ιδιο συμβαίνει και σε μένα στις κλήσεις. Στα μηνύματα οκ. Με phoenix το έχω φλασάρει, δεν εχω περάσει όμως το μεγάλο αρχείο mmc. Βαριέμε ξανά το φλασάρισμα γιατί σπασανε τα νευρα μου μέχρι να βρώ φοίνικα που να μη βγάζει πρόβλημα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρήκα τελικά μετά. Δε το είχα σκεφτεί οτι μπορεί να ειναι τα εφέ του θέματος. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

 

 

Κανένας αλλος με παρομοιο πρόβλημα; Το ιδιο συμβαίνει και σε μένα στις κλήσεις. Στα μηνύματα οκ. Με phoenix το έχω φλασάρει, δεν εχω περάσει όμως το μεγάλο αρχείο mmc. Βαριέμε ξανά το φλασάρισμα γιατί σπασανε τα νευρα μου μέχρι να βρώ φοίνικα που να μη βγάζει πρόβλημα.

 

μηπως εχεις διπλοπερασμενες επαφες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια. βλεπω πως ειστε ολοι ψαγνεμοι σχετικα με το C7 και επειδη ενδιαφερομαι να το αγορασω απο εξωτερικο θελω να μου απαντησετε σε κανα 2 ερωτησεις.

1) το βρηκα 110 ευρω εδω http://www.onthesource.com/nokia-c7-3-5-inch-touch-screen-wifi-dual-sim-quad-band-camera-java-bluetooth-cell-phone-top-quality.html παιζει να ειναι μουφα????

2) η εγκατασταση του λογισμικου για τα ελληνικα ειναι προβλημα?? παιζει να κολλαει το κινητο?????

3) η λειτουργια dual sim γινεται με τον ιδιο τροπο οπως με το c2-03??? δηλαδη οποτε καλεις ή στελνεις μηνυμα σου βγαζει επιλογη απο ποια καρτα να στειλεις ή να καλεσεις???

4) γενικα ειναι ανθεκτικο και καλο για εναν ανθρωπο που απλα θελει να εξυπηρετειται ανετα απο ενα κινητο με 2 καρτες και που κ που να μπαινει και στο ιντερνετ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...