Jump to content

Android - το μέλλον του ανήκει;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει για το Android;  

691 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει για το Android;

    • Θετική... πιστεύω ότι το μέλλον του ανήκει
      420
    • Ουδέτερη... θεωρώ ότι πρέπει να «ωριμάσει» και άλλο
      182
    • Αρνητική... η φιλοσοφία και ο τρόπος υλοποίησής του δεν με ικανοποιούν
      35
    • Δεν έχω σχηματίσει κάποια εικόνα
      54


Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/news/android.gif[/imgalign]Το Android, το πολλά υποσχόμενο λειτουργικό της Google, έκανε την εμφάνισή του σχετικά πρόσφατα και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα έχει καταφέρει να καθιερωθεί ως ένας από τους βασικότερους «παίχτες» στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας.

 

Οι συσκευές που βασίζονται σε αυτό αυξάνονται με καταιγιστικούς ρυθμούς καθώς μεγάλοι κατασκευαστές όπως η HTC, η Samsung, η Motorola κ.α. το ενσωματώνουν στα μοντέλα τους, ενώ πλέον έχει αρχίσει να «φιλοξενείται» και από tablets. Έτσι, όλο και περισσότεροι χρήστες επιλέγουν να... υποκύψουν στα θέλγητρά του και να το γνωρίσουν από κοντά και όλα δείχνουν ότι το μέλλον του διαγράφεται... λαμπρό.

 

Μιας και στην χώρα μας πλέον οι συσκευές με Android έχουν μία αξιοσημείωτη παρουσία, ήρθε η ώρα να αναπτυχθεί και στο forum μας μια συζήτηση για το λειτουργικό σύστημα του αμερικάνικου κολοσσού. Τι γνώμη έχετε σχηματίσει για αυτό; Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον του; Θεωρείτε ότι η open-source φιλοσοφία του Android θα αποτελέσει οδηγό για τις μελλοντικές εξελίξεις στον χώρο του software;

 

Παραδίδουμε την σκυτάλη στα μέλη του myphone.gr ώστε να συμπληρώσουν τα ερωτήματα και, φυσικά, να δώσουν τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλει ακόμα.... για να ωριμάσει.

Πάντως μέχρι στιγμής έχει καλά θεμέλια.

Κατά την άποψή μου, η τελική μάχη θα γίνει μεταξύ android και windows phone 7.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται!

Το Android είναι πολύ ωραίο με πολύ potential, απλά θέλει polishing. Και πιο πολλές και καλύτερες εφαρμογές/παιχνίδια στο Market.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μικρη μου εμπειρια σε Android θεωρω πως εχει ακομα πολυ δρομο να τραβηξει για να ωριμασει.

Λειπουν βασικα πραγματα που σε αλλα λειτουργικα τα εχουμε χρονια τωρα. Επιπλεον το θεωρω δυσχρηστο, οχι για μενα αλλα για τον μεσο καταναλωτη.

Παρολα αυτα μ'αρεσει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το θεωρω λιγο δυσχρηστο για καποιον που δεν ασχολειται. εμενα μου φαινεται πολυ καλο, σε εναμισι χρονο κυκλοφοριας εχει κανει ανελπιστα ψηλα αλματα αλλα θελει λιγο δουλιτσα ακομα. πρωτα απ ολα περιμενω να δω 1 unversal android για ολες τις συσκευες, αυτο τις custoumies σε καθε μαρκα δε μου αρεσει.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το μέλλον του ανήκει! Σίγουρα θέλει δουλειά πολύ ακόμα, αλλά το γεγονός ότι τόσοι κατασκευαστές οτ στηρίζουν και έχει καταφέρει να γίνει τόσο trendy τελευταία, είναι πολύ θετικά για το μέλλον του.

 

Όσον αφορά το ποστ του tsantakias για τις custom εκδόσεις του, εμένα δεν με χαλάνε καθόλου, το αντίθετο μου αρέσουν πολύ. Είναι καλό να υπάρχει ποικιλομορφία. Και εξάλλου, ποιος ο λόγος να έχεις ένα ανοιχτό λειτουργικό αν δεν μπορείς να το παραμετροποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το μέλλον του ανήκει! Σίγουρα θέλει δουλειά πολύ ακόμα, αλλά το γεγονός ότι τόσοι κατασκευαστές οτ στηρίζουν και έχει καταφέρει να γίνει τόσο trendy τελευταία, είναι πολύ θετικά για το μέλλον του.

 

Όσον αφορά το ποστ του tsantakias για τις custom εκδόσεις του, εμένα δεν με χαλάνε καθόλου, το αντίθετο μου αρέσουν πολύ. Είναι καλό να υπάρχει ποικιλομορφία. Και εξάλλου, ποιος ο λόγος να έχεις ένα ανοιχτό λειτουργικό αν δεν μπορείς να το παραμετροποιήσεις;

 

θα προτιμουσα να μου εδινε τη δυνατοτητα η google να αλλαζω ui χωρις να ειμαι δεμενος απο πχ samsung η htc..χωρις να ειμαι υποχρεωμενος να φορτωνω uis απο το android market που τρωνε ολη τη ram. universal android λενε οτι θα ειναι το gingerbread..περιμενω..

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω είναι μόδα και αυτο όπως και το iOS και τα WP7 και ότι άλλο έρθει. Εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό με την διαφορετική έκδοση σε κάθε εταιρία του android (HTC, Samsung ....) θα το καταστρέψουν...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο μονόφθαλμος (Android) είναι καλύτερος από τον στραβό (Apple) με μονη αντίρρηση ότι πρέπει να σταματήσει επιτέλους να μαζεύει προσωπικά δεδομένα ο Googlης μου την σπάει αφάνταστα δεν πάει άλλο όσο δε για την Apple βλέπουμε τι θα είχαμε πάθει αν αντί για την Microsoft είχε επικρατήσει αυτή θα μας τα έπαιρναν από παντού κανονικά σαν να είμαστε πρόβατα , όσο δε για την μικρομαλακη (Microsoft) δυστυχώς ή ευτυχώς το έχει χάσει εντελώς το παιχνίδι άρα δεν θα μας τα πάρει εύκολα πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι το android ειναι το μελλον, γιαυτο μαλλον το επομενο μου κινητο θα εχει android. Ομως θα περιμενω μεχρι να γινει ολοκληρωμενο που σιγα-σιγα γινεται. Αρα θελει λιγο δρομο ακομα.
Link to comment
Share on other sites

φυσικα το android μαζι με το ios θα ειναι αυτα που επικρατουν και θα επικρατησουν

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

με μονη αντίρρηση ότι πρέπει να σταματήσει επιτέλους να μαζεύει προσωπικά δεδομένα ο Googlης

 

τι εννοεις; για το google σαν μηχανη αναζήτησης ή για το λειτουργικό android?

Link to comment
Share on other sites

οσο το στηριζει η google το μελλον του ανηκει..........! εννοειται.......!!!!!!!!!!
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...Σαν νεος χρηστης του που ειμαι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος αν και σε καποια σημεια θελει βελτιωση(πχ στα sms)...Οσο για το android Market ειναι απλα τελειο...Βρισκεις οτι τραβαει η ψυχη σου και συνεχως ανανεωνεται...
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μικρη μου εμπειρια σε Android θεωρω πως εχει ακομα πολυ δρομο να τραβηξει για να ωριμασει.

Λειπουν βασικα πραγματα που σε αλλα λειτουργικα τα εχουμε χρονια τωρα. Επιπλεον το θεωρω δυσχρηστο, οχι για μενα αλλα για τον μεσο καταναλωτη.

Παρολα αυτα μ'αρεσει παρα πολυ.

 

Σιγουρο εχει δρομο ακομα, αλλα αν σκεφτουμε ποσο καιρο βρισκεται στην αγορα και το τι εχει καταφερει, εχει μεγαλη δυναμικη.

Οταν λες οτι λειπουν βασικα πραγματα τι ακριβως εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις; για το google σαν μηχανη αναζήτησης ή για το λειτουργικό android?

 

η άποψη του Ceo της google μου φτάνει λινκ απο site ΕΛΛΑΔΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρο εχει δρομο ακομα, αλλα αν σκεφτουμε ποσο καιρο βρισκεται στην αγορα και το τι εχει καταφερει, εχει μεγαλη δυναμικη.

Οταν λες οτι λειπουν βασικα πραγματα τι ακριβως εννοεις?

Διαχειριση προφιλ. Καθως χαμηλωνω την ενταση του ηχου κλησης απο τα πληκτρα εντασης, η ενταση του ηχου για μηνυματα και ειδοποιησεις παραμενει στα ιδια επιπεδα, με αποτελεσμα να πρεπει να μπαινω καθε φορα στο μενου για να τον χαμηλωσω. Ευτυχως ομως κι εδω το Android market με καλυψε πληρως, αφου βρηκα app που να συγχρονιζει τις 2 εντασεις, αλλα και διαφορους profile managers.

 

Βιντεο κλησεις

 

Οι εφαρμογες που ποτε δεν κλεινουν και τρεχουν στο παρασκηνιο. Να ναι καλα το Advanced task killer, αλλα ο ρολος του ειναι συμπληρωματικος και οχι ουσιαστικος.

 

Καμια επιλογη για το αν θες να χρησιμοποιεις Internet απο την εταιρια. Οταν κλεινει το wifi ανοιγει το 3G χωρις καν να σε ρωταει. Να ναι καλα παλι το Android market.

 

Και αλλα πολλα που βαριεμαι να αναφερω τωρα. Παραδοξως μου αρεσει το Android, εχει πολλες προοπτικες και διαβλεπω κι εγω αυτην την δυναμικη τους αλλα σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω ωριμο λειτουργικο (ακομα), ειδικα για αυτους που δεν ψαχνονται τοσο οσο εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται είμαι ο μοναδικός που δεν του αρέσει το android

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλες ελειψεις που ειναι αυτονοητες σε αλλα λειτουργικα. Αλλα εχει ταχυτατο ρυθμο ωριμανσης. Ο ανοιχτος του χαρακτηρας του δινει προβαδισμα εναντι των κλειστων αντιπαλων. Οταν αποκτησει γκαμα συσκευων σε ολο το ευρος τιμων θα παει ψηλα.

 

Φαίνεται είμαι ο μοναδικός που δεν του αρέσει το android

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομιζω ειναι αλλοι 6 στους 10 που σερφαρουν με iphone με την ιδια αποψη με εσενα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειζετσι να ωριμασει και πολυ. Τελειο ειναι σχεδον και με την υποστηριξη απο το Google ,εχει κατακτησει ηδη το μελλον:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειζετσι να ωριμασει και πολυ. Τελειο ειναι σχεδον και με την υποστηριξη απο το Google ,εχει κατακτησει ηδη το μελλον:)

Εδω δεν υποστηριζε εγκατασταση των εφαρμογων πριν την 2.2 στη καρτα μνημης της συσκευης. Θελει δουλιτσα ακομη. Αλλα αναπτυσσεται γρηγορα. Μονο μην το κανουν να θελει τερατα cpus και πολυ ram για να τρεχει ομαλα.

 

edit Εγραψα λαθος και φανηκε να εννοω την εσωτερικη μνημη.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο μονόφθαλμος (Android) είναι καλύτερος από τον στραβό (Apple) με μονη αντίρρηση ότι πρέπει να σταματήσει επιτέλους να μαζεύει προσωπικά δεδομένα

Σε αυτό συμφωνώ. Δυστυχώς κάποια στιγμή (αν όχι ήδη) η google θα μας έχει φτιάξει φάκελο, με οτιδήποτε μπορεί να σημαίνει αυτό. Αν μιλήσουμε καθαρά για το λογισμικό της, είναι πολύ καλό, αν και ακόμα "μικρό σε ηλικία". Οι developers έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά όπως και είναι όλα τα open source λογισμικά. Και αυτό μπορεί να φανεί και από τις πωλήσεις που έχει κάνει σε αυτό τον μικρό χρόνο που είναι στην αγορά.

Dj Tiesto ruleezzzz
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δύσχρηστο!?

 

Έχει 1) επιφάνεια εργασίας 2) ρυθμίσεις 3) και το "ντουλάπι" με τις εφαρμογές.

 

Θες να στείλεις μήνυμα; Πατάς στην εφαρμογή μηνυμάτων.

Θες να παίξεις παιχνίδι; Πατάς το αγαπημένο σου παιχνίδι και παίζεις.

Θες να πάρεις τηλέφωνο; Πας στο ευρετήριο!

Θες να κατεβάσεις εφαρμογές; Πας στο market.

 

Πόσο πιο απλά δηλαδή;

 

 

Τα πράγματα αν δεν θες να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη είναι πάρα πολύ απλά.

Είναι που άμα θες περισσότερα πράγματα και πιο εξεζητημένα που είναι πιο πολύπλοκα αλλά τουλάχιστον σου δίνει αυτή τη δυνατότητα ενώ άλλα λειτουργικά δεν την δίνουν. Μπερδεύετε τις δυνατότητες με την πολιτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Διαχειριση προφιλ. Καθως χαμηλωνω την ενταση του ηχου κλησης απο τα πληκτρα εντασης, η ενταση του ηχου για μηνυματα και ειδοποιησεις παραμενει στα ιδια επιπεδα, με αποτελεσμα να πρεπει να μπαινω καθε φορα στο μενου για να τον χαμηλωσω. Ευτυχως ομως κι εδω το Android market με καλυψε πληρως, αφου βρηκα app που να συγχρονιζει τις 2 εντασεις, αλλα και διαφορους profile managers.

Και από τις ρυθμίσεις θα μπορούσες να ορίσεις τα notifications να έχουν ίδια ένταση με τον ήχο κλήσης. Υπάρχει τέτοια επιλογή και επομένως δεν υπάρχει καν θέμα...

 

Βιντεο κλησεις
Μα το android υποστηρίζει βίντεοκλήσεις. Γι αυτό υπάρχουν και συσκευές με 2η κάμερα (galaxy s πχ).

Οι εφαρμογες που ποτε δεν κλεινουν και τρεχουν στο παρασκηνιο.

Αυτό εσένα τι σε ενδιαφέρει? Σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα?

 

Καμια επιλογη για το αν θες να χρησιμοποιεις Internet απο την εταιρια. Οταν κλεινει το wifi ανοιγει το 3G χωρις καν να σε ρωταει. Να ναι καλα παλι το Android market.

Είναι σα να μου λες, γιατί όταν ανοίγεις το κινητό βρίσκει σήμα χωρίς να σε ρωτήσει πρώτα.

Και ποιό τηλέφωνο όταν κλείνεις το wifi σε ρωτάει αν θέλεις να συνδεθείς σε 3g ή όχι?

Σόρρυ, αλλά αν δεν θέλετε data plan, δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχετε smartphone. Αυτά τα μηχανάκια είναι εργαλεία, όχι μόστρα. (γενικά το λέω αυτό, δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

το μονο λειτουργικο που μ'αρεσε πραγματικα

εννοειται βεβαια και το ios.

και περιμενω τα νεα μοντελα πως και πως.:):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...