Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελεγα να πάρω το pipo m9 pro 3g.

Αλλα στο geek δεν το έχει πλεον. Εχει το m9 3g.

Δλδ με χαμηλότερη ανάλυση οθόνης.

Εχει όμως και το Pipo M8HD-3G το οποίο έχει καλα χαρακτηριστικά με φουλ αναλυση οθόνης και τιμή σχετική του m9 pro 3g.

Τι λέτε ??

Αξίζει η ανάλυση 1280*800 ή να προτιμήσω τη φουλ 1920*1200 ?

Επεξεργαστής ειναι ο ίδιος Quad Core Rockchip RK3188 1.6Ghz.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ελεγα να πάρω το M9pro 3g και μιας και δεν το έβρισκα πλεον στο geek είδα ενα άλλο με παρόμοια χαρακτηριστικά και λέω να το τσιμπήσω.

Τί λετε ???

 

 

Highlights

 

Android 4.2 OS

10.1 inch 1920*1200 AHVA capacitive touch screen

Rockchip RK3188 Quad Core 1.6GHz

2GB DDR3 RAM and 32GB NAND FLASH ROM

Support Bluetooth, HDMI, 3G, Compass, Gyroscope

Front 2.0MP + Rear 5.0MP camera

 

 

 

Main Features

 

Operating System Android 4.2

Model Pipo M8HD-3G

Announced 201310

Color Black

Shell Material: Plastic

Display

Size 10.1 inch

Resolution 1920*1200

Display Technology AHVA Capacitive touch screen

Visible Angle 180°

CPU&GPU

CPU Manufacturer Rockchip

CPU Model RK3188

CPU Core Quad Core

CPU Speed 1.6GHz

GPU Model Mali-400

GPU Speed 533MHz

RAM&ROM

RAM Type DDR3

RAM 2GB

Hard Drive Type NAND FAST FLASH

Hard Drive Capacity 32GB

Extend Card 32GB

 

Other Functions

Camera 2.0MP+5.0MP

HDMI YES

3G YES

Bluetooth YES

GPS NO

G-Sensor YES

Software Youtube/Facebook/Twitter/MSN/Android market/Skype/Calculator/Google Mail/Google maps/iReader/Quick Office/Google store

Media Formats

Video AVI/RM/RMVB/MKV/WMV/MOV/MP4/DAT(VCD format)/VOB(DVD format)/PMP/MPEG/MPG/FLV/ASF/TS/TP/3GP/MPG

Audio FLAC/APE/WAV

Speaker/MIC Built in stereo speakers/Built in Microphone

Picture JPG/BMP/PNG/GIF

Ebook WORD/EXCEL/PDF/TXT/CHM/HTML

Power

Battery Type Li-ion 8000mAh (reference only)

Battery / Run Time(up to) About 2-5 hours

Power Device Type AC Adapter, AC 100-240V

Charging Voltage

DC 5V/2.5A 2.5mm

 

Communications

Wireless Connection WIFI

Wireless Protocol 802.11 b/g/n

Others

Language Multi-language support

Dimensions 240*171.8*10.5mm

Net Weight 570g

Connectors

Ports

 

1 x OTG Port

1 x Earphone jack

1 x Micro SD Card slot

1 x 2.5mm DC jack

1 xMini HDMI port

What’s in the box 1 x Tablet PC

1 x USB cable

1 x Charger (DC5V 2.5A 2.5mm)

1 x User manual

1 x OTG cable

 

 

http://www.geekbuying.com/item/Pipo-M8HD-3G-RK3188-Quad-Core-1-6GHz-10-1-inch-Android-4-2-Tablet-PC-2GB-RAM-32GB-ROM-Capcaitive-Touch-Screen-Black-1920-1200-330680.html

 

 

 

Το μονο - ειναι οτι δεν έχει gps.

Edited by nebtios

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ταμπλέτα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και θέλει ο κουμπάρος μου να του παραγγείλω για το παιδί για να παίζει κυρίως παιχνίδια υπάρχει τίποτα καλό στα 100 ευρώ περίπου που να μην είναι πεταμένα χρήματα ; εννοείται πως πρέπει να έχει μια σχετική υποστήριξη με ελληνικό μενού και κάποιο αξιόπιστο κατάστημα να το παραγγείλω . Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι εχθρός του καλού:

Κυριακή γαρ σερφάρισα και κόλλησα, παρά τα μειονεκτήματά του:

9.7 " Teclast P98 3G Octa core MTK8392 GPS Tablet PC WCDMA Android 4.4.2 2GB/16GB 13.0MP Dual Camera Bluetooth.

Οι προδιαγραφές λίγο μπερδεμένες αφού η εταιρεία έβγαζε το X98 με τετραπύρηνο και αντίστοιχες προδιαγραφές υποσυστημάτων. Το μοντέλο το χαρακτηρίζει ως Air (wannabe iPad Air δηλαδή). Υπάρχει και με επεξεργαστή Intel για windows 8.1 και με ελαφρά καλύτερη μπαταρία. Κάποια site το δίνουν presale οπότε σε κανένα δύο μήνες θα έχει αρχίσει η "καλή" παραγωγή και θα έχουν "σιδερώσει" τα προβλήματα. Το δίνει και τετραπύρηνο (βλ. παρακάτω). Επίσης η εταιρεία έστησε "κομπίνα" με το σκορ σε AnTuTu δίνοντάς το πάνω από 30000 ενώ είναι πραγματικά 28161, ενώ η Cube στο Talk9X (με το ίδιο επεξεργαστή) δηλώνει 40000!

Προδιαγραφές:

 

Teclast P98 Tablet PC Description

Model: Teclast P98 3G Octa Core Tablet PC

CPU: MTK8392, Cortex A7 octa core, 1.7GHz

GPU: ARM Mali-450 MP4

Operation System: Android 4.4.2

RAM: 2GB (DDR 3)

ROM(Memory): 16GB Nand Flash

Shell Material: Metal

Screen: 9.7 Inch

Capacitive Screen: Retina 2048*1536px

Camera: Dual camera, front is 2.0 megapixels, back is 13.0 megapixels

 

Teclast P98 Tablet PC Basic Function

Network Model: Support 3G WCDMA

Gravity Sensor: Yes

Play Store: Yes, built in

Bluetooth: Yes, bluetooth 4.0

GPS: Yes, support GPS and A-GPS

Video: 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV…

Music: MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG

Ebook: UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2…

WIFI: Yes, 802.11 b/g/n

3G: Yes, WCDMA 2100MHz

Earphone Interface: 3.5mm

Battery: 8000 MAh (Απίστευτό για τέτοιο μηχάνημα τόσο μικρή μπαταρία!)

Other Applications: File Manager, OfficeSuite, Google Search, Task Manager, Browser, Gallery, Android Webkit, Clock, Calculator, Calendar, iReader, Gmail...

 

Teclast P98 Tablet Weight: 495g

Teclast P98 Tablet Size: 239.3mm*169.5mm*7.4mm

 

Teclast P98 Tablet contain:

1 x Teclast P98 Android Tablet

1 x USB cable

1 x Charger

 

Δείχνει εντυπωσιακό, έχει Retina οθόνη, κάμερες 13 και 2 MP, κάνει και τηλεφωνικές κλήσεις. Αν δεν ήταν προπαραγωγής ίσως το προτιμούσα. Αν καταφέρω να περιμένω κανά δίμηνο να ξεκαθαρίσει βλέπουμε. Τιμές από €170 ως 220-230.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαι σε ενα δίλημμα να παρω το onda v975 η το fnf ifive mini 3g? να παρω κατι σιγουρο το πρωτο η να πειραματιστο στο 2 που εχει τελεια χαρακτηριστηκα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαι σε ενα δίλημμα να παρω το onda v975 η το fnf ifive mini 3g? να παρω κατι σιγουρο το πρωτο η να πειραματιστο στο 2 που εχει τελεια χαρακτηριστηκα?

Το ifive mini 3gs φίλε σε όλα τα forum και review που διάβασα έλεγαν τα καλύτερα ..και είναι διαφορετικά ταμπλετάκια αυτά τα 2 σε μέγεθος .. το ένα είναι 9,7 και το άλλο 7,9 ίντσες.. από απόδοση και τα 2 είναι δυνατά σε χαραχτηριστικά μόνο που το fnf πέρνει και κάρτα sim άμα σε ενδιαφέρει ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

και γω τα ιδια διαβασα φιλε. ειχα και το fnf ifive x3 που ηταν κορυφη αλλα λογο μια ατυχιας χαλασε. παντος θα ηθελα και μια γνωμη αν το εχει παρει καποιος. σε ευχαριστω παντος για το ενδιαφερων.
Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/Samsung-Quad-Core-Android-4-2-IPS-10-Inch-Phone-Call-3G-Sim-Card-Tablet-Pc/1957970157.html

 

ειδα αυτο και ερωτω τους ειδικους γιατι ειναι το πρωτο μου ταμπλετ αν αξιζει το κοπο επειδη ειναι και επωνυμο ????

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι σε σκέψη για αγορά του προαναφερθέν tablet απο κατάστημα Γερμανός.

 

Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάποιες πληροφορίες ή αν έχει γενικώς εντυπώσεις όσον αφορά τη συγκεκριμένη συσκευή;

 

 

Ευχαριστώ.

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι

Πριν από ενάμιση μήνα έδωσα εντολή στο τάμπλετ Alcatel One Touch Tab 8HD να επανέλθει όπως ήταν αρχικά, πριν βάλω καμιά καινούρια εφαρμογή, έτρεξε τη διαδικασία, και την επόμενη φορά που το ξανάβαλα σε λειτουργία, κόλλησε...

Από τη στιγμή εκείνη δεν δουλεύει, απλώς δείχνει στην οθόνη "Alcatel one touch".

Σας το γνωστοποιώ, για να μην πάθει κανένας φίλος το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αν κολλάει εκεί πρόκειται για πρόβλημα στο λειτουργικό. Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά ξανά. Μπορείς να το κάνεις αν μπεις σε recovery mode. Μπορείς να μπεις με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων. Δε γνωρίζω ποιος είναι μιας και η κάθε συσκευή έχει διαφορετικό. Με μια αναζήτηση στο google ή μια ερώτηση στο θέμα της συσκευής σου θα το βρεις πάντως. Αν δε λειτουργεί η recovery mode ή δεν έχει επιλογή επαναφοράς(κατά πάσα πιθανότητα θα έχει) μπορείς να εγκαταστήσεις ξανά τη ρομ(το λειτουργικό της συσκευής δηλαδή). Πιθανότατα θα υπάρχει στην ιστοσελίδα της alcatel(αν όχι με μια αναζήτηση στο google πιθανότατα θα τη βρεις κάπου κι αυτή). Τέλος, υπάρχει και το service. Αν είναι στην εγγύηση η συσκευή δε θα πληρώσεις τίποτα, διαφορετικά ίσως να υπάρχει κάποιο μικρό κόστος για το φλασάρισμα της ρομ.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πρωτες εντυπωσεις απο το cube 9

 

ταχυτατο-με καλο σημα wifi και τηλεφωνου

 

αυτο που δεν με τρελανε καθολου ειναι η οθονη.

εχει μια ασαφια θα ελεγα καλυτερα σαν φωτογραφικο θορυβο. βλεπεις δηλαδη τον κοκο.

στην αρχη νομιζα οτι ηταν απο την ζελατινα, αλλα τελικα αφου την εβγαλα και πηγε χαμενη. ετσι ειναι η οθονη της. στα παιχνιδια ομως σαν να εξαφανιζεται. δεν ξερω αν ειναι καμια ******* απο το kitkat

η μπαταρια φαινεται πολυ τουμπανη

3 ωρες ανοιχτο να κατεβαζω προγραμματα και παιχνιδια και ειναι στο 85%

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα μια βοηθεια,εχω αγορασει ενα Onda V975 Quad Core 9.7 Inch Retina Screen RAM 1GB και θα ηθελα να του κανω ενα rootarisma,διοτι παρουσιαζει καποια κολληματα..θα ηθελα να μου πειτε τι διαδικασιες πρεπει να κανω. ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα μια βοηθεια,εχω αγορασει ενα Onda V975 Quad Core 9.7 Inch Retina Screen RAM 1GB και θα ηθελα να του κανω ενα rootarisma,διοτι παρουσιαζει καποια κολληματα..θα ηθελα να μου πειτε τι διαδικασιες πρεπει να κανω. ευχαριστω πολυ

 

Για τη συσκευη σου υπαρχει συγκεκριμενο thread οπου μπορεις να βρεις τις πληροφοριες που χρειαζεσαι. Καταρχην εξακριβωσε πιο ειναι το μοντελο σου (ειναι το 975m ή το 975i ?) και πηγαινε στο αντιστοιχο link

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=394962

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383722

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για τη συσκευη σου υπαρχει συγκεκριμενο thread οπου μπορεις να βρεις τις πληροφοριες που χρειαζεσαι. Καταρχην εξακριβωσε πιο ειναι το μοντελο σου (ειναι το 975m ή το 975i ?) και πηγαινε στο αντιστοιχο link

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=394962

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383722

 

Έχω τσεκαρει τα προηγούμενα thread αλλά δεν έβγαλα άκρη. Δεν είναι κανένα απο τα 2 μοντέλα απο τα παραπανω,είναι με 1 Ραμ και δεν ξέρω αν κανει το τελευταιο firmware που βγαίνει για το v975m.το μοντελο είναι αυτό, http://www.onda-tablet.com/onda-v975-quad-core-9-7-inch-retina-screen-ram-2gb-narrow-frame-16gb.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε το καλύτερο tablet γύρω στα 160 με 180 Ε.

και με λιγοτερα onda 975m.εχει και καλη υποστηριξη απο δω:)

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σας για το chuwi vx8? βλεπω οτι εχει και android και windows 8.1

 

Γι αυτο εδώ λες φίλε μου http://www.pandawill.com/chuwi-vx8-tablet-pc-quad-core-mtk8127-android-44-80-inch-ips-screen-8gb-white-p90914.html?utm_source=youtube&utm_medium=U2B&utm_campaign=chuwivx8? Δύσκολο να έχει windows 8 με αυτό τον επεξεργαστή..

Άμα λες γι αυτό το chuwi , καλύτερα να κοιτάξεις αυτό το ταμπλέτ που είναι πιο φτηνό δοκιμασμένο και καλό http://www.banggood.com/Cube-Talk-7X-MTK8382-Quad-Core-7-Inch-1_3GHz-Android-4_2-Phone-Tablet-p-920517.html

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Έχω τσεκαρει τα προηγούμενα thread αλλά δεν έβγαλα άκρη. Δεν είναι κανένα απο τα 2 μοντέλα απο τα παραπανω,είναι με 1 Ραμ και δεν ξέρω αν κανει το τελευταιο firmware που βγαίνει για το v975m.το μοντελο είναι αυτό, http://www.onda-tablet.com/onda-v975-quad-core-9-7-inch-retina-screen-ram-2gb-narrow-frame-16gb.html

Τοτε μπες στο http://www.ondaforum.com εκει θα την εχει κατα πασα πιθανοτητα την συσκευη σου. Απλως να σου αναφερω οτι το εν λογω site για καποιο λογο πεφτει συχνα τις τελευταιες 4 ημερες και μπορει να μην σου εμφανιζει τις σελιδες του forum, οποτε ισως χρειαστει να προσπαθησεις αρκετες φορες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

και με λιγοτερα onda 975m.εχει και καλη υποστηριξη απο δω:)

 

Μόνο αν είναι διατεθειμένος να μπλέξει με φλασαρισμα ρομ και άλλων για να φέρει το ταμπλετ στα ίσια του

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

και με λιγοτερα onda 975m.εχει και καλη υποστηριξη απο δω:)

Σε ευχαριστώ πολύ!! :rolleyes: Δε ξέρω είδα και τα teclast και μου άρεσαν πολύ. Θα περιμένω λίγο καιρό να δω τι tablet θα βγουν με τους επεξεργαστές Allwinner A80 και Rockchip 3288,

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν είναι διατεθειμένος να μπλέξει με φλασαρισμα ρομ και άλλων για να φέρει το ταμπλετ στα ίσια του

 

Ναι σίγουρα. Βέβαια είναι πολύ απλή διαδικασία και αξίζει γιατί το ταμπλετ τα σπάει

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! :rolleyes: Δε ξέρω είδα και τα teclast και μου άρεσαν πολύ. Θα περιμένω λίγο καιρό να δω τι tablet θα βγουν με τους επεξεργαστές Allwinner A80 και Rockchip 3288,

 

Να σου πω την αλήθεια και γω για teclast πήγαινα στην αρχή

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...