Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά γνωρίζετε αν το tablet OEM Nurvo 10.1" είναι καλό?

 

Το βρήκα στα 150 ευρώ.

 

Ευχαριστώ

Με 150€ και λιγότερα, παίρνεις καλύτερο 10άρι τάμπλετ από γνωστές εταιρίες, όπως Ainol Novo 10 Hero 1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

 

Θέλω να αγοράσω ένα tablet 10'' για τον πατέρα μου κυρίως για χρήση Skype και internet κοντά στα 170 ευρω. Θα θέλαμε να είναι σχετικά γρήγορο με κάμερα μπροστά για το skype και ελληνικό πληκτρολόγιο γιατί ο πατέρας δεν ξέρει αγγλικά.

Επειδή η αγορά μπορεί να γίνει μόνο με δόσεις, δεν μπορούμε να κοιτάξουμε σε sites όπως ebay και amazon, αν και σίγουρα βρίσκεις καλύτερες περιπτώσεις.

Από αυτά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, εντόπισα αυτό: Archos Arnova 10d G3, 10" που το φέρνει ο Κωτσόβολος. Το χει στα 150 ευρώ. Είναι σχετικά κλασικό tablet. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτό και αν για τη χρήση που το θέλω αξίζει τα λεφτά του. Διαβάζω στις τεχνικές προδιαγραφές ότι έχει κάμερα μπροστά για skype. Αυτό που δεν βρίσκω είναι το αν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Ξέρετε αν μπορώ να το εγκαταστήσω και από που?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

 

Θέλω να αγοράσω ένα tablet 10'' για τον πατέρα μου κυρίως για χρήση Skype και internet κοντά στα 170 ευρω. Θα θέλαμε να είναι σχετικά γρήγορο με κάμερα μπροστά για το skype και ελληνικό πληκτρολόγιο γιατί ο πατέρας δεν ξέρει αγγλικά.

Επειδή η αγορά μπορεί να γίνει μόνο με δόσεις, δεν μπορούμε να κοιτάξουμε σε sites όπως ebay και amazon, αν και σίγουρα βρίσκεις καλύτερες περιπτώσεις.

Από αυτά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, εντόπισα αυτό: Archos Arnova 10d G3, 10" που το φέρνει ο Κωτσόβολος. Το χει στα 150 ευρώ. Είναι σχετικά κλασικό tablet. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτό και αν για τη χρήση που το θέλω αξίζει τα λεφτά του. Διαβάζω στις τεχνικές προδιαγραφές ότι έχει κάμερα μπροστά για skype. Αυτό που δεν βρίσκω είναι το αν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Ξέρετε αν μπορώ να το εγκαταστήσω και από που?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

 

Προσωπικά θα πήγαινα εδω

 

Διάσταση οθόνης 8''

Ανάλυση οθόνης 1024 x 768

Τύπος οθόνης Capacitive MultiTouch, IPS Panel

Λειτουργικό σύστημα Android 4.1

Επεξεργαστής Cortex A9 Dual Core (1.5GHz)

Μνήμη συστήματος DDR3 1GB

Αποθηκευτικός χώρος 16GB

Δίκτυο Wi-Fi 802.11/b/g/n, Bluetooth

3G No

Web camera (εμπρός) 0.3MP

Web camera (πίσω) 2.0MP

I/O Ports 1x HDMI, 1x Mini USB 2.0, Earphone & Mic IN, Micro SDHC slot

Αισθητήρες G-Sensor

Μπαταρία 4000mAh/3.7v

Διαστάσεις (πλάτος x ύψος x πάχος, σε mm) 207 x 159 x 10

Βάρος (γραμμάρια) 456

Επιπρόσθετα Micro SDHD Expandable up to 32GB, Certifications: CE, RoHS, UL

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, παιδιά!

 

ψάχνομαι για αξιοπρεπές tablet περίπου στα 150 (και τα 100 δεν με χαλάνε ) , χωρίς προβλήματα και

αν είναι δυνατόν να μην πειράξω τη ROM

είμαι ανάμεσα στα:

 

pipo m1

ainol hero 1

cube u30gt (έχει ακόμη το πρόβλημα με το ηχείο?)

 

τι λέτε?

(έχω διαβάσει κάποια από αυτά που γράψατε κατά καιρούς, αλλά μιας και αυτά αλλάζουν μέρα με τη μέρα..)

Edited by nhofytos
λάθος στοιχείο
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, παιδιά!

 

ψάχνομαι για αξιοπρεπές tablet περίπου στα 150 (και τα 100 δεν με χαλάνε ) , χωρίς προβλήματα και

αν είναι δυνατόν να μην πειράξω τη ROM

είμαι ανάμεσα στα:

 

pipo m3

ainol hero 1

cube u30gt (έχει ακόμη το πρόβλημα με το ηχείο?)

 

τι λέτε?

(έχω διαβάσει κάποια από αυτά που γράψατε κατά καιρούς, αλλά μιας και αυτά αλλάζουν μέρα με τη μέρα..)

 

το cube αστο γιατί δεν έχει ips οθόνη. Τα άλλα καλά είναι αλλά περίμενε και πιο ειδικούς να σου πουν ποιο είναι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, gechro

 

μια διόρθωση.. το 1ο είναι το pipo m1 κ όχι το m3

και το ainol και το pipo καλά ειναι σε διαφορετικές διαστάσεις βέβαια οπότε μάλλον πρέπει να σκεφτείς αν θες 10.1 ή 9.7. Εγω περιμένω το ainol novo hero 2 και ψάχνοντας για τα ainol διαπίστωσα οτι το 1 ειναι καλο Στη θέση σου μάλλον θα κατέληγα στο ainol που είναι και φθηνότερο έστω και λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι, gechro

 

δεν έδωσα σημασία στη διαφορά του μεγέθους, μου φαίνεται πολύ μικρή..

Μάλλον πάω για το hero 1.

θα περιμένω κανα-δυο μέρες μπας κ φανεί καμιά άποψη ακόμη εδώ

και μετά το τσιμπάω :)

Edited by nhofytos
*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ελπίζω να γράφω στην σωστή κατηγορία μυνημάτων. Ψάχνω κινέζικο android tablet 10' ή 9.7' με ενσωματωμένο δέκτη ψηφιακής τηλεόρασης σε κόστος =< 200€. Όσο και να έψαξα στο google, βρήκα στο alibaba μόνο 7ιντσα. Έχει κανείς υπόψην δεκάιντσο με τηλεόραση; Δυστυχώς, η Ainol, που είναι brand, δεν βγάζει μοντέλα με TV.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την αποψη μου μην τα θες ολα σε ενα μηχανημα γιατι συνηθως δεν θα ειναι σε ολα καλο. Καλυτερα λιγα και καλα παρα πολλα και να μην δουλευουν.

Πρεπει να κοιτας για mpeg4 και region for Greece. Προσφατα ειδα οτι κια εταιρια εδω που φτιαχνει ψηφιακους δεκτες η Edition εχει tablet με ψηφιακο, μπαταρια 2900. κλαφτα χαραλαμπε

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

ενα νεο ομορφο πρωτοποριακο ταμπλετ

 

 

 

 

 

Model MeLE M7 Quad Tablet PC Quad Core

CPU Allwinner A31, Cortex A7 quad core, 1.5GHz; GPU: PowerVR SGX544 MP2

Operation System Android 4.1.1

RAM 2GB (DDR 3)

ROM(Memory) 16GB Nand Flash

Shell Material Aluminum shell

Screen Size 7 Inch

Type Capacitive Screen, IPS, made by BOE, as same as Galaxy Tab P3100

Display LCD

Resolution 1024 x 600px

Visible Angle 178°

 

 

Extend Card Support TF card up to 32GB extended

Camera Front camera, 2.0 megapixels

Gravity Sensor Yes

Multi-Touch Yes, 5 points touch

 

 

 

Play Store Yes, built in

Bluetooth No

 

 

Video 4K(4096 x 2160 px), support BlueRay 3D video, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV…

Music MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG

Ebook UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2…

Skype Yes

 

 

 

Email and Browser Yes, built in

WIFI Yes, 802.11 b/g/n

3G Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W

 

Earphone Interface 3.5mm

Work Time Up to 6 hours

Battery 3500 MAh, 3.7V

 

 

Language Czech, Dansk, German, English, Spanish, Russian, French, Italian, Dutch, Norwegian, Polski, Greek, Portuguese, Svenska, Turkey, Korean, Japanese, Simplified Chinese, Traditional Chinese

 

 

Other Applications File Manager, OfficeSuite, Google Search, Task Manager, Browser, Gallery, Android Webkit, Clock, Calculator, Calendar, iReader, Gmail…

 

 

Product Size 193 x 125 x 11.9mm (with smart cover)

Product Weight 375g(with smart cover)

Extend Port 1 x TF card slot

1 x Micro USB port; 1 x MINI HDMI port

1 x 3.5mm Earphone port

 

 

Package including 1 x Charger (Micro USB, 5V, 2A)

1 x USB cable

1 x User Manual(English, Russian, German, Spanish)

Built in detachable smart cover

Package Weight 700g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Θελω να κανω αναζητηση στο android market,επιλεγοντας δικα μου φιλτρα.πχ αστερακια,downloads,παλαιοτητα κτλ...Αντ'αυτου, η google βγαζει δικα της αποτελεσματα και οτι την συμφερει ή εχει πληρωθει...Υπαρχει τροπος να αναζητω τα κορυφαια και οντως να τα βρισκω και να μη μου βγαζει παιχνιδια με 3 αστερια ή 50.000 downloads αναμεσα στα 20 (συμφωνα με την τσεπη της google) κορυφαια?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την αποψη μου μην τα θες ολα σε ενα μηχανημα γιατι συνηθως δεν θα ειναι σε ολα καλο. Καλυτερα λιγα και καλα παρα πολλα και να μην δουλευουν.

Πρεπει να κοιτας για mpeg4 και region for Greece. Προσφατα ειδα οτι κια εταιρια εδω που φτιαχνει ψηφιακους δεκτες η Edition εχει tablet με ψηφιακο, μπαταρια 2900. κλαφτα χαραλαμπε

 

όντως, τα 2900mHA είναι λίγα για tablet.

Edited by petrisvasilis
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για του ειδήμονες: Ποιο ταμπλετάκι 10 ιντσών μέχρι 150 ευρώ προτείνετε;; Τείνω για το ainol novo II, αν έχετε κάποιο καλύτερο you are free to tell!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για του ειδήμονες: Ποιο ταμπλετάκι 10 ιντσών μέχρι 150 ευρώ προτείνετε;; Τείνω για το ainol novo II, αν έχετε κάποιο καλύτερο you are free to tell!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Νομίζω οι περισσότεροι θα σου πουν το να πάρεις το 1.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο... Λέγεται Ainol Novo 10 Hero I, και προτείνεται κατά κόρων
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το χω κουρασει το θεμα, γραφω κι αυτα και μετα αγοραζω, τελος :p Θελω ενα καλο tablet που να παιζει και βαρια παιχνιδια. Ειμαι αναμεσα στο ainol novo 10 hero και το nexus 7. Τα καλα του πρωτου ειναι οτι ειναι 10αρι και φτηνοτερο (εχει και hdmi που το προτιμω απο το gps του nexus), ε και για το nexus τα ξερουμε. Εχω διαβασει ομως οτι τα 10αρια λογω μεγεθους ειναι πιο αβολα και πολλες εφαρμογες ξεχειλωνουν και δειχνουν ασχημα. Επισης θα βολευει να το κραταω σαν handheld κονσολα για παιχνιδια (μιας και το 7αρι βολευει σιγουρα)? Τελος εχετε υποψη οτι το nexus 7 μπορω να το παρω 170 καινουριο. Εχοντας κατα νου ολα αυτα περιμενω μερικες καλες τοποθετησεις, να παρω μια τελικη αποφαση να τελειωνω. Ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Αν ο κυριος σκοπος του ταμπλετ ειναι για παιχνιδια παρε το νεξους.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κυριος σκοπος του ταμπλετ ειναι για παιχνιδια παρε το νεξους.

 

Ο κυριος σκοπος ειναι browsing, tapatalk, youtube κτλ. Αλλα και ενα 30% πανω κατω της χρησης θα ναι απαιτητικα παιχνιδια, τα οποια προφανως θελω να τα τρεχει καλα, αμα ψιλοκολλαει κτλ δεν τα παιζεις καθολου. Κι εγω προς nexus κλεινω να σου πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω μια αγορα απο pandwill αλλα ποια απο τις παρακατω επιλογες πρπει να βαλω για να μην πληρώσω τελωνειο?

 

Express Shipping Method

 

DHL Hongkong $17.57

EMS $23.16

 

Airmail

 

Reg Airmail By China Post $0.00

Reg Airmail By Singapore Post $5.60

Reg Airmail By HongKong Post $6.20

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω μια αγορα απο pandwill αλλα ποια απο τις παρακατω επιλογες πρπει να βαλω για να μην πληρώσω τελωνειο?

 

Express Shipping Method

 

DHL Hongkong $17.57

EMS $23.16

 

Airmail

 

Reg Airmail By China Post $0.00

Reg Airmail By Singapore Post $5.60

Reg Airmail By HongKong Post $6.20

 

Singapore post

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω μια αγορα απο pandwill αλλα ποια απο τις παρακατω επιλογες πρπει να βαλω για να μην πληρώσω τελωνειο?

 

Express Shipping Method

 

DHL Hongkong $17.57

EMS $23.16

 

Airmail

 

Reg Airmail By China Post $0.00

Reg Airmail By Singapore Post $5.60

Reg Airmail By HongKong Post $6.20

 

Τελωνείο δεν περνάς με China post kai Singapore post. Με Singapore post πληρωνεις κατι αλλά ερχεται πιο γρήγορα. βέβαια θα σου έλεγα να μην παρεις κατι απο το pandawill

Link to comment
Share on other sites

Γιατι φιλε μου δεν εχω ακουσει κατι αρνητικο για το συγκεκριμενο καταστημα..το συγκεκριμενο ταμπλετ που θελω ειναι καινουριο και το εχει εδω http://www.gadgetsfactory.com/ και στο panda
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...