Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν το χρειαζεσαι αμεσα για να γλυτωσεις χρηματα περιμενε...εχουν υποσχεθει οτι θα κυκλοφορησουν usb ανταπτορα για συνδεση συσκευων το πρωτο δεκαημερο του Σεπτεμβρη..

Πολύ ωραία! Τότε θα προτιμήσω την ταμπλέτα σκέτη, και θα πάρω τον αντάπτορα μόλις βγει. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω παραφυλαω ποτε θα γινει διαθεσιμο το ατιμο!

http://www.cyberport.de/notebook/zubehoer/kabel-adapter/adapter---usb/1D09-36X/asus-usb-extension-kit-fuer-eee-pad-transformer.html :p

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω μερικά αρνητικά του nook color εγώ.Δεν έχει κάμερα που πολλοί την θέλουν για Skype,δεν έχει hdmi σύνδεση και το βασικότερο για μένα,δεν υπάρχουν ανταλλακτικά αν κάτι σου χαλάσει.

 

Δεν νομιζω οτι μπορεις να χαρακτηρισεις ως αρνητικά τα παραπάνω.

Σορρυ αλλά τι παραπάνω να προσφέρει ενα ταμπλετ στα 250$????

Ήδη ειναι killer για την τιμή του.απο κει και περα όποιος θέλει κάμερα και hdmi ας παει σε Adam η σε άλλα με ο,τι συνεπάγεται αυτο σε χρήματα και λοιπά χαρακτηριστικά.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του και η οθονη του απο οτι καταλαβαινω ειναι τα δυνατα του σημεια.

Εκτος απο wi-fi μπορει να συνδεθει και με 3g κλπ?

Υπαρχει καπου που μπορω να το δω? Και αν οχι απο που μπορω να το παραγγειλω? Τα μεταφορικά ξερεις ποσο είναι?

 

Ευχαριστώ ξανα

 

Δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά άρα μονο reviews στο Ίντερνετ η αν το έχει αγοράσει κάποιος γνωστός σου.

Μεταφορικά και τελωνείο ανάλογα.ψαξε να δεις παλιότερα posts για το θέμα αγορών απο εξωτερικό.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω μερικά αρνητικά του nook color εγώ.Δεν έχει κάμερα που πολλοί την θέλουν για Skype,δεν έχει hdmi σύνδεση και το βασικότερο για μένα,δεν υπάρχουν ανταλλακτικά αν κάτι σου χαλάσει.

 

Πιο πολύ μου έχει λείψει το μικρόφωνο παρά η κάμερα και η έξοδος hdmi. Με αυτά τα χρήματα εννοείται ότι ήταν/είναι ευκαιρία.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω γνωμες. Ψαχνω ενα android tablet αλλα δε θελω να δωσω παρα πολλα (το πολυ 200 ευρω) γιατι η τεχνολογια προχωρα απιστευτα γρηγορα και βγαινουν συνεχως νεα μοντελα ολο και καλυτερα. Τωρα τελευταια εμαθα για τα κινεζικα, εννοω για μερικα με πολυ δυνατα specs που δεν το περιμενα. Δεν μπορω να πω οτι θα με χαλαγε ενα asus transformer η ενα galaxy tab αλλα τουλαχιστον μεχρι να πεσουν οι τιμες τους λεω να πειραματιστω με κατι dropad, gpad και τα συναφη. Ειστε υπερ; Εχετε η ειχατε καποιο; Ευχαριστημενοι; Δυσαρεστημενοι;
Link to comment
Share on other sites

είχαμε 2, τώρα έχουμε ένα. πληρώνεις λιγότερα τα κινέζικα όχι επειδή ανακάλυψες την Αμερική αλλά γιατί παίρνεις ένα tablet που που είναι 2-3ης ποιότητας κατασκευής. χωρίς εγγύηση, χωρίς επίσημη ιστοσελίδα υποστήριξης και τέλος με λειτουργικό που δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι λειτουργικά όλα τα χαρακτηριστικά του.

συμπέρασμα: θες οπωσδήποτε να έχεις tablet όπως πολλοί έχουν ένα διάδρομο στο σπίτι τους; αν ναι πάρε ένα κινέζικο. αλλιώς δίνεις τα διπλά-τριπλά και παίρνεις κάτι που σαφώς δεν συγκρίνεται. εγώ το ήθελα για την πλάκα μου και πήρα ένα κινέζικο.

Edited by hlekat
Link to comment
Share on other sites

είχαμε 2, τώρα έχουμε ένα. πληρώνεις λιγότερα τα κινέζικα όχι επειδή ανακάλυψες την Αμερική αλλά γιατί παίρνεις ένα tablet που που είναι 2-3ης ποιότητας κατασκευής. χωρίς εγγύηση, χωρίς επίσημη ιστοσελίδα υποστήριξης και τέλος με λειτουργικό που δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι λειτουργικά όλα τα χαρακτηριστικά του.

συμπέρασμα: θες οπωσδήποτε να έχεις tablet όπως πολλοί έχουν ένα διάδρομο στο σπίτι τους; αν ναι πάρε ένα κινέζικο. αλλιώς δίνεις τα διπλά-τριπλά και παίρνεις κάτι που σαφώς δεν συγκρίνεται. εγώ το ήθελα για την πλάκα μου και πήρα ένα κινέζικο.

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν κάποιος κάνει λίγη υπομονή (ένα μήνα συγκεκριμένα) μπορεί να πάρει σε τιμή κινέζικου (200 ευρώ περίπου) tablet επώνυμο με καταπληκτικά χαρακτηριστικά: http://store.archos.com/archos-p-5016.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν κάποιος κάνει λίγη υπομονή (ένα μήνα συγκεκριμένα) μπορεί να πάρει σε τιμή κινέζικου (200 ευρώ περίπου) tablet επώνυμο με καταπληκτικά χαρακτηριστικά: http://store.archos.com/archos-p-5016.html

 

Φημολογείται το 8gb γύρω στα 250€

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φημολογείται το 8gb γύρω στα 250€

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

Δεν ξέρω αν θα υπάρξει αλλαγή στην τιμή αλλά οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν 279$ για το 80 και 349$ για το 101. Μακάρι να μείνουν έτσι :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν κάποιος κάνει λίγη υπομονή (ένα μήνα συγκεκριμένα) μπορεί να πάρει σε τιμή κινέζικου (200 ευρώ περίπου) tablet επώνυμο με καταπληκτικά χαρακτηριστικά: http://store.archos.com/archos-p-5016.html

 

Οντως φαινεται καλο

Μακαρι να ερθει σε κανενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φαινεται απιστευτα καλο για να ναι αληθινο στα 250 ευρω καινουριο. Να δουμε. Παντως με 130 ευρω μαζι με μεταφορικα εχω βρει πολυ καλο tablet με 2.2 android, 512 ram, hdmi, capacitive, multi touch. Που κι αυτο μου φαινεται πολυ καλο. Εχω δει ακομα και reviews του στο youtube σε κινεζικα, αγγλικα, ρωσικα που σημαινει το χει παρει κοσμος.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το Viewsonic Viewpad που κυκλοφορεί σε αυτή την τιμή εδώ και καιρό είναι λίγο;

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Κατι δε μου παει καλα με αυτη την τιμη. Εχει μηπως καποιο θεμα η πολλα; Διαβασα αυτα τα ασχημα http://reviews.cnet.com/tablets/viewsonic-viewpad-10/4505-3126_7-34464900.html και αλλα ουκ ολιγα για δαυτο. Δεν εχει καν android market. Θελει ψαξιμο η υποθεση tablet μου φαινεται και καλυτερες τιμες.
Link to comment
Share on other sites

έκανα firmware update το flytouch3 ως μια τελευταία προσπάθεια να δω αν το tablet αξίζει πριν το πουλήσω. τελικά δεν αξίζει ούτε μετά το fw update.

 

Τα παρακάτω λογικά θα ισχύουν για τα περισσότερα κινέζικα tablets χωρίς να ξέρω απλά υποθέτω.

 

1.Παίρνεις το tablet το ανοίγεις. Έχει μέσα 5-10 προγράμματα (skype-msn...). Δεν μπορείς να τα αναβαθμίσεις ούτε να τα αφαιρέσεις.

 

2.Στο μάρκετ δε θα τα δεις να υπάρχουν άσχετα ότι τα χει στο tablet σου. Δεν θα τα δεις ούτε στο myapps ούτε εκεί που ψάχνεις για νέα apps. πχ έχει το dolphin hd browser 4 preistall δεν μπορείς να το αλλάξεις ενώ υπάρχει ο 6.

 

3.Θα διαβάσεις πολλά για fw updates. Λογικά θα κάνουν μικρό βελτιώσεις σε πράγματα που δεν δουλεύουν. Δεν πρόκειται εκεί που ήταν αργό να γίνεται γρήγορο πχ στο render. Απλά πχ δεν δούλευε σωστά η κάμερα μετά το update θα δουλεύει. Τα updates φτιάχνουν πράγματα που αν δε θα φτιαχτούν απλά μετά δε θα μπορούν να πουλάνε τα tablets.

 

4.Κλείνω όλα τα προγράμματα που τρέχουν από τον taskmanager. έχω 255/512mb free. παρά τα 255mb free πάλι είναι πολύ αργό.

 

5.Όσο πιο μεγάλο τόσο χειρότερο. Οι 10" θέλουν μεγαλύτερη τέχνη να φτιάξεις μια ποιοτική ταμπλέτα από ότι. Πάρτε 2 τάπερ της μαμάς σας. Το ένα διπλάσιο σε μήκος από το άλλο. ΤΟ μικρό θα είναι στιβαρό και δε λυγίζει ενώ το μεγάλο θα είναι πολύ πιο εύκαμπτο.

 

Τέλος οι μεγάλες αναλύσεις 1024*768 κλπ γιατί θα ζορίζουν πολύ το tablet στον render της κάθε σελίδας.

 

ΤΟ flytouch με 1024*768 , 1ghz 512mb έδιχνε σχεδόν το ίδιο γρήγορο με ένα 7ρι που είχα 800*480 , 800mhz 256mb.

Link to comment
Share on other sites

το να λεμε για κινεζικα ειναι μια γενικοτητα που τα ισοπεδωνει ολα. Υπαρχουν κινεζικα στα κινεζικα, δηλαδη κλονοι στους κλονους. Το flytouch ειναι μια χαρακτηριστικη ιστορια. Υπαρχουν 5 τουλαχιστον ειδη ft που εχω συναντησει στο δικτυο και το καταλαβαινεις απο την μπαταρια τους και firmware. Εγω ακομα περιμενω το φιλο απο κινα που εχει μιλησει για φτηνο αξιοπιστο ft4 αλλιως ειμαι ενα βημα πριν την αγορα αυτου εδω : http://chinagrabber.com/flytouch-4-tablet-pc---10-2-capacitive-multi-touch-flytouch-3-w-built-in-gps-android-2-2---flytouch4-3g.aspx ή από δω http://flytouch4.com/ το οποιο ειναι της εταιριας Ibex (κινεζικο αλλα γνησιο)

 

το οποιο υποστηριζεται απο http://www.apad.tv/apadforum/ και τωρα απευθυνομενος στον hlekat θα του ελεγα οτι τα firmware αναβαθμιζονται κυριως απο το φορουμ του Tim. Χωρις αυτον το flytouch θα ηταν για τα σκουπιδια. Οποτε δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει και αν βεβαια το ft που εχεις δεν ειναι κλωνος του κλωνου. δες λοιπον κι εδω http://public.timduru.org/Android/Flytouch3/ για σωστη υποστηριξη. Αν δεν τα δεχεται τοτε ειναι απο βαθια Κινα η ταμπλετα

 

edit Τελος θεωρω οτι καθε ταμπλετα κατω απο 10'' ειναι σαν κινητο και βγαζεις τα ματια σου για να διαβασεις, αν μαλιστα ειναι για αρκετη ωρα. (αυτο βεβαια ειναι προσωπικη αποψη για τυπους σαν και μενα ---> στραβαδι :hypno: )

Edited by kleomenis76
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω το disco ή πως το λένε εχω το p041. οποτε του tim το fw δεν κανει στο δικο μου. εβαλα ενα απο ενα slatedroid.com

 

οπως και να χει θεωρω οτι θα πεταξεις τα λεφτα σου αν παρεις flytouch ;) εκτος αν σε αυτο που λες ο cpu ειναι πιο γρηγορος απο το δικο μου αλλα αφου και οι δυο θα εχουμε τον ιδιο τοτε οσο καλος να ειναι ο τιμ το μηχανακι θα σερνεται.

 

τραβηξα video την προσπαθεια του flytouch 3 model:p041 να ανοιξει το contra.gr μετα απο boot.

 

το tablet ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα πανω σε connx που που συγχρονιζει στα 14mbps (speedtest.com 12.6mbps) η γραμμμη ηταν ολη δικη του!

 

εκανα update το browser με ενα apk file στην εκδοση 6.1 δλδ την τελευταια. επειδη ισως να μην καταλαβετε ποτε τελειωνει το render της σελιδας μπορειτε να δειτε στην μπαρα το εικονιδιο του loading.

 

οποιος θελει ας ποσταρει τπτ αναλογο να δουμε ποσο γρηγορη ειναι η ταμπλετα του.

 

http://imageshack.us/clip/my-videos/197/a9h.mp4/

 

edit: ειχα πολυ κοντα το κινητο στην μυτη μου οποτε θα ακουσετε και την αναπνοη μου!!! λολ.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ελα το πουλας; στειλε pm για το ποσό. Αν δεν ειναι disco10 σαφως δεν παιρνεις την υποστηριξη που πρεπει. Τωρα τι να σου πω φιλε μου. κι εγω δεν ξερω αν πρεπει να το ρισκαρω με κλωνο του flytouch. Και για τον επεξεργαστη εχεις δικιο.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να το βαλω και ως θεμα καποια στιγμη αλλα δεν ξερω αν κολλαει στην επιλογη κινητου η μηπως πρεπει να φτιαχτει ενα thread επιλογη tablet! Ποιο θεωρειται πιο value for money tablet αυτη τη στιγμη;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θελω να το βαλω και ως θεμα καποια στιγμη αλλα δεν ξερω αν κολλαει στην επιλογη κινητου η μηπως πρεπει να φτιαχτει ενα thread επιλογη tablet! Ποιο θεωρειται πιο value for money tablet αυτη τη στιγμη;

 

Μπορείς να ανοίξεις άνετα θέμα στην Επιλογή Κινητού ή στους Τεχνολογικούς Διαξιφισμούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανοίξεις άνετα θέμα στην Επιλογή Κινητού ή στους Τεχνολογικούς Διαξιφισμούς.

 

Ευχαριστω πολυ για τη διευκρινηση! Το εκανα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3757216#post3757216

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου έκαναν δώρο ένα tablet wm8650 με android 2.2 . Προσπαθώντας να δω βίντεο στο youtube μου γράφει να αναβαθμίσω σε flash player 10.3 . Πατώντας επάνω με μεταφέρει στο site της adobe πατάω να κατέβει , ξεκινάει αλλά όσες φορές προσπάθησα μου γράφει ότι η λήψη απέτυχε. Ξέρετε αν υπάρχει άλλος τρόπος να δούμε βίντεο χωρίς flash ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...