Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Φιλε μου. Την 712 έκδοση έχω.Θά βρω καινούργια απο εκεί που είπες για αν δοκιμασω.

προς το παρων μείνε με την 712 αν δεν έχεις κάποιο θέμα που σε προβληματίζει...όταν συνηθίσεις το rena θα σου αρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι τέλειο . Δεν το περίμενα τόσο καλό. Το προτείνω σε όσους θέλουν ένα tablet. Έχει όμως ένα πρόβλημα . Τουλάχιστον το δικό μου. Δεν " δουλεύει " το flash. Το merimobile μου είπε αναβάθμιση απο market ή αναβάθμιση firmware . Το πρώτο δεν παίζει .Άρα πήγαινα για το δεύτερο . Αλλά αν μου λες να μην το κάνω δεν θα το κάνω .Κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Άλλωστε μόνο στο Internet έχει πρόβλημα .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω θερμα για την βοηθεια σας...Θελω tablet με 3g και 10 ιντσων οθονη οπωσδηποτε και προαιρετικα gps.

Τι προτεινετε; Tο παρακατω λεει τιποτα;

 

http://www.ricardo.gr/buy/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1/tablet-pc/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/102-android-22-tablet-gps-wifi-3g-1080p-hdmi%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BF/v/an646054920/

,

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σας παρακαλω θερμα για την βοηθεια σας...Θελω tablet με 3g και 10 ιντσων οθονη οπωσδηποτε και προαιρετικα gps.

Τι προτεινετε; Tο παρακατω λεει τιποτα;

 

http://www.ricardo.gr/buy/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1/tablet-pc/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/102-android-22-tablet-gps-wifi-3g-1080p-hdmi%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BF/v/an646054920/

,

 

Δεν αναφέρει τίποτα για capacitive οθόνη και αυτό αποτελεί σημαντικό stoppage.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέλειο . Δεν το περίμενα τόσο καλό. Το προτείνω σε όσους θέλουν ένα tablet. Έχει όμως ένα πρόβλημα . Τουλάχιστον το δικό μου. Δεν " δουλεύει " το flash. Το merimobile μου είπε αναβάθμιση απο market ή αναβάθμιση firmware . Το πρώτο δεν παίζει .Άρα πήγαινα για το δεύτερο . Αλλά αν μου λες να μην το κάνω δεν θα το κάνω .Κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Άλλωστε μόνο στο Internet έχει πρόβλημα .

 

Πήγαινε στην αφαίρεση προγραμμάτων και αφαίρεσε το flash player 10.1 και πέρασε το flash player 10.3. Με την έκδοση που έρχεται το tablet κολλάει όταν βλέπεις flash περιεχόμενο.Μην προσπαθήσεις να κάνεις αναβάθμιση του flash player,δεν θα στο δέχεται.Πρώτα αφαίρεσε την παλιά και πέρνα την καινούρια

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες ,

μετά απο hard recet δεν μπορώ να εγκαταστήσω το MARKET - GMAIL - TALK

έχω κατεβάσει τις εφαρμογές απο δίαφορα site αλλά δεν τρέχουν ,πάνε να ανοίξουν

αλλά κλείνουν αμέσως ,μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες ,

μετά απο hard recet δεν μπορώ να εγκαταστήσω το MARKET - GMAIL - TALK

έχω κατεβάσει τις εφαρμογές απο δίαφορα site αλλά δεν τρέχουν ,πάνε να ανοίξουν

αλλά κλείνουν αμέσως ,μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ποιο tablet?

 

sent from my Herotab C8

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην αφαίρεση προγραμμάτων και αφαίρεσε το flash player 10.1 και πέρασε το flash player 10.3. Με την έκδοση που έρχεται το tablet κολλάει όταν βλέπεις flash περιεχόμενο.Μην προσπαθήσεις να κάνεις αναβάθμιση του flash player,δεν θα στο δέχεται.Πρώτα αφαίρεσε την παλιά και πέρνα την καινούρια

 

Θέλω να σευχαριστησω. Τελικά κατάφεραν και αλλαξα έκδοση flash.Πλέον έχω 10.03.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου,αφού τυγχάνει να έχω την ίδια ταμπλέτα έχω μια σχετική εμπειρία.Να κάνω και μια μικρή σύγκριση με το nook color που επίσης έχω.Το nook color έχει εκπληκτική οθόνη,μεγάλη υποστήριξη αλλά υστερεί σημαντικά σε σχέση με το rena3 στο θέμα των γραφικών.Άλλες λεπτομέρειες για το nook δεν χρειάζεται να γράψω,τις έχουν αναφέρει άλλοι κάτοχοι

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου,αφού τυγχάνει να έχω την ίδια ταμπλέτα έχω μια σχετική εμπειρία.Να κάνω και μια μικρή σύγκριση με το nook color που επίσης έχω.Το nook color έχει εκπληκτική οθόνη,μεγάλη υποστήριξη αλλά υστερεί σημαντικά σε σχέση με το rena3 στο θέμα των γραφικών.Άλλες λεπτομέρειες για το nook δεν χρειάζεται να γράψω,τις έχουν αναφέρει άλλοι κάτοχοι

 

Στό Nenamark και στο Neocore benchmark πόσα fps βγαζει το Rena?

Εγώ πάντως τόσα παιχνίδια με γραφικαρες όπως Shadow Guardian η Captain America, βλεπω οτι το Νοοκ τα παίζει ανετα.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου,αφού τυγχάνει να έχω την ίδια ταμπλέτα έχω μια σχετική εμπειρία.Να κάνω και μια μικρή σύγκριση με το nook color που επίσης έχω.Το nook color έχει εκπληκτική οθόνη,μεγάλη υποστήριξη αλλά υστερεί σημαντικά σε σχέση με το rena3 στο θέμα των γραφικών.Άλλες λεπτομέρειες για το nook δεν χρειάζεται να γράψω,τις έχουν αναφέρει άλλοι κάτοχοι

 

Αφου το rena3 έχει την ίδια gpu με το nook color ( PowerVX SGX530 ) πως γίνεται να υστερεί σημαντικά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξέρετε σχετικά με το ASUS Transformer, αν το πληκτρολόγιό του πωλείται και ξεχωριστά σαν αξεσουάρ ή πωλείται μόνο μαζί με την ταμπλέτα; Και ποιά η τιμή του; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξέρετε σχετικά με το ASUS Transformer, αν το πληκτρολόγιό του πωλείται και ξεχωριστά σαν αξεσουάρ ή πωλείται μόνο μαζί με την ταμπλέτα; Και ποιά η τιμή του; Ευχαριστώ!

 

Πωλείται σαν αξεσουάρ αλλα νομίζω πως δεν έχει ερθει ακόμα Ελλάδα. Μπορείς να το βρεις στο ebay για περίπου 100 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Πωλείται σαν αξεσουάρ αλλα νομίζω πως δεν έχει ερθει ακόμα Ελλάδα. Μπορείς να το βρεις στο ebay για περίπου 100 ευρώ

Ωραία! Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την σύγκριση μεταξύ rena3 και nook color να πω οτι αυτό που έγραψα είναι συμπέρασμα που έβγαλα με το μάτι.Στο rena3 έχω σπάσει την LCD και έτσι δεν μπορώ να σας δώσω αποτελέσματα μετρήσεων.Πάντως όντως έχουν την ίδια GPU αλλά διαφορετική ανάλυση οθόνης

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Σ'ευχαριστώ πολύ!

Αν δεν το χρειαζεσαι αμεσα για να γλυτωσεις χρηματα περιμενε...εχουν υποσχεθει οτι θα κυκλοφορησουν usb ανταπτορα για συνδεση συσκευων το πρωτο δεκαημερο του Σεπτεμβρη..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά μήπως ξέρετε σχετικά με το ASUS Transformer, αν το πληκτρολόγιό του πωλείται και ξεχωριστά σαν αξεσουάρ ή πωλείται μόνο μαζί με την ταμπλέτα; Και ποιά η τιμή του; Ευχαριστώ!

 

Υπάρχει ήδη θέμα για το transformer όπου μπορείς να διαβάσεις και να λύσεις τις απορίες σου... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=310583

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα

χρειαζομαι την βοηθεια σας για επιλογη android tablet το πολυ μεχρι 300€ για χρηση κυριως διαβασμα ebook + σερφαρισμα

ιδανικα αν και βαρια απο οτι διαβαζω θελω 10αρα οθονη και να μπορει να συνδεεται ΚΑΙ με στικακια usb ειτε σαν αποθηκευτικό χώρο ειτε με το στικ της Vod για παραδειγμα για internet (δεν ξερω καν αν γινεται)

 

Τελος αν εχει καποιος την καλοσυνη να υποδειξει καποιο θρεντ σχετικα με την διαδικασια που χρειαζεται και γενικα τι παιζει με τα ebooks (διαβαζω οτι χρειαζονται μετατροπες κλπ) ας με κατευθυνει

 

σας ευχαριστώ

Edited by gup_
διευκρινηση: android tablet
Link to comment
Share on other sites

Θα γραψω οτι εχω γραψει ηδη.

 

εμενα δεν με βολεψαν οι 10 ιντσες για διαβασμα. Μπορει να μη σου φαινεται σημαντικο το βαρος και να λες "σιγα μωρε, 300γρ παραπανω ποση διαφορα θα κανουν", ομως κανουν μεγαλη. Επισης (για μενα παντα) η διασταση 7 ιντσων μου ειναι κοντυτερα στη διασταση του βιβλιου που μπορω ξαπλωμενος να το κραταω με ενα χερι, να γυρναω στο πλευρο κλπ κλπ κλπ.

 

Απο εκει και περα, θελεις ενα tablet που να εχει καλες γωνιες θεασης.

 

Και, τελος, για ακομα μια φορα θα συστησω το Nook Color.

 

 

PS. Α ναι.. στο Nook Color δε χρειαζεσαι καποιο μετατροπεα για τα epub ebooks. Για τα mobi χρειαζεται μετατροπη (χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν τα διαβαζει).

Edited by Rbmk
Link to comment
Share on other sites

Θα γραψω οτι εχω γραψει ηδη.

 

εμενα δεν με βολεψαν οι 10 ιντσες για διαβασμα. Μπορει να μη σου φαινεται σημαντικο το βαρος και να λες "σιγα μωρε, 300γρ παραπανω ποση διαφορα θα κανουν", ομως κανουν μεγαλη. Επισης (για μενα παντα) η διασταση 7 ιντσων μου ειναι κοντυτερα στη διασταση του βιβλιου που μπορω ξαπλωμενος να το κραταω με ενα χερι, να γυρναω στο πλευρο κλπ κλπ κλπ.

 

Απο εκει και περα, θελεις ενα tablet που να εχει καλες γωνιες θεασης.

 

Και, τελος, για ακομα μια φορα θα συστησω το Nook Color.

 

PS. Α ναι.. στο Nook Color δε χρειαζεσαι καποιο μετατροπεα για τα epub ebooks. Για τα mobi χρειαζεται μετατροπη (χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν τα διαβαζει).

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση,κατανοω απολυτως το θεμα 7 ιντσες που αναφερεις, για αυτο και αν οντως υπαρχει καποιο πολυ καλο tablet 7αρι ισως και να το παρω.

 

Μαλλον το θεωρησα δεδομενο, ή δεν ειδα καλα στη σελιδα του Nook Color, αλλα να αναφερω οτι προτιμω να android tablet

και μαλλον αυτο δεν ειναι.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι, αλλα για να το απολαυσεις πραγματικα θα πρεπει να το κανεις root (ευκολη διαδικασια, μπορεις μεχρι και να το βαλεις να εχει dual boot, στη μνημη να εχει τη στοκ ρομ, στη καρτα οτι θελεις εσυ). Αν δεν το κανεις root τοτε θα δεις οτι ειναι αρκετα περιορισμενο (παραμενοντας βεβαια ενα εξαιρετικο e-reader).

 

ΥΓ. Αμ δεν ηταν android δε θα το γραφαμε εδω στα "android tablets" ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι, αλλα για να το απολαυσεις πραγματικα θα πρεπει να το κανεις root (ευκολη διαδικασια, μπορεις μεχρι και να το βαλεις να εχει dual boot, στη μνημη να εχει τη στοκ ρομ, στη καρτα οτι θελεις εσυ). Αν δεν το κανεις root τοτε θα δεις οτι ειναι αρκετα περιορισμενο (παραμενοντας βεβαια ενα εξαιρετικο e-reader).

 

ΥΓ. Αμ δεν ηταν android δε θα το γραφαμε εδω στα "android tablets" ;)

 

Η τιμη του και η οθονη του απο οτι καταλαβαινω ειναι τα δυνατα του σημεια.

Εκτος απο wi-fi μπορει να συνδεθει και με 3g κλπ?

Υπαρχει καπου που μπορω να το δω? Και αν οχι απο που μπορω να το παραγγειλω? Τα μεταφορικά ξερεις ποσο είναι?

 

Ευχαριστώ ξανα

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω μερικά αρνητικά του nook color εγώ.Δεν έχει κάμερα που πολλοί την θέλουν για Skype,δεν έχει hdmi σύνδεση και το βασικότερο για μένα,δεν υπάρχουν ανταλλακτικά αν κάτι σου χαλάσει.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...