Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κανω μια ερωτηση, πηρα ενα 7" κινεζικο κ μαζι εβαλα να μου στειλουν κ μια θηκη πληκτρολογιο σαν ΑΥΤΗΝ.

Υπαρχει τροπος να γραφουμε Ελληνικα απο το πληκτρολογιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γτ δν κοιτας κ το RENA3 εγω με αυτο κολλησα απο την αρχη εχει κ διπυρινο επεξεργαστη κ capacitive οθονη,ειμαι κ στο Herotab MID816 αλλα με resitive οθονη ουτε με σφαιρες οποτε περιμενω μπας κ βγει με οθονη capacitive

 

τωρα που το ειδα κολλησα και γω με το RENA3!! και το mid816 βγαινει με capacitive αλλα πιο ακριβο.

στο RENA3 με χαλαει λιγο η μικροτερη μπαταρια 3200vs4600 και οι 7''. με το δεδομενο οτι θα παρει και αυτο την 2.3 συντομα σχεδον με εχει κερδισει.

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα

Πρίν λίγες μέρες παρήγγειλα αυτό το κινέζικο και το paypal μου τράβηξε 62€. Ισα ισα για να σκοτώνουμε λίγο την ώρα μας, αλλα και λόγω δουλειάς απλά να ρυθμίζω ρουτεράκια για port forward και dyndns. Καλούτσικο φαίνεται για κάποιον που δεν έχει τρελές απαιτησεις. Μου έκανε εντύπωση οτι υποστιρίζει απο οτι λεεί τα 3G module.. θα φανεί όταν το παραλάβω και θα σας πω εντυπώσεις (δεν περιμένω να κάνει τρελά πράγματα :p )

 

Για τα λεφτά του πρέπει να είναι πολύ καλό, αναμένουμε εντυπώσεις - και κυρίως αν παίρνει Ελληνικά και hackerιές για android market greek... ;)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν υποστηριζει ελληνικα. δεν ειδα ακομα tablet με 2.3 και ελληνικα. με προβληματισε παντως εκει που ημουν ετοιμος να παραγγειλω ενα φτηνο epad. αραγε θα εχει extra xρεωσεις στο τελωνειο??

 

Τελικά κατέληξα σε αυτό http://merimobiles.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MERI0546&Click=3723.[/color][/size]

 

 

Επειδη σκεφτομαι να το παρω δωρο σε ατομο που δεν εχει wifi εκεινη εκει η υποδοχη στην μια του πλευρα ειναι utp για ενσυρματο ιντερνετ;

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον οδηγό τον έβαλα σε άλλο thread, ελπίζω να έκανα καλά, αλλιώς πείτε μου να τον κάνω copy εδώ!

 

Το RENA3 είναι όντως απο τους πολύ δυνατούς παίκτες στην αγορά των tablet!

Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Και ενώ ήμουν έτοιμος να παράγγειλω το RENA3 είδα ότι υπάρχει μόνο σε λευκό ψιλόχάλια χρώμα και ξενερωσα! Και το γεγονός ότι έχει μικρή μπαταρία(υποθέτω 2-3ώρες θa βγάζει με wifi). Και τώρα σκέφτομαι το flytouch3,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον οδηγό τον έβαλα σε άλλο thread, ελπίζω να έκανα καλά, αλλιώς πείτε μου να τον κάνω copy εδώ!

 

Το RENA3 είναι όντως απο τους πολύ δυνατούς παίκτες στην αγορά των tablet!

 

Αν δεν σου κάνει κόπο, βάλε μας ένα link για τον οδηγό :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι να το παρω δωρο σε ατομο που δεν εχει wifi εκεινη εκει η υποδοχη στην μια του πλευρα ειναι utp για ενσυρματο ιντερνετ;

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

εχει ενσωματωμένη υποδοχη ethernet. Τελικα παρηγγηλα το flytouch3 8Gb κυριως λογω της μπαταριας του και της υποστηρηξης στο xda και android forums.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα capacitative και resistive; (προφανως κεφαλαιωδης αλλα να μου το εξηγησει καποιος)

 

Επισης ολα οσα ειναι στον οδηγο του φιλου και

εχετε αγορασει εχουν την ελληνικη οπως τα κινητα με android που εχουν πολλες μεσα; Αρα δηλαδη εχουν και ελληνικο πληκτρολογιο;

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οι capacitive έχουν καλύτερη απόκριση γιατί δε χρειάζονται πίεση αλλά δουλεύουν με στατικό ηλεκτρισμό. Κανένα από αυτα τα tablet δεν έχει ελληνικα. Αλλά μπορείς από το market να βρεις ελληνικό πληκτρολόγιο. Τελικά έστειλα ένα mail να αλλάξω το flytouch με το herotab mid 816. Ελπίζω να μου το αλλάξουν. Το flytouch είναι λίγο τεράστιο Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου διαβαζω συχνα σε αυτο το νημα οτι καλυτερο ειναι να μην αγοραζεις ταμπλετες απο ebay γιατι κυκλοφορουν μαιμουδες. Ελπιζω να βοηθησα

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φιλε μου διαβαζω συχνα σε αυτο το νημα οτι καλυτερο ειναι να μην αγοραζεις ταμπλετες απο ebay γιατι κυκλοφορουν μαιμουδες. Ελπιζω να βοηθησα

 

Δεν φταίει το ebay που πάνε και αγοράζουν με 150 ευρώ no-name ταμπλέτες με όνειρο να είναι σαν το ipad2. Άλλο η no-name και άλλο η μαϊμού μιας και δεν πουλάνε κάτι διαφορετικό από αυτό που διαφημίζουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το ebay που πάνε και αγοράζουν με 150 ευρώ no-name ταμπλέτες με όνειρο να είναι σαν το ipad2. Άλλο η no-name και άλλο η μαϊμού μιας και δεν πουλάνε κάτι διαφορετικό από αυτό που διαφημίζουν.

 

Το ξερω οτι οι ταμπλετες ειναι no name και δεν περιμενω ποιοτητα ipad αλλα αναφερομουν κυριως στο γεγονος οτι δεν ειναι ποιοτικες και οτι δεν υπαρχει υποστηριξη μετα

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελικη απόφαση μετα απο παρα πολυ αμφιταλαντευση: Herotab C8 με capacitive screen 7' (επιβαλλεται νομιζω αν και το mid816 εχει πολυ καλη αποκριση οθόνης)
Link to comment
Share on other sites

Τελικη απόφαση μετα απο παρα πολυ αμφιταλαντευση: Herotab C8 με capacitive screen 7' (επιβαλλεται νομιζω αν και το mid816 εχει πολυ καλη αποκριση οθόνης)

απο τα 3 που ασχοληθηκες πηγες μαλλον τελικα στο χειροτερο...μια απλη συγκριση των specs τους τα λεει ολα...εγω εμεινα σταθερος στο flytouch3 (αληθεια link του xda δωσε)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο γρήγορο από το flytouch3 ( τα link υποστηριξης http://androidforums.com/gome-flytouch-tablets/272222-flytouch-3-android-2-2-a.html και http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=966380 ) και με τον ίδιο επεξεργαστή με το 816 τον οποίο μπορείς να κανείς αν θέλεις overclock στα 1.2 αν το κανείς root. Καλύτερο βέβαια το Rena 3 αλλά όχι με μεγάλη διαφορά και υπερτερεί πολύ σε μπαταρία. Οπότε μιας και δε με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια και αφού το rena3 υπάρχει μόνο σε ένα απαίσιο άσπρο χρώμα στο συγκεκριμένο μαγαζί και αν πάρει την gingerbread όπως φημολογείται δεδομένης της capacitive οθόνης σίγουρα δεν υστερεί των άλλων Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

για την ταχυτητα δεν ξερω αλλα ειδα οτι εχει capacitive οποτε ναι εδω ειναι υπερ του...

για το flytouch 3 και εδω http://www.apad.tv/apadforum/forumdisplay.php?18-Technical-Help-for-Superpad-2-Flytouch-3-Android-2.2

για το C8 εδω http://www.slatedroid.com/forum/139-herotab-c8/

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δύο πράγματα με προβληματίζουν. Το περιορισμένο market αν και υποθέτω ότι μπορώ να εγκαταστησω τις εφαρμογές που εχω στο κινητό μου με αντιγραφή στην κάρτα μνήμης και τα ελληνικα είναι ένα θέμα που ελπίζω να λυθεί με το morelocale.

μολις ειδα και αυτο http://www.lightinthebox.com/Othello-Tab---Android-2-2-Capacitive-Touchscreen-7-Inch-Tablet_p178826.html το οποιο ειναι ιδιο με το C8 και υποστηριζει και ελληνικα.

Λοιπον ειδα και αυτο, καινουριο μαλλον http://www.merimobiles.com/SenseV7_1_0_GHz_1024_600_Resolution_7in_Capacitive_p/meri0635.htm

Sense V7, το οποιο εχει πολυ καλή οθονη capacitive 1024*600px και καλυτερη Gpu απο το C8 . Aς παραμεινω στο C8 γιατι και πάλι ειμαι στο οριο να αλλαξω τη παραγγελια!!!

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν υποστηριζει ελληνικα. δεν ειδα ακομα tablet με 2.3 και ελληνικα. με προβληματισε παντως εκει που ημουν ετοιμος να παραγγειλω ενα φτηνο epad. αραγε θα εχει extra xρεωσεις στο τελωνειο??

 

Τελικά κατέληξα σε αυτό http://merimobiles.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MERI0546&Click=3723

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει με το τελωνείο; κανείς με καποια εμπειρία από τελωνείο;

 

πηρα το nook από αμερική και δεν πληρωσα κάτι αλλά είναι και θέμα τύχης το τελωνείο.

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

στη κινεζια που πηρα απο το ebay apad/epad οπως θελετε πειτε το ...δηλαδη το wondermedia 8650 (wm8650) υπαρχει μια ολοκληρη κοινοτητα υποστηριξης εδω (και οχι μονο)

Εγω περασα την Uberoid WM8650 1.3.0 HYBRiD HoneyCombMOD v5 που ανεβαζει πολυ τη tabletα ..πλεον εχει market..πιο γρηγορη αποκριση..ερχεται πακετο με πολλες εφαρμογες ετοιμες εγκατεστημενες κ.α.

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις το morelocate η το morelocαte 2 σε κινεζικο tablet που εχει αγγλικα αν παιρνει ελληνικα??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια... γεια...! Εγώ είδα ένα σχετικά φρέσκο από ότι μπορω να καταλάβω http://www.androidtablets.net/forum/samsung-based/16759-dropad-a8x.html . Έχει και ελληνικά! Android 2.2 κ.λ.π.

Μοιάζει καλό σύμφωνα με τα specs και βλέπω να έχει γενικά καλές κριτικές. Ποιά είναι η δική σας γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια... γεια...! Εγώ είδα ένα σχετικά φρέσκο από ότι μπορω να καταλάβω http://www.androidtablets.net/forum/samsung-based/16759-dropad-a8x.html . Έχει και ελληνικά! Android 2.2 κ.λ.π.

Μοιάζει καλό σύμφωνα με τα specs και βλέπω να έχει γενικά καλές κριτικές. Ποιά είναι η δική σας γνώμη?

Είναι πολύ καλό. Σχεδόν ίδιο με το heropad C8-Dropad A8 με Bluetooth GPS λίγο υποδιαίστερο επεξεργαστή Samsung (110 αντί 210) metal case και 8gb μνήμη και περίπου 30$πιο ακριβό από τα προηγούμενα. Αν και από τα πιο όμορφα το κορυφαίο παραμένει το herotab mid 816R2 στο οποίο ήδη ετοιμάζεται custom Rom Honeycamp και 10$πιο ακριβό από το Α8x.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...