Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα APAD και θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα..

Κατααρχάς αξίζει να το αγοράσω? ( 170-200 ευρώ)..

Σήμα για κινητό μπορεί να πιάσει άμα έχεις ένα άλλο κινητό συνδεδεμένο με usb η ξέρω εγώ κάτι?

 

Το βρίσκω εδώ και εδώ.. Από αυτά τα δύο πιό να διαλέξω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα APAD και θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα..

Κατααρχάς αξίζει να το αγοράσω? ( 170-200 ευρώ)..

Σήμα για κινητό μπορεί να πιάσει άμα έχεις ένα άλλο κινητό συνδεδεμένο με usb η ξέρω εγώ κάτι?

 

Η προσωπική μου άποψη: Μακριά!!

 

Αγόρασα ένα apad τον αύγουστο και την έπαθα. Αν κάνεις τον κόπο να δείς τι έχω γράψει λίγα μηνύματα παραπάνω:

 

Τώρα για την ταμπλέτα, γενικά έχω μια κακή άποψη για όλα τα a-pad, e-pad, i-ped ή όπως αλλιώς λέγονται, γιατί έχουν το εξής κακό. Αν κάτι πάει στραβά καθώς περνάς ένα νέο firmware, η ταμπλέτα αχρηστεύεται εντελώς (bricked αν θές να ψάξεις στο google) και είναι αδύνατο να φτιαχτεί. Οι τύποι στο MP4nation άρχισαν να πουλάνε a-pad με rockchip RK2808 και άρχισαν να χαλάνε το ένα μετά το άλλο για αυτό και σταμάτησαν να τα πουλάνε και το αποκάλεσαν ως: "a-pad fiasco". Αντίθετα αν πάρεις μια καλύτερη συσκευή (π.χ. το Α81G που έχω (μην πυροβολείτε, αυτή τη συσκευή έχω, για αυτό μιλάω συνέχεια για αυτή)), όπως και να περάσεις το firmware, δεν γίνεται να την αχρηστεύσεις. Ενας τύπος πρόσφατα, πέρναγε το firmware χωρίς να έχει συνδεδεμένη την μπαταρία, μόνο με τον φορτιστή και κόπηκε το ρεύμα. Και ναί κατάφερε να το επαναφέρει και δουλεύει μια χαρα.

 

Όπως κατάλαβες το δικό μου είχε αυτή τη μοίρα.

Επίσης το 1Ghz που λένε στον επεξεργαστή, είναι 700Mhz ο κανονικός επεξεργαστής + 300Mhz o συνεπεξεργαστής.

 

Για άλλη μια φορά (ναι έχω γίνει βαρετός το ξέρω) θα σου πρότεινα αυτό το tablet:

 

Έχει μια version με resistive οθόνη στα 200$ (εσύ μέχρι 200e είπες οπότε είσαι καλυμμένος):

 

A81G - Resistive screen

 

Και μία με capacitive, που έχει 60$ παραπάνω, αλλά κατά τη γνώμη μου τα αξίζει τα λεφτά της:

 

A81G - Capacitive screen

 

Είναι πολύ καλό και εκτός του ότι έχει διάφορα features που θα τα βρείς πολύ χρήσιμα (όπως GPS, δυνατότητα να συνδέσεις 3G stick), έχει android 2.2 (με flash support) και οθόνη πολύ πιο responsive από το apad.

 

Αν κάνεις τον κόπο και κοιτάξεις πιο πάνω, θα δείς και το link που έχω δώσει για ένα review που έχω γράψει, καθώς και links για άλλα reviews.

 

Αν πάντως καταλήξεις οτι θέλεις να αγοράσεις apad, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ενα με τον επεξεργαστή rockchip γιατί οι ARM και οι VIA που έχουν τα άλλα είναι για τα σκουπίδια..

Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Το accelerometer με την capacitive οθόνη δεν έχουν απολύτως καμία σχέση. Πιστεύω οτι δεν έχει capacitive οθόνη, αλλιώς θα το διαφήμιζαν σίγουρα.

 

Edit: Μετά απο αρκετό ψάξιμο δεν βρήκα τίποτα που να μιλάει για capacitive οθόνη.

Αν ενδιαφέρεσαι για capacitive, γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά σε αυτό (Το οποίο έχει και flash);

 

Γενικά νομίζω οτι μπορείς να βρείς και καλύτερες επιλογές αν ψάξεις καλύτερα...!

 

Δέν αναφέρω πουθενά ότι έχει σχέση:p

Κατα τ'άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Αυτό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

δειτε και αυτο με ελληνικο μενου flash 10.1,android 2.2

 

Κινέζικο είναι αυτό?

Ξέρει κανείς αν και πότε θα έρθει Ελλάδα το Htc Flyer?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρει κανείς αν και πότε θα έρθει Ελλάδα το Htc Flyer?

 

Ότι θα έρθει θα έρθει... προς το καλοκαιράκι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το notion ink Adam σε τι τιμές παίζει?

Φαίνεται τέλειο σε χαρακτηριστικά και θα πάρει honeycomp.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Το notion ink Adam σε τι τιμές παίζει?

Φαίνεται τέλειο σε χαρακτηριστικά και θα πάρει honeycomp.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

Εδω λεει 327$ εως 800$. http://gizmodo.com/#!5471559/notion-ink-adam-tablet-caught-on-video-specs-finalized

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους (sos) εχω το A81G και θελω να βαλω USB 3G dongles και θα ηθελα να μου πειτε καποια απο αυτα που Υποστηρίζει
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους (sos) εχω το A81G και θελω να βαλω USB 3G dongles και θα ηθελα να μου πειτε καποια απο αυτα που Υποστηρίζει

 

Πρόχειρα βρήκα αυτό:

Huawei E1750

και αυτό:

Huawei E1550

Edited by Vinzenzo
Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

έχουμε κανένα νέο για το ZTE V9 ποτέ θα πάρει αναβάθμιση?
Link to comment
Share on other sites

κανα κινεζικο φθηνο fullαριστο με capacitive παιζει ;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

κανα κινεζικο φθηνο fullαριστο με capacitive παιζει ;

 

Τα πιο φθηνά που βρήκα χρησιμοποιούν τον επεξεργαστή RK2818 στα 600ΜΗΖ (αρκετά αργό δηλαδή) και είναι αυτό στα 180$:

Click - 1

και αυτό στα 195$:

Click - 2

Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Παρρειγγειλα ενα ταμπλετ μαρκας mid και κανει 80 ευρω+20 μεταφορικα.Εχει 2.1 android και λεει οτι εχει οθονη αφης υψηλης ευαισθησιας.Τι σημαινει αυτο οτι εχει capacitive οθονη αφης?Επισης με την εκδοση 2.1 android θα παιζει τα βιντεο στο youtube?Σε αλλες σελιδες θα παιζει βιντεο?Επισης εχει via vt8505 arm926 αναλυση 800*480 και spec true 256 ΜΒ μνημης.Τι λετε θα ειναι καλο η θα κολλαει?Θα παιρνει εφαρμογες οπως το angry birds?Επισης θα παιρνει usb στικακι κοσμοτε,βοντα,γουιντ,κιου τελεκομ για ιντερνετ?Ευχαριστω πολυ.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά δε θα παίζει Angry Birds και τέτοιου είδους βαριά παιχνίδια. Και η οθόνη του είναι resistive σίγουρα. Μπορείς να το χρησιμοποιείς για ebook reader και για μια εισαγωγή στο android, αλλά μην περιμένεις περισσότερα... youtube μπορεί να παίζει μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής, αλλά δε θα παίζει σελίδες με flash. Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά με επεξεργαστή arm, τα βλέπω να τα κλαίς τα λεφτά σου... (και μεγάλη προσοχή με την φόρτιση μη το κάνεις bricked).
Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά με επεξεργαστή arm, τα βλέπω να τα κλαίς τα λεφτά σου... (και μεγάλη προσοχή με την φόρτιση μη το κάνεις bricked).

 

Τι εννοεις bricked?

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Bricked λέγεται μια ηλεκτρονική συσκευή όταν για κάποιο λόγο (πχ πειράξαμε το software) πάθει κάτι και μετά δεν μπορεί να λειτουργήσει καθόλου και ούτε καν να ενεργοποιηθεί :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχουμε κανένα νεώτερο για αναβάθμιση στο ταμπλετ V9 απο Κοσμοτε?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα απέκτησα σε πολύ καλή τιμή ένα http://gadgetmix.com/mids/zenithink-zt-180-ipad-clone-running-android/ για να δοκιμάσω αν μου ταιριάζει γενικά ενα tablet στην καθημερινότητα μου. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μια βάση αυτοκινήτου για 10ιντσο tablet?Εχω ψάξει παντού αλλά δεν έχω βρεί τιποτα απο Ελληνικά καταστήματα.
http://www.throgswarhammer.com Η κοινότητα του warhammer fantasy.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελπίζω η ερώτησή μου να μπορεί να φιλοξενηθεί εδώ, γιατί είναι ελαφρώς... εξωτική και δεν ήξερα πού να την γράψω.

 

Λοιπόν, αγόρασα το smartbook Toshiba AC100 με Android (Froyo μετά από πρόσφατη αναβάθμιση) και σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο. Για τη δουλειά που το θέλω (δουλειά στο δρόμο) είναι ικανοποιητικό. Είναι ελαφρύ, συνδέεται γρήγορα (δέχεται κάρτα SIM), έχει καταπληκτικό πληκτρολόγιο, καλή οθόνη και ικανοποιητική αυτονομία (καμία σχέση βέβαια με τις 8 ώρες που αναφέρονταν σε κάποια δελτία τυπου της Toshiba). Έχω, όμως, ένα σημαντικό (για μένα) πρόβλημα: δεν έχω βρει τρόπο να βάζω τόνους σε ελληνικά κείμενα και επειδή, όπως σας είπα, το χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου, δεν μπορώ να στέλνω e-mail ή άλλα έγγραφα που δεν είναι σωστά.

 

Σε ένα άλλο forum είδα ότι και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα, αλλά λύση δεν έχει βρει.

 

Μήπως μπορεί κάποιος από εσάς να βοηθήσει; Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η ερώτησή μου να μπορεί να φιλοξενηθεί εδώ, γιατί είναι ελαφρώς... εξωτική και δεν ήξερα πού να την γράψω.

 

Λοιπόν, αγόρασα το smartbook Toshiba AC100 με Android (Froyo μετά από πρόσφατη αναβάθμιση) και σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο. Για τη δουλειά που το θέλω (δουλειά στο δρόμο) είναι ικανοποιητικό. Είναι ελαφρύ, συνδέεται γρήγορα (δέχεται κάρτα SIM), έχει καταπληκτικό πληκτρολόγιο, καλή οθόνη και ικανοποιητική αυτονομία (καμία σχέση βέβαια με τις 8 ώρες που αναφέρονταν σε κάποια δελτία τυπου της Toshiba). Έχω, όμως, ένα σημαντικό (για μένα) πρόβλημα: δεν έχω βρει τρόπο να βάζω τόνους σε ελληνικά κείμενα και επειδή, όπως σας είπα, το χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου, δεν μπορώ να στέλνω e-mail ή άλλα έγγραφα που δεν είναι σωστά.

 

Σε ένα άλλο forum είδα ότι και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα, αλλά λύση δεν έχει βρει.

 

Μήπως μπορεί κάποιος από εσάς να βοηθήσει; Καμιά ιδέα;

 

Απλά κατεβάζεις keyboard από το Market. Προτείνω το Multiling που έχει και ελληνικά αλλά και υποστηρίζει themes

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...