Jump to content

Σχόλιο: Android market, μια αγορά γεμάτη δυνατότητες


PropheT
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/news/androidrobot.gif[/imgalign]Σήμερα, κάθε πλατφόρμα για smartphones που... σέβεται τον εαυτό της, έχει ένα είδος ηλεκτρονικού καταστήματος από όπου οι χρήστες μπορούν να προμηθευτούν εύκολα και γρήγορα, δωρεάν ή με χαμηλό κόστος διάφορες εφαρμογές και παιχνίδια. Η απλότητα των καταστημάτων αυτών καθώς και ο τεράστιος αριθμός χρηστών που τα χρησιμοποιεί δίνει την δυνατότητα σε πολλούς επίδοξους προγραμματιστές να δημιουργήσουν και να προωθήσουν τις εφαρμογές τους, χωρίς να «μπλέξουν» με διάφορα προβλήματα, όπως η διαφήμιση και η προώθηση του προϊόντος τους. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα, τα έσοδα που εισπράττουν είναι αρκετά για να συντηρήσουν ακόμα και μια ολόκληρη οικογένεια!

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η εφαρμογή Advanced Task Manager (ATM). Δημιούργημα του κ. Arron La, το ATM έκανε το ντεμπούτο του στην αγορά του Android τον Φλεβάρη του 2009, με κόστος 1 δολάριο. Αρχικά, τα έσοδα από την εφαρμογή κυμαίνονταν στα 500 δολάρια το μήνα, κυρίως επειδή δούλευε μόνο σε συσκευές που έδιναν στους χρήστες τους δικαιώματα root. Μέσα σε τέσσερις μήνες, ο κ. La κατάφερε να προσπεράσει αυτόν τον περιορισμό, αυξάνοντας δραματικά τις μηνιαίες πωλήσεις, οι οποίες έφτασαν τα 1.900 δολάρια το μήνα.

 

O La όμως δεν σταμάτησε εκεί: τον Νοέμβριο του 2009 δημιούργησε μια ειδική έκδοση της εφαρμογής του, η οποία ήταν δωρεάν αλλά υποστηριζόταν από διαφημίσεις. Η απήχησή της ήταν τόσο μεγάλη, που πλέον το 60% των εσόδων από το ΑΤΜ προέρχεται από αυτήν κάτι που οδήγησε στο να εισπράξει ο La τον Ιούλιο του 2010 9.400 δολάρια και τον Αύγουστο... 10.600 δολάρια.

 

Από τα παραπάνω νούμερα, καταλαβαίνει κανείς ότι οι δυνατότητες του Android Market είναι τρομακτικά μεγάλες. Σε μια αγορά με 200 χιλιάδες νέες ενεργοποιήσεις συσκευών καθημερινά, αρκεί μια καλή ιδέα και μια εύχρηστη υλοποίηση, σε συνδυασμό με μια μικρή... δόση τύχης, για να εξασφαλίσει κάποιος τα απαραίτητα και γιατί όχι, ακόμα περισσότερα

 

Φυσικά, όπως τονίζει και ο La, το Android Market δεν είναι τέλειο. Ο τρόπος πληρωμής και η market εφαρμογή που είναι διαθέσιμη στις συσκευές ίσα ίσα που κάνουν την δουλειά τους, ενώ υπάρχει πάντα και το θέμα της πειρατείας. H Google όμως ασχολείται συνεχώς με αυτά τα προβλήματα και έχει ανακοινώσει λύσεις που υπόσχονται ένα ακόμα καλύτερο μέλλον.

 

Δυστυχώς εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα πώλησης εφαρμογών μέσω του Android Market. Ευτυχώς όμως οι δωρεάν εφαρμογές επιτρέπονται, οπότε μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τις διαφημίσεις, που όπως είδαμε δεν τα πάνε καθόλου άσχημα, ειδικά αν οι εφαρμογές μας χρησιμοποιούνται συχνά από τους χρήστες.

 

Αν λοιπόν ασχολείστε με τον προγραμματισμό και ψάχνετε τρόπους να το εκμεταλλευτείτε, μην διστάζετε. Μπορεί να μην γίνετε πλούσιοι σε ένα βράδυ, αλλά δύσκολα θα... το μετανιώσετε!

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φάση αυτό βασικά...να ήξερα προγραμματισμό καλά θα ήταν...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 9 χώρες μπορούν να πουλήσουν εφαρμογές, και μόνο 14 μπορούν να αγοράσουν.

Οι Ελλάδα πουθενά ανάμεσα σε αυτές.

Ουσιαστικά σήμερα όποιος έχει android και είναι στην Ελλάδα, απλά δεν μπορεί να αγοράσει τίποτα.

Μόνο να κατεβάσει κάποιες σχετικά απλές εφαρμογές που είναι free.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το άσχετο της υπόθεσης.

Πουλάνε κινητά που ένα από τα μεγαλύτερα ατού τους είναι η πληθώρα εφαρμογών και δεν μπορείς να τις αγοράσεις.

Δεν ξέρω τι φταίει και ποιος είναι ο λόγος που δεν μπορούμε να αγοράσουμε αλλά το θεωρώ εξωφρενικό.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 9 χώρες μπορούν να πουλήσουν εφαρμογές, και μόνο 14 μπορούν να αγοράσουν.

Οι Ελλάδα πουθενά ανάμεσα σε αυτές.

Ουσιαστικά σήμερα όποιος έχει android και είναι στην Ελλάδα, απλά δεν μπορεί να αγοράσει τίποτα.

Μόνο να κατεβάσει κάποιες σχετικά απλές εφαρμογές που είναι free.

Μπορεις να αγορασεις εφαρμογες απο Ελλαδα κανονικα μεσω android κατεβαζοντας απλα μια εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το θεμα ειναι νομικο. Για να μπορει η Google να σου πουλησει μια εφαρμογη, πρεπει να εχει στημενη μια εταιρεια κ να πληρωνει το αναλογο ΦΠΑ. Δεν ξερω αν η Apple πληρωνει ΦΠΑ, μαλλον ειναι φοροδιαφυγη. Γιατι οταν μια αγοροπωλησια γινεται εντος Ελλαδος, ασχετα αν το προιον σου ερχεται απο αμερικη κτλ, εισαι υποχρεωμενος να το δηλωσεις κ να πληρωσεις τους αναλογους φορους. Μπορει κ να κανω λαθος, δεν ειμαι σιγουρος
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αγορασεις εφαρμογες απο Ελλαδα κανονικα μεσω android κατεβαζοντας απλα μια εφαρμογη.

 

Ποια ακριβως εφαρμογη?

Ετσι και αλλιως αν κανεις λογαριασμο απλα πατας χωρα αλλα και σου εχει ολες τις εφαρμογες ετοιμες ωραιες ωραιες!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 9 χώρες μπορούν να πουλήσουν εφαρμογές, και μόνο 14 μπορούν να αγοράσουν.

Οι Ελλάδα πουθενά ανάμεσα σε αυτές.

Ουσιαστικά σήμερα όποιος έχει android και είναι στην Ελλάδα, απλά δεν μπορεί να αγοράσει τίποτα.

Μόνο να κατεβάσει κάποιες σχετικά απλές εφαρμογές που είναι free.

 

λαθος φιλε μου. Απο ολες τις εφαρμογες που εχω στο τηλεφωνο μου (καμια 60ρια) 3-4 ειναι "αγορασμενες" (θα ηταν αν μπορουσα να τις αγορασω:p) ολες οι αλλες ,και πιο απαραιτητες ειναι δωρεαν, ακολουθουμενες βεβαια με τα (απαραιτητα) διαφημιστικα bannerακια. Εξαιρουνται βεβαια τα παιχνιδια που υποθετω δεν τα θεωρει κανεις απαραιτητο στοιχειο ενος smartphone αλλα μια επιπλεον δυνατοτητα. Αυτο που πρεπει ομως να τονισω ειναι οτι πλεον θεωρω οτι εχει καθυστερησει αρκετα το ανοιγμα του android market σε περισσοτερες χωρες, οπως η Ελλαδα. Ενταξει περσυ, αλλα φετος με τοσα android κινητα στην αγορα δεν δικαιολογειται.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά. Λες και είναι η πρώτη φορά που μας αφήνουν στην απ'έξω. Πόσες ιστοσελίδες/υπηρεσίες/προϊόντα δεν λειτουργούν εδώ ή σε άλλες χώρες, πολύ απλά γιατί η εταιρεία δεν θέλει να αγοράσει τα σχετικά δικαιώματα;

 

Τραγικό παράδειγμα: είμαι paid χρήστης του Last.fm. Μέχρι πρόσφατα, η επίσημη εφαρμογή του Last.fm δεν υπήρχε για Ελλάδα. Πριν λίγο καιρό, έγινε διαθέσιμη και για Ελλάδα, αλλά με περιορισμένες δυνατότητες (ή και καθόλου) ράδιο. Έτσι, ενώ πλήρωνα για να έχω το personalized radio μου (στο Αμέρικα είναι τζάμπα, αλλά tespa), στο κινητό δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω.

 

Ευτυχώς κυκλοφορεί και ξεκλείδωτο apk...

 

Όσον αφορά το market αυτό καθαυτό, το θεωρώ γελοίο που το Google (με τόσα λεφτά, κονέ και ανθρώπινο δυναμικό που έχει) δεν το έχει ανοίξει ακόμα για ΟΛΕΣ τις χώρες (δίνοντας έτσι την δυνατότητα και σε άλλους developers να εργαστούν πάνω σε αυτό). Δεν ξέρω αν πρέπει να πληρώνει φόρους, δεν ξέρω αν χρειάζεται άδεια, είναι το Google όμως και μπορεί να τα κάνει πανεύκολα όλα αυτά. Τέλος. Είναι απλώς "κολλήματα" και μιζέριες των εταιρειών τεχνολογίας.

 

Τώρα, όσον αφορά τις paid (και μη) εφαρμογές, πολύ φοβάμαι πως θα γεμίσουμε με πολύ "μπάζο". Αυτό έχει τα καλά του, έχει και τα κακά του. Ας ελπίσουμε μόνο πως ο κόσμος θα έχει καλό κριτήριο για το που δίνει τα λεφτά του. Και βασικό: οι developers να ασχολούνται σοβαρά με το support της εφαρμογής τους. Αγόρασα πριν λίγες μέρες ένα home launcher (τον SlideScreen Pro) και παρουσιάζει κάποια προβλήματα με τα ελληνικά. Ζήτησα λοιπόν από τον developer (που δείχνει σοβαρή εταιρεία) να μου απαντήσει αν υπάρχει περίπτωση να υποστηρίξει 100% ελληνικά στο κοντινό μέλλον, αλλιώς να μου δώσει refund. Καμία απάντηση, εδώ και τόσες μέρες. Καμία σοβαρότητα, απλώς αρπαχτή.

 

Α και για όσους ψάχνουν για paid σε Android, 3 λύσεις: root, Slideme ή εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής (αν υποστηρίζονται από τον developer. Paypal κτλ. Σας στέλνουν το apk ή κάποιο serial).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το άσχετο της υπόθεσης.

Πουλάνε κινητά που ένα από τα μεγαλύτερα ατού τους είναι η πληθώρα εφαρμογών και δεν μπορείς να τις αγοράσεις.

Δεν ξέρω τι φταίει και ποιος είναι ο λόγος που δεν μπορούμε να αγοράσουμε αλλά το θεωρώ εξωφρενικό.

Απλα, ειναι μια καλη δικαιολογια για να τις βρισκεις....σπασμενες.

Οι χρηστες android στην Ελλαδα, δεν στερουνται καμια απολυτως εφαρμογη, ενω, αν θελουν μπορουν τις εχουν ολες εντελως δωρεαν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά. Λες και είναι η πρώτη φορά που μας αφήνουν στην απ'έξω. Πόσες ιστοσελίδες/υπηρεσίες/προϊόντα δεν λειτουργούν εδώ ή σε άλλες χώρες, πολύ απλά γιατί η εταιρεία δεν θέλει να αγοράσει τα σχετικά δικαιώματα;

 

Αυτό που λες θα είχε νόημα αν ήταν μόνο η Ελλάδα εκτός.

Αλλά όπως λέω πιο πάνω μόνο 14 χώρες μπορούν να αγοράσουν, και μόνο 9 να πουλήσουν εφαρμογές.

Χώρες όπως ο Καναδάς , η Αυστραλία π.χ, χώρες τεράστιες δηλαδή, δεν μπορεί εκεί να γίνει κάποιος developer.

Απλά παράξενο...

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύουμε πράγματα.

Μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι από οποιαδήποτε χώρα της ένωσης.

Το να δεις ή να ακούσεις όμως κάτι περιέχει την αμερικανιά για τα πνευματικά δικαιώματα που δεν είναι ίδια σε κάθε χώρα. ΠΧ Δεν μπορείς να γραφτείς συνδρομητής σε κάποιο δορυφορικό πρόγραμμα άλλης χώρας νόμιμα και να βλέπεις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύουμε πράγματα.

Μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι από οποιαδήποτε χώρα της ένωσης.

Το να δεις ή να ακούσεις όμως κάτι περιέχει την αμερικανιά για τα πνευματικά δικαιώματα που δεν είναι ίδια σε κάθε χώρα. ΠΧ Δεν μπορείς να γραφτείς συνδρομητής σε κάποιο δορυφορικό πρόγραμμα άλλης χώρας νόμιμα και να βλέπεις ταινίες.

 

μα πως να αγορασεις? ακομα και οταν βαζω το market enabler και βλεπω τις paid apps οταν παταω να τις αγορασω μου ζηταει καρτα χωρις δυνατοτητα επιλογης Ελλαδα σαν χωρα. Ειναι τεχνικο το προβλημα. Οσο για τους φορους κι αυτα νομιζω οτι ειναι απλο να ισχυσει οτι και για το apple store. που ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες θα είχε νόημα αν ήταν μόνο η Ελλάδα εκτός.

Αλλά όπως λέω πιο πάνω μόνο 14 χώρες μπορούν να αγοράσουν, και μόνο 9 να πουλήσουν εφαρμογές.

Χώρες όπως ο Καναδάς , η Αυστραλία π.χ, χώρες τεράστιες δηλαδή, δεν μπορεί εκεί να γίνει κάποιος developer.

Απλά παράξενο...

 

Για αυτό και είπα "ή σε άλλες χώρες" ;).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φάση αυτό βασικά...να ήξερα προγραμματισμό καλά θα ήταν...

 

δεν χρειάζεται να ξέρεις προγραμματισμό πλεον... σύντομα θα ανοίξει στο κοινό το android inventor.. είναι σε beta τωρα.. δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να γεμίσει το Marketplace με πλήθος εφαρμογών.. και το App Store της Apple έχει πρακτικά απεριόριστες, αλλά δεν είναι όλες χρήσιμες-λειτουργικές.

 

Από την άλλη, ειδικά για την Ελλάδα, νομίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφία θα βασιστεί στα free apps, οπότε εφαρμογές που δεν απαιτούν μόνο προγραμματισμό, αλλά και περιεχόμενο που θα διατίθεται από τρίτους, μάλλον θα έρθουν αργότερα.. εκτός αν αυτοί που διαθέτουν το περιεχόμενο επιλέξουν να διαθέτουν την εφαρμογή δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δε "στερουμαι" καμμια εφαρμογη...Οταν θελω σωνει και καλα καποια paid εφαρμογη την "αγοραζω"...

Αλλα και οι free μια χαρα σου κανουν τη δουλεια...Και δεν ειναι "απλες",αλλα επιπεδου εφαρμογων του iphoneOS...Εκτος και αν καποιος θεωρει τις εφαρμογες του iphone "απλες"...;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα πώλησης εφαρμογών μέσω του Android Market.

 

Ισχύει αυτό τελικά; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

μα πως να αγορασεις? ακομα και οταν βαζω το market enabler και βλεπω τις paid apps οταν παταω να τις αγορασω μου ζηταει καρτα χωρις δυνατοτητα επιλογης Ελλαδα σαν χωρα. Ειναι τεχνικο το προβλημα. Οσο για τους φορους κι αυτα νομιζω οτι ειναι απλο να ισχυσει οτι και για το apple store. που ειναι το προβλημα?

 

Μπορείς όμως να πάς στο http://checkout.google.com, να βάλεις την κάρτα σου και μετά να τη χρησιμοποιήσεις κανονικά και στο market ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σιγουρα απο πληθος εφαρμογων το android πιστευω δεν υστερει ομως θεωρω οτι χρειαζεται λιγο μεγαλυτερη ποιοτητα εφαρμογων....:)

πραγματι εχει πολλες δυνατοτητες ακομη το android market!!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Xαιρεται παιδες.

Επειδη μεσα στην βδομαδα θα παρω το HTC Wildfire (πρώτη μου επαφή με android), ηθελα να ρωτησω, εφαρμογες free οπως αυτες που βρισκονται εδω για παράδειγμα: http://www.android.com/market/#app=com.wordreference

θα μπορώ να τις κατεβαζω ανεξαρτητα απο το εαν η Ελλαδα συμπεριλαμβανεται στο android market ή οχι?

 

Εφαρμογες τυπου Shazam, WordReference.com dictionaries, Currency, UltraChron Stopwatch Lite, Epicurious Recipe App, IMDb Movies & TV, διαφορα games, κλπ κλπ ειναι αξιολογες και κατα καποιο τροπο χρηστικες.

 

Απλα, ειναι μια καλη δικαιολογια για να τις βρισκεις....σπασμενες.

Οι χρηστες android στην Ελλαδα, δεν στερουνται καμια απολυτως εφαρμογη, ενω, αν θελουν μπορουν τις εχουν ολες εντελως δωρεαν.

Με ποιο τρόπο? (...εστω και με pm....)

Edited by Gallardo
http://www.tuningnews.net/news/041206a/TN_hamann-gallardo-01.JPG
Link to comment
Share on other sites

Xαιρεται παιδες.

Επειδη μεσα στην βδομαδα θα παρω το HTC Wildfire (πρώτη μου επαφή με android), ηθελα να ρωτησω, εφαρμογες free οπως αυτες που βρισκονται εδω για παράδειγμα: http://www.android.com/market/#app=com.wordreference

θα μπορώ να τις κατεβαζω ανεξαρτητα απο το εαν η Ελλαδα συμπεριλαμβανεται στο android market ή οχι?

 

Εφαρμογες τυπου Shazam, WordReference.com dictionaries, Currency, UltraChron Stopwatch Lite, Epicurious Recipe App, IMDb Movies & TV, διαφορα games, κλπ κλπ ειναι αξιολογες και κατα καποιο τροπο χρηστικες.

 

 

Με ποιο τρόπο? (...εστω και με pm....)

 

Συζητήσεις για "σπασμένες" εφαρμογές απαγορεύονται ;).

 

Στην Ελλάδα είναι επισήμως διαθέσιμες από την Google μόνο οι δωρεάν εφαρμογές. Η Ελλάδα έχει πρόσβαση στο Market, αλλά μόνο στις δωρεάν και μόνο σε αυτές που δεν έχουν κάποιο γεωγραφικό περιορισμό (για παράδειγμα, υπάρχουν apps που είναι δωρεάν αλλά απευθύνονται σε χρήστες από τις ΗΠΑ, οπότε εδώ δεν εμφανίζονται).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μήνες περίπου είμαι κάτοχος συσκευής με android. Στην αρχή ήμουνα λιγάκι διστακτικός στο να αγοράσω μια τέτοια συσκευή, αλλά τώρα έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, καθώς μπορείς να βρείς "άπειρες" εφαρμογές. Οι περισσότερες είναι δωρεάν και η αλήθεια είναι πως υπάρχουν αρκετές που μπορούν να καλύψουν και τον πιο απαιτητικό χρήστη. Μην ξεχνάμε ότι για να αποκτήσεις ένα smartphone με android για να γνωρίσεις αυτό το επιτυχημένο έως τώρα λειτουργικό, δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία, οι συσκευές αυτές ξεκινάνε από φυσιολογικές τιμές. Edited by Nagata

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω τώρα να βλέπουμε και τις επί πληρωμή εφαρμογές.

και κάποιος είχε πει ότι θα κάνει συμφωνία με το paypal έτσι ώστε

να ανοίξει η αγορά σε όλες τις χώρες.

επίσης είναι χαζομάρα που ενώ μέσο κάποιας άλλης εφαρμογής

έχεις την δυνατότητα να δεις τις επί πληρωμή εφαρμογές, όταν γράφεις

κάποιο διάσιμο παιχνίδι δεν στο βγάζει.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...