Jump to content

Προβλημα με θυρες USB


KnightRider1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενας φιλος μου πηρε υπολογιστη πριν 1 χρονο περιπου και το προβλημα ειναι οτι πολλες φορες οταν παει να συνδεσει σε οποιαδηποτε θυρα ενα στικακι το διαβαζει και το εμφανιζει 'εξωτερικος σκληρος' στο 'Ο υπολογιστης μου' αλλα μετα ξαφνικα εξαφανιζεται σαν να το εβγαλε και μετα παλι του ξαναεμφανιζεται το εικονιδιο που λεει εξωτερικος και μετα κολλαει τελειως και δεν μπορει να μπει στα αρχεια το ξαναβαζει μετα αλλα παλι το ιδιο, δοκιμασαμε να το κανουμε φορματ 2 φορες αλλα παλι τα ιδια και οταν βαζει την ασυρματη κεραια μπαινει για λιγο ιντερνετ αλλα μετα του βγαζει το κιτρινο εικονιδιο και οταν το παταει του βγαζει κλεισιμο προγραμματος. Τι μπορει να φταιει ?

 

Στα BIOS ειναι ενεργοποιημενα τα USB Legacy support και USB controller 2.0 και εχουμε δοκιμασει 4 διαφορετικα στικακια αλλα κανει το ιδιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν έχω απάντηση, φίλε KnightRider1, αλλά έχω κι εγώ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.

 

Desktop, παλιό, με XP home.

Πριν κανένα τρίμηνο άρχισε να μην λειτουργούν σωστά τα card reader που έχω για τις CF κάρτες. 3 τον αριθμό, μια δούλευαν, μια όχι. Ή παίρνω το μήνυμα "USB not recognised" "has malfunctioned" κλπ. Ή συνδέεται, το βλέπει και μετά κολλάει το σύστημα και πρέπει να το αποσυνδέσω για να ξεκολλήσει.

Τα card reader δουλεύουν κανονικότατα στο netbook μου, επίσης XP home.

Σε 2 άλλα pc στο ένα δουλεύουν στο άλλο πότε δουλεύουν πότε όχι. :wacko:

Το πιο κουλό; Με προσπάθεια μεταξύ κολλημάτων κατέβασα κάποιες φωτογραφίες από την CF σε ένα σκληρό δίσκο. Τις έβλεπα κανονικά τις φωτογραφίες και τις έκανα και catalog στο Adobe Lightroom και τις επεξεργάστηκα.

Όταν πήγα να δείξω τις φωτογραφίες με τον σκληρό σε άλλο pc, μου λέει ότι το φόλντερ είναι corrupted!!! Δεν το ανοίγει καθόλου και αν πάς τον κέρσορα πάνω σου λέει "folder is empty"!!!

 

Τέλος πάντων, άσε τα card reader...

Το ίδιο έπαθα και με το wifi stick. Δεν ήθελε να το δει με τίποτα, το δοκίμασα 50 φορές, άλλοτε δεν το έβλεπε "not recognised", άλλοτε εγκαθιστούσε drivers και μετά το έβλεπε σαν usb 1.0, με παλάβωσε. Τελικά, μετά από ένα restart με το στικ κοτσαρισμένο επάνω, το είδε και δούλεψαν όλα κανονικά.

 

Όμως, το τελευταίο χτύπημα ήταν πριν μια βδομάδα όταν το pc αποφάσισε ότι δεν θέλει πλέον να δει τον σκληρό δίσκο που παίρνω backup!!! Έναν maxtor 1TB.

Μέχρι την προηγούμενη μέρα όλα καλά, έγραφα, διαβαζα -μετά τίποτα.

Ακόμα και το restart με τον δίσκο κοτσαρισμένο επάνω δεν δούλεψε, είχα κολλήσει για ώρα στη οθόνη με την μπαρα που λέει windows και δεν προχωρούσε η εκκίνηση.

 

Δεν μεσολάβησε τίποτα περίεργο από την μια μέρα στην άλλη, δεν μπήκα καν στο ίντερνετ.

 

Έναν άλλον σκληρό WD που έχω τον βλέπει μια χαρά.

 

Ο κομπιουτεράς φίλος μου, λέει ότι αν δεν είναι το antivirus, μόνο φορμάτ στο pc θα μου λύσει το πρόβλημα μια και καλή.

 

Τι να κάνω;

 

Έχω δοκιμάσει να βγάλω το pc από την πρίζα, έχω δοκιμάσει και τις 6 USB θύρες που έχει μπρος και πίσω, με διαφορετικά καλώδια. Δεν έχω πειράξει τους drivers (δεν ξέρω να το κάνω) αλλά το περιστατικό με το wifi stick μου λέει ότι δεν φταίνε οι drivers...

 

Πάω για φορμάτ?

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου πηρε υπολογιστη πριν 1 χρονο περιπου και το προβλημα ειναι οτι πολλες φορες οταν παει να συνδεσει σε οποιαδηποτε θυρα ενα στικακι το διαβαζει και το εμφανιζει 'εξωτερικος σκληρος' στο 'Ο υπολογιστης μου' αλλα μετα ξαφνικα εξαφανιζεται σαν να το εβγαλε και μετα παλι του ξαναεμφανιζεται το εικονιδιο που λεει εξωτερικος και μετα κολλαει τελειως και δεν μπορει να μπει στα αρχεια το ξαναβαζει μετα αλλα παλι το ιδιο, δοκιμασαμε να το κανουμε φορματ 2 φορες αλλα παλι τα ιδια και οταν βαζει την ασυρματη κεραια μπαινει για λιγο ιντερνετ αλλα μετα του βγαζει το κιτρινο εικονιδιο και οταν το παταει του βγαζει κλεισιμο προγραμματος. Τι μπορει να φταιει ?

 

Στα BIOS ειναι ενεργοποιημενα τα USB Legacy support και USB controller 2.0 και εχουμε δοκιμασει 4 διαφορετικα στικακια αλλα κανει το ιδιο πραγμα.

 

Κλασσικό πρόβλημα με βραχυκύκλωμα των USB ports... Σε κάποιο σημείο μήπως σου πέταξε και κάποιο μήνυμα "USB Device Over-Current Detected"; Αν είναι σταθερός, δοκίμασε να αποσυνδέσετε τις μπροστινές USB θύρες από τη motherboard (συνήθως αυτές δημιουργούν το πρόβλημα). Αν δεν φτιάξει, κατά πάσα πιθανότητα είναι ελαττωματικός ο USB controller και αν έχει εγγύηση ο Η/Υ καλό θα ήταν να τον πάτε για αλλαγή motherboard. Μπορείτε σαν πρώτη λύση να δοκιμάσετε να απενεργοποιήσετε 1-1 τους USB host controllers από τον Device Manager και να δοκιμάζετε τις USB συσκευές για να δείτε σε ποιόν προκαλείται βραχυκύκλωμα. Στη συνέχεια απενεργοποίηση από το BIOS κλπ.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απάντηση, φίλε KnightRider1, αλλά έχω κι εγώ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.

 

Desktop, παλιό, με XP home.

Πριν κανένα τρίμηνο άρχισε να μην λειτουργούν σωστά τα card reader που έχω για τις CF κάρτες. 3 τον αριθμό, μια δούλευαν, μια όχι. Ή παίρνω το μήνυμα "USB not recognised" "has malfunctioned" κλπ. Ή συνδέεται, το βλέπει και μετά κολλάει το σύστημα και πρέπει να το αποσυνδέσω για να ξεκολλήσει.

Τα card reader δουλεύουν κανονικότατα στο netbook μου, επίσης XP home.

Σε 2 άλλα pc στο ένα δουλεύουν στο άλλο πότε δουλεύουν πότε όχι. :wacko:

Το πιο κουλό; Με προσπάθεια μεταξύ κολλημάτων κατέβασα κάποιες φωτογραφίες από την CF σε ένα σκληρό δίσκο. Τις έβλεπα κανονικά τις φωτογραφίες και τις έκανα και catalog στο Adobe Lightroom και τις επεξεργάστηκα.

Όταν πήγα να δείξω τις φωτογραφίες με τον σκληρό σε άλλο pc, μου λέει ότι το φόλντερ είναι corrupted!!! Δεν το ανοίγει καθόλου και αν πάς τον κέρσορα πάνω σου λέει "folder is empty"!!!

 

Τέλος πάντων, άσε τα card reader...

Το ίδιο έπαθα και με το wifi stick. Δεν ήθελε να το δει με τίποτα, το δοκίμασα 50 φορές, άλλοτε δεν το έβλεπε "not recognised", άλλοτε εγκαθιστούσε drivers και μετά το έβλεπε σαν usb 1.0, με παλάβωσε. Τελικά, μετά από ένα restart με το στικ κοτσαρισμένο επάνω, το είδε και δούλεψαν όλα κανονικά.

 

Όμως, το τελευταίο χτύπημα ήταν πριν μια βδομάδα όταν το pc αποφάσισε ότι δεν θέλει πλέον να δει τον σκληρό δίσκο που παίρνω backup!!! Έναν maxtor 1TB.

Μέχρι την προηγούμενη μέρα όλα καλά, έγραφα, διαβαζα -μετά τίποτα.

Ακόμα και το restart με τον δίσκο κοτσαρισμένο επάνω δεν δούλεψε, είχα κολλήσει για ώρα στη οθόνη με την μπαρα που λέει windows και δεν προχωρούσε η εκκίνηση.

 

Δεν μεσολάβησε τίποτα περίεργο από την μια μέρα στην άλλη, δεν μπήκα καν στο ίντερνετ.

 

Έναν άλλον σκληρό WD που έχω τον βλέπει μια χαρά.

 

Ο κομπιουτεράς φίλος μου, λέει ότι αν δεν είναι το antivirus, μόνο φορμάτ στο pc θα μου λύσει το πρόβλημα μια και καλή.

 

Τι να κάνω;

 

Έχω δοκιμάσει να βγάλω το pc από την πρίζα, έχω δοκιμάσει και τις 6 USB θύρες που έχει μπρος και πίσω, με διαφορετικά καλώδια. Δεν έχω πειράξει τους drivers (δεν ξέρω να το κάνω) αλλά το περιστατικό με το wifi stick μου λέει ότι δεν φταίνε οι drivers...

 

Πάω για φορμάτ?

 

Αφου παρουσιαζει προβλημα με τοσα διαφορετικα περιφερειακα, υπαρχει οντως προβλημα, προτεινω να κατεβασεις μια live install εκδοση linux, πχ ubuntu, και την τρεξεις απο το cd ( προσεξε, οχι να την κανεις install, οι live εκδοσεις μπορουν να τρεξουν απο το cd χωρις να πειραξεις τιποτα στο δισκο σου ).. δοκιμασε τοτε τα usb περιφερειακα που εχουν προβλημα στα windows, αν δουλευουν κανονικα, εχει χαλασει η windows εγκατασταση σου οποτε κανε ενα format, αν δεν δουλευουν, υπαρχει hardware προβλημα .. δοκιμασε ενα cmos reset του BIOS. αν το προβλημα επιμενει, και αν εχεις εγγυηση, πας σε αλλαγη μητρικης, αλλιως αγορασε μια καρτα usb σε pci η pcie, δεν χρειαζεται να αλλαξεις μητρικη αν δεν θες..

Link to comment
Share on other sites

^ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις υποδείξεις!

Έχω ένα τέτοιο CD με ubuntu, μια παλιότερη έκδοση, θα το δοκιμάσω κι αυτό.

Σήμερα, πάντως, που ξαναδοκίμασα από την αρχή, τον είδε και τον maxtor (έχει δικό του τροφοδοτικό) και το card reader, όταν τα συνέδεσα διαδοχικά, αφαιρώντας το ένα και συνδέοντας το άλλο.

Και τα δύο μαζί όχι, όμως!

Θα δοκιμάσω να δώσω στάνταρ γράμματα σε κάθε εξωτερικό σκληρό μήπως πιθανόν φταίει η "ονοματοδοσία" και κολλάει εκεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα δεν μου γραφει τιποτα corrupted και επισης δοκιμασα να απενεργοποιησω τα card reader αλλα τιποτα, το μονο που κανει ειναι σαν βαζω-βγαζω το USB πολλες φορες, οταν βαζω εξωτερικο σκληρο που ειναι με μπριζες εκει παει μια χαρα πως εξηγειται αυτο ?

Ειδα και σε αλλα forum γι αυτο το προβλημα και ειδα οτι γραφουν οτι φταινε τα UPS

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας, να ρωτησω και εγω κάτι που θέλω. Έχουν χαλάσει οι 2 μπροστινές θύρες του υπολογιστή μου(Έχουν στραβώσει τα σιδεράκια). Μπορώ να τις αλλάξω?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εχω ενα ποντικι..το οποιο ειναι το μονο που καμια φορα οταν ανοιγω τον υπολογιστη,εχει προβλημα!σιγουρα δεν φταιει η θυρα !και χρειαζεται οποτε εχω προβλημα να βγαλω-βαλω το καλωδιο(το συγκεκριμενο του mouse) στην θυρα..τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

αν εχουν στραβωσει ξεσυνδεσετε τις εσωτερικα γιατι μπορει να εχεις αλλα προβληματα, δεν ξερω αν μπορεις ανταλακτικα στο ebay

 

Eμενα δεν μου γραφει τιποτα corrupted και επισης δοκιμασα να απενεργοποιησω τα card reader αλλα τιποτα, το μονο που κανει ειναι σαν βαζω-βγαζω το USB πολλες φορες, οταν βαζω εξωτερικο σκληρο που ειναι με μπριζες εκει παει μια χαρα πως εξηγειται αυτο ?

Ειδα και σε αλλα forum γι αυτο το προβλημα και ειδα οτι γραφουν οτι φταινε τα UPS

 

o εξωτερικος με μπριζα δεν τραβαει τοσο ρευμα οσο ο ενας 2.5" , εκει πρεπει να ειναι το προβλημα,

αν δεν βγαλεις ακρη κανε disable τα usb apο το bios και αγορασε μια καρτα pci με usb

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα θα χαρω πολυ να με βοηθησετε με το προβλημα μου...που εχει ως εξεις....πριν κανα 2 μηνες αγορασα ενα ΠΣ (intel® core i7 950@3.07ghz me mitriki GIGABYTE ) to pc δουλευει τελεια σε ολα του εκτος απο καπια driver του wifi adapter πιστευω..το προβλημα ειναι οτι 5 wifi adapter που εχω δοκιμασει βρισκω δικτυο(δικο μου) συνδεομε και μετα απο καπια λεπτα δεν βρισκει κανενα...οποτε device manager kai kanw disable kai enable...ξαναβρισκει και παλι το ιδιο σκηνικο..οι driver ειναι δοκιμασμενοι ολοι απο το 2008 μεχρι και σημερα και σε ολα τα adapter poy exw..δοκιμασα και με αλες εκδοσεις των windows opos VISTA/WIN7/XP kai se 64bit kai se 32bit..και δυστηχως τιποτα απολητως συνεχιζετε το ιδιο ακριβως προβλημα..στην απογνωση μου πηρα τα wifi adapter και πηγα να τα δοκιμασω οπου υπηρχε υπολογιστης και ναι σωστα καταλαβατε δεν κανουν ΚΙΧ δουλευουν μια χαρα και χωρισ διακοπες... :wacko: παρεπιμπτοντος θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να υπαρχει προβλημα καλοδιου και θυρες USB αφου ειναι 2.0 στα PC που τα δοκιμασα ηταν 1.0 οι θυρες τους..

ευχαριστψ προκαταβολικα!!

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα χαρω πολυ να με βοηθησετε με το προβλημα μου...που εχει ως εξεις....πριν κανα 2 μηνες αγορασα ενα ΠΣ (intel® core i7 950@3.07ghz me mitriki GIGABYTE ) to pc δουλευει τελεια σε ολα του εκτος απο καπια driver του wifi adapter πιστευω..το προβλημα ειναι οτι 5 wifi adapter που εχω δοκιμασει βρισκω δικτυο(δικο μου) συνδεομε και μετα απο καπια λεπτα δεν βρισκει κανενα...οποτε device manager kai kanw disable kai enable...ξαναβρισκει και παλι το ιδιο σκηνικο..οι driver ειναι δοκιμασμενοι ολοι απο το 2008 μεχρι και σημερα και σε ολα τα adapter poy exw..δοκιμασα και με αλες εκδοσεις των windows opos VISTA/WIN7/XP kai se 64bit kai se 32bit..και δυστηχως τιποτα απολητως συνεχιζετε το ιδιο ακριβως προβλημα..στην απογνωση μου πηρα τα wifi adapter και πηγα να τα δοκιμασω οπου υπηρχε υπολογιστης και ναι σωστα καταλαβατε δεν κανουν ΚΙΧ δουλευουν μια χαρα και χωρισ διακοπες... :wacko: παρεπιμπτοντος θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να υπαρχει προβλημα καλοδιου και θυρες USB αφου ειναι 2.0 στα PC που τα δοκιμασα ηταν 1.0 οι θυρες τους..

ευχαριστψ προκαταβολικα!!

ELEOS21 καλωσήλθες στο forum, θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις με bold.

Με τις θύρες USB1 και 2 δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ψάξε να βρεις τους σωστούς drivers μπαίνοντας στο site της κατασκευάστριας εταιρίας και κατεβάζοντας τους κατάλληλους.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας λοιπον εδω και μια εβδομάδα εχω προβλημα με τις θυρεs usb

το πρόβλημα ειναι οτι δεν εμφανιζονται στον "υπολογιστή μου"

οταν βαζω ενα στικακι μου βγαζει μινιματακι κατω στη γραμμη εναρξης οτι εχει σινδεθει το στικακι αλλα τπτ αλλο μονο αν κανω στον υπολογιστη μου δεξι κλικ διαχειριση>διαχειριση δισκων μπορς να τα δω

δε ξερω τι εχει γινει μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

συγνωμη ξερω ειναι λιγο ασχετο απο το θεμα σας απλα δε ξερω που αλλου να απευθυνθω

 

ο υπολογιστης ειναι WINDOWS XP HE

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ:rolleyes:

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ USB ΜΟΥ ΣΤΟ PC.....

ΕΧΩ WINDOWS 7 32-BIT ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΘΥΡΕΣ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ....

ΑΝ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΝΕΚΙΝΗΣΗ ΟΛΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.......

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?????

Υ.Γ. ΕΚΑΝΑ ΞΑΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ DRIVERS ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ USB ΜΟΥ ΣΤΟ PC.....

ΕΧΩ WINDOWS 7 32-BIT ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΘΥΡΕΣ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ....

ΑΝ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΝΕΚΙΝΗΣΗ ΟΛΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.......

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?????

Υ.Γ. ΕΚΑΝΑ ΞΑΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ DRIVERS ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....

 

 

Kοίτα το τροφοδοτικό σου, εκτός και αν άρχισε να τα φτύνει η μητρική σου:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό. Δεξί κλικ στην επιφ. εργασίας>Εξατομίκευση> Προφύλαξη οθόνης>Αλλαγή ρυθμ. ενέργειας>Αλλαγή ρυθμ. σχεδίου>Αλλαγή ρυθμ. παρ. ενέργειας για προχωρ και δες στην επιλογή Επιλογή usb τί έχεις. Παίξε λίγο με την ρύθμιση αυτή. Αλλιώς τότε όπως γράφει και ο samarithan το τροφοδοτικό σου τελειώνει

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...