Jump to content

Περί Tablets... ο λόγος!


mantsag1
 Κοινοποίηση

Σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο Tablet;  

453 members have voted

  1. 1. Σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο Tablet;

    • Ναι, θα αγοράσω το συντομότερο δυνατόν
      39
    • Ναι, θα αγοράσω, αλλά όχι τώρα
      114
    • Δεν είμαι σίγουρος...
      78
    • Όχι, δεν θα αγοράσω
      170
    • Είμαι ήδη κάτοχος κάποιου Tablet
      52


Recommended Posts

Το 2010 αδιαμφισβήτητα είναι η χρονιά των Tablets, αφού εδώ και μερικούς μήνες κυκλοφορεί στην αγορά το δημοφιλές Apple iPad στις διάφορες εκδόσεις του, η Samsung μόλις πρόσφατα παρουσίασε επίσημα το Samsung Galaxy Tab και η Dell ήδη έχει διαθέσει στην αγορά το ανταγωνιστικό Dell Streak. Φυσικά, μέχρι το τέλος του χρόνου θα συμπληρωθεί η εικόνα της αγοράς και με τις υπόλοιπες προτάσεις από πολλούς ακόμα κατασκευαστές.

 

Παράλληλα, τα κυρίαρχα λειτουργικά που επιλέγουν οι κατασκευαστές να εξοπλίσουν τα tablets τους - αυτή την στιγμή τουλάχιστον - είναι το iOS της Apple και το Android της Google, αλλά σίγουρα δεν θα μείνει «έξω από το χορό» και η Microsoft, αφού ήδη τροποποιεί τα Windows 7 για PC ώστε να τα προσαρμόσει για χρήση από τις νέες αυτές συσκευές.

 

Στα πλαίσια αυτά, πιστεύουμε ότι έχει ενδιαφέρον να γίνει και στο forum μας μια συζήτηση για τα Tablets, να πείτε την γνώμη σας και, φυσικά, να αποτυπωθεί μέσω της ενσωματωμένης δησμοκόπησης η πρόθεσή σας να γίνετε και εσείς κάτοχος κάποιας συσκευής ή όχι.

 

Ο λόγος, όπως πάντα, σε εσάς.

 

***Σχετικό παλαιότερο άρθρο: Άποψη: Kαλώς ήλθατε στην... Άγρια Δύση του Tablet Computing!

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τα περί Windows 7 σε tablet, την έχει χάσει την μπάλα η Microsoft. Και τα Windows XP ήταν τόσα χρόνια σε tablet edition και κανείς δεν έδωσε σημασία. Νομίζω το κλειδί είναι ακριβώς ότι τα tables είναι περισσότερο consumer electronics πράγματα (όπως π.χ. μια τηλεόραση) και λιγότερο PCs.

 

Για το της Samsung, έχει πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά (εκτός ίσως από την μικρή σχετικά οθόνη - αλλά αυτό μπορεί να είναι και πλεονέκτημα) αλλά περιμένω να δω τιμή. Διότι αν έχει τιμή σοβαρού laptop τότε δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

Για τα περί Windows 7 σε tablet, την έχει χάσει την μπάλα η Microsoft. Και τα Windows XP ήταν τόσα χρόνια σε tablet edition και κανείς δεν έδωσε σημασία. Νομίζω το κλειδί είναι ακριβώς ότι τα tables είναι περισσότερο consumer electronics πράγματα (όπως π.χ. μια τηλεόραση) και λιγότερο PCs.

 

Για το της Samsung, έχει πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά (εκτός ίσως από την μικρή σχετικά οθόνη - αλλά αυτό μπορεί να είναι και πλεονέκτημα) αλλά περιμένω να δω τιμή. Διότι αν έχει τιμή σοβαρού laptop τότε δεν λέει.

δες το archos 101 στις 10" με τιμη 299. Τωρα νομιζω αλλαζει καποιος γνωμη για τα tablet

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να αγορασω tablet μου φαινονται αντιθετα πολυ χρησιμοτερα και πολυ καλυτερα απο τα πολυ "γρηγορα" Netbook

Απλα οχι τωρα γιατι αυτου του ειδους συσκευη κανει τωρα τα πρωτα της βηματα και δεν ειναι ολοκληρωμενη.....

Απλα περιμενουμε να γεννηθει το γλυκουλι μου!:grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να πω πως πηρα το lenovo s10-3t με windows 7 στην τιμη των 500 ευρω και ειμαι μια χαρα...και πληκτρολογιο εχει μεγαλο και η οθονη γυρναει και γινεται tablet και flash εχει και θυρες usb και ethernet και ειλικρινα δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο...μια χαρα τοπο πιασανε τα λεφτα μου για εμε και για αυτα που το θελω...εαν δεν σας κανει κοπο καντε μια αναζητηση στο google.πιστευω αξιζει...

Υπάρχουν 10 ομάδες ανθρώπων.

αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που όχι..

Link to comment
Share on other sites

Για tablet pc μιλάει το θέμα κι όχι για notebooks.

Πάντως ένα 7ιντσο με 10ιντσο εγώ θα ήθελα να το έβλεπα από κοντά και να το έφτιαχνα ένα test drive, αλλιώς αγορά... τσου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα οντως, αν μιλαμε για ταμπλετ, πρεπει να μιλαμε για Archos. Το 101 ειναι απλα αψογο και σε πολυ καλη τιμη!!! φθηνοτερο απο νετμπουκ...

 

Edited by chrisgr38
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

μας εφαγε η ματαιοδοξια!

καθε τι που βγαζει η καθε εταιρια,πρεπει να το αγοραζουμε?!δεν νομιζω...!

φτανει πια με την υπερμετρη υπερκαταναλωση:!::!:

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

μας εφαγε η ματαιοδοξια!

καθε τι που βγαζει η καθε εταιρια,πρεπει να το αγοραζουμε?!δεν νομιζω...!

φτανει πια με την υπερμετρη υπερκαταναλωση:!::!:

μαζι σου,ειμαστε υπερκαταναλωτικα οντα μεχρι βλακειας θα μπορουσα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητο δεν νομίζω να είναι σε κανέναν αφού το μόνο παραπάνω που έχει να προσφέρει σε σχέση με ένα καλό smartphone, π.χ ενα Android είναι η μεγαλύτερη οθόνη,σε σχέση με ένα netbook όμως ίσως και να είναι καλύτερη επιλογή
Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

Αλλοι χαλανε 300€ τον μηνα σε τσιγαρα, αλλοι σε ξυδια, αλλοι στον τζογο κτλ...

Μην μας μαλωνετε, ειμαστε αρρωστακια μ αυτα τα πραγματα. Και στο θεμα μας παλι, αν το Samsung δεν πεσει σε τιμη, δεν παιζει να κανει τπτ...

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή νομίζω στον συγκεκριμένο τομέα.

Θέλω πρώτα να δω στην αγορά να μπαίνει το Android 3.0 (gingerbread) καθώς και το Chrome OS και τι τιμές θα έχουν οι συσκευές εκείνες (και έχω την εντύπωση ότι πραγματικά θα απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.

 

Νομίζω μέχρι το 2Q/2011 θα γνωρίζουμε πάρα πολλά για το που πηγαίνει το πράγμα.

 

Κάτι σαν το samsung tablet με δυνατότητες home networking , 10' , μεγάλη αυτονομία , πολύ γρήγορη εκκίνηση κλπ κλπ θα ήταν τέλειο (απο netbrowsing, media player με σύνδεση στο hifi , e-book reader...και πολλά άλλα)

Link to comment
Share on other sites

το galaxy tab μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον που ειναι και πληρες κινητο αλλα ποσο θα παει απο τιμη ειναι το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Ήδη με αυτά που βλέπω εγώ προσωπικά στο internet από bloggers, καλύπτουν το 99.99% όλων των χρηστών.

Φαίνεται πως η μερίδα που απομένει περιμένει το εξάρτημα για το ψήσιμο του καφέ με δώρο ένα μπρίκι.

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή νομίζω στον συγκεκριμένο τομέα.

Θέλω πρώτα να δω στην αγορά να μπαίνει το Android 3.0 (gingerbread) καθώς και το Chrome OS και τι τιμές θα έχουν οι συσκευές εκείνες (και έχω την εντύπωση ότι πραγματικά θα απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.

 

Νομίζω μέχρι το 2Q/2011 θα γνωρίζουμε πάρα πολλά για το που πηγαίνει το πράγμα.

 

Κάτι σαν το samsung tablet με δυνατότητες home networking , 10' , μεγάλη αυτονομία , πολύ γρήγορη εκκίνηση κλπ κλπ θα ήταν τέλειο (απο netbrowsing, media player με σύνδεση στο hifi , e-book reader...και πολλά άλλα)

 

Να σου πω κατι .Οταν βγηκαν τα archos 5 και 7 το 2009 πολλοι ειπαν.Βαλε μου capasitive snapdragon και 2.2 σε 7 inch και θα το παρω. και τωρα βγηκαν ακριβως οτι ζητουσαν πολλοι .

αλλα τωρα υπαρχουν beta android 3.0 κτλ H τεχνολογια προχωρει φιλε μου

 

προσωπικα πιστευω το archos 101 ειναι το καλυτερο tablet ;)

Link to comment
Share on other sites

@mixlis:

Πείτε και καμιά εταιρία που μπορεί να φέρει ένα μηχανηματάκι 7" και 10" για επίδειξη στα καταστήματά της για να το δουμε από κοντά, να ψηθούμε και να το παραγγείλουμε (χρήματος έχοντος).

Διότι μην ξεχνάτε ότι έτσι κατάφερε να πουλήσει το iphone η apple και να κάνει τρελές πωλήσεις μέσα σε λίγες εβδομάδες, συμπεριλαμβανομένου και το ψηστήρι πόσες μέρες πριν για το (και καλα) τρελό της μηχάνημα!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω το archos 101 ειναι το καλυτερο tablet ;)

 

Με μεγαλη διαφορα απο τον ανταγωνισμο και σε θεματα hardware και σε τιμη. Ας μην ξεχναμε οτι η Archos βγαζει tablets εδω και πολλα χρονια.

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

+1 για το Archos 10.1 και απο μενα.Αυτο που με "προβληματιζει" ειναι η συμβατοτητα του με εφαρμογες απο το μαρκετ λογω αναλυσης...παρεμπιπτοντως η ψηφος μου πηγε στο ΄δεν ειμαι σιγουρος΄ χωρις βεβαια να απορεει απο το σχολιο μου.
Link to comment
Share on other sites

+1 για το Archos 10.1 και απο μενα.Αυτο που με "προβληματιζει" ειναι η συμβατοτητα του με εφαρμογες απο το μαρκετ λογω αναλυσης...παρεμπιπτοντως η ψηφος μου πηγε στο ΄δεν ειμαι σιγουρος΄ χωρις βεβαια να απορεει απο το σχολιο μου.

Ολα τα archos ερχονται με προεγκατεστημενο Appslib που ολες ο εφαρμογες εκκει ειναι δοκιμασμενες .αλλα φυσικα πεζουν και ολες τις εφαρμογες βαζοντας το official market

 

για να δουμε λοιπον ψηφιστε στο topic που αρχiσα πριν 3 μερες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282147

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ταχύτητα και η απλότητα ενός tablet δεν συγκρίνεται με τίποτα αγαπητοί μου συνάδελφοι...!!

Μιλάμε για καταπληκτικά ταχύτατο προϊόν με άψογα χαρακτηριστικά - τηρουμένων των αναλογιών - και μάλιστα σαφέστατα ανεξαρτήτου μάρκας ή ποιότητας κάνει όσα υπόσχεται χωρίς κολλήματα ή άλλες ασυμβατότητες restart, μπλέ οθόνες κλπ.

Πραγματικά καταπληκτικό.....

Τέλος να τονίσουμε ότι η Apple για άλλη μια φορά "δείχνει τον δρόμο"....

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το notebook & από το κινητό που έχω,δεν βρίσκω κανένα λόγο για να πάρω tablet αυτή τη στιγμή...Όμως σε 2-3 χρόνια που θα αρχίσει να ζορίζεται το λάπτοπ θα στραφώ σε desktop κ tablet...desltop για βαριές εφαρμογές,παιχνίδια κτλ και tablet για να το έχω οπουτδήποτε μέσα στο σπίτι και να έχω ενα σωρό λειτουργίες ένα δάχτυλο μακρυά μου...Ελπίζω βέβαια μέχρι να αγοράσω εγώ tablet να έχουν βάλει πάνω 3d οθόνες και να υπάρχουν λύσεις για cloud computing ωστέ μέσο του τοπικού δικτύπυ να χρησιμοποιώ την επεξεργαστική ισχύ του desktop στο tablet

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ταχύτητα και η απλότητα ενός tablet δεν συγκρίνεται με τίποτα αγαπητοί μου συνάδελφοι...!!

Μιλάμε για καταπληκτικά ταχύτατο προϊόν με άψογα χαρακτηριστικά - τηρουμένων των αναλογιών - και μάλιστα σαφέστατα ανεξαρτήτου μάρκας ή ποιότητας κάνει όσα υπόσχεται χωρίς κολλήματα ή άλλες ασυμβατότητες restart, μπλέ οθόνες κλπ.

Πραγματικά καταπληκτικό.....

Τέλος να τονίσουμε ότι η Apple για άλλη μια φορά "δείχνει τον δρόμο"....

 

Ξερεις τι παθαινουν τα μηλα οταν μενουν πολυ καιρο στο ψυγειο ?

Γινοντε σαν πατατες Ετσι και το Ipad ειναι μια πατατα.

 

Και ενταξει πες οτι πηρα μια πατατα αλλα οχι να την πληρωνο και για χρυσο !

H archos μας εδειξε πραγματικα ποσο κοστιζει μια συσκευη σαν αυτη και οχι μονο ειναι πιο φτηνη ειναι και καλυτερη

 

Πως ακομα πιστευεις σε καποιον που σε κοροιδεψε εσκεμενα παμπολες φορες ? Πως δεχεσαι να σου πλασαρουν μια μαγικη συσκευη ? Σε λιγο θα μας πουν οτι o Jobs ειναι και θεος !

 

Και οσο για ποιος εδειξε τι εγω ενα εχω να πω.Οταν η apple ανακαλυπτε το bluetooth στο iphone η Archos ειχε ηδη το Archos 5 internet tablet σε μαζικη παραγωγη. Ποιος αντεγραψε ποιον(και μην πουμε για μοντελα 504 και 605 ....)

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις laptop τι να το κάνεις το tablet?!

 

δεν θα αγόραζα, αλλά αν μου χάριζαν πάντως ενα ipad δεν θα έλεγα όχι!!

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...