Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Eίσαι σίγουρος;; αν και τώρα δεν έχω πλέον τη διαχειριση δεδομένω γιατί ειμαι με CM7 το χρησιμοποιούσα με eclair και δε μου μέτραγε το wifi

 

Πως φλασαρες,? Με nandroid backup η κανονικά. Αν θέλω να επιστρέψω χωρίς μα φλασαρω με nandroid απλώς μπαίνω στο Motorola recovery, και κάνω data wipe?

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως φλασαρες,? Με nandroid backup η κανονικά. Αν θέλω να επιστρέψω χωρίς μα φλασαρω με nandroid απλώς μπαίνω στο Motorola recovery, και κάνω data wipe?

 

Sent from my MB525

την CM7 εννοείς; φλάσαρα πρώτα την norbic πάνω στη froyo με RSD και στη συνέχεια με τη γνωστή διαδικασία εδώ αναλυτικά http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1054447

Απλά για να σε προλάβω επειδή αρχικά έκανα όλη τη διαδικασία απευθειας από την official froyo και απέτυχε (κολλαγε στο σημα της motorola) αναγκάστικα να φλασάρω από την αρχή την official και μετά τη norbic και όλα από την αρχή πάλι οποτε πέρνα σίγουρα τη norbic σαν βάση για να κανεις τη διαδικασία

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

την CM7 εννοείς; φλάσαρα πρώτα την norbic πάνω στη froyo με RSD και στη συνέχεια με τη γνωστή διαδικασία εδώ αναλυτικά http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1054447

Απλά για να σε προλάβω επειδή αρχικά έκανα όλη τη διαδικασία απευθειας από την official froyo και απέτυχε (κολλαγε στο σημα της motorola) αναγκάστικα να φλασάρω από την αρχή την official και μετά τη norbic και όλα από την αρχή πάλι οποτε πέρνα σίγουρα τη norbic σαν βάση για να κανεις τη διαδικασία

 

ΟΚ αλλά αν θες να επανέλθεις σε froyo?.

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@pificos αφου βρε η βαση της cm7 ειναι φρογιο...τι εννοεις?

 

αυτό δεν καταλαβαίνω......

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798

 

 

7) How to install CM7 and keep downgrade-ability? (Froyo or Eclair)

If you don't flash the full SBF, your downgrade-ablility is fine.

Here's the safe steps to install CM7 to keep your downgrade-ability:

- Copy nandroid backup of 3.4.2-177 to your sdcard. Uncompress it in the folder clockworkmod/backup/ of your sdcard, create this if needed.

- Enable USB Debug

- Root via SuperOneClick

- Disable USB Debugging

- Install Custom Recovery

- Reboot

- Go to app System Recovery then install Recovery and Reboot Recovery

- In Custom Recovery, go to "backup and restore", then "Backup". This will take some time, your backup will be at /clockworkmod/backup. Copy it to a safe place.

- Still in recovery, go to "backup and restore", "restore", and select the nandroid backup of 3.4.2-177-005 (not your backup!)

If you have MD5 mismatch error, try to rename the folder of the nandroid to something simple without spaces, like "nand"

- Reboot your system and immediately press and hold Volume Up to enter Bootloader Mode (if you couldn't enter, remove the battery, wait 10s, put it again with Power and Volume Up pressed)

- Flash Fixed SBF of 3.4.2-177 via RSD Lite

Now go to question 2 and do all the process to install CM7.

If you want to go back to your original ROM

- Disable USB Debuging

- Copy your nandroid backup to your SD Card, put it in /sdcard/clockworkmod/backup (must be a folder with simple name inside backup)

- Reboot phone in Bootmenu (Volume Down when the blue led lights at Motorola logo) then go to Custom Recovery

- Wipe data/factory reset, wipe cache and wipe dalvik cache (in advanced)

- Choose "backup and restore", "restore", and select your eclair nandroid backup. If your backup doesn't show in this screen, is most likely you placed it in the wrong folder.

- Reboot your system and immediately press and hold Volume Up to enter Bootloader Mode.

6. Flash the Fixed SBF of your original ROM. For a list of (fixed) SBF's you can check:

SBF - Service Flash - all files + fixed sbf + Bootloaders

[[sbf:defy]] And Developers

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι παλιο.εφοσον εχεις την 179(την ελληνικη) δεν χρειαζεσαι downgrade.
Link to comment
Share on other sites

@pificos αφου βρε η βαση της cm7 ειναι φρογιο...τι εννοεις?

 

αυτό δεν καταλαβαίνω......

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798

 

 

7) How to install CM7 and keep downgrade-ability? (Froyo or Eclair)

If you don't flash the full SBF, your downgrade-ablility is fine.

Here's the safe steps to install CM7 to keep your downgrade-ability:

- Copy nandroid backup of 3.4.2-177 to your sdcard. Uncompress it in the folder clockworkmod/backup/ of your sdcard, create this if needed.

- Enable USB Debug

- Root via SuperOneClick

- Disable USB Debugging

- Install Custom Recovery

- Reboot

- Go to app System Recovery then install Recovery and Reboot Recovery

- In Custom Recovery, go to "backup and restore", then "Backup". This will take some time, your backup will be at /clockworkmod/backup. Copy it to a safe place.

- Still in recovery, go to "backup and restore", "restore", and select the nandroid backup of 3.4.2-177-005 (not your backup!)

If you have MD5 mismatch error, try to rename the folder of the nandroid to something simple without spaces, like "nand"

- Reboot your system and immediately press and hold Volume Up to enter Bootloader Mode (if you couldn't enter, remove the battery, wait 10s, put it again with Power and Volume Up pressed)

- Flash Fixed SBF of 3.4.2-177 via RSD Lite

Now go to question 2 and do all the process to install CM7.

If you want to go back to your original ROM

- Disable USB Debuging

- Copy your nandroid backup to your SD Card, put it in /sdcard/clockworkmod/backup (must be a folder with simple name inside backup)

- Reboot phone in Bootmenu (Volume Down when the blue led lights at Motorola logo) then go to Custom Recovery

- Wipe data/factory reset, wipe cache and wipe dalvik cache (in advanced)

- Choose "backup and restore", "restore", and select your eclair nandroid backup. If your backup doesn't show in this screen, is most likely you placed it in the wrong folder.

- Reboot your system and immediately press and hold Volume Up to enter Bootloader Mode.

6. Flash the Fixed SBF of your original ROM. For a list of (fixed) SBF's you can check:

SBF - Service Flash - all files + fixed sbf + Bootloaders

[[sbf:defy]] And Developers

 

Οταν κανουμε hard reset η συσκευη γινεται unroot?.Αλλιως πως γινεται unroot?

με το root explorer και με το προγραμμα z4root κανεις unroot

Βήμα 1: Πάρε « Root explorer» (δεν είναι δωρεάν!)

Βήμα 2: Πηγαίνετε στο / system / app. Κάνε κλικ στο mount R/W να γίνει mount R/O που βρίσκονται στην πάνω δεξιά γωνία του προγράμματος.

Βήμα 3: Βρες το APK «Superuser.apk» και να απεγκαταστήσέ τό χειροκίνητα

Βήμα 4: Τώρα πάμε στο z4root και κάνε κλικ στο unroot.

Βήμα 5: Επανεκκίνηση του τηλεφώνου σας.

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αλλά αν θες να επανέλθεις σε froyo?.

Εγώ όταν πέρασα την CM7 και δεν έπαιζε (ανοιγε εφτανε στο Μ της motorola και επανεκκίνηση), έκανα reset, ξαναπέρασμα οτι μπορεις να φανταστείς και λέω το χάλασα τελειώς, σκέφτηκα και μπήκα με το power + volume up, ενωσα το usb και ξαναπέρασα με το RSD lite την ελληνική froyo και το κινητό λειτούργησε κανονικά οπότε είσαι κομπλέ οτιδήποτε κι αν γίνει μην ανησυχείς γυρναει σε froyo γιατι και μενα αυτος ηταν πο φοβος μου ηταν αν παει κατι στραβά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι γεια σας!

Ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι, και ενώ όλα πήγαιναν καλά (μετά από την εγκατάσταση της 2.2.2 και επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων πριν από αρκετές μέρες), σταμάτησαν να λειτουργούν τα πλήκτρα home, αναζήτηση και το κλείδωμα της οθόνης!

Αναγκάστηκα να κάνω πάλι επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και όλα λειτουργούν, προς το παρών, κανονικά!

Είναι κάτι που πρέπει να ξέρω και το αγνοώ ή ήταν ένα τυχαίο γεγονός?

Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει.

 

Υ.Γ. Είχα βάλει αρκετές εφαρμογές από το android market (περίπου 10-12) και δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι γεια σας!

Ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι, και ενώ όλα πήγαιναν καλά (μετά από την εγκατάσταση της 2.2.2 και επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων πριν από αρκετές μέρες), σταμάτησαν να λειτουργούν τα πλήκτρα home, αναζήτηση και το κλείδωμα της οθόνης!

Αναγκάστηκα να κάνω πάλι επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και όλα λειτουργούν, προς το παρών, κανονικά!

Είναι κάτι που πρέπει να ξέρω και το αγνοώ ή ήταν ένα τυχαίο γεγονός?

Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει.

 

Υ.Γ. Είχα βάλει αρκετές εφαρμογές από το android market (περίπου 10-12) και δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

η απαντηση που ψαχνεις ειναι στο υστερογραφο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Πηγα που λετε σημερα θαλασσα και μπηκε λιγη αμμος περιμετρικα της οθονης στο μικρο περιθωριο που εχει απο το πλαστικο.

Εβαλα μολις γυρισα το κινητο λιγο κατω απο το νερο (φανταστηκα οτι το water resistant περιλαμβανει αυτη τη "διαδικασια") για να φυγει η αμμος, αλλα για καποια ωρα το ακουστικο ηταν πολυ χαμηλο. Αφου το εκανα λιγο με το πιστολακι, ειδα πολυ καλη βελτιωση στην ενταση και φανταζομαι οτι θα στρωσει μολις στεγνωσει τελειως..

 

Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι μηπως δεν πρεπει να του -ξαναφερθω- ετσι, και παθω καποια μονιμη βλαβη στο ακουστικο (ή οποιαδηποτε αλλη).

 

Ευχαριστω!

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Πηγα που λετε σημερα θαλασσα και μπηκε λιγη αμμος περιμετρικα της οθονης στο μικρο περιθωριο που εχει απο το πλαστικο.

Εβαλα μολις γυρισα το κινητο λιγο κατω απο το νερο (φανταστηκα οτι το water resistant περιλαμβανει αυτη τη "διαδικασια") για να φυγει η αμμος, αλλα για καποια ωρα το ακουστικο ηταν πολυ χαμηλο. Αφου το εκανα λιγο με το πιστολακι, ειδα πολυ καλη βελτιωση στην ενταση και φανταζομαι οτι θα στρωσει μολις στεγνωσει τελειως..

 

Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι μηπως δεν πρεπει να του -ξαναφερθω- ετσι, και παθω καποια μονιμη βλαβη στο ακουστικο (ή οποιαδηποτε αλλη).

 

Ευχαριστω!

αυτή την ηλιθιότητα να αφήσουν αυτό το ελάχιστο κενό μεαξύ οθόνης και πλαστικού δε κατάλαβα γιατί τη κάνανε σε τέτοιο κινητό γιατι ακόμα και στη θάλασσα να μη πας μπαινει πολύ εύκολα άμμος και γενικότερα οτιδηποτε σε μικρό κόκκο και δε βγαινει εύκολα, επρεπε καλου κακου να καλυψεις το ακουστικό κι εσύ αν και μπορει να μην έπαιξε τίποτα απλά να ειχε μπουκώσει από το νερό προσωρινά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση που ψαχνεις ειναι στο υστερογραφο σου ;)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα περισσότερα από αυτά είναι widget και νόμιζα ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα!

Αν λοιπόν φορτώνοντας μερικά widget το τηλέφωνο παρουσιάζει προβλήματα, έχοντας και αρκετά μεγάλη εσωτερική μνήμη, τότε φοβάμαι ότι έχουμε κάποιο πρόβλημα!

Αν λοιπόν υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει ένα παρόμοιο πρόβλημα ας μου πει πως το έλυσε.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αυτή την ηλιθιότητα να αφήσουν αυτό το ελάχιστο κενό μεαξύ οθόνης και πλαστικού δε κατάλαβα γιατί τη κάνανε σε τέτοιο κινητό γιατι ακόμα και στη θάλασσα να μη πας μπαινει πολύ εύκολα άμμος και γενικότερα οτιδηποτε σε μικρό κόκκο και δε βγαινει εύκολα, επρεπε καλου κακου να καλυψεις το ακουστικό κι εσύ αν και μπορει να μην έπαιξε τίποτα απλά να ειχε μπουκώσει από το νερό προσωρινά

Ισως και να εχεισ δικαιο.. Αλλα τι σοϊ water resistant ειναι αυτο; Ενα ποτηρι νερο να πεσει επανω, λογικα, παλι το ιδιο προβλημα θα εχω..

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτή την ηλιθιότητα να αφήσουν αυτό το ελάχιστο κενό μεαξύ οθόνης και πλαστικού δε κατάλαβα γιατί τη κάνανε σε τέτοιο κινητό γιατι ακόμα και στη θάλασσα να μη πας μπαινει πολύ εύκολα άμμος και γενικότερα οτιδηποτε σε μικρό κόκκο και δε βγαινει εύκολα, επρεπε καλου κακου να καλυψεις το ακουστικό κι εσύ αν και μπορει να μην έπαιξε τίποτα απλά να ειχε μπουκώσει από το νερό προσωρινά

 

Δεν περναει νερο μεσα,αυτο εχει σημασια. Τις προαλλες ενος φιλου μου το Samsung το αδιαβροχο του επεσε στην θαλασσα και ωσπου να φυγει το νερο απο το ακουστικο δεν ακουγε τιποτα. Δεν σημαινει οτι περασε νερο!

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι γεια σας!

Ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι, και ενώ όλα πήγαιναν καλά (μετά από την εγκατάσταση της 2.2.2 και επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων πριν από αρκετές μέρες), σταμάτησαν να λειτουργούν τα πλήκτρα home, αναζήτηση και το κλείδωμα της οθόνης!

Αναγκάστηκα να κάνω πάλι επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και όλα λειτουργούν, προς το παρών, κανονικά!

Είναι κάτι που πρέπει να ξέρω και το αγνοώ ή ήταν ένα τυχαίο γεγονός?

Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει.

 

Υ.Γ. Είχα βάλει αρκετές εφαρμογές από το android market (περίπου 10-12) και δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φυσικά και δε φταίει το γεγονός ότι έβαλες 10-12 εφαρμογές από το market...

Δηλαδή εμείς που έχουμε βάλει 50-100, τι έπρεπε να πάθουμε!!!

Αν δεν το έχεις πειράξει (root-overclocking-undervolting), μάλλον ήταν κάτι τυχαίο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν περναει νερο μεσα,αυτο εχει σημασια. Τις προαλλες ενος φιλου μου το Samsung το αδιαβροχο του επεσε στην θαλασσα και ωσπου να φυγει το νερο απο το ακουστικο δεν ακουγε τιποτα. Δεν σημαινει οτι περασε νερο!

 

Sent from my MB525

Αυτο ειναι σιγουρο ομως; Φοβαμαι μην παρω καμια μερα το ακουστικο στα χερια...

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δε φταίει το γεγονός ότι έβαλες 10-12 εφαρμογές από το market...

Δηλαδή εμείς που έχουμε βάλει 50-100, τι έπρεπε να πάθουμε!!!

Αν δεν το έχεις πειράξει (root-overclocking-undervolting), μάλλον ήταν κάτι τυχαίο...

Πιθανόν δεν είναι τυχαίο γιατί το ίδιο πρόβλημα μου έκανε και σε μένα. Το έχω αναφέρει είδη στο πόστ #1897 σελίδα 127 Μόνο που σε εμένα δεν μου λειτουργούσε και το search button:blink:. Με την ίδια μέθοδο το διόρθωσα και εγώ(Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) . Και δεν το είχα πειράξει καθόλου όλα μαμά ήταν.

Προς το παρόν όλα λειτουργούν μιά χαρα..;).

Link to comment
Share on other sites

σκοπευεις να του κανεις μπανιο συχνα;
Κοιτα, αμα δεν εχει οντως προβλημα, γιατι οχι.. Εννοω οταν θα γεμιζει λαμακιες στο κενο γυρω απο την οθονη..

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

ποσο πουλιουνται τα Motorola ?

 

αν εννοείς συγκεκριμένα το defy μπορείς να το βρείς απο 250 έως 350€

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ποσο πουλιουνται τα Motorola ?

 

Κάνε μια αναζήτηση στα σχετικά site αγγελιών. Η απάντηση είναι σχετική μιας και η τιμή κυμαίνεται εξαρτώμενη από πολλούς παράγοντες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...