Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Πάντως, πολύ ωραία holders αποκλειστικά για το defy κυκλοφορούν και στο ebay! έχω πάρει για το ποδήλατο μου και είναι τζιτζί! Έχει και άνοιγμα για την κάμερα ώστε να τραβάς σε βίντεο τις διαδρομές!

 

Τώρα, όσο αφορά το κινητό, μετά από soft reset(ήτοι ρυθμίσεις -> απόρρητο (?!?!) -> Επαναφορά εργ. δεδομένων), κ γω νομίζω ότι πάει καλύτερα! Ειδικά στη μπαταρία, άπαιχτο!

 

Προσπάθησα για hard reset, δηλαδή όταν ενεργοποιώ το defy κρατώντας πατημένο το πλαινό πλήκτρο για μείωση της έντασης, άλλα όταν πατάω πάνω στην οθόνη δεν γίνεται απολύτως τπτ.. Παρ' όλα αυτά δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει σε σχέση με το soft reset..

 

Για το root. Δεν ξέρω πως μπορώ να σβήσω εφαρμογές συστήματος. Π.χ. έχει περαστεί στο σύστημα μια εφαρμογή ονόματι Cardiotrainer. Με το root explorer, βρήκα και διέγραψα το .apk της εν λογώ εφαρμογής, αλλά δεν κατάφερα διαγραψω το πρόγραμμα ως εφαρμογή. Προφανώς και υπάρχει σε κάποιο κατάλογο του συστήματος... αν έχει κανείς κάποια πρόταση, ευπρόσδεκτος!

 

ΥΓ: για το root χρησιμοποίησα το πρόγραμμα superoneclick.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εφόσον είσαι root, κατεβάζεις από το market την εφαρμογή Titanium backup root version (μην παραπλανηθείς από το ονομα κάνει κι άλλα εκτος από backup) και απεγκαθιστάς ΠΛΗΡΩΣ οτι τραβαει η ψυχή σου...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση οσον αφορα τα handsfree!

Επειδη τα χρησιμοποιω λοιπον, παρατηρησα οτι αμα κατα την διαρκεια που δεν μιλαω, πατηθει το κουμπι στα handsfree ενεργοποιειται η υπηρεσια των φωνητικων εντολων (voice commands). Πως μπορω να την απενεργοποιησω αυτην την υπηρεσια; Επειδη το κινητο λογω δουλειας το εχω μεσα σε τσαντακι (μπανανα), οταν παω να παρω καποιο τηλεφωνο και βγαζω το κινητο βλεπω ενεργοποιημενη την υπηρεσια. Εψαξα αλλα δεν μπορεσα να βρω απο που απενεργοποιειται. Αν γνωριζεις κανεις ας πει. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση οσον αφορα τα handsfree!

Επειδη τα χρησιμοποιω λοιπον, παρατηρησα οτι αμα κατα την διαρκεια που δεν μιλαω, πατηθει το κουμπι στα handsfree ενεργοποιειται η υπηρεσια των φωνητικων εντολων (voice commands). Πως μπορω να την απενεργοποιησω αυτην την υπηρεσια; Επειδη το κινητο λογω δουλειας το εχω μεσα σε τσαντακι (μπανανα), οταν παω να παρω καποιο τηλεφωνο και βγαζω το κινητο βλεπω ενεργοποιημενη την υπηρεσια. Εψαξα αλλα δεν μπορεσα να βρω απο που απενεργοποιειται. Αν γνωριζεις κανεις ας πει. Ευχαριστω!

 

νομιζω!! ρυθμισεις-εφαρμογες-εκκιν με διπλο πατημα και πατα κανενα

Link to comment
Share on other sites

νομιζω!! ρυθμισεις-εφαρμογες-εκκιν με διπλο πατημα και πατα κανενα

 

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου αλλα δυστυχως δεν δουλευει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ενεργοποιημένο ένα πακέτο 120 mb συν 40 mb από το wind plus non stop.

Το πακέτο ανανεώνεται κάθε 6 του μήνα.

Την 8 Ιουν έκανα reset το τηλέφωνο.

Στον μετρητή του 3g watchdog έγραφε ότι κατανάλωσα 18,40 mb.

Από τις 8 Ιουν μέχρι και σήμερα στον μετρητή του 3g watchdog γράφει ότι κατανάλωσα 30,65 mb.

Σήμερα είδα τον μετρητή data του τηλεφώνου και είδα ότι από το reset τις 8 Ιουν έχει καταναλώσει 176 mb.

 

Τι γίνεται;

Ποιος έχει δίκαιο; Ο μετρητής του τηλεφώνου ή του 3g watchdog;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ενεργοποιημένο ένα πακέτο 120 mb συν 40 mb από το wind plus non stop.

Το πακέτο ανανεώνεται κάθε 6 του μήνα.

Την 8 Ιουν έκανα reset το τηλέφωνο.

Στον μετρητή του 3g watchdog έγραφε ότι κατανάλωσα 18,40 mb.

Από τις 8 Ιουν μέχρι και σήμερα στον μετρητή του 3g watchdog γράφει ότι κατανάλωσα 30,65 mb.

Σήμερα είδα τον μετρητή data του τηλεφώνου και είδα ότι από το reset τις 8 Ιουν έχει καταναλώσει 176 mb.

 

Τι γίνεται;

Ποιος έχει δίκαιο; Ο μετρητής του τηλεφώνου ή του 3g watchdog;

 

νομίζω το 3g watchdog αλλά θα το επιβεβαιώσεις οταν σου ερθει ο λογαριασμός!!:blink:

Εγώ οσες φορές έχω θυμηθεί να το τσεκάρω (το 3gwatchdog) είναι ακριβέστατο:)

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! είμαι καινούργιος και χαρούμενος κάτοχος της συγκεκριμέηςσ συσκευής θα έλεγα.ερώτηση υπάρχει $ δυνατότητα ναπεράσω φρογιο μετην αναβάθμιση κατεβασμένη σευπολογιστή δίχως ίντερνετ;λάζαρος
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nα επισημάνω κι εδώ ότι το πρόβλημα με το δίκτυο της wind στα delivery reports των sms σήμερα που δοκίμασα την cyanogen λύνεται, πλέον δουλεύουν όλα ρολόι και η αναφορά έρχεται κανονικά όποτε παραδοθεί το μήνυμα και μετά από ώρες ακόμα η αν το έχεις εσύ κλειστό σου έρχεται όταν το ανοίξεις. Οπότε δεν είναι θέμα sim και ασυμβατότητα με hardware που φανταζόμασταν

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το 3g watchdog αλλά θα το επιβεβαιώσεις οταν σου ερθει ο λογαριασμός!!:blink:

Εγώ οσες φορές έχω θυμηθεί να το τσεκάρω (το 3gwatchdog) είναι ακριβέστατο:)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Καλησπέρα.

Έχω ενεργοποιημένο ένα πακέτο 120 mb συν 40 mb από το wind plus non stop.

Το πακέτο ανανεώνεται κάθε 6 του μήνα.

Την 8 Ιουν έκανα reset το τηλέφωνο.

Στον μετρητή του 3g watchdog έγραφε ότι κατανάλωσα 18,40 mb.

Από τις 8 Ιουν μέχρι και σήμερα στον μετρητή του 3g watchdog γράφει ότι κατανάλωσα 30,65 mb.

Σήμερα είδα τον μετρητή data του τηλεφώνου και είδα ότι από το reset τις 8 Ιουν έχει καταναλώσει 176 mb.

 

Τι γίνεται;

Ποιος έχει δίκαιο; Ο μετρητής του τηλεφώνου ή του 3g watchdog;

 

Εχθές που έγραψα αυτό το μήνυμα φρόντισα και απενεργοποίησα την κίνηση δεδομένων από το κινητό. (settings/Data manager/Data delivery/ και αποτσεκάρισα το Data enabled)

Σήμερα το πρωί ενώ το 3g watchdog ήταν σταθερά στο 30,65 ο μετρητής του τηλεφώνου πήγε στο 185,82 από το 176.

 

Τι δεδομένα μετρά ο μετρητής του τηλεφώνου;

Όταν πατώ επάνω στο data meter και μετά στο show usage by activity μου βγάζει ένα γράφημα πίτας 7 ημερών στο οποίο το μεγαλύτερο μέρος το καταλαμβάνει η εφαρμογή Gallery. Τι εφαρμογή είναι αυτή, και γιατί ανεβάζει τα data κίνησης;

Μήπως τελικά ο μετρητής του τηλεφώνου καταγράφει και κάτι άλλο εκτός της κίνησης του internet;

 

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς καταγράφει ο μετρητής του τηλεφώνου;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ο μετρητής δεδομένων του defy εδειχνε 202mb ενώ το 3gwatchdog έδειχνε 19mb,επικοινώνησα με την vodafone και τελικα ειχα καταναλώσει 19 mb απο το πακέτο μου.Εχω την εντύπωση οτι μετά την αναβάθμιση σε froyo ο μετρητής δεδομένων του κινητού μετράει συνολικά δεδομένα ( 3g και WiFi μαζί ),οπότε βασίζομαι στο 3gWatchdog....
Link to comment
Share on other sites

Το 3G Watchdog το εμπιστεύομαι καιρό τώρα, και πρόσφατα πήρα την PRO έκδοση μια και η εφαρμογή αξίζει.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει με τον μετρητη του κινητου;

ξερουμε αν μετραει μονο το 3g;

ειμαι σε πολυ μικρο πακετο και καθε mb χρεωνετε 1 ευρω.

επισης μου ανοιγει οποτε γουσταρει το 3g τι παιζει με αυτο;

απο το quick settings συνεχεια το κλεινω..οποτε γουσταρω ανοιγει

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε διαχείριση δεδομένων-παράδοση δεδομένων και ξετσεκαρε τα όλα

 

Sent from Defy using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα....Αφοτου εκανα τιν αναβαθμιση σε 2.2 παω να κανω hard reset αλλα οταν μου βγαζει το τριγωνο κολλαει εκει,παταω κατω δεξια που λενε οι οδηγιες αλλα δεν γινεται τιποτα....
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι οδηγίες που ακολουθείς είναι για τις ROM με Android 2.1. Στις νέες με 2.2 πρέπει να πατήσεις ταυτόχρονα Volume Up + Volume Down για να βγει το menu στο recovery.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Για Hard Reset κάνεις wipe data/cache. Δε θυμάμαι ακριβώς πως τα γράφει, ψαξε τις επιλογές, ζημιά δεν θα κάνεις μια και το χειρότερο που μπορεί να κάνεις με το Recovery είναι αυτό ακριβώς που θέλεις να κάνεις! Να τα σβήσεις όλα!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Με το titanuim backup γινονται back up, εκτος απο τις εφαρμογες, και οι επαφες,μηνυματα, ρυθμισεις;

Αν οχι, υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος να κανω backup (επαφες και μηνυματα κυριως με ενδιαφερουν) πριν το φλασαρισμα του κινητου; Και μετα να τα επαναφερω φυσικα.

 

Ευχαριστω!

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Με το titanuim backup γινονται back up, εκτος απο τις εφαρμογες, και οι επαφες,μηνυματα, ρυθμισεις;

Αν οχι, υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος να κανω backup (επαφες και μηνυματα κυριως με ενδιαφερουν) πριν το φλασαρισμα του κινητου; Και μετα να τα επαναφερω φυσικα.

 

Ευχαριστω!

αν και δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πιστευω ότι σίγουρα θα μπορείς, εγώ χρησιμοποιώ το mybackuppro που κάνει την ίδια δουλειά και δεν απαιτούσε root επειδη δε το ειχα ρουταρει παλιότερα και αποθηκεύει κανονικά επαφές, sms, ρυθμίσεις, log κλήσεων και γενικά τα πάντα. Τα μηνυματα επίσης τα αποθηκευεις και με το free sms backup & restore

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με το titanuim backup γινονται back up, εκτος απο τις εφαρμογες, και οι επαφες,μηνυματα, ρυθμισεις;

Αν οχι, υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος να κανω backup (επαφες και μηνυματα κυριως με ενδιαφερουν) πριν το φλασαρισμα του κινητου; Και μετα να τα επαναφερω φυσικα.

 

Ευχαριστω!

 

Ναι... κάνει full backup/restore. Ωστόσο η καλύτερη, γρηγορότερη και ασφαλέστερη κατ' εμέ λύση είναι ο συγχρονισμός με το gmail.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει με τον μετρητη του κινητου;

ξερουμε αν μετραει μονο το 3g;

ειμαι σε πολυ μικρο πακετο και καθε mb χρεωνετε 1 ευρω.

επισης μου ανοιγει οποτε γουσταρει το 3g τι παιζει με αυτο;

απο το quick settings συνεχεια το κλεινω..οποτε γουσταρω ανοιγει

 

ο μετρητης δεδομενων μετραει και wi-fi και 3g.και εγω τρομαξα προχθες γιατι εγραφε 850mb με προγραμμα συνδεσης για 350 mb αλλα εκλεισα τα παντα και δοκιμασα μονο wi-fi επιβεβαιωθηκα.

:)
Link to comment
Share on other sites

ο μετρητης δεδομενων μετραει και wi-fi και 3g.και εγω τρομαξα προχθες γιατι εγραφε 850mb με προγραμμα συνδεσης για 350 mb αλλα εκλεισα τα παντα και δοκιμασα μονο wi-fi επιβεβαιωθηκα.

Eίσαι σίγουρος;; αν και τώρα δεν έχω πλέον τη διαχειριση δεδομένω γιατί ειμαι με CM7 το χρησιμοποιούσα με eclair και δε μου μέτραγε το wifi

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...